Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
"Fericiti facatorii de pace" 

cum intelegeti viata ca lupta?
obligatorie 31%  31%  [ 4 ]
necesara 15%  15%  [ 2 ]
de folos 31%  31%  [ 4 ]
inutila 8%  8%  [ 1 ]
pagubitoare 15%  15%  [ 2 ]
Voturi totale : 13

"Fericiti facatorii de pace" 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj "Fericiti facatorii de pace"
Luca scrie:
Va respect efortul pe care-l depuneti in mod constant pentru a aduce pace. Sunt insa si situatii cand pacea nu e buna. Chiar si Mantuitorul spune: "Nu pace am venit sa aduc, ci sabie", dorind sa arate ca impotriva neadevarului, a conceptiilor gresite, trebuie luptat. Numai asa iese adevarul la iveala. Altfel, la adapostul unei paci inselatoare, oamenii raman in intunericul necunostintei, complacandu-se in indiferenta.
Am impresia uneori ca doriti pacea fara sa va pese de adevar.

pentru mine este clar ca folositi o anumita logica, iar aceasta logica este in parte corecta, si s-ar putea ca si scopurile sa fie bune...
pe de alta parte, intotdeauna au existat oameni care sa considere ca numai prin lupta se poate castiga ("daca nu joci, nu castigi" - este reclama la jocurile de noroc)

dar...
- pacea este intotdeauna buna - asta trebuie sa fie clar si sigur pentru orice crestin
- impotriva neadavarului si conceptiilor gresite se poate "lupta" foarte bine pasiv - cel care da un exemplu bun prin propria traire face mai mult si mai bine decat cel care impune adevarul cu forta
- necunoasterea nu este echivalenta cu indiferenta - nimeni nu poate cunoaste totul, dar este suficient sa cunoasca in masura in care cunoastinte ii sunt de folos si mai ales de folos in relatie cu aproapele (ce folos sa stii sa rezolvi ecuatii diferentiale sau sa stii Codul de Drept Canonic pe dinafara daca nu aplici aceasta cunoastere niciunde?!?)
- adevarul iese intotdeauna la iveala, indiferent de dorinta mea de pace sau de dorinta altuia de razboi - cand Isus a spus "Nu pace am venit sa aduc, ci sabie" se referea la un anumit moment si o anumita imprejurare, pentru ca, daca ar fi fost o recomandare generala, ar fi fost spadasin sau ceva asemanator (in orice caz, cand invata poporul, nu cu biciul si cu sabia a facut-o, nu-i asa?!?)

11 Dec 2007, 12:55
Membru

Locaţie: Iasi
observ ca multi raspund ca inteleg viata ca si lupta
de folos
folosesti tigaia ca sa gatesti
nu il poti folosi pe Isus ca motiv de lupta
Cand Isus si oricare din noi se iubesc
nu mai este doua persoana
este UNA
lupta si traiesc pentru aceeasi fericire
de a li se pune pe cap
cununa de spini a cestei lumi.
Isus a luptat pana la ultima suflare
Apoi a inviat si lupta neincetat pentru noi.

01 Ian 2008, 20:41
Profil YIM
Membru

Locaţie: Nasaud
Eu am raspuns ca e pagubitor, deoarece cand lupti il obligi pe adversar sa se apere si astfel conflictul se prelungeste.
Atitudinea corecta e mentinerea ferma a convingerilor si atat. Eu ii las sabia lui Isus. Nu iau sabia de la el, ca nu m-a invatat ce sa fac. Peste tot ne indruma sa il iubim pe Dumnezeu si sa fim pasnici.

22 Feb 2008, 11:58
Membru Senior

Locaţie: Suceava
Mesaj Crestinul e mereu in lupta dar lupta e spirituala
Am raspuns obligatorie deoarece cred ca si crestin esti in continua lupta doar ca lupta nu este cu alti oameni ci spirituala.
Conform: Efeseni 6:12
Nu avem de luptat:
Căci noi n-avem de luptat împotriva cărnii şi sângelui,
Dar avem de luptat:
ci împotriva căpeteniilor, împotriva domniilor, împotriva stăpânitorilor întunericului acestui veac, împotriva duhurilor răutăţii care Sunt în locurile cereşti.

Deci o lupta obligatorie si continua

facebook: birsan.florin
ID Yahoo: florin.birsan
email: florin@birsan.ro

22 Feb 2008, 17:00
Profil YIM WWW
Membru Senior

Mesaj fericiţi făcătorii de pace
Lăudat fie Isus şi Maria!

Am dorit să votez obligatorie, necesară şi de folos, dar sistemul nu-mi mai dă posibilitatea să intru după primul vot.
Hm, asta e!

obligatorie- pentru că mântuirea sufletului vine doar în urma luptei împotriva tentaţiilor, conform citatului adus de Abell,
necesară- pentru că nu există nici o altă variantă,
de folos- pentru că mântuirea sufletului este singurul folos al oricărei existenţe în trup.

22 Feb 2008, 18:59
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
eu inteleg "viata ca lupta" o atitudine pagubitoare
daca ar fi obligatoriu sa luptam pentru a trai, ar insemna ca lumea acesta ar fi doar un teatru de razboi - si nu vreau sa cred ca este asa
daca ar fi necesara lupta, ar insemna ca ii consideram pe ceilalti doar dusmani, si viata o in general o consideram un dusman - si nu vreau sa cred ca este asa
daca ar fi de folos sa traim doar ca sa luptam, ce sens ar mai avea pacea... poate doar ca pregatire pentru un nou conflict - si nu vreau sa cred ca este asa
in plus, viata ca lupta nu poate sa mi se para inutila pentru ca mi se pare de-a dreptul pagubitoare

chiar si cand luptam cu ispita, de fapt nu facem decat sa ducem lupta pe terenul ispitei si sa ii dam ocazia sa castige...
ispita trebuie ignorata si se dizolva de la sine
cand lupti cu ispita ii dai putere din puterea ta!
- parerea mea -

25 Feb 2008, 08:31
Membru Senior

Locaţie: Suceava
Pacea nu inseamna intotdeauna doar lipsa razboiului, de fapt pacea acea pace pe care Dumnezeu o doreste si pe care Isus o da este total diferita de pacea lumii.
Ioan 14:27 Vă las pacea, vă dau pacea Mea. Nu v-o dau cum o dă lumea. Să nu vi se tulbure inima, nici să nu se înspăimânte.
Pacea aceasta este diferita si nu tine de mediul sau evenimentele din jur, pacea pe care o avea Petru pus in butuci si dormea linistit atat de adanc ca ingeurul Domnului il loveste ca sa il trezeasca.
Viata de crestin este definita prin lupta:
Pavel spune:
2 Timotei 4:7 M-am luptat lupta cea bună, mi-am isprăvit alergarea, am păzit credinţa
apoi:
Evrei 12:4 Voi nu v-aţi împotrivit încă până la sânge, în lupta împotriva păcatului.
Luptati e un apelativ care il gasim mereu:
Iuda 1:3 Prea iubiţilor, pe când căutam cu tot dinadinsul să vă scriu despre mântuirea noastră de obşte, m-am văzut silit să vă scriu ca să vă îndemn să luptaţi pentru credinţa, care a fost dată sfinţilor odată pentru totdeauna.
in Timotei:
1 Timotei 6:12 Luptă-te lupta cea bună a credinţei; apucă viaţa veşnică la care ai fost chemat,
Scris celor din Roma si noua astazi:
Romani 15:30 Vă îndemn, deci, fraţilor, pentru Domnul nostru Isus Hristos, şi pentru dragostea Duhului, să vă luptaţi împreună cu mine, în rugăciunile voastre către Dumnezeu pentru mine,

Si acestea sunt doar cateva din multimea de versete in care Dumnezeu prin Cuvantul Sau ne indeamna Sa luptam, dar nu unii cu altii ci om cu om ci o lupta spirituala o lupta care are ca rezultat Cerul

facebook: birsan.florin
ID Yahoo: florin.birsan
email: florin@birsan.ro

26 Feb 2008, 12:05
Profil YIM WWW
Membru Senior

Abell scrie:
Pacea nu inseamna intotdeauna doar lipsa razboiului, de fapt pacea acea pace pe care Dumnezeu o doreste si pe care Isus o da este total diferita de pacea lumii.
Ioan 14:27 Vă las pacea, vă dau pacea Mea. Nu v-o dau cum o dă lumea. Să nu vi se tulbure inima, nici să nu se înspăimânte.
Pacea aceasta este diferita si nu tine de mediul sau evenimentele din jur, pacea pe care o avea Petru pus in butuci si dormea linistit atat de adanc ca ingeurul Domnului il loveste ca sa il trezeasca.
Viata de crestin este definita prin lupta:
Pavel spune:
2 Timotei 4:7 M-am luptat lupta cea bună, mi-am isprăvit alergarea, am păzit credinţa
apoi:
Evrei 12:4 Voi nu v-aţi împotrivit încă până la sânge, în lupta împotriva păcatului.
Luptati e un apelativ care il gasim mereu:
Iuda 1:3 Prea iubiţilor, pe când căutam cu tot dinadinsul să vă scriu despre mântuirea noastră de obşte, m-am văzut silit să vă scriu ca să vă îndemn să luptaţi pentru credinţa, care a fost dată sfinţilor odată pentru totdeauna.
in Timotei:
1 Timotei 6:12 Luptă-te lupta cea bună a credinţei; apucă viaţa veşnică la care ai fost chemat,
Scris celor din Roma si noua astazi:
Romani 15:30 Vă îndemn, deci, fraţilor, pentru Domnul nostru Isus Hristos, şi pentru dragostea Duhului, să vă luptaţi împreună cu mine, în rugăciunile voastre către Dumnezeu pentru mine,

Si acestea sunt doar cateva din multimea de versete in care Dumnezeu prin Cuvantul Sau ne indeamna Sa luptam, dar nu unii cu altii ci om cu om ci o lupta spirituala o lupta care are ca rezultat Cerul

Foarte frumos!

26 Feb 2008, 19:16
Membru Senior

MariaB scrie:
eu inteleg "viata ca lupta" o atitudine pagubitoare
daca ar fi obligatoriu sa luptam pentru a trai, ar insemna ca lumea acesta ar fi doar un teatru de razboi - si nu vreau sa cred ca este asa
daca ar fi necesara lupta, ar insemna ca ii consideram pe ceilalti doar dusmani, si viata o in general o consideram un dusman - si nu vreau sa cred ca este asa
Singura luptă pentru care un creştin este chemat la viaţa de pe pământ este lupta în urma căreia a înviat Cristos.
Toţi ceilalţi din jur sunt fraţii noştri, nimeni nu-i duşman; doar cel ce se opune obiectivelor mele lumeşti.

"Toată grija cea lumească de la noi s-o lepădăm!"

Asta e cea mai grea luptă. De cele mai multe ori sunt înfrânt şi tot de atâtea ori mă bucur crezându-mă biruitor în Cristos. Nu pot fi biruitor în Cristos dacă nu pătimesc ca El.

26 Feb 2008, 19:29
Membru

Locaţie: Nasaud
Nu pot fi biruitor în Cristos dacă nu pătimesc ca El.

El a patimit pentru noi. Fiecare patimeste dupa cum ii da Domnul. Cu sufletul, fizic, si astfel Dumnezeu il ajuta sa se mantuiasca. Isus a suferit in felul lui, fiind tot atat om cat si Dumnezeu. Noi nu suntem asa de credinciosi din pacate, Dumnezeu ne da sa suferim dupa posibilitatile noastre.

27 Feb 2008, 08:11
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul