Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Efectele interzicerii predarii religiei in scolile de stat 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: Efectele interzicerii predarii religiei in scolile de stat
IPS Robu propune o solutie buna (dar l-o asculta cineva ?). Ca cei care sunt minoritari iar scoala respectiva nu poate sa le asigura profesor de respectivul cult sa aduca adeverinta si sa i se copieze notele. Acuma se poate si invatamant la distanta chiar daca biserica respectiva nu este in localitate si ar fi rezolvata problema discriminarii (daca exista vointa din partea celor de sus).
Cu toate aceasta ar trebui interzisa denigrarea celorlalte religii in curricula scolara intrucat scoala trebuie sa promoveze toleranta. De asemenea obligatoriu trebuie studiata si filosofia celorlalte religii pentru ca omul sa poata corela adevarurile sfinte (eventual in cadrul aceleiasi programe intrucat un preot integru poate vorbi fara patima si de filosofia celorlalti fara sa-i denigreze). Iata solutii prin care se evita fundamentalismul (total nociv oricarei religii) si in acelasi timp poate fi educat poporul si din punct de vedere spiritual. Am putea spune ca educatia stiintifica formeaza creierul cea religioasa formeaza spiritul (care le coordoneaza pe toate) iar cea sportiva formeaza omul de la gat in jos (fara de care am avea o populatie bolnava si o specie in degenerare).
Mai evoluat ar fi daca existenta lui Dumnezeu ar fi bine integrata in toate materiile de studiu. Si se poate perfect de la matematica pana la istorie acest lucru si chiar ar intregi universul cunoasterii. Ar trebui sa iasa omului nou din cap ca el este centrul universului (chiar nici cat un purice nu este la scara universului) si nu mai stiu care aberatii marxiste (le-am uitat ad literam, pana acu' 10 ani le stiam pe de rost) care se spuneau toata ziua inainte de 89.

26 Ian 2010, 00:04
Profil YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2