Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Romano-Catolici roma^ni in diaspora 
Autor Mesaj
Preot

Locaţie: Ploiesti
Mesaj Romano-Catolici roma^ni in diaspora
Dupa 1989 migratia romana spre apus a cunoscut si cunoaste o crestere constanta, antrenand in ea atat pe ortodocsi cat si pe catolici.

Cazul migratiei maghiare spre Ungaria, din punct de vedere confesional, nu cred ca a ridicat sau ridica mari probleme cu integrarea crestinilor si[ex-?] cetatenilor proveniti din Romania...

Dar in alte partzi, oare cum este situatia?

Stim ca in Italia se afla numerosi preoti RC, dar nu sunt sigur ca pastoresc doar comunitati romane.

Despre alte tari nu prea stiu situatia credinciosilor si a preotilor RC roma^ni si nici nu stiu daca se poate pune problema organizarii acestora in episcopii romanesti RC, inafara Romaniei...

03 Iul 2006, 09:00
Membru

De exemplu in Germania sintem multi care mergem pur si simplu la slujbele germane - eu merg si la cele orthodoxe.

Insa sint sigur ca ar fi bine sa auzim si o predica in limba romina!

25 Oct 2006, 21:46
Atentie: acest membru nu este catolic.

Un preot din state mi-a spus odata asa: inainte omul spunea, sunt catolic si vorbesc latina, acum spune sunt catolic si nu inteleg nimic. El a fost in marina americana si acum vreo 45-50 de ani a fost in Japonia (cred, din pacate oboseala isi spune cuvantul, am lapsus); in portul in care au oprit era o mica biserica catolica si a mers la Liturghie in ciuda faptului ca era frumos afara si se putea distra cum o faceau colegii, era celebrata solemn intr-o latina perfecta, efectiv "m-am simtit acasa, in acea mica bisericuta" mi-a spus el, deja dorul de casa nu il mai chinuia acolo in acel mic coltisor de Paradis. Dupa multi ani a revenit in acelasi port, a vazut biserica si a mers repede in ea sa se inchine si sa retraiasca acel moment divin pe care in tinerete l-a avut, cand a intrat biserica era alta, "nu mai era biserica catolica pe care o stia el", se celebra in limba poporului, cu o masa in loc de Altar, efectiv nu a inteles nimic din acea ultima slujba...visul i s-a naruit, insa ceea ce a trait nu-i va putea lua nimeni, niciodata.
El este preot in FSSP.

Am scris pe scurt cele povestite ca sa subliniez ca as prefera uniformitatea care a caracterizat Biserica Latina doua mii de ani, as vrea sa ma simt acasa in orice tara as merge, macar in biserica, la Missa.

05 Mar 2007, 01:10
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Am scris pe scurt cele povestite ca sa subliniez ca as prefera uniformitatea care a caracterizat Biserica Latina doua mii de ani, as vrea sa ma simt acasa in orice tara as merge, macar in biserica, la Missa.

Am avut ocazia de-a lungul vietii sa particip la Sf.Liturghie rom-catolica in diferite limbi (multe nu le intelegeam), si in tari diferite. Totdeauna am putut urmari cu exactitate slujba, indiferent daca intelegeam vreun cuvant sau nu. Particularitati am intalnit, dar structura de baza, rugaciunile tipice, chiar si cantecele (melodiile) erau identice. Singura diferenta era limba, care insa nu m-a deranjat fiind obisnuit de mic sa frecventez liturghia in maghiara din care nu intelegeam nici un cuvant.

Iar sentimentul de 'acasa' intr-o biserica rom-catolica este covarsitor, oriunde in lume...

05 Mar 2007, 01:36
Profil WWW
Atentie: acest membru nu este catolic.

Da Ioan, inteleg ce vrei sa spui, si eu daca nu am posibilitate sa merg la liturghia romana traditionala, merg la cea noua si chiar daca nu pricep nimic, sufletul meu tot la dumnezeu se indreapta; dar e diferit, mult mai bine te simti cand totul e ca acasa, identic, uniform.

Citat:
Iar sentimentul de 'acasa' intr-o biserica rom-catolica este covarsitor, oriunde in lume...

Da EXACT ASA ESTE! in Amsterdam, am intrat intr-o biserica care semana cu binserica parohiala unde mergeam, erau practic inauntru identice, m-am simtit extraordinar, insa ceva m-a deranjat enorm, discutia cu preotul care numai catolic nu dadea semne sa fie, era liberal in toata regula. Totusi acest lucru mi-a stirbit din bucurie, adica m-a amarat profund...sa o spun pe-a dreapta.

05 Mar 2007, 01:43
Membru Senior

El este preot in FSSP.

dovada ca se poate si "traditionalist" si *catolic*..

05 Mar 2007, 08:07
Membru Senior

Da EXACT ASA ESTE! in Amsterdam, am intrat intr-o biserica care semana cu binserica parohiala unde mergeam, erau practic inauntru identice, m-am simtit extraordinar, insa ceva m-a deranjat enorm, discutia cu preotul care numai catolic nu dadea semne sa fie, era liberal in toata regula. Totusi acest lucru mi-a stirbit din bucurie, adica m-a amarat profund...sa o spun pe-a dreapta.

te inteleg f. bine. stiu din experienta cit de deprimant poate fi un prim contact cu biserica din occident, mai ales daca nu dai peste cine trebuie.

dar tot in occident, am dat peste un preot cu un har duhovnicesc extraordinar, ceva ce n-am intilnit in romania. deci chiar si acolo unde bate crivatul, Providenta isi face simtita prezenta; presara citeva perle pe ici pe colo.. din pacate trebuie multa rabdare pina le gasesti..

05 Mar 2007, 08:21
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ]