Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Latinizarea Bisericilor Catolice Orientale din Diaspora 
Autor Mesaj
Membru nou

Mesaj Re: Latinizarea Bisericilor Catolice Orientale din Diaspora
buna seara puteti sa imi ziceti ceva despre biserica melkita unde se afla
pentru a putea intelege mai mult subiectul ?

08 Noi 2008, 19:36
Membru Senior

Mesaj Catolicii Melkiti din Orient si din America
herman nicu scrie:
buna seara puteti sa imi ziceti ceva despre biserica melkita unde se afla pentru a putea intelege mai mult subiectul ?

Relatez din memorie, si deci acest mesaj s-ar putea sa fie imprecis. Daca sunteti interesat de subiect, puteti cosulta wikipedia sau websiteuri a ale bisericii catolice melkite din America care toate sunt in engleza (uele au si pagini in araba)

Unii arabi s-au increstinat timpuriu de tot, cu secole inainte de aparitia Islamului. Arabi sedentari (nu nomazi) civilizati, stabiliti in principal in Egipt si si in Siria. Pe vremea aceea Egiptul nu era arabizat inca, marea majoritate a populatiei era copta si crestina, arabii erau o minoritate. Majoritatea crestinilor din Egipt, au adoptat erezia nestoriana. O parte din arabii crestini nu au adoptat-o si au primit numele de melkiti. Melkit inseamna imperial si acest nume semnifica faptul ca ca acesti arabi si-au pastrat doctrina ortodoxa care era sprijinita de imparatul bizantin. Tarziu de tot, in Secolul 19, o parte din acesti melkiti au intrat in comuniune cu Roma. Biserica Catolica Melkita ese o biserica greco-catolica sui juris care foloseste liturghiile Sfantului Ioan Gura de Aur si ale lui Vasile Cel Mare si in unele ocazii speciale cea a Sfantului Marcu si araba ca limba liturgica (il pomenesc in liturghie pe Allah care pentru arabi inseamna Dumnezeu, indiferent daca acest Dumnezeu este cel crestin sau cel musulman). E mai importanta decat Biserica Blajului, este o patriarhie. Sunt raspanditi in Orientul Apropioat ci cele doua Americi.

O curiozitate: majoritatea arabilor din Statele Unite sunt crestini, nu musulmani, multi dintre ei catolici de rituri orientale de diferite tipuri (melkiti, maroniti) Usor de inteles, musulmanii au stat acasa, insa crestinii au fost discriminati si au plecat. Pe forum melkitii au fost dati de exemplu ca unii care au rezistat cu succes latinizarii. Asta o fi adevarat in Orientul Apropiat, insa in America exista o tendinta puternica de latinizare.

08 Noi 2008, 22:01
Membru Junior

Laudat sa fie Isus as dorii si eu cateva informati cu privire la Biserica copta catolica dac se poate as fi recunoscator
Va multumesc

09 Noi 2008, 18:46
Membru Senior

Mesaj Biserica Catolica Copta
Pop Daniel Dumitru scrie:
Laudat sa fie Isus as dorii si eu cateva informati cu privire la Biserica copta catolica dac se poate as fi recunoscator. Va multumesc

E o biserica unita de rit coptic (nu bizantin) Foloseste Liturghia Sfantului Marcu in coptic (nu in araba). Cred ca mai putin raspandita in lume decat cea melkita. Catolici melkiti exista in Los Angeles, New York, etc; am vazut si eu cateva biserici melkite insa nu am vazut niciodata biserici catolice coptice. In aduc aminte vag ca ar fi intre putinele biserici catolice orientale care ar avea ordine calugaresti multiple, stil occidental. Ce v-am spus sunt reminiscente vagi din cartea lui Aidan Nichols despre bisericile catolice orientale pe care am citit-o in urma cu 17-18 ani (o aveam cu autograful autorului, am mers special la o priorie in Cambridge sa mi-o semneze; din nefericire am pierdut-o)

Sunt convins ca dupa putin googling weti gasi informatii mai precise si detaliate pe internet.

09 Noi 2008, 19:42
Membru Senior

Locaţie: Roma
Cred ca episcopii nostrii imprima o linie foarte clara Bisericii noastre. Chiar daca aceasta linie ii duce la disperare pe cei bolnavi de bizantinita cronica, voir trebui sa o accepte pana la urma. Prin urmare, atata timp cat avem o ierarhie care ne arata drumul pe care trebuie mers, problema latinizare vs. bizantinizare nu isi are sensul. Sunt de acord cu paritnele Muresan. Aceasta este o falsa problema ce ne face sa ne cheltuim energiile degeaba in loc sa devenim si noi (ca Biserica) mai activi in viata culturala a Romaniei.

26 Noi 2008, 13:14
Profil YIM WWW
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Nu chiar toţi episcopii. De exemplu al meu, PS Mihai Fratila, imprima o tendinţă clar filobizantină, chiar ortodoxizantă pe alocuri. Ştiu, în Banat şi Maramureş e altfel, din ce spuneţi şi în diaspora e altfel. Cred că este o chestiune care trebuie rezolvată la nivelul ierarhilor între ei, adică să se întâlnească în Sinod şi să discute.

http://www.catehism.ro

26 Noi 2008, 13:24
Profil WWW
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
:?: Cine este...
Dan scrie:
... paritnele Muresan.
?

26 Noi 2008, 13:52
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: Roma
Vicarul judecatoresc al Diecezei de Lugoj, pr. Coriolan Muresan care a spus (tot pe aceasta tema dar la un alt topic) ca problema latinizarii nu este o problema reala a BGC.

26 Noi 2008, 15:14
Profil YIM WWW
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Dan scrie:
Vicarul judecatoresc al Diecezei de Lugoj, pr. Coriolan Muresan care a spus (tot pe aceasta tema dar la un alt topic) ca problema latinizarii nu este o problema reala a BGC.
Da, sigur ca da! De atata timp il cunosc ca padre Cory (Coriolan) ca am 'pierdut' numele de familie! :oops: :oops:

26 Noi 2008, 15:21
Profil WWW
Preot

Cred ca "latinizarea" este o falsa problema.

05 Dec 2008, 23:40
Profil YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul