Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Greco-Catolici roma^ni in diaspora 
Autor Mesaj
Preot

Locaţie: Ploiesti
Mesaj Greco-Catolici roma^ni in diaspora
Daca, in general, Romano-Catolicii roma^ni se integreaza destul de repede in structurile parohiale RC de prin alte tzari, situatia Grec-Catolicilor (in general) este mai deosebita pentru tzarilr apusului european si nordului american: se constata faptul ca greco catolicii roma^ni se constituie in parohii.

De undeva, apar si preoti greco-catolici... insa situatia juridica a acestor parohii adeseori cunoaste...multe necunoscute.

In mod firesc, as zice eu, credinciosii greco-catolici roma^ni din diaspora ar trebui sa se simta ca [inca ?] sunt fii Bisericii Greco-Catolice din Romania, iar pastorii lor in ascultare canonica de ierarhia GC din Romania...

Cred ca nu va trece mult timp pana cand se vor infiintza noi episcopii roma^ne GC pentru diaspora europeana, si nu numai...

Pana atunci, cum ramane cu ai nostri...?

03 Iul 2006, 08:50
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Mesaj Re: Greco-Catolici roma^ni in diaspora
Pr. Ivan O. Radu scrie:
...credinciosii greco-catolici roma^ni din diaspora ar trebui sa se simta ca [inca ?] sunt fii Bisericii Greco-Catolice din Romania...

Asa ar trebui sa fie si cam asa este. Altfel am cam fi ai... nimanui :(
(ceea ce dovedeste caracterul national al BRU, cum ma "lupt" in alt topic sa demonstrez :) )

Pr. Ivan O. Radu scrie:
...iar pastorii lor in ascultare canonica de ierarhia GC din Romania...

Asta ar fi bine, dar nu se poate deocamdata. Din acest motiv apar nenumarate probleme.

Pr. Ivan O. Radu scrie:
Cred ca nu va trece mult timp pana cand se vor infiintza noi episcopii roma^ne GC pentru diaspora europeana, si nu numai...

Frumos ar fi, dar nu cred ca se poate folosi pluralul (episcopii). As zice mersi daca ar fi una pentru Vestul Europei si alta (care exista deja) pentru America. Numarul credinciosilor nu justifica.

Pr. Ivan O. Radu scrie:
Pana atunci, cum ramane cu ai nostri...?

Greu ramane, parinte! :cry: Suntem cam ai nimanui, mai ales ca si sprijinul din tara este practic inexistent, sau doar foarte ocazional.
In ciuda acestei situatii, eu cred ca solutia nu este concentrarea pe existenta unei episcopii sau nu in diaspora. Cresterea, consolidarea BRU in tara este solutia! Atunci vom avea si mai multi credinciosi afara, si episcopi mai disponibili, si "imagine", influenta mai mare in exterior.
Caci problemele pe care le intalnim aici, afara, sunt in principal cauzate de faptul ca suntem necunoscuti decat ca niste "ciudatenii", nu neaparat "rai" ci necunoscuti, si asta creeaza multe retineri. Exista parti ale lumii in care BC are multe resurse disponibile, dar ezita sa ne sprijine, nici macar moral nu doar material, din cauza ca nu ne cunosc. Am multe exemple, toate nefericite, :cry: dar le voi lua pe rand, daca este cazul.

03 Iul 2006, 13:41
Profil WWW
Preot

Mesaj Bucurie
Personal, m-as bucura sa aflu mai multe [daca e posibil, numai] mesaje fericite...

Totusi, numarul de credinciosi ai diasporei nu cred ca e intru totul determint in infiintarea unei episcopii, desi poate cantari mult.

Cred ca in zilele noastre nu prea sunt date precise despre migratia roma^na -sau poate sunt, dar nu le prea cunoastem... :lol:

Asteptam cu nerabdare deciziile Sfantului Sinod al BGC: cred ca sunt numeroase priviri asupra diasporei roma^ne (inclusiv asupra celei din Canada).

Din cate stiu, s-ar putea sa gresesc, episcopul Boteanu are in pastorire un teritoriu eparhial care nu cuprinde [inca ?] si Canada...

Cand vorbim despre migratie, ne gandim in primul rand la cea de dupa 1989, insa nu trebuie uitata migrarea interbelica si din perioada comunista - cine mai apuca...Oricum, Canada s-a dovedit si se dovedeste o buna gazda pentru roma^ni...[pacat ca e cam departe... :lol: :lol: :lol: ].

03 Iul 2006, 14:32
Administrator

Mesaj Re: Bucurie
Pr. Ivan O. Radu scrie:
Totusi, numarul de credinciosi ai diasporei nu cred ca e intru totul determint in infiintarea unei episcopii, desi poate cantari mult.

Asa-i, dar nu e vorba doar de numar ci si de importanta. Si nu suntem prea "importanti"...

Pr. Ivan O. Radu scrie:
Cred ca in zilele noastre nu prea sunt date precise despre migratia roma^na -sau poate sunt, dar nu le prea cunoastem... :lol:

Tarile gazda, in particular Canada, au astfel de situatii, desi nu este "politicaly correct" sa se faca mare caz de ele. Un lucru este sigur: zi de zi avioanele debarca emigranti romani!

Pr. Ivan O. Radu scrie:
Asteptam cu nerabdare deciziile Sfantului Sinod al BGC: cred ca sunt numeroase priviri asupra diasporei roma^ne (inclusiv asupra celei din Canada).

Va dati seama cum asteptam noi, desi din experienta am invatat sa nu speram prea mult. Deciziile se iau greu, efectele sunt si mai intarziate, iar problemele din tara sunt prea mari ca sa mai lase mult loc pentru "o mana" de credinciosi aflati la celalalt capat al lumii :cry:

Pr. Ivan O. Radu scrie:
Din cate stiu, s-ar putea sa gresesc, episcopul Boteanu are in pastorire un teritoriu eparhial care nu cuprinde [inca ?] si Canada...

PS Botean are in jurisdictie "doar" SUA, ceea ce este destul de mult, noi speram insa sa "treaca" si granita.

Pr. Ivan O. Radu scrie:
Cand vorbim despre migratie, ne gandim in primul rand la cea de dupa 1989, insa nu trebuie uitata migrarea interbelica si din perioada comunista - cine mai apuca...

Din pacate cei mai vechi sau cam pierdut :cry: . Nu am reusit sa "cooptam" in parohia noastra nici unul din emigratia din '50, desi mai traiesc unii, si ar fi oameni "grei", cu multe posibilitati si materiale si ca informatii. Nici unul nu pare interesat sa-si reia vechea credinta. Am cunoscut pe unii, si din cate am putut sa deduc (fara sa am o discutie specifica), scopul lor a fost exclusiv lupta anticomunista, ceea ce i-a facut sa se grupeze in jurul unei parohii (ortodoxe) si apoi sa ramana acolo. Nu au avut niciodata decat mici incercari de constituire a unei comunitati gr-catolice, dar fiind o modalitate de separare, au preferat sa ramana impreuna.
La Montreal a existat pr.Gh.Cmeciu, preot celib birit, dar fiind incadrat intr-o parohoe rom-cat, nu a prezentat prea multa "atractie", si nu s-a constituit niciodata o parohie ca atare.
La Hamilton, inca traieste pr.Crisan, dar desi se pare ca sunt/au fost mai multi credinciosi, nici acolo nu au constituit niciodata formal o parohie. Nu stiu alte detalii despre acea perioada si nici nu prea se pare ca sunt dispusi prea multi sa le dea :( .

Pr. Ivan O. Radu scrie:
Oricum, Canada s-a dovedit si se dovedeste o buna gazda pentru roma^ni...[pacat ca e cam departe... :lol: :lol: :lol: ].

Da, Canada a fost si este gazda buna, chiar sunt programe de subventionare a unor proiecte comunitare (etnice), dar ai nostri sunt cam delasatori. Uneori motivele sunt obiective (grija zilei de maine intr-o tara straina, lupta permanenta pentru "recuperarea" anilor "pierduti" pana in momentul emigrarii, etc), alteori subiective.
In ultimii ani, odata cu sosirea printre noi a pr.Emil Jude la Toronto si a pr.Gh.Suta la Montreal se simte un reviriment, in sensul ca generatia tanara, emigrantii din ultimii ani, regasesc aici si biserica stramoseasca, in conditii aproape ca in tara.
Deosebirea dpdv al preotilor este ca aici trebuie facuta o munca de misionar. Imi place sa fac urmatoarea comparatie (usor exagerata): Daca in tara, un preot din orice catun are in jur cateva femei mai mult sau mai putin batrane, care stiu randuielile de multe ori mai bine decat preotul, aici rareori credinciosii cu varste intre 30-50 de ani au cateheza facuta. Maximul pe care il poti obtine de la acestia este sa vina cat mai des (nu regulat) la Slujba, si sa contribuie cu ceva. Se bucura daca au posibilitatea sa-si educe copii in credinta, dar dupa un an de cateheza copii stiu mai mult decat parintii! Iar a-i aduna mai mult de duminica, cu distantele care sunt aici si cu agitatia zilnica este o mare utopie... Deci preotul are mult "ogor de deztelenit", pe langa grija zilei de maine pentru el si familia sa. Iar conceptiile romano-catolicilor nu ajuta deloc situatiei, nici a parohiei nici a preotului.

03 Iul 2006, 23:03
Profil WWW
Preot

Mesaj Spania
Despre Spania, auzisem ca, inca din vremurile comuniste, o puternica migratie romaneasca s-a organizat chiar in parohii, greco-catolice si ortodoxe, multi dintre ei fiind in acele situatii datorita optiunilor anti-comuniste...

Se pare ca prin anii 1980, acestia s-au trezit cu un <val> de preoti, nu spun unde erau scoliti, care au spart aceste comunitati, si le-au adus pe cale sentimentelor patriotice...

Cred ca nu numai in Spania...

Cu toate acestea, au mai rezistat si vreo cateva comunitati, mai ales cele cu preotii vechi...

04 Iul 2006, 08:23
Preot

Exista o Eparhie in SUA, parohii/misiuni in Canada,Spania,Italia,Germania,Franta ,Austria si Belgia.

17 Oct 2006, 00:10
Profil YIM
Administrator

Exista o Eparhie in SUA, parohii/misiuni in Canada,Spania,Italia,Germania,Franta ,Austria si Belgia.

Da, parinte, sunt, dar sunt cam uitate de cei responsabili din tara. Se uita ca sunt o mana de oameni de multe ori tineri, cam 'nedusi la biserica', cu cate un preot care face si el ce poate, fara episcopi, fara indrumatori.
Sa nu-mi spuneti ca majoritatea tin de episcopii latine, caci asta nu ajuta mai deloc, sau chiar mai rau... :cry:
Am mai spus, am primit raspuns de la responsabilul din Arhidieceza de Montreal ca nu putem fi incadrati la ei pentru ca... preotul nostru este casatorit!! Nu vreau sa va dau si raspunsul episcopului nostru cand i s-a cerut ajutorul... :oops:

17 Oct 2006, 02:01
Profil WWW
Preot

Inca de la inceputul secolului XX Eiscopii din America de Nord au cerut Sf.Scaun preoti celibatari pentru comunitatile de orientali catolici.Probabil aceasta mentalitate persista.

17 Oct 2006, 08:43
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Germania
Instalarea noului Rector al Misiunii Greco-Catolice din MĂźnchen
09.11.2006, Blaj (Catholica)

Duminica, 5 noiembrie 2006, in biserica Sfanta Elisabeta din capitala landului german Bavaria, a avut loc ceremonia instalarii noului conducator al Misiunii Greco-Catolice din MĂźnchen, parintele Ioan-Irineu Farcas. Oficiul religios a inceput la orele 10,30 cu Sfanta Liturghie, pontificata de Preasfintia Sa Virgil, Episcopul Oradiei, delegat al Preafericirii Sale Arhiepiscopul Major Lucian. Au concelebrat 8 preoti, printre care pr. Ioan Farcas, vicar mitropolitan si protopop al Blajului, pr. Claudiu Ilie Sita, protopop de Brasov, pr. Toader Dulau, protopop de Raciu, alti preoti din tara si din Germania. A participat Monseniorul Wolfgang Huber, Canonic al Domului din MĂźnchen si responsabil pentru pastoratia credinciosilor de traditie rasariteana din Arhidieceza de MĂźnchen si Freising.

Dupa cuvantul de invatatura adresat credinciosilor de catre Preasfintia Sa Virgil, axat pe evanghelia zilei, pr. prot. Toader Dulau a dat citire decretului de numire dat de catre Intaistatatorul Bisericii Romane Unite: "...Am aflat de bine in Domnul, in deplina armonie cu Intaistatatorul Arhidiecezei de MĂźnchen si Freising, sa-l numim pe Onoratul in Cristos Frate, Pr. Ioan-Irineu Farcas, Conducator al Misiunii Greco-Catolice din MĂźnchen, Germania (...) Indemnandu-l parinteste, in numele Vesnicului Arhiereu Isus Cristos, sa poarte de grija de mantuirea sufletelor credinciosilor greco-catolici romani din Germania, sub directa ocrotire si calauzire a Episcopiei de MĂźnchen si Freising, ne exprimam speranta ca numirea lui in aceasta functie sa fie spre mai mare marirea lui Dumnezeu si spre binele Bisericii Sale". Mons. Wolfgang Huber l-a prezentat asistentei pe noul responsabil cu pastoratia credinciosilor greco-catolici din Germania, exprimandu-si convingerea rodniciei viitoarei activitati pastorale si a unei bune conlucrari, convingere intarita dupa vizita efectuata la Blaj in cursul lunii martie a acestui an, cat si in urma vizitei PF Arhiepiscop Major Lucian la MĂźnchen in cursul lunii septembrie, si asigurand de acordarea intregului sprijin. Pr. Farcas a multumit tuturor pentru incredere, rugandu-i pe credinciosi sa-i stea alaturi in noua misiune si asigurandu-i de intreaga disponibilitate.

Pr. Ioan Irineu-Farcas, nascut la 27 martie 1976, a urmat cursuri de filosofie si teologie la Universitatea Pontificala Gregoriana si la Institutul Pontifical Oriental din Roma, intre anii 1995-2004. Bun cunoscator al traditiei teologice si liturgice a Bisericii de traditie bizantina, a activat ca profesor de dogmatica, teorie muzicala si cant bisericesc bizantin la Facultatea de Teologie Greco-Catolica din Blaj. In incheiere, PS Virgil a multumit tuturor celor care i-au stat alaturi Monseniorului Octavian Barlea, conducatorul pentru multi ani al Misiunii, pana in luna aprilie a anului trecut, cand a fost chemat la Tatal, multumind si parintelui Mircea-Florin Lupuleasa, care a continuat pastoratia credinciosilor din MĂźnchen, si a carui misiune s-a incheiat.

Dupa incheierea ceremoniei religioase, Ierarhul si clericii s-au intretinut cu credinciosii prezenti, la o agapa oferita la sediul Misiunii si al Centrului Cultural Romanesc situat in Kreuzstrase 16. La sarbatoare au participat, alaturi de romanii stabiliti in Mßnchen, grupuri de credinciosi romani din Traunstein - un grup numeros, condus de subdiaconul Reinhold Bartok, animatorul acestei comunitati si al corului care a cantat la Sfanta Liturghie, - din Mainz, Nßrnberg si Eickstätt, tineri studenti in Germania, dar si prieteni sasi sau germani ai comunitatii romanesti. Credinciosii greco-catolici din Mßnchen si din imprejurimi sunt asteptati la Sfanta Liturghie in fiecare duminica la orele 10,30, la biserica Sfanta Elisabeta (situata pe Matildenstrase, 10), programul pastoral detaliat urmand a fi comunicat de catre noul rector al Misiunii. (Corespondenta semnata de Alexandru Petarlecean)

12 Noi 2006, 23:28
Preot

Pr. Irineu Farcas este un preot deosebit: Dumnezeu sa-l calauzeasca si intareasca in noua sa misiune pastorala!

13 Noi 2006, 08:16
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul