Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 150 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Următorul
Catolici carismatici 
Autor Mesaj
Membru

Mesaj Catolici carismatici
Rugămintea mea: vreo faţă bisericească (deci cineva care poate face afirmaţii oficiale şi sigure), dacă ar binevoi să-mi spună în ce raport se găseşte Biserica Catolică faţă de mişcarea carismatică catolică, i-aş mulţumi (de multe ori mi-am pus această problemă dar n-am găsit răspunsul).

Isaia 49:16  Iată că te-am gravat pe palmele mâinile Mele şi zidurile tale sunt totdeauna înaintea ochilor Mei!

03 Iul 2006, 09:16
Administrator

Locaţie: Cluj
Nu am faţă bisericească :D. Dar pot spune cu siguranţă că mişcările carismatice sunt o realitate vie şi apreciată de Biserica Catolică. Există asociaţii carismatice cu statut aprobat de Biserică, actualul Pontif lucrând la statute într-o vreme. Există desigur şi unele mişcări, sau persoane în unele mişcări, mai "exagerate" (abuzuri există peste tot). De Rusalii Papa s-a întâlnit cu câteva mii de catolici carismatici, iar discursul a fost publicat la documente pe Catholica.ro.

Există şi în România comunităţi carismatice, în Bucureşti şi prin Moldova. Într-o vreme responsabil naţional era sau mai este poate pr. Victor Emilian Dumitrescu. Sub îngrijirea sa au şi apărut ceva cărţi să le zicem tot carismatice.

03 Iul 2006, 09:21
Profil YIM WWW
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: catolicii carismatici
radu scrie:
Rugămintea mea: vreo faţă bisericească (deci cineva care poate face afirmaţii oficiale şi sigure), dacă ar binevoi să-mi spună în ce raport se găseşte Biserica Catolică faţă de mişcarea carismatică catolică, i-aş mulţumi (de multe ori mi-am pus această problemă dar n-am găsit răspunsul).
in Bucuresti, poti pune intrebarea direct la grupurile respective de rugaciune, la Biserica Italiana, sau la Biserica Sfanta Cruce

03 Iul 2006, 09:32
Membru

Pusesem această chestiune în discuţie pentru că Biserica Ortodoxă consideră persoanele carismatice (care vorbesc în limbi, de exemplu), drept posedate. Conform canoanelor, vorbirea în limbi la momentul actual, este un indiciu că persoana este demonizată.
De asta vroiam să ştiu, deoarece există mişcarea carismatică în Biserica Catolică, dar în mass-media nu prea se face referire la ea.
Dacă poziţia liderilor catolici în frunte cu papa ar consta în dezaprobarea acestei mişcări carismatice, atunci ar însemna că BC s-ar ralia în această chestiune cu BO. Dar dacă BC încuviinţează această mişcare, putem trage concluzia că dogmatica catolică se va îmbogăţi în viitorul apropiat cu noi dogme carismatice ? Sau poate mişcarea carismatică va fi doar tolerată ?

Isaia 49:16  Iată că te-am gravat pe palmele mâinile Mele şi zidurile tale sunt totdeauna înaintea ochilor Mei!

03 Iul 2006, 09:49
Administrator

Locaţie: Cluj
Membrii mişcărilor carismatice catolice nu vorbesc în limbi (altele decât cele învăţate la şcoală sau în altă parte), iar prezenţa lor nu are de ce să presupună noi dogme. BC nu are de ce să îi condamne pe carismatici: trebuie doar o atenţie mai specială, deoarece au existat unele abuzuri în spaţiul liturgic de exemplu. Dar e vorba de o grijă pastorală şi nimic mai mult. După cum spuneau ultimii doi Papi, mişcările carismatice reprezintă un DAR pentru Biserică. Cum ai putea să tolerezi vreodată un dar de la Dumnezeu? Trebuie să fii nebun...

03 Iul 2006, 09:58
Profil YIM WWW
Membru

Radukn, cum să nu vorbească în limbi...dacă n-ar vorbi în limbi n-ar mai fi carismatici.

03 Iul 2006, 10:32
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Imi rezerv dreptul de a fi reticent fata de miscarea harismatica. Este si vina educatiei mele teologice rasaritene, bat-o vina! dar discursul harismaticilor mi se pare foarte...neoprotestant. Nici nu prea difera de cel al penticostalilor.

Ma gandesc acum la un Sfant ortodox, Serafim de Sarov, care saracul de el, considera ca scopul vietii noastre este dobandirea Duhului Sfant. Daca ar fi trait 150 de ani dupa ar fi aflat ca nu trebuie o viata de rugaciune, post si asceza aspra ci doar de....un seminar pregatitor si o rugaciune in comunitate harismatica.

Sa vedem roadele lor! Deocamdata, repet, imi suna a neoprotestantism cu adoratie euharistica....

Cu prietenie,

Alex Bogdan Duca

03 Iul 2006, 10:34
Profil YIM
Membru

oare catolicii carismatici, spre deosebire de penticostali şi alte mişcări carismatice, se închină la icoane şi vorbesc în limbi, preamărind de ex. sfinţi sau pe fecioara Maria ?

03 Iul 2006, 10:36
Membru Senior

... cum să nu vorbească în limbi...dacă n-ar vorbi în limbi n-ar mai fi carismatici.

Nu trebuie sa facem greseala sa reducem persoanele carismatice doar la vorbitul in limbi. Este o pozitie extrema, comuna comunitatilor neoprotestante.
A fi carismatic trebuie pus in legatura cu posesia unor anumite daruri si calitati (Sf. Pavel descrie aceasta undeva in Scrisorile sale catre Corinteni, nu stiu acum exact unde). Fiecare om cauta darul sau cel mai de pret primit de la Dumnezeu, pe care il pune in slujba semenilor sai. Nu ascultam mai cu placere o predica a unui preot cu "carisma", cu darul de a vorbi pe intelesul tuturor?
O clarificare poate aduce si cine stapaneste limba greaca, presupun ca cuvantul "carisma" provine din aceasta limba!

radu scrie:
oare catolicii carismatici, spre deosebire de penticostali şi alte mişcări carismatice, se închină la icoane şi vorbesc în limbi, preamărind de ex. sfinţi sau pe fecioara Maria ?

Lasand la o parte "vorbitul in limbi", "catolici carismatici" sunt totusi catolici!

03 Iul 2006, 13:24
Membru

a fi carismatic nu presupune doar să vorbeşti în limbi ci să crezi în actualitatea darurilor Spiritului Sfant - 1 Corinteni 12:8 - 10, inclusiv vindecările, proorocia.

03 Iul 2006, 14:18
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 150 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Următorul