Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
"Fericiti facatorii de pace" 

cum intelegeti viata ca lupta?
obligatorie 31%  31%  [ 4 ]
necesara 15%  15%  [ 2 ]
de folos 31%  31%  [ 4 ]
inutila 8%  8%  [ 1 ]
pagubitoare 15%  15%  [ 2 ]
Voturi totale : 13

"Fericiti facatorii de pace" 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Tocmai că îi "fac jocul " necuratului atunci când nu mă mai lupt pentru că nu mă mai închin lui Cristos
dar inchinarea la Cristos nu este o lupta, sau nu ar trebui sa fie
decat, fireste, (dupa cum am spus si eu) in cazurile exceptate gen prigonirea crestinilor
dar la noi nu prea mai este cazul

dovada ca lupta nu este intotdeauana buna este faptul ca lupta aceasta cu necuratul ajunge de cele mai multe ori sa fie un scop in sine, omul luptandu-se cu necuratul fara sa sa mai stie de Isus Cristos

exemplu:
se "tin" sarbatori fara sa se stie despre ce sarbatoare este vorba
cati stiu ce se sarbatoreste la Schimabrea la Fata? foarte putini
cati "tin" sarbatoarea? multi (multe)
"tinerea" insemnand ca nu se spala rufe in ziua aceea, ci se sta comod la telenovele - de Liturghie in acea zi, nici pomeneala!

si astfel zici ca ai luptat pentru Cristos?
nicidecum
de fapt, doar ai luptat CU necuraul
unde prin "cu" se intelege mai mult "impreuna" decat "impotriva"

cam asa este situatia luptelor acestora
omul doar se amageste ca lupta pentru Cristos

29 Feb 2008, 09:19
Membru Senior

MariaB scrie:
decat, fireste, (dupa cum am spus si eu) in cazurile exceptate gen prigonirea crestinilor

dovada ca lupta nu este intotdeauana buna este faptul ca lupta aceasta cu necuratul ajunge de cele mai multe ori sa fie un scop in sine, omul luptandu-se cu necuratul fara sa sa mai stie de Isus Cristos

exemplu:
"tinerea" insemnand ca nu se spala rufe in ziua aceea, ci se sta comod la telenovele - de Liturghie in acea zi, nici pomeneala!

nicidecum

Închinarea faţă de Cristos este un refuz către necuratul, dar care refuz nu poate să nu fie o luptă.

Regulile au excepţii. Regula este lupta. Nu totdeauna lupta este folositoare, dar cine nu ştie de Cristos nu are pentru ce lupta.

În exemplul dat s-a lucrat cu necuratul, nu s-a luptat.

Ai perfectă dreptate că omul se amăgeşte că luptă pentru Cristos, până apare durerea. Abia atunci când apare suferinţa, sângele, atunci este dovedită lupta. Până atunci...

02 Mar 2008, 07:46
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Închinarea faţă de Cristos este un refuz către necuratul, dar care refuz nu poate să nu fie o luptă
cand refuzi o provocare la duel, pur si simplu, o refuzi, adica nu mai lupti
refuzul nu inseamna lupta decat daca lupti cu tine insuti pentru ca nu esti convins inforul interior sa refuzi

Nicu scrie:
cine nu ştie de Cristos nu are pentru ce lupta
oare?
orice om lupta pentru ceva
in oprozitie cu luptele acestea aproape generalizate, crestinul ar fi cel chemat sa dea marturie ca iubirea (de Cristos, de parinti, de sot, de copii) nu este o lupta, si o stare de fapt

cat despre suferinta, parerea mea este ca omul se apropie de credinta cand sufera doar daca se foloseste de credinta - iau o portie/pilula de "credinta" si astept ca ranile sufletesti sau trupesti sa mi se vindece...

03 Mar 2008, 09:42
Membru

Locaţie: Nasaud
Lăudat fie Isus şi Maria!
MariaB scrie:

exemplu:

nicidecum

Închinarea faţă de Cristos este un refuz către necuratul, dar care refuz nu poate să nu fie o luptă.

Regulile au excepţii. Regula este lupta. Nu totdeauna lupta este folositoare, dar cine nu ştie de Cristos nu are pentru ce lupta.

În exemplul dat s-a lucrat cu necuratul, nu s-a luptat.

Ai perfectă dreptate că omul se amăgeşte că luptă pentru Cristos, până apare durerea. Abia atunci când apare suferinţa, sângele, atunci este dovedită lupta. Până atunci...

Diavolul utilizeaza metode rafinate de a ne indeparta de Dumnezeu. Ar putea pur si simplu sa ne faca sa suferim, iar noi sa credem ca progresam spre credinta.

Asa cum imi imaginam tot inspirat de acest topic, ca renuntam sa mergem la biserica pentru ca acolo diavolul ne impiedica sa fim atenti si alegem sa ne rugam acasa in liniste. Si uite-asa, diavolul ne indeparteaza de trupul sfant al Mantuitorului.

03 Mar 2008, 09:52
Membru Senior

Mesaj Fericiţi făcătorii de pace
Lăudat fie Isus şi Maria!

Dragă MariaB, pentru că dialogăm despre credinţă pe forumul catolic, eu m-am axat pe argumente sufleteşti pentru că sufletul este nemuritor, important şi responsabil, dar şi pentru că Isus Cristos a spus:
"Nu vă speriaţi de cei ce ucid trupul; temeţi-vă de cei ce şi trupul şi sufletul pot să le arunce în gheena!"(~)

De aceea eu amintesc mereu despre lupte şi căi de izbăvire sufletească sau de evitare a căderii în "capcana necurată". Diavolul ne încearcă, aşa cum amintea zaraza26, cu atât mai perfid cu cât credinţa este mai puternică. Aşa că o stare de neutralitate, sau de "refuz la o provocare la duel" nu există.

Drumul către Dumnezeu este un drum continuu, fără opriri, staţii sau devieri, doar căderi pentru că este un urcuş de echilibru ca mersul pe sârmă. Dificultatea şi viclenia obstacolelor, tentaţiilor sau provocărilor este direct proporţională cu altitudinea, iar Dumnezeu însuşi permite doar celor mai dibaci în evitarea lor să se apropie de El. De aceea, pe măsura apropierii , nu avem de-a face cu "să nu minţi", "să nu furi", sau declaraţii de genul "eu sunt creştin", ci cu sacrificii şi jertfe de sînge asemenea Mântuitorului, apostolilor sau martirilor, adică dovezi de genul"eu sunt creştin".

Referitor la credinţă, deci, mă ghidez după ţinte sufleteşti, dar dacă leg şi "balast" trupesc, uşurez munca necuratului.
Completare:
A mă situa deasupra a ceea ce-mi poate oferi sau promite această lume, înseamnă a o respinge. A fi insensibil la farmecele ei înseamnă "a birui lumea", prin credinţa în Isus Cristos. Chiar şi starea de fapt naturală de "insensibilitate" la aceste farmece, se obţine şi se păstrează tot prin luptă.
Biruitor nu pot fi fără luptă.

04 Mar 2008, 06:53
Membru Senior

Mesaj Re: "Fericiti facatorii de pace"
Poate textul acestei Fericiri poate fi citit si asa: cand vine un facator de pace la tine, sa il fericesti! Adica sa ii raspunzi la pace cu pace. Sa plece si mai credincios in fapta buna ce a facut-o.

La sondaj as fi votat evident "pagubitoare". Cand descoperi ca dusmanul este un copil neinteles, poate invidios sau plictisit de tine, vezi si Creatia divina in care toti oamenii sunt copiii Lui.

Chiar daca dusmanul este interior....

23 Mar 2015, 13:34
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3