Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Greco-Catolici roma^ni in diaspora 
Autor Mesaj
Preot

05 Mar 2007, 00:09
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: ORADEA
Parohia greco-catolica din Montreal mai exista? Am observat ca nu e actualizata pagina pe net din aprilie 2007.

13 Ian 2008, 01:10
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Parohia greco-catolica din Montreal mai exista? Am observat ca nu e actualizata pagina pe net din aprilie 2007.

Parohia exista si e bine merci! (Cat timp mai sunt eu pe aici va fi si parohia :) ).
Pagina internet sta mai prost... din cauze organizatorice. Dar toate informatiile sunt valabile.

13 Ian 2008, 05:33
Profil WWW
Membru Senior

Incerc (fara succes) de mult timp sa conving un greco-catolic din Montreal sa frecventeze aceasta parohie. Din acest motiv sunt interesat de viata parohiei.

13 Ian 2008, 23:03
Administrator

Incerc (fara succes) de mult timp sa conving un greco-catolic din Montreal sa frecventeze aceasta parohie. Din acest motiv sunt interesat de viata parohiei.

Nu sunteti singurul :( .
Dupa unele socoteli statistice (deci complet fara legatura cu realitatea :) ), ar trebui sa fim cateva sute bune de greco-catolici in Montreal.

De doi ani si jumatate, de cand avem preot permanent, s-a evoluat de la 3-5 familii la 35-50 de persoane regulat. Pare un numar mic, dar pentru noi este o evolutie semnificativa. Iar pe hartie sunt cel putin 100 de persoane care, la un moment dat sau altul, au fost inscrise.
La sarbatori mari (Craciun, Pasti) bisericuta devine neincapatoare, 70 de persoane este cam maximum posibil in banci.

Povestea este destul de lunga, cu momente mai bune si altele mai putin, dar in linii mari este o evolutie clara.

Deci, orice nou venit este binevenit, dar si noi cunoastem destule familii greco-catolice care ori apar din cand in cand, ori i-am vazut doar 1-2 ori. Altii prefera frecventarea parohiilor rom-catolice, mai apropiate, mai bine organizate, mai... atragatoare. Eu m-am obisnuit cu gandul sa le doresc tot binele daca macar frecventeaza o biserica catolica, caci sunt atitia care nu o fac :cry: .

13 Ian 2008, 23:19
Profil WWW
Membru Senior

prefera frecventarea parohiilor rom-catolice, mai apropiate, mai bine organizate, mai... atragatoare.

Cam acesta este motivul pentru care nici eu nu am succes.

13 Ian 2008, 23:23
Preot

Mesaj Re: Greco-Catolici roma^ni in diaspora
Si inca nu este un Vizitator Apostolic( Episcop) care sa locuiasca in Europa occidentala.

11 Oct 2008, 22:23
Profil YIM
Administrator

PadreCory scrie:
Si inca nu este un Vizitator Apostolic( Episcop) care sa locuiasca in Europa occidentala.
Dar in America de nord avem un Episcop si nu prea ne foloseste la nimic, cel putin aici, in Canada.

12 Oct 2008, 00:35
Profil WWW
Membru Junior

Vizitati http://www.ruk-wien.at
Am creat o pagina speciala "Preoti Greco-Catolici in Europa". Va rog accesati aceasta pagina si trimiteti-mi eventual sugestii la juliushotico@yahoo.com
Va multumesc!
Iulian

05 Ian 2010, 15:17
Membru Senior

Acum am aflat si eu ( desi accesibil din toamna anului trecut ) de existenta unui site al greco-catolicilor romani din Italia. Am aruncat o privire si ma bucur ca in sfarsit s-a facut putina ordine iar credinciosii catolici romani de aici pot sa aiba informatii utile despre parohiile prezente pe teritoriul peninsulei. In zona mea deocamdata nu exista nimic in romana ( doar o parohie ucrainiana ) :(

http://www.bru-italia.eu/index_it.php
http://www.greco-catolic.ro/stiri.asp?id=19429

20 Mar 2010, 17:28
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul