Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Efectele interzicerii predarii religiei in scolile de stat 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Efectele interzicerii predarii religiei in scolile de stat
O situatie care afecteaza copiii Romanilor din Diaspora. In unele tari, de exemplu Franta si USA predarea religiei este cu desavarsire interzisa in scolile de stat. Aceeasi masura are efecte radical diferite in cele doua tari.

1) Francezii sunt ignoranti in materie de religie. Intrebati oameni de pe strada care sunt cele zece porunci sau sapte sacramente si multi dintre ei, in special tineri, nu vor avea idee despre ce vorbiti.

2) In USA efectul este cu totul opus. In ciuda faptului ca predarea religiei ESTE INTERZISA in scolile Americane de stat, majoritatea populatiei are o solida educatie religioasa, in plus, multi cunosc biblia foarte bine, chiar te innebunesc tot timpul cu pasaje biblice.

Intrebari:
1) Care este explicatia acestor doua situatii complet diferite?
2) Care este efectul asupra copiilor din diaspora?

Un subiect de meditatie, de multe ori predarea religiei in scoli nu conduce la o solida educatie religioasa, poate chiar dimpotriva.

Exemplul meu. Daca religia ar fi fost o materie in scoala, nu i-as fi dat o atentie deosebita. Simplul fapt ca sub comunism era INTERZISA mi-a starnit interesul si am invatat cu mare placere. Reverse Psychology, bucuria fructului oprit.

29 Noi 2007, 08:10
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: Efectele interzicerii predarii religiei in scolile de s
marcelulul scrie:
Care este explicatia acestor doua situatii complet diferite?
societatea si regulile morale de baza invatate in familie

religia nu s-a predat in scoli in timpul Comunismului asa incat eu am avut o solida educatie atee, dar nu numai din acest motiv, ci si datorita educatiei din familie
pentru tata, fiind ateu convins, nu conteaza decat viata aceasta si tot ceea ce poti trebuie sa faci pentru acum
asa ca tata este cel mai bun om pe care il cunosc: ajuta pe oricine in orice problema poate, nu l-am auzit injurand, nici nu l-am vazut suparandu-se pe cineva - si toate acestea le face pentru ca vrea sa fie un om bun in viata aceasta, fara sa tinda spre vreun Rai ceresc, fara se se treama de vreun Iad...

aceasta a fost atmosfera familiei in care am crescut
dupa 1989 m-am apropiat de trairea unei vieti de credinta mai mult din curiozitate
si nu am gasit nimic care sa nege ceva din educatia pe care am primit-o, dar am gasit ceva se sa o implineasca: aducerea de multumire lui Dumnezeu (Euharistia!!!)

asa ca predarea in scoli a religiei chiar nu vad de ce s-ar face
mai ales ca sunt multe exemple de situatii neplacute aparute la orele de religie (certuri intre parinti si profesorul/preotul de religie...), situatii care nu fac decat sa dezorinteteze copilul care nu are si in familie o viata activa de credinta
mai bina s-ar face cateheze mai tremeinice pe langa biserici, daca vrem tineri cu viata activa de credinta

29 Noi 2007, 09:48
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Statele moderne (adică acelea croite pe modelul Revoluţiei) caută tot mai mult să elimine religia din şcoli şi în general din viaţa publică, religia fiind considerată un potenţial pericol a cărui exereză, culmea, se face în numele "libertăţii". Acest fapt nu este izolat, ci corespunde unui efort amplu şi bine coordonat la nivel mondial de anihilare ori măcar deturnare a oricăror instituţii şi idei tradiţionale şi a orice ar putea aminti în vreun fel de tradiţie. Cu precădere sunt vizate marile instituţii ale Tradiţiei: Biserica, Monarhia, Familia.
Consecinţele relativ diferite pe care prohibiţia lui Dumnezeu din şcoli le are în SUA şi Franţa se explică prin faptul că cele două lumi aparţin unor culturi diferite.
Astfel SUA a beneficiat de venirea masivă a unor colonişti hughenoţi (protestanţi), adică de grupuri mari de oameni care tocmai pentru a-şi manifesta liber credinţa au venit pe pământul nou. În plus, o orientare politică de dreapta este dominantă în SUA. Raportate la criteriile europene actuale, ambele partide mari din SUA sunt de dreapta. Or, se ştie, dreapta este, prin definiţie, conservatoare.
Franţa a fost, până în urmă cu doi seculi, fiica cea mai mândră a Bisericii. Bogată, strălcitoare, scânteietoare, pulsând de credinţă şi viaţă religioasă, Franţa a fost aleasă de forţele Adversarului ca ţintă nr. 1. Neputând, deocamdată, să atace capul Bisericii, Adversarul a găsit util să-i muşte din inimă. A trimis agenţii săi, aflaţi în solda sa cu state de plată în regulă să pregătească şi să declanşeze Revoluţia. A ieşit o asemenea brambureală, încât de la un moment încolo nici nu a mai fost nevoie de intervenţia, ci doar de coordonarea sa, oameni care habar nu aveau ce se petrece şi nu erau în solda nimănui făcând lucrurile aproape la fel de bine. A rezultat un popor cu creierii bine spălaţi, care este caricatura apteră şi emasculată a ceea ce a fost Franţa catolică. De acolo, au iradiat în restul Europei şi lumii demonii libertăţii, egalităţii şi fraternităţii, dar mai ales demonul morţii, care toţi huzuresc azi prin toată Europa.

În concluzie, diferenţa este între o ţară care a ales să fie cu spatele la credinţă şi o ţară în care această problemă nu s-a pus. Deocamdată.

http://www.catehism.ro

29 Noi 2007, 10:11
Profil WWW
Membru Senior

Mesaj Hugenotii in America
Fortunatus scrie:
Astfel SUA a beneficiat de venirea masivă a unor colonişti hughenoţi (protestanţi), adică de grupuri mari de oameni care tocmai pentru a-şi manifesta liber credinţa au venit pe pământul nou.

Bine, Parintii Pelerini au fost Presbiterieni (Sinonim cu Calvini, Hugenoti, etc) insa totusi presbiterianismul are o influenta limitata in America, in special printre cei cu stramosi Scotieni. Mult mai populari decat Presbiterienii sunt dusmanii lor de moarte, Methodistii. George W Bush insusi, cand a devenit "Born Again Christian" s-a convertit de la religia Episcopala la Methodism.

Eu am o antipatie profunda pentru Presbiterianism (desi, sinceri sa fim, are si parti bune) si multa simpatie si intelegere pentru Methodism. Doctrina Dublei Predeastinari imi pare o absurditate. Sigur, Doctrinda Liberului Arbitru din catolicism e cea mai buna dintre toate.

29 Noi 2007, 21:28
Membru Senior

Mesaj Istoria religioasa a USA
Fortunatus scrie:
Astfel SUA a beneficiat de venirea masivă a unor colonişti hughenoţi (protestanţi), adică de grupuri mari de oameni care tocmai pentru a-şi manifesta liber credinţa au venit pe pământul nou. În plus, o orientare politică de dreapta este dominantă în SUA. Raportate la criteriile europene actuale, ambele partide mari din SUA sunt de dreapta. Or, se ştie, dreapta este, prin definiţie, conservatoare.

Istoria Religioasa a Americii este un fenomen fascinant, extrem de complicat, si care avand in vedere satutul curent al Americii ca unica superputere, are influente profunde asupra intregii planete. Sute de religii crestine diferite care provin unele din altele prin ramificari, uneori urmate de fuziuni neasteptate, o genealogie complicata si extrem de greu de inteles.

Va aduc aminte despre the Great Awakenings

http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Awakening

29 Noi 2007, 21:40
Membru Senior

Mesaj Re: Istoria religioasa a USA
Lăudat fie Iisus şi Maria!
marcelulul scrie:
Istoria Religioasa a Americii este un fenomen fascinant, extrem de complicat, si care avand in vedere satutul curent al Americii ca unica superputere, are influente profunde asupra intregii planete.

SUA sunt conştiente că nu sunt unica superputere, ba chiar devin conştiente că incep să fie lăsate în urmă, mai ales de când Rusia(ca metodologie) a lichidat cu orice risc acel comando cecen folosind gaze ciudate rezultând sute de morţi chiar şi dintre ostatici, de când Rusia se opune cu forţă scutului antirachetă în Europa de est, de când China a lichidat experimental un satelit abandonat în cosmos sau a perturbat(se pare) reţeaua de calculatoare a Pentagonului, dar mai ales zilele trecute, când în mijlocul unei aplicaţii militare marine americane în Marea Chinei de est, un submarin chinezesc a ieşit surprinzător la suprafaţă! Ştiaţi?

Influenţele pe care se tem să le nu piardă sunt cele asupra propriului popor.

30 Noi 2007, 02:57
Membru Senior

Mesaj Erorile americanilor
Nicu scrie:
SUA sunt conştiente că nu sunt unica superputere, ba chiar devin conştiente că incep să fie lăsate în urmă, mai ales de când Rusia(ca metodologie) a lichidat cu orice risc acel comando cecen folosind gaze ciudate rezultând sute de morţi chiar şi dintre ostatici, de când Rusia se opune cu forţă scutului antirachetă în Europa de est, de când China a lichidat experimental un satelit abandonat în cosmos sau a perturbat(se pare) reţeaua de calculatoare a Pentagonului, dar mai ales zilele trecute, când în mijlocul unei aplicaţii militare marine americane în Marea Chinei de est, un submarin chinezesc a ieşit surprinzător la suprafaţă! Ştiaţi?

Influenţele pe care se tem să le nu piardă sunt cele asupra propriului popor.

Tineti minte zicala din comunism ' Din greseala in greseala, spre victoria finala" Asa si cu Americanii, nu sunt eficienti fara un inamic puternic bine definit. Totusi, desi plini de limitari si lipsuri, americanii, nu sunt rai, oricum, sunt crestini. Ce se va intampla cand China va tece la conucere?

30 Noi 2007, 03:49
Membru Senior

Mesaj Puterea Chinei
Lăudat fie Iisus şi Maria!
marcelulul scrie:
Ce se va intampla cand China va tece la conucere?

Am întrebat odată un vietnamez căruia i s-a născut o fetiţă, în ce religie o va boteza?(mă gândeam că nu-i aşa de departe de China.)
Mi-a răspuns:"Ce-i aia?"
Am impresia că nu suntem contemporani cu locuitorii acelor ţinuturi, dar chinezii şi indienii, formează popoare pe cât de vechi pe atât de numeroase şi stabile, iar istoria lor parcă e istoria umanităţii; cei mai mulţi dintre ei sunt incredibil de smeriţi, iar asta cred că e o taină. Durabilitatea lor nu cred că poate fi separată de reguli morale severe mai ales la indieni. Cred că regimul politic chinezesc încorsetează puterea poporului în condiţiile în care preşedintele lor şi-a exprimaz unele temeri referitoare la acceleraţia dezvoltării Chinei. Dacă ar deveni lideri mondiali(oare nu sunt deja?) cred că ar fi cu totul diferit dacă rasa galbenă ar conduce singură. China nu e deloc interesată de drepturi de autor şi nimeni nu are curajul nici măcar să-i ceară să le respecte. Tensiunea dintre Vatican şi Beijing nu cred că se atenuează odată cunumirea şi recunoaşterea unui episcop "autorizat" de Beijing. S-ar putea ca vrând să ţină domeniul credinţei sub control, guvernul să vadă cu alţi ochi predarea religiei în şcoli.

30 Noi 2007, 05:13
Membru Senior

Mesaj Re: Efectele interzicerii predarii religiei in scolile de stat
In Romania la cum se invata carte la ora asta (eu zic ca se simuleaza predarea-invatarea) in curand si daca o sa-i intrebati de lucruri mai simple tot acela o sa fie raspunsul. Bine ca s-au inventat mesajele wizard prin sms ca au scapat de compus texte. Bine ca s-a inventat copiatorul si spaga colectiva ca altfel ce mai faceau ei pe la BAC ? Aceasta tendinta de submediocrizare a scolii vine din pacate din occident iar noi la lucruri rele nu putem ramane mai ,,prejos''. Nu interzicerea religiei in scoli (lucru cu care sunt absolut de acord intrucat ii discrimineaza pe minoritari) este de vina. Conform oricarei pedagogii moderne scoala TREBUIE sa ramana in afara ideologiei religioase. Numai la talibani si in Romania mai este obligatorie religia in scoli. Plus de alta o cheltuiala in plus (INUTILA) pentru bugetul educatiei. Religia se face la Biserica si acasa nu la scoala. Din cei 100% din romani care fac religie cati se duc la Biserica ?

07 Ian 2010, 23:38
Profil YIM
Membru Senior

Mesaj Re: Efectele interzicerii predarii religiei in scolile de stat
Lăudat fie Isus!
Gigi Becali scrie:
...Nu interzicerea religiei in scoli (lucru cu care sunt absolut de acord intrucat ii discrimineaza pe minoritari) este de vina. Conform oricarei pedagogii moderne scoala TREBUIE sa ramana in afara ideologiei religioase. Numai la talibani si in Romania mai este obligatorie religia in scoli. Plus de alta o cheltuiala in plus (INUTILA) pentru bugetul educatiei. Religia se face la Biserica si acasa nu la scoala. Din cei 100% din romani care fac religie cati se duc la Biserica ?
34. Iar Iisus zicea: Părinte, iartă-le lor, că nu ştiu ce fac...(Lc23,34), nu ştie nici ce zice.

08 Ian 2010, 01:40
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul