Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4
Diferenta intre postul ortodox si cel catolic 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: Diferenta intre postul ortodox si cel catolic
MariaB scrie:
Nicu scrie:
de ce la orientali, BGC şi BO, postul de 40 de zile începe cu 49 de zile înainte de Înviere, iar la apuseni, BRC, cu 46 de zile mai devreme de înviere, în Miercurea Cenuşii.
in rit oriental se tine post 7 saptamani
adica 49 de zile
(in ceea ce priveste ne-consumul de mancaruri de origine animala, sunt de fapt 48 de zile)

romano-catolic, Postul Pastelui este de 40 de zile (Carème), numarate pana la Florii
dupa care urmeaza Saptamana Sfanta care este prin natura ei liturgico-spirituala o sapatamna de post
cu Duminica Pastelui incepe Octava Pascala

Si in BGC Postul Mare dureaza 40 zile si cu ceva timp in urma am primit si explicatia. Dupa calendar, daca numaram sunt intradevar 49 zile, dar din acestea trebuie scazute cele 7 duminici ( fiecare duminica este o zi de Paste ), Bunavestire si inca o zi pe care acuma nu mi-o amintesc ( Sambata Mare ?).
Am vrut sa intreb ce inseamna postul aspru ( paine, legume, fructe ) dar nu am avut timp asa ca in prima saptamana m-am abtinut de la a manca lactate, oua si carne.
Totusi acest post aspru cere ca hrana sa nu fie gatita?

22 Feb 2010, 20:38
Membru Senior

Postul biblic (negru - fara mancare si poate fara si apa) avea ca scop revelarea unor fapte dincolo de natura pentru orice om care le tine (in numele lui Dumnezeu - Yahweh). Stiinta medicala spune ca ti se va face rau si nu vei avea energie sau vei fi nervos si te vei certa cu ceilalti.
Tineti o zi post negru insotit de ganduri catre Dumnezeu (puteti sa nici nu va duceti la Biserica, dar ganditi-va la El cand simtiti starea fizica de foame sau cand va suparati ca sunteti cu nervii mai mici) si veti simti diferenta. Nu veti lesina si nu va veti certa cu nimeni.

Si Iisus a tinut post cand a dorit o Revelatie si era Dumnezeu. Evident a facut-o nu pentru ca avea nevoie ci ca sa demonstreze oamenilor ca nu este ceva rau (multi spun ca incalca Geneza cap 9 sau 11, in care li se zice oamenilor sa manance fructele pamantului etc).

Postul nu este abstinenta pentru intarirea vointei, sau o dieta (desi totusi regimul de post este confirmat de multi doctori ca fiind benefic organismului in cele din urma), si nici neaparat pentru inmuierea vointei, ci pentru deschiderea catre miracolele lui Dumnezeu.
Pentru ca omul vrea miracole dar nu isi da seama ca le vrea. Pentru ca ii suna rational sa vrea schimbarea naturii si incalcarea legilor ei pentru sine, ii este rusine si nu indrazneste sa ceara un miracol (pentru sine - un miracol pentru este rar, miracolul tine de credinta si singura pentru care poti garanta este a ta; si de vointa si tot asa nu stii decat vointa ta).

Nu stiu oameni care au tinut post trait si mental, si nu au experimentat pe ei insisi mici miracole, dar stiu foarte multi care nu au tinut si spun ca nu foloseste la nimic.
De unde stiu ei?

Pe vremuri oamenii faceau divinatii - taiau animale si.. se uitau la ele.. nu imi dau seama ce faceau dar nu imi inchipui nimic bun (vezi vrajitoarele din "Stardust" care ghiceau traseele dusmanilor in burta animalelor de casa) - ca sa descopere lumea spirituala. Functiona gresit. Era dificil si nu accesibil tuturor tinand cont de formule magice, etc etc, in plus a aparut ideea de divinatie in corpuri umane si s-a ajuns la lucruri ingrozitoare.

Postul este o usa spre lumea spirituala in care nu este sacrificat nimeni (daca este facut din proprie vointa) si este o surpriza cu un pilot de cursa lunga sigur - Iisus, adica Dumnezeu.

Cel mai rau este insa cand oamenii se vaneaza unii pe altii daca tine post sau nu. Si ii invata si pe copii sa faca asta. Aici este absurd, nu poate fi luat in serios de Dumnezeu.

23 Mar 2015, 12:57
Membru

intrebarea este urmatoarea: unde este specificat in mod oficial si universal valabil cum se posteste (si mai ales, cu exactitate, in care zile) in ritul latin??

14 Iul 2015, 13:15
Membru Senior

wegmann scrie:
intrebarea este urmatoarea: unde este specificat in mod oficial si universal valabil cum se posteste (si mai ales, cu exactitate, in care zile) in ritul latin??

Regulile pentru post (adica reducerea cantitatii de mancare) sunt universale, dar abstinenta (de la carne) e la dispozitia (arhi)Episcopiei.
Catehismul spune sa postim in Miercurea Cenusii si Vinerea Mare. Episcopiile din America de Nord limiteaza abstinenta la aceleasi zile, dar in restul lumii restrictia la carne se aplica in toate zilele de Vineri.

http://www.vatican.va/archive/ENG0015/_INDEX.HTM

18 Iul 2015, 13:59
Membru Senior

Nu pot sa cred totusi ca nu a postat nimeni un link in care aflam si despre postul ortodox, ca sa stim despre ce vorbim. Care nu este atat de fix cum este prezentat aici ca si motiv de diferenta fata de cel catolic.

http://www.parinteleilarionargatu.ro/su ... m-se-tine/

Am aflat nou ca s-ar tine post si Luni, pentru Sfintii Ingeri, daca este nevoie de ajutor din partea lor.

Postul la ortodocsi este si sfatuit de duhnovnic (ajunare, in caz de nevoie sau cand se observa nevoie prin pacatele confesate), la catolici este la fel?
Pe linkul pe care l-am pus zice ca sa nu spui nimanui cand tii post pentru nevoile tale personale, cu explicatie in care se poate crede sau nu (parintele a zis sa nu se publice ce zicea, vad ca s-a publicat, asta este, informatiile sunt poate utile), eu stiam de la Biserica ca nu spunem cand tinem post personal pentru a nu ne mandri cu sacrificiul pe care il facem fata de semenii nostri. La catolici cum este?
La catolici exista conceptul de ajunare sau "post negru" in afara din zilele trecute asa din Posturile Mari de sarbatori?

15 Sep 2015, 13:56
Membru

O precizare: pentru catolicii occidentali, ‘postul’ denumeşte consumul unei singure mese pe zi, nu abţinerea de la carne (dar primul o presupune mereu pe a doua, nu şi invers). De ex., la apuseni ‘Postul Mare’ nu se numeşte ‘post’. A posti înseamnă pentru vestici a mânca frugal; iar ‘postul euharistic’ înseamnă abţinere completă de la mâncare şi băutură. Dominicanul Giertych menţiona câteva accepţii ale postului: postului stoicilor, pentru dominarea patimilor, şi postul creştin, pentru ‘perceperea lui Dumnezeu’ (aşadar, e o explicaţie psihofiziologică, ‘aţintirea minţii’, nu penitenţială, ceea ce cred că e dacă nu o resemnificare, atunci o unilateralizare); nu cred că cele două sensuri sunt aşa de diferite.
Un sirian din sec. IV, Afraat, era conştient de mai multe aspecte, postul ca gestionare a relaţiilor cu ceea ce ‘consumă’ cineva (inclusiv violenţă): acela caritabil, altruist; postul de cuvinte; postul de la mânie.
Biserica apuseană distinge între abstinenţă (de la consumul de carne) şi post (o singură masă). Abstinenţa de la consumul de carne e poruncită pentru fiecare zi de vineri când nu e sărbătoare; post (în accepţia vestică), două zile pe an, la extremele Postului Mare (întâia şi penultima zi).
În ‘Paenitemini’, constituţia despre pocăinţă a lui Paul al VI-lea, se arată că pocăinţa adevărată nu poate fi despărţită de asceza fizică; că tuturor credincioşilor li se cere pocăinţă; că abstinenţa e pentru cei care au împlinit 14 ani, iar postul pentru cei între 21 şi 60 de ani.
‘Paenitemini’ a fost publicată în 1966.
Pius al XII-lea menţionează utilitatea psihofiziologică a postului, în ‘Christus Dominus’ (1953).
Aş crede că echivalentul apusean al ‘postului negru’ e postul euharistic, post complet, de la miezul nopţii. Despre practicile individuale ale laicilor nu ştiu să răspund, cred că se poate recurge la ele dacă se simte nevoia, cred că nu sunt prea populare, nu ştiu dacă sunt recomandate, oricum probabil foarte rar.

16 Sep 2015, 08:58
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4