Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5
Mai exista credinta ? 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: Mai exista credinta ?
papadie scrie:
Nae scrie:
papadie scrie:
salutare la toti.imi pierd credinta pe zi ce trece.Oricat ma rog, oricat postesc,oricate slujbe platesc Dumnezeu imi da raspuns negativ la toate cererile mele. As avea nevoie de ajutorul unui preot din zona mea care sa ma ajute. Poate gresesc eu undeva sau fac ceva gresit. Nu cred ca orice preot ma poate ajuta in problma mea sincer. Am incercat sa vb cu un preot greco-catolic dar mi s-a parut ca mai mult il interesa partea financiara. Orice recomandare e bine venita.
Multumesc
Nu cunosc cererile dvs, dar se pare că cererile sunt prea lumești și de aceea El nu le împlinește.

31. Deci, nu duceţi grijă, spunând: Ce vom mânca, ori ce vom bea, ori cu ce ne vom îmbrăca?
32. Că după toate acestea se străduiesc neamurile; ştie doar Tatăl vostru Cel ceresc că aveţi nevoie de ele.
33. Căutaţi mai întâi împărăţia lui Dumnezeu şi dreptatea Lui şi toate acestea se vor adăuga vouă.(Mt6,31-33)

cand vad ca mama mea e foarte bolnava cu toate ca se roaga zilnic ore intregi si asta de ani de zile, dupa ce mi-am vazut ani de zile tatal traind ca o leguma, sau pe bunicii mei care au fost extrem de bolnavi si in suferinta(unu paralizat si celalalt Alzehimer) la batranete, nu s-au putut bucura de o batranete linistita si ei in tinerete ascundeau preoti de securitate in casa si alte si alte probleme, incep sa imi pun intrebari serioase. si tocmai raspunsurile ca si al tau ( nu o lua in nume de rau) ma fac sa ma indepartez de Dumnezeu
Rugăciunea nu-i un tratament de sănătate, ci o regulă de viață.

Oare și ei gândesc ca tine? De la ei ai învățat să gândești așa?
Tu nu știi că suferința aduce mântuirea?
Suflecă-ți mânecile și apucă-te de-i ajută cu cele de nevoie, mulțumind lui Dumnezeu că poți fii de folos, că de-aia te-ai născut acolo, lângă ei; sau te pomenești tu vrei să mergi la ”shoping” la Paris ca ”madam” Udrea!

Dumnezeu oferă recompense dincolo, nu aici.

Nu răspunsul meu te îndepărtează de credință, ci tu te-ai îndepărtat mai înainte de credință, prin faptul că deja ai căutat un nume de topic care să se plieze pe sentimentul inimii tale; fără să vrei, asta te-a dat de gol. Nu este adevărat că te îndepărtează de credință un verset care te îndeamnă la credință!!!!!!!
Dacă pentru tine asta e o justificare, ai nevoie urgentă de un duhovnic.

Nu pot pricepe care ar fi problema ta (sincer) care să ”trezească” interese financiare de la un preot greco-catolic; ai încercat un preot romano-catolic?
Care e locația ta?

26 Dec 2014, 09:43
Membru Senior

papadie scrie:
salutare la toti.imi pierd credinta pe zi ce trece.Oricat ma rog, oricat postesc,oricate slujbe platesc Dumnezeu imi da raspuns negativ la toate cererile mele. As avea nevoie de ajutorul unui preot din zona mea care sa ma ajute. Poate gresesc eu undeva sau fac ceva gresit. Nu cred ca orice preot ma poate ajuta in problma mea sincer. Am incercat sa vb cu un preot greco-catolic dar mi s-a parut ca mai mult il interesa partea financiara. Orice recomandare e bine venita.
Multumesc

Cand va cuprinde indoiala, nu cautati raspunsuri rationale. Mintea nu poate umple inima sau sufletul de bucurie si de dragoste. Rugati-va pentru a regasi speranta, acea stare a sufletului la care nu puteti ajunge prin post sau slujbe platite.
De speranta e nevoie atunci cand nu avem nici un motiv sa ne incredem, cand sansele ne sunt potrivnice. Un accident de circulatie, fatal, e mult, mult mai probabil decat biletul castigator la loterie. Si totusi, lumea merge cu masina si cumpara bilete la loterie. De ce?! Mintea nu are nici un raspuns.
Cand va cuprinde dez-nadejdea, va recomand efortul fizic; puneti in picioare niste pantofi usori si iesiti afara, la aer curat. Alergati, sau mergeti repede, niciunde, fara un rost anume, pana cand mintea se limpezeste de gandurile negre.

Amintiti-va ca si Isus S-a rugat: "Parinte, daca este cu putinta, treaca paharul asta..." N-a fost.

26 Dec 2014, 18:44
Membru Junior

problema e ca din cauza formarii mele profesionale vad lumea in alb si negru in zero si unu, tot timpul caut ratiunea acolo unde e haos. Va multumesc de sfat :)

30 Dec 2014, 11:47
Membru Senior

Simt ca inca nu ai reusit sa plangi cu adevarat despre suferinta celor dragi. Dumnezeu nu dezleaga bolile tuturor celor care se incred in El, si de multe ori nu i-a putut proteja nici pe ai sai Sfinti de violenta lumii care ii respingea credinta crestina sub diverse scuze (ca e noua, ca nu ii plac pe evrei si e zeul lor, ca spiritele locului spun altfel etc.)
Prin lacrimi sincere si libere, cu toate fricile legate de suferinta personala (cum ca ai putea mosteni bolile, ca lucruri rele se intampla si celor care fac binele - oh! si inca cate s-au intamplat!) precum si cu dragostea sincera fata de cei dragi (nu ii poti ajuta, doctorii pe care ii gasesti nu au gasit inca solutia, de multe ori cei dragi doar vor sa se sfarseasca timpul lor in aceasta lume si atunci ne suparam si pe ei dar suntem egoisti) daca nu putem mantui trupul poate putem mantui sufletul.

Ca ce pierdere ar putea suferi niste parinti care inteleg ca sunt credinciosi decat faptul ca al lor copil si-a pierdut credinta din dragoste pentru ei. Daca ar afla acest lucru. Dragostea nu se sfarseste dupa sfarsitul legaturii materiale, poti iubi pe aproapele plecat si dupa ce nu te mai poti bucura de prezenta lui. Chiar daca eu nu consider ca este bine si crestinesc sa consideram aceasta legatura in alt mod decat ca un sentiment sincer si profund in absenta oricaror rezultate vizibile.

Avem intotdeauna amintirile. Si amintirile sunt o dimensiune spirituala si chiar esentiala in hranirea sufletului si a constiintei. Dumnezeu si mai cu seama Maria (despre care se spune ca ar fi initiatoare si pastratoare de amintiri) intelege nevoia spiritului uman de a pastra amintiri, de cerni amintiri, de a culege amintiri,de a spera amintiri pentru prezenta, sau a spera lipsa de amintiri din prezent, de a se ruga pentru regasiri, de a se simti pierdut fara amintiri.

Lamentul este parte din practica biblica. Atunci cand omul se declara pierdut de Dumnezeu in absenta semnelor. Si nu s-a raspuns mereu prin semne cand omul zicea ca are nevoie sa continue. Dar intr-o buna zi....
Dumnezeu nu pune limita lacrimilor oamenilor cand acestia sufera, dar le ofera prietenia si ajutorul atunci cand o fac.

Si eu am suferit emotional pana la senzatia de durere fizica legat de anumite pierderi si morti si suferinte care m-au framantat. Cam un an. Intr-o buna zi, noaptea, am auzit in somn singura voce, masculina, care spune atat "Eh!.." si am simtit o mare empatie cu necazul meu, m-am trezit cu un sentiment de impacare si rezolvare - ca cele ce ma framantau au ajuns in locuri mai inalte si mai puternice.
Un singur efort am avut, in fiece gand cand supararea ma coplesea - sa nu ma supar pe Dumnezeu! Sa nu-L acuz! Cred ca mai putin El mi-a dat rasplata pentru sentimentele mele cat eu am reusit in sfarsit sa inteleg intelegerea pentru lacrimile care mi-o dadea.

Dar cred ca inteleg supararea ta - suferinta celor iubiti este infinit mai dureroasa decat cea proprie cateodata. Nu are nicio valoare empatia mea cat are sa gasesti empatia lui Dumnezeu, acolo unde este. In modul care este. De obicei este cu sacrificiu. Nu este totala.

Doar pentru ca recunosti ca simti ca nu mai crezi din pricina supararii nu te face cu nimic mai putin credinciosi decat care sufera mai putin pentru pierderi, nu isi pun asemenea intrebari chiar daca sunt retorice. Poate din cauza acestea preotii au parut reci pentru ca ei au vazut un suflet care incearca si isi pune probleme, si n-au vrut sa intervina in efortul personal spiritual. Ca si supararea poate fi efort. Dumnezeu apreciaza Adevarul.

Se spune ca prin jertfa sa Dumnezeu a pus un pret urias pe liberul arbitru al omului. De fiecare data cand mi-am adus aminte asta supararea mi-a trecut.
Sau pot lua antidepresive ca asa spune lumea si doctorii, ca nu e bine daca nu te simti vesel. Sau ca as face cancer daca ma simt trista - asa zic guru-ii si guru-itele de angelogie, si mare parte din presa spirituala. Sau ma pot autobanui de bantuire de spirite negre doar pentru ca ma doare sufletul si Dumnezeu e minunat. Sau pot lasa tristetea sa ma cuprinda pana acea lumina din alta lume, nu soarele de pe cer, nu o lumina clara mie prinsa in materie, sa imi dea ceea ce am nevoie. Dumnezeu da ceea ce avem nevoie, nu este totdeauna ceea ce cerem. Dumnezeu da si doar un gand cand noi cerem un miracol. Rar da miracole. Nu exista formula de miracole. S-au infaptuit si miracole dar sunt putine daca te uiti la dimensiunea omenirii. Cateva miracole. Dar in general semne. Si ganduri care ajuta, pentru cei ce le pot auzi.

Dumnezeu a spus: "Sunt Cel ce sunt." Nu ne poate ajuta daca nu Il acceptam. Cateodata, cateodata raspunde si la intrebarea "de ce ....?". Nu este imposibil de aflat. Dar ca sa afli trebuie sa intelegi ca nu stii. Ca sa poti auzi raspunsul.

13 Ian 2015, 15:15
Membru Junior

Un subiect care mă va preocupa întotdeauna. Ce m-aş face fără credinţă într-o lume ca aceasta în care păcatele de odinioară sunt considerate valori?
Ma gândesc adesea dacă o persoană conştientă de propriile păcate şi mizerii poate suplini prin actele sale de credinţă ceea ce neglijează sfinţii dacă bineînţeles ei mai există în secolul 21.

22 Iul 2015, 11:56
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
papadie scrie:
cand vad ca mama mea e foarte bolnava cu toate ca se roaga zilnic ore intregi si asta de ani de zile, dupa ce mi-am vazut ani de zile tatal traind ca o leguma, sau pe bunicii mei care au fost extrem de bolnavi si in suferinta(unu paralizat si celalalt Alzehimer) la batranete, nu s-au putut bucura de o batranete linistita si ei in tinerete ascundeau preoti de securitate in casa si alte si alte probleme, incep sa imi pun intrebari serioase. si tocmai raspunsurile ca si al tau ( nu o lua in nume de rau) ma fac sa ma indepartez de Dumnezeu

ca text biblic, citim 'Cartea lui Iov'
ca model, avem pe Sf. Fecioara Maria
apoi, intalnim preotul pe care suntem pregatiti sa il intalnim, cand il intalnim...

inteleg ca ai in preajma multe exemple de suferinta
cand sunt prea multe si prea greu de inteles, este momentul pasului urmator
si anume: suferinta chiar nu este o pedeapsa

credinta mea in Isus Cristos se bazeaza pe credinta mea in Isus Cristos
nu pe faptul ca ma va feri de greutatile vietii, ci pe faptul ca ma va ajuta sa le inteleg sensul
iar sensul il inteleg mai bine cand trec prin greutatile vietii, acelea care fac parte din viata mea...

22 Iul 2015, 12:52
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5