Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Romano-catolicii in Germania 
Autor Mesaj
Membru

Locaţie: Germania
Mesaj Re: Romano-catolicii in Germania
Franciscus scrie:
va recomand cartea parintelui Gabriele Amorth, Exorzisten und Psychiater editura Christiana in aceasta carte veti gasi multe raspunsuri la intrebarile pe care le aveti,eu unul citind aceasta carte am inceput sa inteleg dece biserica noastra trece prin aceasta criza.cu toate ca in aceasta carte este vorba despre exorcism veti intelege dece oamenii bisericii s-au indepartat de Dumnezeu.

Multumesc mult. Dati-mi, va rog, ISBN-ul, ca sa o pot cauta pe Amazon. Am cautat-o pe www.editurachristiana.ro si nu am gasit-o acolo.

28 Mai 2012, 20:36
Membru

Am introdus titlul cartii pe Amazon si am gasit-o. Costa 12,5 euro, am comandat-o deja, sper ca pe saptamana viitoare sa o primesc (dureaza cam 2 zile lucratoare pana vine efectiv comanda, am mai comandat pana acum si alte carti pe Amazon).

31 Mai 2012, 14:53
Membru nou

Salut,

Ma aflu in Germania pentru o perioada de timp si as vrea sa stiu daca exista cumva in Germania o comunitate catolica romana.

Multumesc anticipat pentru raspuns.

Alina

22 Oct 2012, 08:27
Membru

Aici în nord nu știu sa fie catolici din Romania. Suntem mai multi romani aici, dar dintre ei, cei care se declara ca sunt credincioși sunt ortodocși. Despre cum e în alte zone ale Germaniei, așteptăm alte postări.

Revin la prima problema: la liturghia în limba germana aproape întotdeauna nu se mai zice "Aleluia" înainte de citirea Evangheliei, lucru care ma enervează foarte tare. Am ajuns sa spun eu cu voce tare "Aleluia" înainte ca preotul sa spună "Domnul sa fie cu voi". Bineînțeles ca la polonezi, la comunitatea lor, la liturghie se cântă "Aleluia", asa cum eram obișnuit ca se procedează în Romania la liturghiile romano-catolice în limba romana sau în limba maghiara.

27 Oct 2012, 22:34
Membru Senior

Locaţie: Alba Iulia
Eu am o problema tot cu momentul Aleluia... mai pe acasa prin Alba Iulia.. lumea nu se ridica in picioare decat in ultimul moment... Lenea bat-o vina!

omnis terra veneratur

29 Oct 2012, 21:04
Profil YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2