Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Mai exista credinta ? 
Autor Mesaj
Membru

Mesaj Re: Mai exista credinta ?
Mai degraba am inclus in fraza asta pe toti crestinii nu pe toti oamenii,e o diferenta mare .Din pacate sunt foarte multi oameni care nu cred defel in existenta lui Dumnezeu.

26 Aug 2010, 22:21
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
ionutdanet scrie:
Mai degraba am inclus in fraza asta pe toti crestinii nu pe toti oamenii,e o diferenta mare
la ce diferente va ganditi?

ionutdanet scrie:
Din pacate sunt foarte multi oameni care nu cred defel in existenta lui Dumnezeu.
cum este cu ne-crestinii, nu hotaram noi
stie Dumnezeu ce stie!
daca e sa cainam pe cineva, sa ii cainam pe crestinii care nu isi traiesc Botezul refuzandu-l sau ignorandu=l

27 Aug 2010, 07:51
Membru

Sa nu ne ascundem in spatele cuvintelor si sa privim cruda realitate in fata.Sa nu ne amagim ca noi nu avem nici o vina daca nu semanam si nici nu seceram in randul ne-crestinilor pentru a aduce roada pentru Dumnezeu.

Nu judec.Indemn.Pentru ca este scris ca noi NU trebuie sa fim judecatori ci slujitori.Si da,aveti dreptate in privinta crestiniilor care nu isi respecta botezul si il ignora,stiu...judecata pentru ei este mult mai grea.

27 Aug 2010, 08:26
Membru

000

Ultima oară modificat de gabrielG pe 08 Oct 2010, 14:11, modificat 1 dată în total.

27 Aug 2010, 17:31
Membru

Inteleg ce spuneti ! Asa e ! Dar cunoscandu-l pe Isus ma simt ca as fi in posesia unei comori fantastice din care as vrea sa daruiesc si altora,adica acelor ce nu il cunosc ! Insa va multumesc de atentionare.Nu as vrea sa cad in mandria de a fi crestin,sa ma consider superior altora!

27 Aug 2010, 19:23
Membru

000

Ultima oară modificat de gabrielG pe 08 Oct 2010, 14:11, modificat 1 dată în total.

28 Aug 2010, 12:04
Membru Senior

Lăudat fie Isus
ionutdanet scrie:
Inteleg ce spuneti ! Asa e ! Dar cunoscandu-l pe Isus ma simt ca as fi in posesia unei comori fantastice...
Termenul fantastic mi se pare mult prea subiectiv ca să fie folosit pentru a defini pe Isus Cristos.

28 Aug 2010, 15:58
Membru

Termenul l-am folosit poate din prea multa ravna,subintelesul era altul,in fine...

30 Aug 2010, 08:46
Membru activ

Stiind ca ,Credinta in Sfanta Treime,Iubirea fata de Sfanta Treime si fata de apropele nostru si Speranta manturii sufletelor noastre ,sunt haruri ,adica sunt daruite de Dumnezeu prin excelenta sau cum sunt ele prezentate de teologie ca virtuti teologale ,mi-am pus totusi intrebarea : de ce nu au dobandit toti acest adevar revelat , fiind exprimat si trait de peste 2000 de ani , mai bine sau mai putin bine de om ?
Am primit raspunsul foarte repede si am avut sa spunem o revelatie sau poate a fost doar un vis in odihna noastra de noapte ,vis in care Dumnezeu mi-a aratat acest mister .
" Se facea ca eram acasa cu familia si deodata cineva imi spune ,mergi de graba la Biserica ........ ca Isus Cristos este acolo.
Nu va puteti imagina cata emotie am simtit si cat de bucuros am fost , imbracandu-ma in mare graba si fugind cat puteam de repede sa-L intalnesc pe Domnul Dumnezeul nostru in realitatea existentei Sale si nu doar in jerfa Euharistica.
Pe drum il rugam din toata fiinta mea pe Tatal Ceresc Creatorul nostru , sa mi-l arate pe Fiul Sau ca sa nu gresesc si sa ma inchin altcuiva.
Ajung in fata Bisericii si vad oameni din diferite neamuri ce ieseau din Biserica , chinezi , japonezi,arabi,indieni ,aproape din toate neamurile pamantului ,dar atentie , de alta credinta ,cu aparate de fotografiat ,facand poze peste tot .
Dar mi-a atras atentia purtarea lor, fara bucurie ,fara emotii.
Imi permit sa-i abordez pe rand si ii intreb daca l-au intalnit pe Isus si de ce nu sunt fericiti ,eu crezand ca ei sunt prezenti acolo pentru al intalni pe Mantuitor, cand de fapt erau doar prezenti ca turisti.
Primesc aproape raspunsuri identice :" Cine este Isus Cristos sau ce-a facut El ca sa il cunoasca.
Inima mea a simtit o durere mare la auzul acestor cuvinte si inainte de a intra in Biserica il rog iarasi pe Creator sa ma indrume spre Fiul Sau , Mantuitorul si Domnul Dumnezeul nostru .
Intru in Biserica unde erau putini oameni , ma uit si caut cu privirea sa-L gasesc pe Isus Cristos.
In fata Bisericii in partea dreapta aproape de primele randuri de banci ,vad trei persoane ce imi atragea privirea deoarece semanau izbitor de mult unul cu celalalt.
Ma indrept spre Ei cu emotie si cu cat ma apropiam mai mult ,fiinta mea era si mai coplesita de aceasta intalnire si parca simteam in inauntrul meu cum sufletul tresalta de bucurie ca un copil care isi revede Tatal dupa mult timp ,in acelasi timp rugandu-l in gand pe Tatal sa mi-l arate pe Isus dintre acele Trei Entitati .
Cand am ajuns m-am prosternat ,intanzandu-ma cu fata jos si plageam , plangeam ,plangeam ca un copil ,de bucurie si de fericire ca l-am intalnit pe Domnul Dumnezeul nostru in viata aceasta .
Imi ridic apoi privirea cu smerenie si vad cum Cei Trei zambeau si mi-am dat seama imediat ca am gresit in alegere ,dar Cristos mi-a trimis iubirea Lui si l-am recunoscut imediat ,fiind coplesit de privirea Lui ,de zambetul Lui, de blandetea ce o arata Chipul Sau, era Cel din mijloc .
Cer iertare Domnului meu si imi apropii fiinta de picioarele Lui sarutandu-le si plangeam ,plangeam ,plangeam de fericire si de bucurie ca l-am intalnit pe Domnul Dumnezeul nostru si Domnul ma mangaia pe crestetul capului la fel cum tatal isi mangaie fiul din iubire .
Ma opresc aici din povestire pentru ca nu pot spune ce s-a intamplat mai departe, deoarece este o taina a sufletului meu ce vreau sa ramana in inauntru-l fiintei mele.
Sa ma ierte cei care au citit cu aceeasi emotie trairile mele ca nu le pot impartasi totul .

Este un raspuns la o realitate existenta in viata ce o traim .
Aceasta realitate face parte din planul Lui Dumnezeu cu noi si trebuie sa ne rugam ca toti ceilalti frati prin creatie , sa primeasca Harul binecuvantat de a fi crestin , de a fi crestin prin ascultare,prin traire si prin faptele care implinesc Cuvantul marturisitor.
Cum spunea apostolul Pavel catre Romani :
"Pentru ca nu voiesc ,fratilor ca voi sa nu stiti taina aceasta , ca sa nu va socotiti pe voi insiva intelepti;ca impietrirea s-a facut Lui Israel in parte, pana ce va intra tot numarul neamurilor.
Si astfel intregul Israel se va mantui precum este scris:Din Sion va veni Izbavitorul si va indeparta nelegiuirile de la Iacov;
Si acesta este legamantul Meu cu ei,cand voi ridica pacatele lor "
Cat priveste Evanghelia ,ei sunt vrasmasi din pricina noastra,dar cu privire la alegere,ei sunt iubiti din cauza parintilor.
Caci darurile si chemarea Lui Dumnezeu nu se pot lua inapoi.
Dupa cum voi ,candva,n-ati ascultat de Dumnezeu ,dar acum ati fost miluiti prin neascultarea acestora.
Tot asa si acestia n-au ascultat acum,ca prin mila catre voi,sa fie miluiti si ei acum.
Caci Dumnezeu i-a inchis pe toti in neascultare ,pentru ca pe toti sa-i miluiasca .
O,adancul bogatiei si al intelepciunii si al stiintei Lui Dumnezeu !
Cat sunt de necercetate judecatile Lui si cat de nepatrunse sunt caile Lui !
Caci cine a cunoscut gandul Domnului sau cine a fost sfetnicul Lui ?
Sau cine mai inainte I-a luat Lui si va lua inapoi de la El ?
Pentru ca de la El si prin El si intru El sunt toate .
A Lui sa fie marirea in veci .Amin

Luati aminte fratii mei la aceste minunate vorbe ,pentru ca doar graiul era a lui Pavel , Cuvantul este al Domnului Dumnezeului nostru .
Rugati-va iubitii mei pentru acele zile ce sunt si vor veni , ca tot neamul pamantesc sa primeasca harul sfintitor de a fi crestin si voi sa-l traiti in iubirea Lui Cristos .Amin

02 Sep 2010, 20:47
Profil WWW
Membru

000

Ultima oară modificat de gabrielG pe 08 Oct 2010, 14:12, modificat 1 dată în total.

06 Sep 2010, 18:14
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul