Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Ajutor in rugaciune 
Autor Mesaj
Membru Junior

Locaţie: arad
Mesaj Ajutor in rugaciune
Nu am mai scris pana acum pe forum,in afara de prezentare,asa ca nu stiam un sa plasez acest subiect,asa ca l-am pus aici in aria libera.
As vrea sa va cer parerea sau sa ma sfatuiti ce sa fac caci am o problema grava:imi e rusine sa ma mai pun pe genunchi sa ii cer lui Isus sa ma ierte pentru pacatele ce le fac!
Imi e rusine sa ii vorbesc,sa ii cer ajutorul,imi e rusine sa ii cer mila,imi e rusine sa mai merg la biserica.Imi vine sa mor de rusine sa stau in fata Lui.Dragi mei,atunci cand ma rog..nimic nu se compara cu asta,cu cea ce simt si nu am cum sa nu plang,de fiecare data,caci ca imi pare rau pentru cea ce am facut si atunci il simt pe Isus in preajma mea..si plang.Atunci cand El se apropie de tine,si simti caldura aia si bucuria aia adanca,mangaierea Lui,cum se poate descrie in cuvinte cum iti atinge Isus sufletul?Si cum se poate descrie in cuvinte bucuria de a fi iertat atunci cand nu meritai sau tristetea ce o simti in suflet pentru pacatele ce le-ai facut fata de El?El care iti da cel mai mare dar:pe El insusi,iti da viata vesnica,iertarea pacatelor,te spala cu iubire si te numeste copil al lui Dumnezeu.Caci in fiecare zi,El ma tine in mana Lui,ma spala si ma curateste,imi da de mancare si un acoperis si tot ce am acum,este datorita Lui.Si eu ce fac?Pacatuesc!Zi de zi si imi e rusine.Sunt zile in sir in care incerc sa Il alung de la mine,sa ma ascund de El,sa nu mai stiu de El,dar iubirea Lui si glasul Lui imi arde inima,il simt in sufletul meu,cum ma cheama la El.
Dar cum as putea?Pana cand El ma iarta si eu tot in pacat ma arunc?Pana cand??Eu singur nu ma mai suport.Cata mizerie e in pacat,atunci cand pacatuesc,simt ca personal il plesnesc pe Isus peste fata,simt ca il scuip in obraz.Pana cand??
Eu sunt constient de faptul ca am sa mor si am sa ajung fata in fata cu El si va trebui sa dau socoteala pentru tot ce am facut.Si acest lucru se poate intampla,oricand si astazi poate.Si atunci cine ma va scapa in fata Lui?Cine?Care dintre voi ma va apara?Cine ma va tine de mana la judecata?Tata?Mama?Prietenii?Cine?Nimeni!Fratilor,
Ce sa ma fac?Caci eu daca dau o palma unuia dintre voi,ma veti ierta poate,dar a doua zi daca as face la fel?Dar a treia zi?Cat ma veti ierta?Prin faptele mele,eu asta fac cu Isus!Si cu cat este El mai mare decat oamenii?Cum imi permit eu asa ceva?Cum pot sa fiu atat de inconstient si de orb si sa resping cea ce imi ofera El?Simt ca gunoiului din ghena ii va fi mai usor la judecata decat mie!Dragi mei,am 29 de ani si mi-am dat seama ca sunt mort!Sunt mort pentru ca traiesc,vibreaza viata in mine,tare greu imi e sa renunt la placerile vietii…of,Doamne,ce e viata asta daca nu o traiesc pentru Tine?De multe ori simt ca viata e momentul in care eu beau si altul moare de sete,in care eu mananc si altul moarede foame,in care eu ma imbrac cu haine scumpe si altul moare de frig,in care eu petrec,rad si ma distrez si altul plange in ascuns,in care eu am parte de iubire si altul de ura,cand in jurul meu sunt prieteni si altul moare de singuratate,in care eu sunt sanatos iar altul sufera de boala,in care eu stau in pace si altul piere in razboi,cand eu bag mana in buzunar si dau de bani iar altul se zbate in saracie,cand eu precurvesc iar altul se sfinteste.
Simt ca trebuie sa am o viata in care toate lucrurile sa le fac pentru Dumnezeu si prin Dumnezeu,dar nu pot sa fac asta pentru ca trebuie sa renunt la multe lucruri pacatoase si cand esti pacatos,ce dulce e pacatul…si ce lipit sta de tine…si daca nu traiesc in toate pentru Dumnezeu,pentru cine traiesc atunci??

12 Apr 2006, 22:27
Profil YIM
Moderator

Locaţie: Cluj-Napoca, Romania

Îmi aminteşti despre un episod din vaţa Sfântului Ian Maria Vianney: se rugase lui Dumnezeu să-i arate cât de nemernic este, cât de păcătos este. Până la urmă Dumnezeu i-a ascultat rugăciunea, şi sfântul mărturisea ulterior că era să moară după ce a văzut despre sine. Spunea că dacă ar ma fi durat puţin ar fi murit cu siguranţă (şi nu durase decât câteva fracţiuni de secundă). Se ruga mai apoi de ceilalţi să nu cumva să-i ceară vreodată lui Dumnezeu aşa ceva...

Cunoaşterea propriei mizerii trebuie să meargă mână în mână cu cunoaşterea infinitei iubiri a lui Dumnezeu. Nu pot să privesc la mizeria mea lăuntrică decât în lumina iubirii infinite a lui Christos, şi infinitul acestei iubiri poate umple prăpastia mea lăuntrică, hăul meu de întuneric. Şi, când asemenea ţie, cad şi-L supăr pe Dumnezeu, îmi amintesc cuvintele lui Christos, care spune că "Nu am venit pentru cei drepţi, ci pentru cei păcătoşi, nu pentru cei sănătoşi, ci pentru cei bolnavi." Şi dacă eu sunt păcătos şi bolnav sufleteşte, atunci Domnul a venit pentru mine! A refuza iubirea lui milostivă este un act de orgoliu, de aceea George Enescu spunea cândva: "Eu nu mi-am permis niciodată luxul de a deznădăjdui." Cu alte cuvinte, deznădejdea este un lux al celor orgolioşi. Noi nu trebuie să ne curăţim şi apoi să ne apropiem de Christos, ci trebuie să mergem la Christos ca să ne curăţim, El ne face curaţi. Nu spun însă că trebuie să devenim impertinenţi şi să ne apropiem de Domnul, murdari fiind, cu îndrăznirea celor îngâmfaţi sau nepăsători. Să ne apropiem cu îndrăznirea unui copil care, după ce a căzut în noroi şi s-a murdărit, se duce la mama lui şi o roagă să-l cureţe. Şi apoi, cu căderile repetate: dacă un copil care tocmai învaţă să meargă s-ar descuraja după primele 20-30 de căderi, ar mai învăţa el vreodată să meargă? Evident că nu. Nu poţi să înveţi să mergi fără să cazi.
De obicei deznădăjduim din două motive:
1) avem o părere prea bună despre noi înşine;
2) uităm că Dumnezeu cunoaşte mizeria şi neputinţa noastră şi că ne iubeşte necondiţionat. El nu ne iubeşte pentru că suntem buni, ci ne face buni iubindu-ne.
A sta departe de Dumnezeu din ruşine este o ispită foate mare, pentru că duce la deznădejde, şi aceasta este moartea sufletului. Un leac bun pentru astfel de ispite este rugăciunea vameşului ("Dumnezeule, fii milostiv mie, păcătosului!"), cunoscută şi ca rugăciunea lui Iisus: "Doamne, Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, fii milostiv mie, păcătosului!" Spune-o şi ai să vezi că dacă perseverezi în ea vei birui. E important să ceri această milostivire pentru orice, mai ales pentru acele lucruri pe care ispita ţi le prezintă ca fiind nevrednice de mila lui Dumnezeu. E drept că ai nevoie de multă umilinţă, dar, spune Sf. Tereza de Avila, "umilinţa se câştigă numai prin multe umiliri." De aceea şi Domnul ne lasă deseori să cădem în anumite păcate, unele foarte ruşinoase, ca să omoare mândria din noi şi să ne înveţe să fim umili.
Roagă-te pentru mine,

Leonard

14 Apr 2006, 19:12
Profil WWW
Moderator

Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Îmi permit să-ţi recomand o carte care, după cum spun mulţi autori spirituali ai zilelor noastre, te învaţă să cazi. Căderea este primul lucru pe care-l învaţă un acrobat, abia după aceea trece la acrobaţia propriu-zisă.

Patericul Egiptean

Îl poţi găsi şi aici online:
Patericul
Doar că nu toate materialele de pe acest site le-aş recomanda, unele sunt violent anti-catolice.

14 Apr 2006, 19:23
Profil WWW
Membru

Ultima oară modificat de regina pe 07 Iul 2006, 06:32, modificat 1 dată în total.

18 Apr 2006, 09:59
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Strigatul tau de ajutor, prezentat destul de poetic, mi-a amintit de strigatul unuia dintre cei mai mari sfinti ai Bisericii: Sf.Augustin.Si el spunea ceva de genul:”Doamne, ia-mi femeia, dar nu chiar acum!”Eu cred ca asta este problema reala, pacatul care te tine departe de un Da din toata inima spus lui Isus!
Solutia cred eu ca este :o spovada buna(cu hotararea ferma de a nu mai pacatui), frecventarea zilnica a Sfintei Liturghii si Impartasanie Sacramentala (unirea zilnica cu Isus in Sfantul Sacrament iti va da puterea de care ai nevoie) si rugaciunea rozariului (este stiut ca Sf.Fecioara nu refuza nimanui ajutorul).
Din mesajul tau inteleg ca atasezi moartea in care te duce pacatul cu faptul ca esti tanar si viata clocoteste in tine.Tot la Sf.Augustin as face referire: dupa convertirea sa totala punandu-si temperamentul vulcanic in slujba Domnului se vad din plin rezultatele.Chiar si in secolul nostru,dupa 1700 de ani, operele lui se reediteaza si continua sa fie considerate carti de referinta…
Curaj!
Anamaria

19 Apr 2006, 23:54
Membru Junior

Dumnezeu sa te binecuvanteze, sa te ajute sa inveti sa te smeresti ( si pe noi, nu numai pe tine !) si sa mergi inainte ! IUbeste-L pe EL pentru jertfa Sa si multumeste-I pentru binecuvantarile Sale ! NU deznadajdui ! Continua-ti drumul, fa-ti lucrarea pe care o ai de facut ! Si, spune rugaciunea inimii :"Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul "! De mila LUI avem mila in fiecare zi, in fiecare clipa, fara EL suntem praf si cenusa. Doamne ajuta !

21 Apr 2006, 00:37
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ]