Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 38 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Indulgenţe 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Mesaj Indulgenţe
O "unealta" de mare preţ oferită de Biserică celor care Îl caută pe Dumnezeu este dată de indulgenţe. Din motive necunoscute (banuiesc, totuşi, că de natură psihologică, pentru a nu "da apă la moară" ortodocşilor şi protestenţilor), indulgenţele nu sunt sufiecient de bine cunoscute credincioşilor din România, astfel încât aceştia să poată "profita", adică să poată extrage maximum de folos spiritual.

Mă opresc acum asupra unei indulgenţe plenare care va avea loc foarte curând: Portiuncula Indulgentia.

"Portiuncula" înseamnă porţie (bucată) mică, şi se referă la o bucată de teren din preajma localităţii Assisi, care a aparţinut odată fraţilor benedictini. Aici se afla o veche biserică, închinată Sfintei Fecioare, dar căzută în abandon şi uitare. În această stare o găseşte Francisc, viitorul fondator al unuia dintre ordinele călugăreşti cele mai puternice în Domnul.
Benedictinii au vrut să-i dea biserica lui Francisc, dar acesta, credincios legământului sărăciei, o ia cu chirie, chiria fiind stabilită la un coş de peşte pe an. Aici a început Francisc serviciul său în via Domnului, aici a întemeiat ordinul său, aici a întâlnit-o pe Clara şi, tot aici, avea să îşi afle sfârşitul vieţii în trup.

Într-o noapte de iulie din anul 1216, Sărăcuţul se ruga fierbinte Domnului să ierte păcatele oamenilor. Nu pentru el se ruga, nici pentru cineva anume, ci se ruga, aşa, în general, ca Domnul să ierte păcatele oamenilor. Atunci s-a petrecut minunea. O lumină strălucitoare a luminat locul, şi, înconjuraţi de îngeri, S-au înfăţişat Isus şi Maria.
Prosternat la pământ, Francisc L-a auzit pe Domnul spunând: "Francisc, eşti foarte zelos pentru binele sufletelor. Cere-mi ce vrei să-ţi dau pentru salvarea lor !"

Când îşi veni în fire, Francisc a răspuns: "Doamne, eu, un păcătos mizerabil, te rog să dai o indulgenţă pentru toţi cei care intră în această biserică (...)".

Domnul a răspuns: "Este un lucru mare ceea ce Îmi ceri, frate Francisc; dar eşti demn de lucruri şi mai mari, şi lucruri şi mai mari ai să primeşti. Primesc cererea ta, dar vreau să te duci la vicarul Meu, căruia i-am dat putere de a lega şi dezlega în Cer şi pe pământ, să îl întrebi".

Drept pentru care îl vedem pe Francisc alergând la papa Honorie al III-lea, prosternându-se şi implorând ca să fie proclamată această indulgenţă. Sfântul Părinte primi această rugăminte şi proclamă ca oricine va intra în această biserică de la vesperele zilei de 1 august până la apusul zilei de 2 august să îi fie remise pedepsele temporale, aflându-se în aceeaşi stare în care se afla îndată supă botez, dacă îndeplineşte următoarele condiţii:
- se spovedeşte în intervalul 8 zile înainte - 8 zile după pelerinaj
-ia parte la Sf Liturghie
-rosteşte 3 rugăciuni: Crezul apostolic ("Crezul mic"), Tatăl Nostru şi o rugăciune variabilă, potrivit intenţiilor Sfântului Părinte.

Deci, să marcăm ziua de 2 august în agendele noastre, şi, dacă nu anul acesta, poate în alt an, să tragem folos din acest mare dar pe care Domnul şi Biserica Sa l-au făcut Sf. Francisc şi, prin el, nouă, celor care vrem să îl urmăm.

http://www.catehism.ro

24 Iul 2008, 08:46
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: Indulgenţe
Fortunatus scrie:
Sfântul Părinte primi această rugăminte şi proclamă ca oricine va intra în această biserică de la vesperele zilei de 1 august până la apusul zilei de 2 august să îi fie remise pedepsele temporale, aflându-se în aceeaşi stare în care se afla îndată supă botez, dacă îndeplineşte următoarele condiţii:
- se spovedeşte în intervalul 8 zile înainte - 8 zile după pelerinaj
-ia parte la Sf Liturghie
-rosteşte 3 rugăciuni: Crezul apostolic ("Crezul mic"), Tatăl Nostru şi o rugăciune variabilă, potrivit intenţiilor Sfântului Părinte.

intre timp, conditia de a intra in biserica respectiva s-a "relaxat" la a intra in biserica parohiala proprie sau in orice biserica parohiala, daca nu esti in preajama biserici tale parohiale
la noi in parohie, in fiecare an, in Duminica anteriora zilei de 2 august, se aminteste credinciosilor ca pot obtine aceasta indulgenta

24 Iul 2008, 11:57
Membru

lamuriti-ma si pe mine v-a rog ce inseamna indulgenta,nu stiu nimic despre asta..

13 Feb 2009, 18:11
Membru Senior

Lăudat fie Isus şi Maria!

Indulgenţa este un favor, o uşurare, un ajutor, o înlesnire, care trebuie proclamată de Vatican.
Cei ce îndeplinesc condiţiile proclamate, obţin favorul promis; de multe ori chiar iertarea garantată a unor păcate.

Ultima oară modificat de Nicu pe 14 Feb 2009, 00:13, modificat 1 dată în total.

13 Feb 2009, 20:43
Membru Senior

Locaţie: Alba Iulia
"Indulgenta este iertare, in fata lui Dumnezeu, a pedepsei vremelnice pentru pacatele a caror vina a fost deja iertata." - Carte de rugaciuni editata de Arhiepiscopia Romano-Catolica Bucuresti in 1990.
Credinciosul poate primi indulgente pentru anumite rugaciuni, abtineri din proprie vointa de la placeri permise, studierea invataturii crestine, citirea Sfintei Scripturi etc

omnis terra veneratur

13 Feb 2009, 23:09
Profil YIM
Membru

adica eu ca pacatos daca nu pot birui un pacat pot obtine iertarea si pot sa continui a pacatui?
inteleg eu corect?sau n-am inteles nimic?

14 Feb 2009, 23:28
Membru Senior

Lăudat fie Isus şi Maria!
furtuna dragos scrie:
adica eu ca pacatos daca nu pot birui un pacat pot obtine iertarea si pot sa continui a pacatui?
Sigur că n-ai înţeles nimic. Întrebarea ta este ostentativă.
Iertarea poţi s-o obţii dacă:
1- îndeplineşti condiţiile(aici intră şi spovada),
2- dacă îţi pare rău pentru păcat,
3- dacă nu-l mai repeţi.
Dacă nu eşti hotărât să te opreşti de a păcătui, înseamnă că nu-ţi pare rău deloc şi nici nu conştientizezi păcatul, şi-atunci de ce să îndeplineşti indulgenţa?

Ultima oară modificat de Nicu pe 15 Feb 2009, 00:37, modificat 1 dată în total.

15 Feb 2009, 00:22
Membru Senior

Locaţie: Alba Iulia
furtuna dragos scrie:
Asta este altceva. Printr-o spovada valida Dumnezeu ne iarta pacatele. Asta inseamna sa ne para rau pentru el, sa-l marturisim si sa ne luam si angajamentul ca nu vom mai pacatui. Indulgenta poate fi primita de credincios daca este in har sfintitor si sterge urma pacatului dupa ce deja acesta a fost iertat printr-o spovada buna.

omnis terra veneratur

15 Feb 2009, 00:25
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: Cluj-Napoca
furtuna dragos scrie:

Indulgenta nu e iertarea pacatului (care se primeste in Sacramentul Spovezii), ci iertarea pedepsei datorate pacatului care poate ramane dupa iertarea pacatului. Pentru a obtine o indulgenta e nevoie de lipsa alipirii de pacatul usor (si, logic, si de pacatul greu). Deci, daca cineva vrea sa continue sa pacatuiasca, nu poate primi nici indulgenta, nici iertarea sacramentala.

15 Feb 2009, 12:11
Profil YIM WWW
Membru

adica e ca o gratiere?o anulare a pedepsei?

15 Feb 2009, 17:19
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 38 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul