Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1360 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 136  Următorul
Medjugorje 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Medjugorje
Propun un subiect pe aceasta tema!!!
Ce parere aveti?

07 Feb 2007, 15:41
Profil YIM WWW
Membru Senior

cf articolelor de aici, episcopii locali nu au vorbe bune:

http://www.cwnews.com/news/viewstory.cfm?recnum=45105

http://www.cbismo.hr/DHTMLFiles/Opsirnije.asp?P=25

08 Feb 2007, 04:53
Membru Senior

Din cate stiu eu exista doua "echipe" de vizionari, despre tensiunile dintre cei de acolo si episcopat a vorbit si Adrian, plus ca, din cate am citit eu, nimic din revelatiile presupuse de la Medjugorje nu depasesc nivelul unei omiletici elementare si al unui "Crestinism fast/food".

In Patericul egiptean un Avva isi indemna ucenicul ca, chiar daca vine Hristos Insusi la el, sa refuze sa il vada, prosternandu/se la pamant si spunandu-i: "Iti multumesc Doamne ca ai venit, dar prefer sa Te vad in Imparatia Ceruruilor, decat aici pe pamant."

Am auzit si de oameni convertiti la credinta acolo, e drept. dar daca credinta lor produce "smintire" in Biserica, punand in discutie autoritatea episcopala, atunci nu putem vorbi de crestinism autentic. Acolo unde este Episcopul, acolo este si Biserica, spune un dicton fundamental pt ecleziologia catolica.

08 Feb 2007, 09:24
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: Roma
Personal, Mejugorje a jucat un rol decisiv in recunaosterea chemarii mele, dar totodata am ajuns sa fiu si eu destul de impotriva acestui fenomen, binenteles dupa ce am vazut si eu cu ochii mei anumite "roade".

Chiar si acum 7, 8 ani, cand am fost la Medjugorje mesajele nu mi se pareau nimic special si oarecum previzibile si repetitive. De asemenea cred ca trebuie sa ne incredem in episcopii locului si in Magisterul Bisericii in general.

08 Feb 2007, 15:23
Profil YIM WWW
Membru Senior

Bineinteles ca trebuie sa tinem cont de Magisteriu Bisericii si de tot ceea ce propune!

Intentia mea de a atinge acest subiect era in legatura cu trairile personale si profunde vis-a-vis de spiritualitatea care se practica acolo!!

Personal m/au ajutat foarte mult in a descoperi trairea crestina!

Am fost la un festival al tinerilor acum 2 ani si pot spune ca am avut parte de un adevarat concediu! In sensul ca acolo este o liniste si o pace in atmosfera care iti ofera un confort psihic, fizic si spiritual!

Apoi atmosfera de tinerete... erau foarte multi tineri care cautau acelasi lucru: pacea in Dumnezeu!
A fost un imbold spre a intelege ca mesajul lui Cristos este viabil si plin de speranta intr/o lume a haosului!!!

Ceea ce este special la Medjugorje, dupa parerea mea este Pacea si linistea pe care greu le gasesti in alta parte!

09 Feb 2007, 10:58
Profil YIM WWW
Membru Senior

Pacea si linistea de care vorbesti o gsasesti in mod insutit la Lourdes!!!

09 Feb 2007, 12:51
Profil YIM WWW
Membru Senior

Pacea si linistea de care vorbesti o gsasesti in mod insutit la Lourdes!!!

Parerea mea ca mai degraba la Fatima. Lourdes mi s-a parut a fi cam comercial, desi m-am simtit bine si acolo.
Prea era totul organizat. Nu mai gasesti loc de improvizatie la Lourdes.
La Fatima pana si liniile formate de pelerini erau dezorganizate, dar traitoare. La Lourdes am avut o usoara impresie de rutina.
Poate ca si pentru ca la Lourdes se asteapta si la vindecari fizice, pe cand Fatima doar pentru cele spirituale.

09 Feb 2007, 18:28
Membru Senior

Mie, avand o educatie destul de "germana", imi place ordinea si sa vad ca totul este bine pus la punct. Dar ceea ce mi-a placut mie la Lourdes este faptul ca in cadrul sanctuarului nu exista magazine sau comercianti. In cadrul sanctuarului de regula domneste linistea (binenteles in masura posibila avand in vedere ca trec pe acolo mii de pelerini). Mi se pare ca acolo exista o delimitare clara intre sacru (sancutar) si profan (oraselul in sine, cu baruri, terase si galagia nelipsita). Acest lucru la Medjugorje nu exista. Cel putin cand am fost eu, erau comercianti peste tot. Chiar si pe Krijevac uracu si vindeau sticla de apa cu de 2 ori mai mult.

Este la fel de drept ca la Fatima nu am fost inca. Sper sa ajung curand!

09 Feb 2007, 19:19
Profil YIM WWW
Membru Senior

Nu am fost la Medjugorje, poate si pentru ca nu este in calea drumurilor turistice europene.

Si eu am educatie germana (cel putin asa zic eu), dar sa nu confundam ordinea germanica cu fastul si formalismul francez.

Ar fi si culmea sa fie in sanctuar zgomot si comert!
Dar impresia mea a fost de formalism, de oameni care veneau la servici intre cei ai locului.
La Fatima am vazut traire, spontaneitate, ruralul idilic crestin.
Nu o sa vezi la Lourdes oameni tarandu-se in genunchi!

Daca poti, fa un drum la Fatima ca merita desi e cam in partea cealalta a Europei!

Vad ca am deviat de la subiect.

09 Feb 2007, 20:30
Membru Senior

Inseamna ca experientele noastre sunt contradicotirii oarecum. Eu am vazut nenumarati credinciosi facand drumul crucii in genunchi la Lourdes, chiar si un cardinal mai in varsta l-a facut mai bine de jumate in genunchi, ceea ce pe mine m-a impresionat mult.

La Medjugorje nu exista aceasta distictie cara intre spatiul sacru si cel profan. Vanzatorii sunt peste tot si creaza mereu imbulzeala, mai ales in jurul acelora care vand apa sus pe Krijevac vara cand este excesiv de cald. Plus ca s-a creat ceea ce mie mi se pare deja "o legenda populara" referitoare la semne si minunii. Oamenii acolo toti se uita in dreapta si stanga sa vada ceva, si dat fiiind faptul ca ca asta asteapta, unii chiar si vad. NU o sa pot uita cum cineva de langa mine s-a aruncat in genunchi si a inceput sa strige ca e o minune, deoarece vazuse o lumina rosie plimbandu-se pe altar (acolo unde se celebreaza liturghiile in aer liber, in spatele bisericii). S-a dovedit foarte repede ca acea luminita era produsa de un tanar care se juca cu un "laser" (din acelea tip brelog care erau foarte la moda intr=o vreme). Totusi, in pofida evidentelor de netagaduit, acea persoana a ramas cu ideea ca ce mare minune a vazut la Medjugorje.

09 Feb 2007, 22:04
Profil YIM WWW
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1360 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 136  Următorul