Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1360 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 132, 133, 134, 135, 136  Următorul
Medjugorje 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: Medjugorje
Non sum dignus scrie:
Carlo Maria Vigano, nuntiul apostolic in SUA, scriind sub autoritatea Sf Oficiu, atrage atentia episcopilor americani ca unul dintre "vizionarii" fenomenelor demonice de la Medjugorje urmeaza sa

Sublinierea din citat imi apartine.

Oare ce cuvant din engleza s-ar traduce prin "demonic"? Iar daca nu e, de ce-l puneti in gura nuntiului?

Sa spun drept, ma ingrijoreaza mai mult non-sensul decat manipularea adevarului. Nuntiul zice ca la cercetarea din '91 nu s-a stabilit ca aparitiile au caracter supra-natural. Iar investigarea cea noua nu s-a incheiat. Va za zica, daca ceva nu-i supra-natural, cum poate fi demonic?!

In ceea ce priveste interdictia, nuntiul interzice "prezenta la intalniri, conferinte sau celebrari publice, in cursul carora credibilitatea aparitiilor ar fi socotita un lucru sigur".

07 Noi 2013, 02:03
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Rocinante scrie:
Va za zica, daca ceva nu-i supra-natural, cum poate fi demonic?!

Fenomenele demonice nu au fost nicicand denumite "supranaturale". Eventual, cel mult, "praeter-naturale". Desi, un termen mai adecvat ar fi...infranaturale, daca s-ar putea spune asa.

Citat:
In ceea ce priveste interdictia, nuntiul interzice "prezenta la intalniri, conferinte sau celebrari publice, in cursul carora credibilitatea aparitiilor ar fi socotita un lucru sigur".

Exact asemenea lucru se intampla la conferintele cu "vizionari". Se propaga si se discuta mesajele a ceea ce sectantii medjugorjanisti denumesc "Sfanta Fecioara" sau, in limbajul lor confesional, "Gospa". Mai mult, se distribuie chiar si rozarii care ar fi fost binecuvantate de...Gospa. Asa, direct.

Daca Biserica a stabilit ca nu s-a constatat nimic supranatural acolo, inseamna ca ar putea fi vorba de simple escrocherii sau de fenomene demonice. Dealtfel, cele doua nu se exclud, fiindca Tatal Minciunii este si Tatal Escrocheriei. Ramane de vazut.

Deocamdata, ma amuza situatia ca atatia preoti conciliaristi merg acolo in "pelerinaje" si oficiaza fara Celebret, in dispretul episcopului, in vreme ce arata cu degetul spre preotii FSSPX care ar oficia "fara aprobarea episcopului locului". Chestia asta, sa acuzi pe altul de exact ceea ce faci tu, cred ca se cheama in psihologie "mecanism de proiectie".

07 Noi 2013, 09:18
Membru Senior

Non sum dignus scrie:

Fenomenele demonice nu au fost nicicand denumite "supranaturale".

Continui sa cred ca e o contradictie in termeni, iar lipsa de precizie in definirea lor nu ajuta. Oricum, nu se incadreaza in topicul discutiei.

Citat:
Exact asemenea lucru se intampla la conferintele cu "vizionari". Se propaga si se discuta mesajele a ceea ce sectantii medjugorjanisti denumesc "Sfanta Fecioara" sau, in limbajul lor confesional, "Gospa". Mai mult, se distribuie chiar si rozarii care ar fi fost binecuvantate de...Gospa. Asa, direct.

Va cred. Dar nu prea inteleg de ce ar trebui interzise. De la "shaolinii" veniti alaltaieri din Est, pana la Justin Bibber, toata lumea din jur incearca sa-si faca prozeliti. Daca cititi statisticile nici unii nici altii nu castiga teren.

Citat:
Deocamdata, ma amuza situatia ca atatia preoti conciliaristi merg acolo in "pelerinaje" si oficiaza fara Celebret, in dispretul episcopului, in vreme ce arata cu degetul spre preotii FSSPX care ar oficia "fara aprobarea episcopului locului".

Cred ca exagerati. De curiozitate am cautat (cu google) cuvintele "catholic church". In primele 30 de hit-uri am gasit o referinta la SSPX si nici una la Medjugorje.
Personal nu ma atrage nici una din directii. Cred ca lumea e buna, asa cum e (facuta de Dumnezeu); doar ca noi o privim cu ochi rai.

07 Noi 2013, 14:02
Membru Senior

Rocinante scrie:
Dar nu prea inteleg de ce ar trebui interzise. De la "shaolinii" veniti alaltaieri din Est, pana la Justin Bibber, toata lumea din jur incearca sa-si faca prozeliti. Daca cititi statisticile nici unii nici altii nu castiga teren.

Mai intai, sa observam ca Sf Oficiu este exact organul in drept sa interzica participarea catolicilor la conferinte care le-ar putea dauna sufletului. Potentialul distructiv al unor persoane care, in timp ce isi spun catolice, colporteaza "mesaje" si "aparitii" a caror colportare e ea insasi interzisa este mai mare decat al shaolinilor sau al lui Iustin Bibber.
Chiar daca falsele spiritualitati, pe ansamblu, nu castiga teren, oricand se pot pierde sufletele mai de pripas.

07 Noi 2013, 19:40
Membru Senior

Non sum dignus scrie:
Chiar daca falsele spiritualitati, pe ansamblu, nu castiga teren, oricand se pot pierde sufletele mai de pripas.

In State se inchid 10 biserici/zi, in medie. Se vand cam 100 de biserici catolice in fiecare an. 20% din parohiile catolice nu au preot. 80% dintre catolici nu merg Duminica la biserica.
Dupa mesajul nuntiului, Ivan a anulat turneul in State. Asta ar putea sa surprinda placut pe multi dintre cei ce nu se uita cu atentie la ce se intampla pe partea asta a garlei. Prin contrast, turneul domnului Helmut Schuller a avut audienta cu mult peste asteptarile lui, in ciuda opozitiei hotarate, interdictiilor si piedicilor, din partea Episcopiilor.

Generatia cea noua - "millennias" - a crescut; au 19-29 de ani si au devenit game-changers. Sunt autentici si le repugna tot ceea ce este neted si lucitor. Sunt vulnerabili si sunt constienti de asta. Sunt sinceri, deschisi si devin cinici daca se simt manipulati.
Nu le plac mega-bisericile, nu asteapta revelatii. Nu vor sa fie spectatori ci sa se faca auziti, din prima zi.
Pare putin probabil ca se vor intoarce la bisericile pe care le-au parasit parintii lor; nu pentru ca ar fi suflete "de pripas", ci pentru ca nu sunt "ale lor". Vor sa mearga acolo unde pot spune ceea ce gandesc.

Impactul lui Ivan ar fi fost neglijabil. Presupun ca si el stie asta.

08 Noi 2013, 03:18
Membru Senior

Non sum dignus scrie:
Rocinante scrie:
Dar nu prea inteleg de ce ar trebui interzise. De la "shaolinii" veniti alaltaieri din Est, pana la Justin Bibber, toata lumea din jur incearca sa-si faca prozeliti. Daca cititi statisticile nici unii nici altii nu castiga teren.

Mai intai, sa observam ca Sf Oficiu este exact organul in drept sa interzica participarea catolicilor la conferinte care le-ar putea dauna sufletului.
Să interzică? Niciodată. Eventual să recomande.

Referitor la Medjugorje, n-am aflat încă de niciun suflet ”dăunat” la Medjugorje(cu excepția lui Yoram54, după spusele lui, ”dăunat” încă de la plecare!), dar am aflat despre muulte suflete revigorate acolo.

08 Noi 2013, 06:25
Membru Senior

Nae scrie:
Să interzică? Niciodată. Eventual să recomande.

Ba, imi pare rau, sa interzica este cuvantul potrivit. Cand spunem "sa recomande", inseamna ca poti, in mod licit, sa faci asa sau invers, dupa cum judecata prudentiala sau simplul gust iti spune. Dar, cand Sf Oficiu pune o publicatie in Index, sau cand, astazi, spune "nu este permis credinciosilor sa mearga la cutare conferinta", asta inseamna mai mult decat o simpla recomandare. Inseamna ca, daca treci aceasta bariera (fara dezlegare), comiti un pacat. Eu, unul , asa inteleg lucrurile. De aia se cheama "index prohibitorum", adica se refera la carti (sau conferinte) prohibite, iar "prohibit" inseamna "interzis" si nu "nerecomandat".

Citat:
Referitor la Medjugorje, n-am aflat încă de niciun suflet ”dăunat” la Medjugorje(cu excepția lui Yoram54, după spusele lui, ”dăunat” încă de la plecare!), dar am aflat despre muulte suflete revigorate acolo.

Pesemne ca eu am avut un teribil ghinion, fiindca nu am dat decat peste false convertiri: fie nu au durat in timp, fie au durat, dar au fost convertiri la altceva decat crede si predica Biserica.
In schimb, in Yoram54, alias dr. Ovidiu Nicoara, am aflat un coleg care chiar a facut cate ceva pentru Cristos si pentru Biserica, un exemplu de credincios asa cum si eu as fi vrut sa fiu.

08 Noi 2013, 15:01
Membru Senior

PAX

Ultima oară modificat de Franciscus pe 08 Noi 2013, 16:36, modificat de 2 ori în total.

08 Noi 2013, 16:25
Membru Senior

Rocinante scrie:
Non sum dignus scrie:

In State se inchid 10 biserici/zi, in medie. Se vand cam 100 de biserici catolice in fiecare an. 20% din parohiile catolice nu au preot. 80% dintre catolici nu merg Duminica la biserica.
Dupa mesajul nuntiului, Ivan a anulat turneul in State. Asta ar putea sa surprinda placut pe multi dintre cei ce nu se uita cu atentie la ce se intampla pe partea asta a garlei. Prin contrast, turneul domnului Helmut Schuller a avut audienta cu mult peste asteptarile lui, in ciuda opozitiei hotarate, interdictiilor si piedicilor, din partea Episcopiilor.

Generatia cea noua - "millennias" - a crescut; au 19-29 de ani si au devenit game-changers. Sunt autentici si le repugna tot ceea ce este neted si lucitor. Sunt vulnerabili si sunt constienti de asta. Sunt sinceri, deschisi si devin cinici daca se simt manipulati.
Nu le plac mega-bisericile, nu asteapta revelatii. Nu vor sa fie spectatori ci sa se faca auziti, din prima zi.
Pare putin probabil ca se vor intoarce la bisericile pe care le-au parasit parintii lor; nu pentru ca ar fi suflete "de pripas", ci pentru ca nu sunt "ale lor". Vor sa mearga acolo unde pot spune ceea ce gandesc.

Impactul lui Ivan ar fi fost neglijabil. Presupun ca si el stie asta.

:shock: :shock: :shock: :shock:

Va referiti la acel Helmut Schüller care vrea legalizarea de catre BC a casatoriilor Gay,hirotonirea femeilor, casatoria preotilor daca se poate bineinteles si aceea gay,la acest Schüller faceti referinta? daca da atunci :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: .

08 Noi 2013, 16:30
Membru Senior

Rocinante scrie:

Conciliaristii recunosc ca avem o problema. Intr-adevar, ceea ce ei inteleg prin "spiritul Conciliului Vatican II" a insemnat deconstruirea Bisericii pe care o putem constata cu ochiul liber, fara a ne mai osteni sa privim in statistici. Trista "primavara a Bisericii" !

Ei bine, solutia conciliaristilor la problemele Bisericii ?

Citat:
turneul domnului Helmut Schuller a avut audienta cu mult peste asteptarile lui, in ciuda opozitiei hotarate, interdictiilor si piedicilor, din partea Episcopiilor.

Simplu: mai mult conciliarism !

Nu pot sa nu observ ca "domnul Helmut Schuller", care este, totusi, preot (inca!), a ajuns, conform "spiritului conciliar": "domn". Iubitilor, Conciliul nu a abolit formule precum "parintele", "preacucernicia sa" ori "sfintia sa"! Nici nu am auzit ca domnul Francisc Bergolio ori domnul Ioan Paul al II-lea sa ne fi spus sa nu mai folosim astfel de formule datand din Intunecatul Ev Mediu, precum "parintele".

08 Noi 2013, 17:53
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1360 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 132, 133, 134, 135, 136  Următorul