Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Mai exista credinta ? 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: Mai exista credinta ?
gabrielG scrie:
dar faptele oameni buni... dar ...dar...ceilalti aceia care cauta semne sau cauta lideri sau minuni sau chiar eu de ce nu in momentele de ratacire noi ce ne facem, noi astia care nu santem la fel de tari ca si voi .......scuze devin patetic

Si eu ma simt revoltata, chiar ingrozita de anumite fapte; crime,jafuri, minciuni...multe, multe altele, facute uneori de oamenii la care ne asteptam cel mai putin.Cum sa le facem fata,cum sa le suportam ?! Simplu, avand incredere in Dumnezeu.
Daca Dumnezeu ii suporta, cu ce drept ma revolt eu? Daca Dumnezeu, in iubirea Lui nemarginita ii rabda si ii asteapta sa se intoarca, cu ce drept eu ii consider de nerecuperat? Cat despre cei care cauta semne, lideri, minuni s-ar putea ca aceasta dorinta sa fie inceputul cautarii caii de intoarcere.Daca aceasta dorinta este marturisita, pusa in minile Domnului prin mijlocirea preotului, ar putea fi solutia salvatoare.
Si , da, ma intreb si eu ce ne facem noi cei care nu suntem atat de puternici? Dar am constatat ca, cu cat ma simt mai slaba si mai neajutorata ,cu ata caut mai mult ajutorul si protectia Domnului. Si sunt sigura ca Dumnezeu are un plan, bine stabilit, pentru fiecare dintre noi, pe care-l adapteaza mereu la toate capcanele (celui rau) pe care nu stim sa le ocolim.Sa cerem mereu harul (noi astia mai slabi) de a nu ne ratacii.

15 Iul 2010, 08:37
Membru

000

Ultima oară modificat de gabrielG pe 08 Oct 2010, 14:09, modificat 1 dată în total.

15 Iul 2010, 21:17
Membru

000

Ultima oară modificat de gabrielG pe 08 Oct 2010, 14:09, modificat 1 dată în total.

19 Iul 2010, 20:05
Membru Senior

Lăudat fie Isus!
gabrielG scrie:
De multe ori ies afară pe terasă la lăsarea nopții și privesc cu nesaț cerul plin de stele ;sunt un om care iubesc viata foarte mult și mă aplec deseori asupra acelor mărunțișuri care trezesc în noi puținele momente de fericire ale unei vieți împărțita intre viața familiara și goana după câștigarea dreptului la un trai decent, și în aceste momente rare de fericire și revelații realizez că de multe ori abia avem timp sa conștientizam faptul că undeva acolo printre acele stele superbe exista ceva , cineva căruia dealtfel îi datoram însăși mărunta noastră existența . Suntem mult prea ocupați. Ne credem autonomi dar în realitate suntem sclavii consumismului al corporatismului și al poftei nebune de a face bani care sa ne alimenteze instinctele și simțurilor Cum sa facem sa să ne întoarcem privirea spre noi înșine , sa ne analizam puțin și sa ne adâncim în imensitatea sufletului nostru căutând cu ardoare sămânța primordială a înseși existenței noastre : Dumnezeu. Cum sa facem oameni buni? Haideți sa găsim o soluție și poate vom redeveni fericiți :)
Frumoase gânduri!

Chiar prin întrupare obţinem dreptul la acest trai(decent), dar în viaţă învăţăm "competiţia" decenţei, cum să fie fiecare mai "decent" ca altul.
24. Cele mai de seamă lucruri în viaţa omului sunt apa, pâinea, haina şi o casă, pentru adăpost.(Sirah29,24)

19 Iul 2010, 21:21
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
gabrielG scrie:
Cum sa facem sa să ne întoarcem privirea spre noi înșine , sa ne analizam puțin și sa ne adâncim în imensitatea sufletului nostru căutând cu ardoare sămânța primordială a înseși existenței noastre : Dumnezeu. Cum sa facem oameni buni? Haideți sa găsim o soluție și poate vom redeveni fericiți :)

iata cum:
1. intoarce-ti privirea spre tine, analizeaza-te, adanceste-te in imensitatea sufletului tau...
2. fa aceasta pentru ca vrei sa o faci, fara sa te raportezi la ce fac sau nu cei din jurul tau
3. intoarce-ti privirea spre ceilalti, accepta-i asa cum sunt si arata-le cum esti tu

dupa ce ai facut acesti trei pasi, increde-te in atotputernicia lui Dumnezeu!

20 Iul 2010, 09:11
Membru

000

Ultima oară modificat de gabrielG pe 08 Oct 2010, 14:10, modificat 1 dată în total.

20 Iul 2010, 19:36
Membru

De multe ori am impresia ca lumea ce ma inconjoara este un ocean de intuneric in care rareori zaresc ici si colo cate o luminita mai mica sau mai mare,luminite ce vin de la cei ce inca mai poarta credinta lor in suflet si in inima ,pentru Isus !

Din pacate ma lovesc zi de zi ,tot mai mult de o necredinta declarata pe fata,intalnesc oameni care afirma cu tarie in glas ca ,credinta in Isus nu este altceva decat o indobitocire a maselor...mai putin culte si mai ales acelor saraci din p.d.v material.

Nu pot sa nu remarc ca foarte multi dintre noi au o credinta care se rezuma doar la crezul in existenta lui Dumnezeu,un Dumnezeu indepartat de care nu cunosc foarte multe,fara sa aiba si o traire in spiritul credintei.

Intalnesc foarte multi crestini care se jeneaza sa pronunte numele lui Isus si eu patesc de multe ori asta si imi dau seama ....cat de mica e credinta mea !

Totodata remarc si o tendinta in randul prietenilor mei mai tineri de a crede in invataturi noi ce nu au nici o legatura cu Isus.

26 Aug 2010, 12:02
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
ionutdanet scrie:
De multe ori am impresia ca lumea ce ma inconjoara este un ocean de intuneric in care rareori zaresc ici si colo cate o luminita mai mica sau mai mare,luminite ce vin de la cei ce inca mai poarta credinta lor in suflet si in inima ,pentru Isus !

Din pacate ma lovesc zi de zi ,tot mai mult de o necredinta declarata pe fata,intalnesc oameni care afirma cu tarie in glas ca ,credinta in Isus nu este altceva decat o indobitocire a maselor...mai putin culte si mai ales acelor saraci din p.d.v material.

Nu pot sa nu remarc ca foarte multi dintre noi au o credinta care se rezuma doar la crezul in existenta lui Dumnezeu,un Dumnezeu indepartat de care nu cunosc foarte multe,fara sa aiba si o traire in spiritul credintei.

Intalnesc foarte multi crestini care se jeneaza sa pronunte numele lui Isus si eu patesc de multe ori asta si imi dau seama ....cat de mica e credinta mea !

Totodata remarc si o tendinta in randul prietenilor mei mai tineri de a crede in invataturi noi ce nu au nici o legatura cu Isus.

ai descris amanuntit cum sunt ceilalti
tu cum esti?

26 Aug 2010, 13:48
Membru

Sunt o candela mica care uneori arde in lumina credintei alte ori se stinge intregind intunericul dar Dumnezeu in mila Sa o aprinde din nou.

26 Aug 2010, 15:42
Membru

0000

Ultima oară modificat de gabrielG pe 08 Oct 2010, 14:10, modificat 1 dată în total.

26 Aug 2010, 18:26
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul