Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
USA: Romano Catolicii ostili fata de Greco Catolici 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: ORADEA
Si in Statele Unite sunt preoti greco-catolici romani casatoriti care functioneaza in Eparhia de Canton. Cred ca probleme sunt in parohiile greco-catolice care functioneaza in Dieceze romano-catolice, dar iata ca in aceasta situatie se afla parintele Jude si se pare ca este acceptat.

20 Noi 2007, 20:13
Administrator

Locaţie: Cluj
Activeaza pentru ca au fost hirotoniti in afara teritoriului SUA (de regula anterior migrarii). Eparhia de Canton nu are preoti greco-catolici hirotoniti in SUA. Nu poate.

20 Noi 2007, 20:20
Profil YIM WWW
Membru Senior

E absurd. Sinodul BRU trebuie sa ia o pozitie in promlema asta.

20 Noi 2007, 20:24
Membru Senior

Mesaj Celibat in USA situatia actuala
Florin Ardelean scrie:
Si astazi?
Dar in Canada?
Ca Pr Jude e totusi casatorit.

1) Referitor la Canada, in 1994-1995 am lucrat si eu 2 ani la Facultatea de Medicina de la McGill University din Montreal, insa am fost prea ocupat cu stiinta si nu am avut contact cu absolut nici un Roman (desi acolo Romana e vorbita frecvent pe strada). Ma simteam confortabil intre anglofoni, eram inspaimantat de rasismul francofonilor si abia asteptam sa ma reintorc in California.
2) Nici in California nu prea am contact cu Romani. Exista multi aici in Silicon Valley, sunt si studenti Romani la universitatea mea (Stanford) insa sigur, toti sunt ortodocsi. Am insa prieteni Ruteni si Ucrainieni greco-catolici. Ambele biserici au mai mult preoti celibi. Recent au inceput sa apara preoti casatoriti, insa ordinarea lor se face quasi-secret ca sa nu produca complicatii. Un obicei care se practica si in trecut si si chiar azi, este ca familistii care vreau sa devina preoti, vin in mod special in Europa in acest scop.
3) Am vizitat si eu odata Episcopia Romaneasca din Canton, Ohio (in 2005). Si Romanii au mai mult preoti celibi, insa lucrurile se schimba incet incet. In orice caz serviciul divin greco-catolic din Canton mi-a parut foarte bizantin pentru gustul meu, diferit in comparatie cu ce eram obisnuit in Romania in copilarie. Am fost la o liturghie greco-catolica in Toronto, si ea mi-a parut prea bizantina.
4) Din cate am observat eu in USA Rutenii si Melkitii sunt mai latinizati decat Romanii si Ucrainienii. Asta comparand liturghii in aceeasi limba (Engleza); nu cunosc limbi slave.

20 Noi 2007, 20:45
Membru Senior

Mesaj USA: Se pot hirotonii familisti?
radukn scrie:
Activeaza pentru ca au fost hirotoniti in afara teritoriului SUA (de regula anterior migrarii). Eparhia de Canton nu are preoti greco-catolici hirotoniti in SUA. Nu poate.

Nu va pot contrazice in privinta Romanilor. Totusi am intalnit 2 preoti Romani casatoriti, insa nu stiu daca au fost hirotoniti in Romania sau USA.
Stiu insa in mod sigur ca Rutenii si Meklitii au oordinat preoti familisti in USA. Nu vad de ce Romanii nu ar putea face acelasi lucru.

20 Noi 2007, 20:51
Membru Senior

Mesaj Jurisdictia Canonica a BRU
Valeriu Domuta scrie:
E absurd. Sinodul BRU trebuie sa ia o pozitie in promlema asta.

1) BRU nu are Jurisdictie Canonica in America de Nord.
2) Dupa Vatican 2 Cum data fuerit nu mai e valabil, se pot consacra preoti familisti. Din pacate regulile emise de Stantul Scaun sunt un lucru, iar realitatea pe teren e alta. Nimeni nu vrea sa starneasca mania Irlandezilor care stiu una si buna: Preotii catolici sunt celibi iar cei protestanti siut casatoriti, tertium non datur. Daca asta este situatia in Irlanda sau Ulster, inseamna ca asa trebuie sa fie in toata lumea, ce treaba au ei cu Europa de Est?
3) Majoritatea bisericilor greco-catolice de aici se autocontroleaza, de ce satarneaasca maina castolicilor de rit latin?
4) In USA multi isi fac dreptate singuri, americanii au inventat linsajul, nu-i bine sa ii enervezi, mai bine taci si inghiti

20 Noi 2007, 22:15
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Si astazi?
Dar in Canada?
Ca Pr Jude e totusi casatorit.

La Montreal, am mai spus, preotul roman greco-catolic venit de 2 ani jumatate nu este acceptat in Arhiepiscopia de Montreal. Am fost de fata cand singurul motiv enuntat (poate sunt si altele, nu stiu) a fost ca este casatorit. In aceste conditii si pentru ca Eparhia de Canton nu are (inca?) jurisdictie in afara USA, suntem sub ascultarea canonica a Eparhiei ucrainiene greco-catolice - cu plusurile si minusurile aferente.

Situatia pr.Jude probabil ca o stiti, daca nu, va spune dansul. Eu pot doar sa ma rog pentru Cardinalul Ambrozic care s-a dovedit un adevarat Ierarh al Bisericii!

20 Noi 2007, 22:31
Profil WWW
Preot

Locaţie: Toronto, Canada
Cele descrise la link-ul cu pricina sunt in general adevarate si sunt scrise cat-de-cat echilibrat pentru ca fiecare parte are dreptate intr-o oarecare masura. Rezumatul ce l-ati facut in romaneste subliniaza cam jumatate de adevar. Chestiunea e putin mai complicata si destul de sensibila.

In ce-i priveste pe romano-catolici, acestia au cerut rasaritenilor catolici ce activeaza in teritoriile lor canonice traditionale, adica Europa de vest, sa li se alature in privinta sustinerii celibatului preotesc pentru a nu creea tensiuni ori neintelegeri. America a fost privita de unii ca fiind teritoriu canonic al latinilor pentru ca ei au ajuns primii si pentru ca sunt majoritari ceea ce nu cred ca a fost corect. Unii care au fost mai vocali (si poate mai intoleranti) au cerut ca acest aspect sa se regaseasca dpv canonic si asa a aparut documentul amintit ce transfera regula vest-Europeana a celibatului preotilor rasariteni si in America. Dupa parerea mea au fost orgolii de ambele parti, mai ales in disputa amintita dintre preotul Alexis Toth si Arhiepiscopul John Ireland. De asemenea multa ignoranta fata de traditia celuilalt. Documentul 'Cum data fuerit' a fost pus in aplicare in mod diferit de la o zona la alta, de la o Biserica la alta, de la o epoca la alta. De exemplu eparhiile Ucrainiene din Canada au de multa vreme preoti casatoriti hirotoniti la Roma de catre arhiepiscopul lor major refugiat acolo in timpul comunismului. In zilele noastre reglementarea cu pricina are mai degraba caracter de "cutuma" (obicei local) asa ca de la caz la caz sunt exceptii mai multe sau mai putine. Conferinta Episcopala Canadiana chiar a cerut Romei ridicarea interdictiei in mod oficial iar episcopii ucrainieni greco-catolici au purces tot mai des la hirotoniri de preoti casatoriti. Situatia e putin diferita acolo unde comunitatile rasaritene se afla sub jurisdictie romano-catolica neavand ierarhie proprie cum e cazul nostru (BRU) in Canada: in general episcopii latini sunt binevoitori si intelegatori dar sunt si exceptii. Eu ma aflu sub jurisdictie romano-catolica in Toronto si va marturisesc ca nu am avut de ce sa ma plang in ce-i priveste pe fratii mei romano-catolici episcopi sau preoti. Sunt acceptat ca frate preot al Bisericii Catolice fara a se face vreo diferenta. La Montreal, de exemplu, lucrurile stau putin diferit si pentru ca francofonii au o atitudine de superioritate fata de cei ce nu sunt ca ei.
In alta ordine de idei, exista cazuri in care episcopii latini nu au nici o problema cu preotii rasariteni casatoriti dar cei care se opun sunt tocmai rasaritenii. Cunosc indeaproape o situatie de acest gen in Biserica copta egipteana si altul in Biserica maronita.

20 Noi 2007, 22:33
Profil WWW
Preot

Locaţie: Toronto, Canada

Eu cred ca depinde mult de situatia la fata locului si de experienta ce exista intr-un anume teritoriu in privinta preotilor casatoriti. Daca nu sunt probleme si totul e OK cu fratii latini cred ca se poate face o exceptie de la "cutuma" mai ales ca CCEO nu pomeneste nimic de respectiva interdictie.

20 Noi 2007, 22:42
Profil WWW
Membru Senior

Mesaj Re: J, Ireland, Episcop Catolic,Parintele Bisericii Ortodoxe
marcelulul scrie:
Episcopul catolic John Ireland este considerat 'parintele' Bisericii Ortodoxe din USA. De ce? din cauza lipsei lui de diplomatie si intelegere pentru traditiile catolice orientale, a interzis rutenilor sa aiba preoti casatoriti, ceea ce a produs o revolta in masa, greco-catolicii au trecut la ortodoxie. Pana atunci Biserica Ortodoxa in USA era quasi inexistenta, o relicva a colonizarii ruse in Alaska si in zona golfului San Francisco. John Ireland, prin lipsa lui de diplomatie, a transformat-o intr-o biserica foarte numeroasa.

http://www.plasticsusa.com/ortho/toth.html

20 Noi 2007, 23:06
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul