Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Diferenta intre postul ortodox si cel catolic 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: Diferenta intre postul ortodox si cel catolic
romano-catolic, Postul Pastelui este de 40 de zile (Carème),
numarate din Miercurea Cenusii pana la Florii
dupa care urmeaza Saptamana Sfanta

19 Feb 2010, 12:20
Membru Senior

Lăudat fie Isus!
MariaB scrie:
Nicu scrie:
de ce la orientali, BGC şi BO, postul de 40 de zile începe cu 49 de zile înainte de Înviere, iar la apuseni, BRC, cu 46 de zile mai devreme de înviere, în Miercurea Cenuşii.
in rit oriental se tine post 7 saptamani
adica 49 de zile
(in ceea ce priveste ne-consumul de mancaruri de origine animala, sunt de fapt 48 de zile)

romano-catolic, Postul Pastelui este de 40 de zile (Carème), numarate pana la Florii
dupa care urmeaza Saptamana Sfanta care este prin natura ei liturgico-spirituala o sapatamna de post
cu Duminica Pastelui incepe Octava Pascala
Mă surprinde că Săptămâna Patimilor nu face parte din Postul Mare.
Sunt puţin bulversat.

Cum a ţinut Isus postul de 40 de zile?

19 Feb 2010, 18:42
Membru Senior

Locaţie: in Ecclesia Dei
Cu tot respectul, nu aş fi atât de sigur că cele menţionate de dna Maria sunt adevărate. "Careme" nu-mi sună a veni de la "quarante", adică 40 de zile. Mai degrabă de la Qadragesima, care e a 4-a duminică înainte de Paşti, adică prima din post, cea de după Miercurea Cenuşii. Nu sunt absolut sigur asupra etimologiei, consideraţi-o sub titlu de inventar. Dar sunt sigur că Săptămâna Patimilor face parte din Postul Paştelui. Cu precădere ultimele 3 zile, triduum-ul pascal, au semnificaţie deosebită în ambele rituri. Trebuie mers la biserică în aceste zile. Mai exact: în fiecare dintre ele.

Triduum-ul nu trebuie confundat cu Triodul. Triodul este o perioadă de 3 săptămâni înainte de Post şi înseamnă literalmente 3 ode (e ceva legat, probabil, de Ceasuri). Triodul începe, deci, în Duminca Vameşului corespunzând Septuagesimei din ritul latin. Deci, în această perioadă de 7 săptămâni avem timp de aşteptare a Paştilor şi duminicile se numără aşa: a 7-a înainte de Paşti, a 6-a înainte de Paşti etc.

Deci, de la Septuagesima la Quadragesima avem Triod, iar apoi avem "Careme" până la Paşti: aprox 40 de zile.

Până la urmă, toată diferenţa dintre postul ortodox şi cel catolic stă în faptul că postul catolic e mai uşor de ţinut şi nu avem nici o scuză să nu-l ţinem. Mai iconoamă, Biserica Catolică (în special Romano-Catolică) a îndulcit postul, astfel încât oricine să îl poată ţine. Chiar şi în actualele condiţii în care, ca urmare a decretului mitropolitului nostru, catolicii orientali avem pauză completă de carne până la Paşti, nu mi se pare prea greu de ţinut câtă vreme avem dezlegare permanentă la peşte, brânză, ouă etc. Mai trebuie amintit că "dezlegare la caşcaval" înseamnă "permisiunea de a mânca caşcaval" şi nu "obligaţia de a mânca caşcaval".

http://www.catehism.ro
http://studentiecatolica.ro/

20 Feb 2010, 19:43
Profil WWW
Membru Senior

Duhul lui Fortunatus scrie:
Triodul este o perioadă de 3 săptămâni înainte de Post şi înseamnă literalmente 3 ode (e ceva legat, probabil, de Ceasuri).

Unde ati gasit cele 3 saptamani, daca nu sunt indiscret? In ce carte de liturgica? :shock:

20 Feb 2010, 20:59
Membru Senior

Eu nu am consultat cărţi de liturgică, ci m-am uitat pe peretele bucătăriei unde am agăţat calendarul. Acolo scrie: D 24 Ian: Duminica Vameşului şi Fariseului. Începe Triodul. . Au greşit ?

20 Feb 2010, 22:33
Profil WWW
Membru Senior

Duhul lui Fortunatus scrie:
Eu nu am consultat cărţi de liturgică, ci m-am uitat pe peretele bucătăriei unde am agăţat calendarul. Acolo scrie: D 24 Ian: Duminica Vameşului şi Fariseului. Începe Triodul. . Au greşit ?

Stiu ca parerile mele sunt egale cu zero in ochii dvs., dar poate n-ar fi fost rau sa aflati si cand se incheie Triodul inainte sa faceti afirmatiile de mai sus, respectiv ca este o perioada de trei saptamani.

20 Feb 2010, 22:59
Membru Senior

Am dat pe google după "Triod" şi văd că, într-adevăr, nu se termină cu Postul, ci îl cuprinde. Nu înţelesesem eu bine, crezând că "Triod" e înainte de post.

Greşiţi când spuneţi că părerile dv sunt egale cu zero în ochii mei. Nu e deloc aşa, de multe ori am aflat lucruri de folos de la dv (aşa cum este chiar acesta). Ce e drept, cu zero în ochii mei este egală o anumită infatuare pe care o întâlnesc în postările dv. Nu vă supăraţi că vă spun, o fac cu gândul că poate ajută. Ştiu prea bine, principala mea preocupare trebuie să fie infatuarea mea...de care sunt bolnav. Medice, cura te ipsum !

20 Feb 2010, 23:15
Profil WWW
Membru Senior

Nicu scrie:

1. Iar Iisus, plin de Duhul Sfânt, S-a întors de la Iordan şi a fost dus de Duhul în pustie,
2. Timp de patruzeci de zile, fiind ispitit de diavolul. Şi în aceste zile nu a mâncat nimic; şi, sfârşindu-se ele, a flămânzit.
(Lc4,1-2)

21 Feb 2010, 19:40
Membru Senior

Locaţie: Alba Iulia
elenacomsa22 scrie:
Noi, greco-catolicii , avem dezlegare de lapte si oua pe tot parcursul postului, dar toti stim ca postul de alimente fara renuntari la vorbe , fapte si ganduri rele, este o straduinta zadarnica.

http://www.bru.ro/documente/decret-postul-si-ajunul-in-bru/

In baza "decretului 20/21.05.2009 în postul Paştilor (Postul Mare), prima săptămână şi în Săptămâna Patimilor se ţine post aspru; în restul zilelor din Postul Mare se ţine post comun."

"Postul aspru (xirofagia), este abţinerea de la carne, lapte şi ouă, consumându-se numai hrană uscată (pâine, fructe şi legume)."
"Postul comun (obişnuit), este postul în care se admite consumarea mâncărurilor gătite de post, excluzându-se carnea şi grăsimile de origine animală. Este permisă consumarea peştelui, vinului, untdelemnului, ouălor şi produselor lactate."

omnis terra veneratur

21 Feb 2010, 19:51
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Nicu scrie:
nu putem sti exact
si nici nu prea conteaza
important este sa tinem postul in comunitate asa cum face comunitatea
adica este vorba de ascultare, nu de tinerea cu exactitate a unor reguli
Isus, la Cina de Taina (Joia Sfanta) a mancat mielul - ca in traditia iudaica

Catehismul spune
"in fiecare an, Biserica se uneste cu misterul lui Isus in pustiu prin cele patruzeci de zile ale Postului Mare"
cum Miercurea Cenusii este prima zi a Postului Mare, inseamna ca Postul Mare se incheie in Duminica Floriilor
dar, daca am incheiat Postul Mare, nu inseamna sa nu mai facem fapte bune sau sa mancam fripturi
ci inseamna sa intram in Saptamana Sfanta - zile de o si mai profunda traire spirituala

22 Feb 2010, 09:10
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul