Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Mai exista credinta ? 
Autor Mesaj
Membru

Mesaj Mai exista credinta ?
Sant un personaj al carui suflet se imparte intre dragostea de Dumnezeu si dorinta fierbinte de al descoperi al iubi si intre indoiala durere si senzatia ca santem parasiti sau mai crunt singuri in acest univers imens si rece Sant dezamagit de lume cand ma lovesc de raceala si rautatea ei dar o iubesc cand descopar bunatatea si intimitatea ei incerc sa ma redescopar si sa intaresc dragostea de Dumnezeu pe care am mostenit-o prin bunatatea sa dar de atat de multe ori ma lovesc de secularitatea lumii si a insesi tagmei preotesti si atunci ma intreb cu inima sfasiata de durere ...dar oare mai exista ceva?

Ultima oară modificat de gabrielG pe 18 Apr 2012, 13:09, modificat de 2 ori în total.

13 Iul 2010, 10:28
Membru Senior

Mesaj Re: Mai exista credinta ?
gabrielG scrie:
Sant un personaj al carui suflet se imparte intre dragostea de Dumnezeu si dorinta fierbinte de al descoperi al iubi si intre indoiala durere si senzatia ca santem parasiti sau mai crunt singuri in acest univers imens si rece Sant dezamagit de lume cand ma lovesc de raceala si rautatea ei dar o iubesc cand descopar bunatatea si intimitatea ei incerc sa ma redescopar si sa intaresc dragostea de Dumnezeu pe care am mostenit-o prin bunatatea sa dar de atat de multe ori ma lovesc de secularitatea lumii si a insesi tagmei preotesti si atunci ma intreb cu inima sfasiata de durere ...dar oare mai exista ceva?

"Cauta si vei gasi,bate si ti se va deschide."

13 Iul 2010, 22:03
Membru activ

gabrielG scrie:

Draga gabriel,
daca nu-L gasim pe Dumnezeu in inima noastra, atunci Il cautam
degeaba pe-afara. Cauta-L si gaseste-L intai in inima ta, lasa-i pe
cei de-afara, nu-i judeca, iubeste-i asa cum sunt, si atunci Il vei
vedea pe Dumnezeu pretutindeni.
Har, smerenie si jertfa de sine.

Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.(Matei 23:13)
Omul deţine atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.

13 Iul 2010, 22:51
Membru activ

Gabriel , iubeste-L pe Domnul Dumnezeul nostru asa cum il iubeste Sfantul caruia ii porti tu numele , vestitorul Lui Dumnezeu ,Ingerul Arhanghel Gabriel si vei razbi in aceasta lume ,in aceste vremuri ce sunt ale satanei si pregateste-ti fiinta pentru ceasul care va veni si a venit .
Ramai drept in credinta si gandeste-te ca toate lucrurile au un rost , ele sunt date ca sa se intample , toate fac parte din planul Lui Dumnezeu .
Lasa-l pe Dumnezeu sa-ti descopere misterul acestei lumi si indumnezeiesteti fiinta cu iubirea sfanta a Domnului Dumnezeului nostru .
Cere-i Lui Dumnezeu sa faca inima ta asemeni inimii Lui Cristos si vei vedea cu ochii Duhului Sfant Intelepciunea Preainaltului Domn si Dumnezeu ,Creatorului intregului univers ,Tatal nostru care este in ceruri .

14 Iul 2010, 00:04
Profil WWW
Membru Senior

Dragă Gabriel,
Ai primit nişte îndemnuri minunate, pentru că IUBIREA este cea mai importantă : „este calea care le întrece pe toate...” spune Sfântul Paul.
Totuşi încerc să-ţi dau şi eu câteva lămuriri:
- Nu Dumnezeu ne-a părăsit pe noi, ci noi L-am părăsit pe El prin păcatele noastre. Până şi creaţia, minunat şi armonios concepută de Creator, se revoltă acum din cauza exploatării ei nemiloase de către oameni... Dumnezeu ne lasă să ne convingem, să ne recunoaştem greşelile, pentru că am vrut să ne conducem în viaţă ignorând Poruncile Lui. Ceea ce vezi în jurul tău, este consecinţa acestei comportări nesăbuite a oamenilor care se cred superiori, capabili să se conducă în viaţă, pe ei şi pe alţii, fără ajutorul şi Înţelepciunea lui Dumnezeu...
- Trăim într-o perioadă în care trebuie să alegem cu hotărâre: ori suntem cu Dumnezeu şi ascultăm de El, ori suntem cu lumea, adică cu satana care domneşte acum asupra ei şi vrea să ne descurajeze, să credem că „nu mai există nimic”, că nu mai e nimic de făcut, că eventual cel mai bun lucru e să ne distrăm şi să ne trăim viaţa cât mai putem...etc
Fă aşa cum ai fost îndemnat de ceilalţi: iubeşte din toată inima. Mai întâi pe Dumnezeu, şi cere-I Lui să-ţi trimită un preot, un duhovnic care să te ajute, să te poată conduce pe drumul tău; apoi caută, şi-l vei găsi...
Nu te lăsa dezamăgit şi mai ales nu te revolta – toate sentimentele negative vin de la satana. Dacă Îl iubeşti pe Dumnezeu şi crezi în Atotputernicia Lui, trebuie să ai încredere nelimitată în El: Dumnezeu scoate din orice rău un Bine mult mai mare.

14 Iul 2010, 09:49
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
gabrielG scrie:
de atat de multe ori ma lovesc de secularitatea lumii si a insesi tagmei preotesti si atunci ma intreb cu inima sfasiata de durere ...dar oare mai exista ceva?
Dumnezeu se "loveste" astfel si mai des decat noi, dar nu renunta
nu renunta nici tu!

14 Iul 2010, 10:50
Membru

gabrielG scrie:

Nu am cuvinte mai frumoase decat cele ce ti-au fost spuse deja, dar da, cred ca mai EXISTA.

14 Iul 2010, 17:29
Membru

000

Ultima oară modificat de gabrielG pe 08 Oct 2010, 14:08, modificat de 3 ori în total.

14 Iul 2010, 20:12
Membru Senior

Dragă Gabriel,
Dacă rămâi pe aceeaşi poziţie de până acum, adică să te lamentezi în continuare fără să faci nici un pas înainte, în zadar ne-ai mai cerut părerea...
Tu singur trebuie să te hotărăşti să te schimbi şi asta ACUM, imediat.
Lasă-i în pace pe ceilalţi, cel puţin un timp, nu te mai preocupa de comportarea lor.
Scoate-ţi căştile sau întrerupe sursa de muzică pe care, probabil, o asculţi non stop şi aşează-te singur în faţa lui Dumnezeu pe care spui că-L iubeşti.
Roagă-te, aşa cum ştii, aşa cum poţi, dar cu inima sinceră şi deschisă: „Doamne, dă-mi putere să mă schimb, Doamne ajută-mă să fac Voia Ta!....” şi spune rugăciunile pe care le cunoşti. Apoi rămâi în linişte şi lasă-L şi pe Dumnezeu să-ţi vorbească. El vorbeşte fiecărui om, dar noi suntem aceia care n-avem timp pentru El, sau care nu vrem să-L ascultăm.
Da, credinţa mai EXISTĂ, ea creşte in sufletele care se deschid la Har.
Reciteşte cu atenţie îndemnurile care ţi s-au dat şi încearcă să faci câte un pas pe acest drum. Nu e uşor şi vei fi ispitit în continuare de tot felul de îndoieli. Dar tu trebuie să fii hotărât să le învingi, cerând permanent ajutorul: „Doamne, ajută-mă, Isuse am încredere în Tine, Maică Preacurată, nu mă lăsa”... etc. Noi nu suntem "mai tari" decât tine, ci avem mai multă încredere în Dumnezeu.
...Şi încă ceva: universul este imens, dar nu e rece. Universul e plin de căldura şi Iubirea care se mişcă neîncetat între Cele Trei Persoane ale Presfintei Treimi şi, atingând creaţia, îi dă suflare de viaţă. Fără această Iubire, noi n-am putea trăi, n-am putea respira, n-am putea exista...
Încearcă să devii conştient de această Iubire pe care ţi-o dăruieşte Dumnezeu şi atunci vei putea să o dăruieşti şi altora.

15 Iul 2010, 05:56
Membru Senior

gabrielG scrie:
noi astia care nu santem la fel de tari
nu se poate da raspuns la aceasta intrebare unui necredincios

dar cel care crede, crede si ca nu conteaza cat este el de "tare", ci doar cat de tare crede!

singur nu sunt nimic
dar nu sunt singur niciodata, ci Dumnezeu este cu mine, oricat m-as departa eu de Dumnezeu

Dumnezeu este cu noi, oricat ne-am departa noi de Dumnezeu

deci, ce sa facem, noi astia care nu suntem la fel de tari...?
sa avem incredere in Dumnezeu

15 Iul 2010, 07:47
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul