Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Mai exista credinta ? 
Autor Mesaj
Membru

Mesaj Re: Mai exista credinta ?
Si cu toate astea CRED ca Isus poate fi gasit prin rugaciune in adancul inimii noastre,mai putin in vise sau semne.

Si trebuie sa recunoastem : mai intai ne-a cautat si ne-a gasit EL, nu invers !

Cred ca Isus pune in inima noastra dorinta inexplicabila de a-L cauta si cred ca se descopera pe sine , noua in rugaciune. EL stie cui , pentru ca EL cunoaste pe toti mai bine decat oricine.

07 Sep 2010, 10:01
Membru activ

Dumnezeu s-a facut cunoscut omului mai inainte prin insasi creatia sa de la Adam.
Dumnezeu si-a ales un popor dintre neamurile pamantului in care si-a exprimat iubirea fata de ei , numind-o mireasa Sa Israel si prin aceasta avem o declaratia de iubire .
Dumnezeu a ales ca sa se intrupeze in neamul pe care El la iubit , poporul evreu si marturie a necredintei evreilor este Cuvantul marturisit de Pavel catre Romani , pe care il rescriu spre intelegere :

"Pentru ca nu voiesc ,fratilor ca voi sa nu stiti taina aceasta , ca sa nu va socotiti pe voi insiva intelepti;ca impietrirea s-a facut Lui Israel in parte, pana ce va intra tot numarul neamurilor.
Si astfel intregul Israel se va mantui precum este scris:Din Sion va veni Izbavitorul si va indeparta nelegiuirile de la Iacov;
Si acesta este legamantul Meu cu ei,cand voi ridica pacatele lor "
Cat priveste Evanghelia ,ei sunt vrasmasi din pricina noastra,dar cu privire la alegere,ei sunt iubiti din cauza parintilor.
Caci darurile si chemarea Lui Dumnezeu nu se pot lua inapoi.
Dupa cum voi ,candva,n-ati ascultat de Dumnezeu ,dar acum ati fost miluiti prin neascultarea acestora.
Tot asa si acestia n-au ascultat acum,ca prin mila catre voi,sa fie miluiti si ei acum.
Caci Dumnezeu i-a inchis pe toti in neascultare ,pentru ca pe toti sa-i miluiasca .
O,adancul bogatiei si al intelepciunii si al stiintei Lui Dumnezeu !
Cat sunt de necercetate judecatile Lui si cat de nepatrunse sunt caile Lui !
Caci cine a cunoscut gandul Domnului sau cine a fost sfetnicul Lui ?
Sau cine mai inainte I-a luat Lui si va lua inapoi de la El ?
Pentru ca de la El si prin El si intru El sunt toate .
A Lui sa fie marirea in veci .Amin

Sunt intru totul de acord cu marturisirile sfantului apostol Pavel si cred in continuare ca Dumnezeu a tolerat pe necrestini ,pe evrei ,musulmani si toti cei de alta credinta , deoarece Domnul Dumnezeul nostru are un plan cu omenirea si toate au fost date spre implinire .
A afirma ca ceilalti nu il cauta pe Dumnezeu din ignoranta este o judecata omeneasca si nicidecum dumnezeiasca , deoarece eu si ceilalti crestini aveam aceasta credinta prin har , adica din voia Lui Dumnezeu si nu este o realizare proprie .
Nu judecati pe ceilalti oameni de alta credinta fara a face ceva mai inainte pentru ei ,aratandu-te pe tine ca traire si implinire crestineasca .
Nu este de ajuns sa te consideri crestin in vorba daca nu infaptuiesti Cuvantul si necrestinilor.
Va aduc aminte viata de jertfa a Sfintei Tereza de Calcutta ,care isi impartasea credinta mai mult prin fapta , spunand celor pe care ii ingrijea ca sunt fratii ei , chiar daca erau de alte credinte , vazand in fiecare bolnav pe Cristos .
Nu astepta rasplata din partea celor pe care ii ajuti , pentru ca rasplata ta va fi in ceruri si nu judeca pe acela care inca nu are credinta in Dumnezeu ,daca tu nu te-ai aratat pe tine ca infatuitor al Cuvantului Lui Dumnezeu.
Roaga-te mai inainte pentru cei de alta credinta ca ei sa dobandeasca adevarul , roaga-te mai inainte de a te ruga pentru tine pentru cei pe care nu i-ai cunoscut dar stii ca sunt si traiesc , roaga-te mai inainte de a te ruga pentru tine ca Dumnezeu sa-ti daruiasca Intelepciunea Lui si ai sa vezi cu alti ochi adevarul , acei ochi sunt ai Duhului Sfant .
Daca credeti ca Dumnezeu judeca cu aceeasi judecata cu ,care noi o facem, va inselati .
Caile Lui Dumnezeu nu sunt aceleasi cu caile noastre , pentru ca ale noastre le folosim pentru sine si ale Lui Dumnezeu sunt pentru binele comun.
Cand plangi rugandu-l pe Dumnezeu sa-l ierte pe cel ce ti-a gresit si iubindu-l pe cel care te-a urat , atunci sa stii ca este un semn bun si anume ,fiinta ta la gasit pe Dumnezeu , dar roaga-te ca si acela sa-l gaseasca pe Dumnezeu si arata-l in trairile tale pe Cel ce S-a descoperit tie din nevrednicia ta si nu din marinimia pe care o vezi tu in tine.
Vreau sa mai spun pentru cei care nu au studiat Teologia ,ca Biserica Catolica si Biserica Ortodoxa impartasesc acelasi inteles cuvantului Credinta si anume ca har binecuvantat de Dumnezeu anumitor oameni .
Reamintesc ca Iosif ,sotul Mariei a inteles cine este rodul trupului sotiei lui in vis, revelat de un inger .
Reamintesc ca Dumnezeu a lucrat si prin semne atunci cand a binecuvantat lumea cu nasterea Mantuitorului , deoarece Universul este Creatia Dumnezeului nostru si toate au fost concepute perfect ,de aceea nasterea Mantuitorului a fost insotita de semne ceresti , de alinieri de planete ,deoarece totul este conceput in asa fel incat sa armonizeze creatia celesta cu creatia fiintelor .
Dumnezeu se arata oamenilor si prin oamenii care il slujesc si tind spre desavarsire si acesta este un semn catre tine .
Dumnezeu iti daruieste iubirea Lui ,fara a te obliga ca tu sa-l iubesti , te iubeste neconditionat , pentru ca tu omule esti creat dupa Chipul si Asemanarea Lui si acest lucru spune totul .
Adevarat ca Dumnezeu este si drept ,si omul culege ceea ce seamana , dar lasati judecata Lui Dumnezeu si voi doar rugati-va sa nu cadeti in ispita preamaririi , atotcunoasterii sau mandriei .
Fiti smeriti si cu frica de Dumnezeu .Amin

Ultima oară modificat de Rafael pe 08 Sep 2010, 21:44, modificat 1 dată în total.

08 Sep 2010, 00:24
Profil WWW
Membru activ

Rafael scrie:
Dumnezeu s-a facut cunoscut omului mai inainte prin insasi creatia sa de la Adam.
Dumnezeu si-a ales un popor dintre neamurile pamantului in care si-a exprimat iubirea fata de ei , numind-o mireasa Sa Israel si prin aceasta avem o declaratia de iubire .
Dumnezeu a ales ca sa se intrupeze in neamul pe care El la iubit , poporul evreu si marturie a necredintei evreilor este Cuvantul marturisit de Pavel catre Romani , pe care il rescriu spre intelegere :

"Pentru ca nu voiesc ,fratilor ca voi sa nu stiti taina aceasta , ca sa nu va socotiti pe voi insiva intelepti;ca impietrirea s-a facut Lui Israel in parte, pana ce va intra tot numarul neamurilor.
Si astfel intregul Israel se va mantui precum este scris:Din Sion va veni Izbavitorul si va indeparta nelegiuirile de la Iacov;
Si acesta este legamantul Meu cu ei,cand voi ridica pacatele lor "
Cat priveste Evanghelia ,ei sunt vrasmasi din pricina noastra,dar cu privire la alegere,ei sunt iubiti din cauza parintilor.
Caci darurile si chemarea Lui Dumnezeu nu se pot lua inapoi.
Dupa cum voi ,candva,n-ati ascultat de Dumnezeu ,dar acum ati fost miluiti prin neascultarea acestora.
Tot asa si acestia n-au ascultat acum,ca prin mila catre voi,sa fie miluiti si ei acum.
Caci Dumnezeu i-a inchis pe toti in neascultare ,pentru ca pe toti sa-i miluiasca .
O,adancul bogatiei si al intelepciunii si al stiintei Lui Dumnezeu !
Cat sunt de necercetate judecatile Lui si cat de nepatrunse sunt caile Lui !
Caci cine a cunoscut gandul Domnului sau cine a fost sfetnicul Lui ?
Sau cine mai inainte I-a luat Lui si va lua inapoi de la El ?
Pentru ca de la El si prin El si intru El sunt toate .
A Lui sa fie marirea in veci .Amin

Sunt intru totul de acord cu marturisirile sfantului apostol Pavel si cred in continuare ca Dumnezeu a tolerat pe necrestini ,pe evrei ,musulmani si toti cei de alta credinta , deoarece Domnul Dumnezeul nostru are un plan cu omenirea si toate au fost date spre implinire .
A afirma ca ceilalti nu il cauta pe Dumnezeu din ignoranta este o judecata omeneasca si nicidecum dumnezeiasca , deoarece eu si ceilalti crestini aveam aceasta credinta prin har , adica din voia Lui Dumnezeu si nu este o realizare proprie .
Nu judecati pe ceilalti oameni de alta credinta fara a face ceva mai inainte pentru ei ,aratandu-te pe tine ca traire si implinire crestineasca .
Nu este de ajuns sa te consideri crestin in vorba daca nu infaptuiesti Cuvantul si necrestinilor.
Va aduc aminte viata de jertfa a Sfintei Tereza de Calcutta ,care isi impartasea credinta mai mult prin fapta , spunand celor pe care ii ingrijea ca sunt fratii ei , chiar daca erau de alte credinte , vazand in fiecare bolnav pe Cristos .
Nu astepta rasplata din partea celor pe care ii ajuti , pentru ca rasplata ta va fi in ceruri si nu judeca pe acela care inca nu are credinta in Dumnezeu ,daca tu nu te-ai aratat pe tine ca infatuitor al Cuvantului Lui Dumnezeu.
Roaga-te mai inainte pentru cei de alta credinta ca ei sa dobandeasca adevarul , roaga-te mai inainte de a te ruga pentru tine pentru cei pe care nu i-ai cunoscut dar stii ca sunt si traiesc , roga-te mai ininte de a te ruga pentru tine ca Dumnezeu sa-ti daruiasca Intelepciunea Lui si ai sa vezi cu alti ochi adevarul , acei ochi sunt ai Duhului Sfant .
Daca credeti ca Dumnezeu judeca cu aceeasi judecata cu ,care noi o facem, va inselati .
Caile Lui Dumnezeu nu sunt aceleasi cu caile noastre , pentru ca ale noastre le folosim pentru sine si ale Lui Dumnezeu sunt pentru binele comun.
Cand plangi rugandu-l pe Dumnezeu sa-l ierte pe cel ce ti-a gresit si iubindu-l pe cel care te-a urat , atunci sa stii ca este un semn bun si anume ,fiinta ta la gasit pe Dumnezeu , dar roaga-te ca si acela sa-l gaseasca pe Dumnezeu si arata-l in trairile tale pe Cel ce Sa descoperit tie din nevrednicia ta si nu din marinimia pe care o vezi tu in tine.
Vreau sa mai spun pentru cei care nu au studiat Teologia ,ca Biserica Catolica si Biserica Ortodoxa impartasesc acelasi inteles cuvantului Credinta si anume ca har binecuvantat de Dumnezeu anumitor oameni .
Reamintesc ca Iosif ,sotul Mariei a inteles cine este rodul trupului sotiei lui in vis, revelat de un inger .
Reamintesc ca Dumnezeu a lucrat si prin semne atunci cand a binecuvantat lumea cu nasterea Mantuitorului , deoarece Universul este Creatia Dumnezeului nostru si toate au fost concepute perfect ,de aceea nasterea Mantuitorului a fost insotita de semne ceresti , de alinieri de planete ,deoarece totul este conceput in asa fel incat sa armonizeze creatia celesta cu creatia fiintelor .
Dumnezeu se arata oamenilor si prin oamenii care il slujesc si tind spre desavarsire si acesta este un semn catre tine .
Dumnezeu iti daruieste iubirea Lui ,fara a te obliga ca tu sa-l iubesti , te iubeste neconditionat , pentru ca tu omule esti creat dupa Chipul si Asemanarea Lui si acest lucru spune totul .
Adevarat ca Dumnezeu este si drept ,si omul culege ceea ce seamana , dar lasati judecata Lui Dumnezeu si voi doar rugati-va sa nu cadeti in ispita preamaririi , atotcunoasterii sau mandriei .

Minunat ati scris, fratia voastra, si ma inclin.
Har, smerenie si jertfa de sine.

Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.(Matei 23:13)
Omul deţine atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.

08 Sep 2010, 09:59
Membru Senior

Rafael scrie:

Amin.
Intelepte sfaturi ne dati, parinte.As dori sa ma conduceti, in a intelege sensul fricii de Dumnezeu.
Frica de Dumnezeu, din perspectiva temerii de Dreptatea Lui Dumnezeu, nu are oare fundamentul pacatului nemarturisit?
Ma intreb mereu, oare nu ar trebui ca aceasta Frica de Dumnezeu sa ne fie inspirata mai ales de frica fata de pacat, fata de salbiciunea si instabilitatea noastra in Iubirea lui Dumnezeu?Iar, frica de Dreptatea Lui Dumnezeu, nu este cumva un semn al necredintei noastre?

08 Sep 2010, 10:19
Membru

000

Ultima oară modificat de gabrielG pe 08 Oct 2010, 14:12, modificat 1 dată în total.

08 Sep 2010, 10:53
Membru Senior

Frica de Dumnezeu este primul pas spre desăvârşire.
Sfântul Ioan spune: Iubeşte şi fă ce vrei… Pentru că atunci când Îl iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima şi din tot cugetul, nu mai poţi să vrei să păcătuieşti, ci fugi cât poţi de păcat şi de ocaziile de a-l face. Da, poţi să cazi încă de multe ori – pentru că toţi suntem slabi şi supuşi greşelii – dar atunci te întorci şi Îi ceri iertare nu neapărat din frică, ci cu durere, cu căinţă mare pentru că L-ai ofensat, L-ai supărat, sau pur şi simplu I-ai neglijat Iubirea…

08 Sep 2010, 22:45
Membru Senior

Lăudat fie Isus!

elenacomsa22 scrie:
Rafael scrie:

Amin.
Intelepte sfaturi ne dati, parinte.As dori sa ma conduceti, in a intelege sensul fricii de Dumnezeu.
Frica de Dumnezeu, din perspectiva temerii de Dreptatea Lui Dumnezeu, nu are oare fundamentul pacatului nemarturisit?
Ma intreb mereu, oare nu ar trebui ca aceasta Frica de Dumnezeu sa ne fie inspirata mai ales de frica fata de pacat, fata de salbiciunea si instabilitatea noastra in Iubirea lui Dumnezeu?Iar, frica de Dreptatea Lui Dumnezeu, nu este cumva un semn al necredintei noastre?
Cred că frica de Dumnezeu este vigilenţa, grija, manifestată pentru a rămâne fidel iubirii Lui ca urmare a fericirii rezultate din binecuvântarea primită; adică frica de Dumnezeu este puterea de a ocoli păcatul şi de a rămâne fericit, de a nu pierde ocrotirea Lui. Nu e teama de pedeapsă, e o frică latentă de pierdere a iubirii Lui, "eclipsată" de fericirea comuniunii.

09 Sep 2010, 05:42
Membru Junior

salutare la toti.imi pierd credinta pe zi ce trece.Oricat ma rog, oricat postesc,oricate slujbe platesc Dumnezeu imi da raspuns negativ la toate cererile mele. As avea nevoie de ajutorul unui preot din zona mea care sa ma ajute. Poate gresesc eu undeva sau fac ceva gresit. Nu cred ca orice preot ma poate ajuta in problma mea sincer. Am incercat sa vb cu un preot greco-catolic dar mi s-a parut ca mai mult il interesa partea financiara. Orice recomandare e bine venita.
Multumesc

13 Dec 2014, 19:55
Membru Senior

papadie scrie:
salutare la toti.imi pierd credinta pe zi ce trece.Oricat ma rog, oricat postesc,oricate slujbe platesc Dumnezeu imi da raspuns negativ la toate cererile mele. As avea nevoie de ajutorul unui preot din zona mea care sa ma ajute. Poate gresesc eu undeva sau fac ceva gresit. Nu cred ca orice preot ma poate ajuta in problma mea sincer. Am incercat sa vb cu un preot greco-catolic dar mi s-a parut ca mai mult il interesa partea financiara. Orice recomandare e bine venita.
Multumesc
Nu cunosc cererile dvs, dar se pare că cererile sunt prea lumești și de aceea El nu le împlinește.

31. Deci, nu duceţi grijă, spunând: Ce vom mânca, ori ce vom bea, ori cu ce ne vom îmbrăca?
32. Că după toate acestea se străduiesc neamurile; ştie doar Tatăl vostru Cel ceresc că aveţi nevoie de ele.
33. Căutaţi mai întâi împărăţia lui Dumnezeu şi dreptatea Lui şi toate acestea se vor adăuga vouă.(Mt6,31-33)

18 Dec 2014, 09:21
Membru Junior

Nae scrie:
papadie scrie:
Multumesc
Nu cunosc cererile dvs, dar se pare că cererile sunt prea lumești și de aceea El nu le împlinește.

31. Deci, nu duceţi grijă, spunând: Ce vom mânca, ori ce vom bea, ori cu ce ne vom îmbrăca?
32. Că după toate acestea se străduiesc neamurile; ştie doar Tatăl vostru Cel ceresc că aveţi nevoie de ele.
33. Căutaţi mai întâi împărăţia lui Dumnezeu şi dreptatea Lui şi toate acestea se vor adăuga vouă.(Mt6,31-33)

cand vad ca mama mea e foarte bolnava cu toate ca se roaga zilnic ore intregi si asta de ani de zile, dupa ce mi-am vazut ani de zile tatal traind ca o leguma, sau pe bunicii mei care au fost extrem de bolnavi si in suferinta(unu paralizat si celalalt Alzehimer) la batranete, nu s-au putut bucura de o batranete linistita si ei in tinerete ascundeau preoti de securitate in casa si alte si alte probleme, incep sa imi pun intrebari serioase. si tocmai raspunsurile ca si al tau ( nu o lua in nume de rau) ma fac sa ma indepartez de Dumnezeu

18 Dec 2014, 16:37
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul