Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Latinizarea Bisericilor Catolice Orientale din Diaspora 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Latinizarea Bisericilor Catolice Orientale din Diaspora
Discutia recenta despre utilizarea de catre Dl Singhel a unei poze a unui Patriarch Melkit, mi-a reamintit despre faptul ca dansul tot mereu ne reaminteste ca Biserica Greco Catolica Melkita e mai Bizantina decat orice Biserica Ortodoxa si ca BRU ar trebui sa urmeze exemplul ei.

Am inceput sa ma ramolesc, in viata mea am vazut trei Biserici Greco-Catolice Melkite, una in New York si 2 in California, TOATE LATINIZATE la extrem, fara iconostas, cu statui, semanau foarte mult cu o biserica de rit latin. Din ramolisment am uitat sa ii amintesc Dl-ui Singhel despre acest lucru. Referitor la acest subiect, sugerez a se consulta:

http://www.melkite.org/latin.htm

Latinizarea Catolicilor Melkiti in USA este foarte puternica, intr-o tara in care catolicii sunt o minoritate iar protestantii sunt dominanti. Dle Singhel, ce parere aveti?

Sigur, alte Biserici Catolice Orientale din Diaspora, au evoluat catre (re) Bizantinizare, in special dupa V2.

Ultima oară modificat de marcelulul pe 20 Noi 2007, 02:20, modificat 1 dată în total.

20 Noi 2007, 00:23
Membru Senior

Mesaj Latinizarea: rezultatul dorintei de integrare
Siruatia nu e roza, asa cum o prezinta Dl. Singhel

"The current tension between Latin and Orthodox forces in the Melkite Church has a long history. In addition, the Melkites are challenged by their diaspora in the United States, a contrast to the relatively dense enclaves of Melkites present in the Middle East. A lack of clear identity on a structural level as well as a weakening of the smaller scale support structures, i.e., family lineages as Arabs assimilate, are threats to the Melkite community"

http://findarticles.com/p/articles/mi_m ... i_14983093

20 Noi 2007, 01:26
Membru Senior

Eu cand m-am referit la Melkiti eu nu am facut-o la cei din Statele Unite sau ma rog, din diaspora, ci la cei din Orientul Mijlociu, pastratori ai traditiei bizantine. Lupta cu Latinizarea exista peste tot, dar ce e latinizare la ei e cu totul altceva decat este la noi, asta nu se intelege. La ei latinizare inseamna sarbatori luate de la latini dar se pastreaza destul de bine formula liturgica bizantina. La noi inseamna preluarea de slujbe si devotiuni extra-liturgice latine si... minimalizarea celor strict bizantine si a formularului liturgic bizantin supus direct latinizarii. Latinizarea la ei inseamna strict preluarea de sarbatori din calendarul roman, nu si de slujbe! Ceea ce, in opinia mea, este cu totul altceva.
Biserica Melkita din Diaspora are problemele ei, complet diferite de ale celei de 'acasa'. Si acelea nu sunt prezente peste tot, depinde de la eparhie la eparhie.

20 Noi 2007, 06:17
Membru Senior

Mesaj Lupta cu latinizarea ??? Exista un Razboi???
singhel scrie:
Lupta cu Latinizarea exista peste tot, .

Termenul 'Lupta cu latinizarea' imi pare extrem de ciudat, de parca ar fi forba de un razboi. Oricat as incerca sa va inteleg nu reusesc, am senzatia ca sunteti de pe alta planeta, propagati ceva foarte diferit de ceea ce am invatat eu in copilarie, anume in catolicismul de orice fel dogma este mult mai importanta decat diferitele ritualuri. Dogma unica este cleiul care leaga la un loc catolicii de orice rit.

20 Noi 2007, 07:16
Membru Senior

Mesaj Re: Lupta cu latinizarea ??? Exista un Razboi???
marcelulul scrie:
singhel scrie:
Lupta cu Latinizarea exista peste tot, .

Termenul 'Lupta cu latinizarea' imi pare extrem de ciudat, de parca ar fi forba de un razboi. Oricat as incerca sa va inteleg nu reusesc, am senzatia ca sunteti de pe alta planeta, propagati ceva foarte diferit de ceea ce am invatat eu in copilarie, anume in catolicismul de orice fel dogma este mult mai importanta decat diferitele ritualuri. Dogma unica este cleiul care leaga la un loc catolicii de orice rit.

Dogma are un sens, dar identitatea rituala si spirituala nu este aceeasi peste tot. Altfel, am avea toti acelasi rit, cel roman. Daca este vorba de absorbirea in ritul roman, devenim toti romano-catolici. In acest context, in care ritul roman este vazut ca model ritual pt alte rituri avem o disolutie a propriului rit, considerat second-hand fata de cel roman din care se imprumuta tot felul de aspecte para-liturgigice sau intra-liturgice cum ar fi rugaciuni sau novene, care n-au nicio legatura cu spiritualitatea rasariteana ca sa nu mai vorbesc ca daca este imprumutat cultui vreunui sfant nu este nici macar 'bizantinizat' printr-un tropar si condac, Acatist, slujba vecerniei si a utreniei ci este preluata doar novena si atat.

20 Noi 2007, 15:14
Preot

Locaţie: Toronto, Canada
Eu cred ca fiecare rit a fost influentat mai mult sau mai putin de elemente proprii altui (altor) rituri. In special riturile latin si bizantin s-au influentat reciproc in multe epoci, inainte si dupa schisma, atat la nivel general cat si la nivel local. Acolo unde e in minoritate un anumit rit tinde uneori sa imprumute elemente specifice ritului majoritar. Romano-catolicii romani, de exemplu, canta troparul bizantin "Hristos a Inviat..." cat ii tin puterile.

Pe de alta parte mi se pare eronat sa spunem ca Biserica X e mai latinizata decat Biserica Y pentru ca generalizam bazati pe date incomplete, adica observatii personale limitate la un spatiu restrans. De asemenea se compara mere cu portocale caci multe din "latinizarile" ucrainienilor nu se regasesc la romani sau la melkiti si invers. As putea afirma (cu argumente) ca pana in 1948 BRU era mult mai traditionalista decat surorile ei bizantine de alte neamuri. Singhel poate spune ca acum e invers dar nu asta cred ca are importanta. Biserica noastra a avut si are dificultatile ei specifice pe care le va birui cu ajutorul lui Dumnezeu. Semne bune sunt multe, trebuie doar sa vrei sa le vezi.

21 Noi 2007, 00:04
Profil WWW
Membru Senior

Pe de alta parte mi se pare eronat sa spunem ca Biserica X e mai latinizata decat Biserica Y pentru ca generalizam bazati pe date incomplete, adica observatii personale limitate la un spatiu restrans. De asemenea se compara mere cu portocale caci multe din "latinizarile" ucrainienilor nu se regasesc la romani sau la melkiti si invers. As putea afirma (cu argumente) ca pana in 1948 BRU era mult mai traditionalista decat surorile ei bizantine de alte neamuri. Singhel poate spune ca acum e invers dar nu asta cred ca are importanta. Biserica noastra a avut si are dificultatile ei specifice pe care le va birui cu ajutorul lui Dumnezeu. Semne bune sunt multe, trebuie doar sa vrei sa le vezi.

E un punct de vedere, dar nu neaparat cel mai corect, in opinia mea. E doar un punct de vedere ... care nu vrea sa supere pe nimeni.

21 Noi 2007, 07:07
Preot

Povestea cu "latoinizarea" nu cred ca e o problema reala si serioasa.

21 Apr 2008, 21:42
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: Cluj-Napoca
Povestea cu "latoinizarea" nu cred ca e o problema reala si serioasa.

Reala este (dupa cate vad eu), dar problema care se pune e daca e importanta sau nu polemica latin-bizantina si cum e mai bine pentru Biserica.

22 Apr 2008, 15:02
Profil YIM WWW
Preot

Mesaj Re: Latinizarea Bisericilor Catolice Orientale din Diaspora
Ne irosim energiile in aceasta asa zisa poveste cu "latinizarea".

11 Oct 2008, 22:22
Profil YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul