Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 38 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4
Indulgenţe 
Autor Mesaj
Membru

Mesaj Re: Indulgenţe
Pai tocmai asta este problema - preoti diferiti au opinii diferite.
Importanta este directiunea de la Vtican si asta incerc sa aflu, daca nu va suparati.

16 Noi 2009, 10:36
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
elizabeth scrie:
Importanta este directiunea de la Vtican si asta incerc sa aflu, daca nu va suparati.
nu ma supar
va spun ca importanta este viata de credinta a comunitatii
aceasta conteaza si in fata lui Dumnezeu, si in fata Bisericii (Vatican)

Catehismul Biserici Catolice
despre indulgenta se spune ca se obtine prin Biserica, prin actiunea Bisericii
atat!
nu se spune ca ar exista o formula magica pentru a obtine indulgenta!!!
iar ca specificatie importanta, se subliniaza ca
"doctrina si practica indulgentelor in Biserica sunt strans legate de roadele sacramentului Pocaintei"

16 Noi 2009, 11:58
Membru Senior

elizabeth scrie:

Exista Manualul indulgentelor
http://www.vatican.va/roman_curia/tribunals/apost_penit/documents/rc_trib_appen_doc_20020826_enchiridion-indulgentiarum_lt.html
O fi si intr-o limba mai accesibila?
Nu cred ca totul este la latitudinea Bisericii Locale.

16 Noi 2009, 12:27
Membru

Lăudat fie Isus şi Maria!
Repet intrebarea lansata anterior, pentru cine poate sa-mi raspunda...
Indulgenta plenara se poate obtine in fiecare zi din an? Pentru anumite devotiuni, sau numai in anumite zile?
Faptele de evlavie carora li se ataseaza indulgenta plenara includ sau nu urmtoarele:
- citirea Sfintei Scripturi timp de cel putin o jumatate de ora;
- Calea Crucii in fata celor 14 statiuni dintr-o biserica, actiune care implica miscarea, nu recitarea din banca;
- si rozariul recitat individual in fata Preasfantului Sacrament (fiind de ajuns doar un sfert, adica de bucurie, lumina, durere sau slava), sau numai cel in comun?
In cartea de rugaciuni, la sfarsitul fiecareia (de ex.la devotiunea Calea Crucii) se specifica ce tip de indulgenta se acorda si, pe scurt, in ce conditii.
Multumesc.

16 Noi 2009, 12:29
Membru

Citat:
Exista Manualul indulgentelor
http://www.vatican.va/roman_curia/tribu ... um_lt.html
O fi si intr-o limba mai accesibila?
Nu cred ca totul este la latitudinea Bisericii Locale.

Da, numai ca nu toata lumea are cultura necesara...
Eu una, nu inteleg ce este scris acolo.
Tocmai din acest motiv cer cu umilinta parerea persoanelor binevoitoare si ... avizate.

16 Noi 2009, 12:30
Membru

Citat:
atat!

Imi pare foarte rau daca asta am lasat sa se inteleaga - nu caut formule magice, ci incerc sa ajut cu umilele mele puteri saracele suflete din Purgatoriu, care sufera cumplit.

16 Noi 2009, 12:37
Membru Senior

elizabeth scrie:
Citat:
atat!

Imi pare foarte rau daca asta am lasat sa se inteleaga - nu caut formule magice, ci incerc sa ajut cu umilele mele puteri saracele suflete din Purgatoriu, care sufera cumplit.
e foarte frumos
si daca vrei sa faci exact asa cum trebuie, intreaba preotul si fa cum iti spune!

Dumnezeu iti scoate in cale exact preotul care sa iti recomande exact ceea ce trebuie sa faci tu pentru cei pentru care doresti sa obtii indulgentele

16 Noi 2009, 13:52
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Cu ocazia centenarului Aparitiilor de la Fatima, Sfantul Parinte a instituit o indulgenta plenara netransferabila. De aceasta poate profita orice credincios, intr-unul din urmatoarele trei moduri:

1) Facand un pelerinaj la Sanctuarul de la Fatima in oricare perioada a acestui an (de la 27 noiembrie 2016 pana la 26 noiembrie 2017), in conditiile obisnuite de obtinere a indulgentei. In plus, ajuns la Sanctuar, penitentul trebuie sa mai indeplineasca doua lucruri: sa participe la o liturghie sau la alt fel de rugaciune publica si sa spuna: Tatal Nostru, Credeul si invocarea Sfintei Fecioare.

2) Sa se prezinte de 5 ori, in data de 13 a fiecarei luni incepand din mai pana in octombrie, in fata statuii Sfintei Fecioare de la Fatima expuse spre veneratie publica si sa participe cu devotiune la o slujba publica acolo. Aceleasi conditii generale (spovada, impartasanie, detasare de pacat, rugaciune dupa intentiile Sf Parinte) si speciale (Tatal Nostru, Credeul, invocarea Sfintei Fecioare). In acest mod, credinciosul nu trebuie neparat sa mearga la Fatima sau in Portugalia.

3) A treia modalitate se aplica pentru cei nedeplasabili datorita varstei, bolilor sau altor oprelisti. Ei trebuie sa se uneasca spiritual cu slujbele jubiliare de 5 ori, pe data de 13 a fiecarei luni din martie pana in octombrie 2017. Aceleasi conditii generale, dar conditii speciale diferite: ei trebuie sa se roage si sa ofere lui Dumnezeu, prin Maria, rugile si suferintele ori sacrificiile lor.

Sursa: http://www.catholicnewsagency.com/news/ ... =hootsuite

03 Dec 2016, 09:02
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 38 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4