Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Diferenta intre postul ortodox si cel catolic 
Autor Mesaj
Membru Junior

Mesaj Diferenta intre postul ortodox si cel catolic
As dori sa rog pe cei ce au cunostinte despre subiect-sa-mi spuna de ce exista aceasta diferenta intre modul de a posti, adica la ortodocsi sunt interzise lactatele si ouale, pe cand la catolici nu. Am auzit ca deoarece nu este necesara sacrificarea animalului respectiv(care da lapte sau oua) ar fi un motiv. Nu stiu daca asta e adevaratul(si/sau)unicul motiv.

De asemenea as vrea sa va rog sa-mi spuneti cand au voie catolicii sa manance peste(atunci cand tin post) si daca se poate cat mai multe detalii despre postul catolic, deoarece nu prea am gasit amanunte pe internet.
Multumesc.

21 Noi 2008, 09:51
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: Diferenta intre postul ortodox si cel catolic
Adryan scrie:
de ce exista aceasta diferenta intre modul de a posti, adica la ortodocsi sunt interzise lactatele si ouale, pe cand la catolici nu. Am auzit ca deoarece nu este necesara sacrificarea animalului respectiv(care da lapte sau oua) ar fi un motiv. Nu stiu daca asta e adevaratul(si/sau)unicul motiv.
motive (pro sau contra) se pot gasi oricate
acesta poate fi unul dintre ele

pentru romano-catolici (catolcii de rit latin):
Adryan scrie:
cand au voie catolicii sa manance peste (atunci cand tin post) si daca se poate cat mai multe detalii despre postul catolic, deoarece nu prea am gasit amanunte pe internet.
postul alimentar catolic are doua forme reglementate:
1. abstinenta: retinerea de la mancarurile cu carne in zilele de vineri
2. postul: se mananca putin (fara carne), o data pe zi - pentru Miercurea Cenusii (ziua cu care incepe Postul Pastelui) si Vinerea Mare (vinerea inainte de Paste)
in afara de aceste reglementari generale, fiecare catolic poate tine postul cand si cum doreste (inainte de impartasanie, in zilele de marti, deodata cu ortodocsii si in felul lor...)

pestele este carnea pe care catolicul o poate manca si in orice zi de abstinenta

motivarea acestor reguli sta in faptul ca, decat sa nu mananci ceva "de dulce" (cum spun ortodocsii), mai bine :
- mananci dar imparti cu un nevoias
- nu mananci altceva ce te atrage

eu de obicei nu mananc carne - nu am pofta!
asa incat pentru mine, ca sa fac ceva in plus fata de toate zilele, ma abtin de la dulciuri, sucuri acidulate...

prea multi considera ca postul alimentar ar fi suficient: nu mananca "de dulce", dar injura, beau, fumeaza...

21 Noi 2008, 10:33
Membru Junior

MariaB scrie:
Adryan scrie:
de ce exista aceasta diferenta intre modul de a posti, adica la ortodocsi sunt interzise lactatele si ouale, pe cand la catolici nu. Am auzit ca deoarece nu este necesara sacrificarea animalului respectiv(care da lapte sau oua) ar fi un motiv. Nu stiu daca asta e adevaratul(si/sau)unicul motiv.
motive (pro sau contra) se pot gasi oricate
acesta poate fi unul dintre ele

pentru romano-catolici (catolcii de rit latin):
Adryan scrie:
cand au voie catolicii sa manance peste (atunci cand tin post) si daca se poate cat mai multe detalii despre postul catolic, deoarece nu prea am gasit amanunte pe internet.
postul alimentar catolic are doua forme reglementate:
1. abstinenta: retinerea de la mancarurile cu carne in zilele de vineri
2. postul: se mananca putin (fara carne), o data pe zi - pentru Miercurea Cenusii (ziua cu care incepe Postul Pastelui) si Vinerea Mare (vinerea inainte de Paste)
in afara de aceste reglementari generale, fiecare catolic poate tine postul cand si cum doreste (inainte de impartasanie, in zilele de marti, deodata cu ortodocsii si in felul lor...)

pestele este carnea pe care catolicul o poate manca si in orice zi de abstinenta

motivarea acestor reguli sta in faptul ca, decat sa nu mananci ceva "de dulce" (cum spun ortodocsii), mai bine :
- mananci dar imparti cu un nevoias
- nu mananci altceva ce te atrage

eu de obicei nu mananc carne - nu am pofta!
asa incat pentru mine, ca sa fac ceva in plus fata de toate zilele, ma abtin de la dulciuri, sucuri acidulate...

prea multi considera ca postul alimentar ar fi suficient: nu mananca "de dulce", dar injura, beau, fumeaza...

Da, cuprinzator raspuns, multumesc. Pana la urma ''sacrificiul''si rugaciunea sunt mai importante decat ritualul in sine.

21 Noi 2008, 10:51
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
În trecut, timp de mai multe secole, postul alimentar catolic era la fel cu cel ortodox. Cum regulile de post nu sunt divin revelate, ci sunt "de fide apostholica", este în puterea Bisericii să le modifice. Probabil că în faţa unui mare număr de oameni care considerau că postul exclusiv vegetarian şi prelungit în toată perioada de post este dificil de urmat, precum şi având în vedere că încălcarea postului este materie gravă, adică îl duce pe credincios în stare de despărţire de Dumnezeu, Biserica a atenuat regulile minimale, astfel ca oricine să poată respecta poruncile ei fără să i se pară imposibil.

http://www.catehism.ro

21 Noi 2008, 11:29
Profil WWW
Membru Senior

Mesaj Intrebare
De exemplu daca am tinut pana acuma postul fara carne si cu peste doar Duminica e bine ???? Postul negru in Miercurea Cenusii l-am tinut insa seara dupa ce ai rabdat toata ziua este imposibil sa mananci putin. O data in zi am reusit dar si putin nu am reusit.

15 Mar 2009, 19:34
Profil YIM
Membru Senior

Mesaj Re: Intrebare
Lăudat fie Isus!
Gigi Becali scrie:
De exemplu daca am tinut pana acuma postul fara carne si cu peste doar Duminica e bine ???? Postul negru in Miercurea Cenusii l-am tinut insa seara dupa ce ai rabdat toata ziua este imposibil sa mananci putin.
Dacă totuşi ai mâncat seara, atunci cu părere de rău spun că nu ai ţinut post; nu e imposibil să nu mănânci. Apreciez totuşi că te-ai abţinut aproape toată ziua.

Cred că postul se referă la înfrânare, la reţinere; aşa că e bine cum ai făcut fără carne şi cu peşte duminica.
Mă gândesc de asemenea că e mai bine ca nici reţinerea să nu ne-o reţinem, adică înfrânarea să nu fie frânată.

16 Mar 2009, 00:52
Membru Senior

Inainte de inceperea postului la biserica ne-a fost precizat ca catolicii de rit latin tin altfel de post, pe care il putem tine si noi, dar si ca postul alimentar nu are nicio valoare fara fapte bune si rugaciune.
Pentru a putea posti ( alimentar ) este nevoie de credinta si un pic de "antrenament", daca nu se posteste macar o data pe saptamana este foarte greu sa postesti 7 saptamani!
Postul presupune si renuntarea la vicii ( fumat #-o , consum de alcool, de cafea est. dar si statul pe net sau in fata TV).

16 Mar 2009, 13:57
Membru Senior

Locaţie: in Ecclesia Dei
Iubiţilor, să nu credeţi că particularitatea postului este renunţarea la vicii, sau practicarea rugăciunii, lucruri care mereu trebuie făcute, că suntem în post ori că nu suntem. Postul înseamnă renunţare la ceva ce ne place de dragul conducătorului sufletelor noastre. Prin post, noi îi arătăm că ne asociem cu El, cu sacrificiul pe care El, de nimic şi de nimeni obligat, L-a făcut pentru noi.

De asemenea, să nu cădem în capcana celui care mereu ne şopteşte cele rele în urechea stângă, să nu ascultăm sugestiile cacodaimon-ului, cum că, în cazul nostru particular, s-ar potrivi vreun altfel de post decât cel PORUNCIT (şi nu RECOMANDAT) de Biserică. Deci, afară de cineva care pentru un motiv întemeiat este dezlegat de Biserică, cu toţii, cei care Îl urmăm pe Domnul nostru, suntem chemaţi să ţinem postul alimentar cel puţin la nivelul minim obligatoriu pe care Biserica ni-l cere. De va voi cineva ca PESTE aceste cerinţe minime şi nu ÎN LOCUL lor să adauge ceva de la el, Domnul se va bucura şi îi va adăuga lui, aşa cum se bucură stăpânul când slujitorul care avea un sac de umplut, a umplut un sac şi a mai adus şi o carafă cu apă. Dar, de slujitorul care ÎN LOC să umple sacul pe care Domnul îl voieşte de la acela, vine NUMAI cu carafa cu apă, Domnul nu se va bucura, ci ca primilor oameni le va spune: "Ce ai făcut ?".

De aceea, cu frică şi iubire să cădem la Cristos şi să-I spunem: "Nu pe căile mele, Doamne, ci pe căile Tale eu aş vrea să merg!" Şi zicând aşa, Domnul se va bucura şi ne va ajuta să mergem pe calea Sa, mereu crescând prin El, cu El şi în El.

Celor ce se află pe căile acestea, salutare ! Iar celor ce încă nu se află, o rugăminte: grăbiţivă, iubiţilor, fiţi înţelepţi cu cele ale voastre şi grăbiţi-vă pe Cale !

http://www.catehism.ro
http://studentiecatolica.ro/

16 Mar 2009, 14:31
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: Alba Iulia
In Miercurea Cenusii si in Vinerea Mare este obligatoriu postul (nu se mananca carne) si abstinenta (o singura masa pe zi sau doua mici care impreuna nu depasesc o masa normala).
Daca cinevrea vrea sa faca mai mult este binevenit dar obligatia prescrisa de biserica asta este, nu postul negru.

omnis terra veneratur

17 Mar 2009, 22:00
Profil YIM
Membru Senior

Eu am gasit pe net un truc sa poti manca putin dupa ce ai rabdat o zi intrega. Un pahar de bere alcoolizata (200g) baut in timp ce mananci (nu inainte nu dupa masa). Ai impresia dupa aceea ca ai mancat o masa copioasa si uite asa poti sa si dormi. Metoda ar putea combate si foametea in lumea nevoiasa.
In rest postul este in principiu acelasi adica renuntare la anumite alimente, naravuri etc cu observatia ca intrarea in post este mai usoara la romano-catolici. Dupa o zi cu greva foamei incepi sa apreciezi alimentele cu adevarat bune in schimb la ortodocsi dupa o zi cu imbuibare (lasatul de sec) nu prea merg salatile si cartofii prajiti.

07 Apr 2009, 00:21
Profil YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul