Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
preotii autohtoni si crestinii din diaspora 
Autor Mesaj
Membru activ

Locaţie: Resita
Mesaj preotii autohtoni si crestinii din diaspora
Cred ca este foarte bine ca crestinii din diaspora sa aiba si un preot care vorbeste limba lor. Acest lucru se intampla unde sunt grupuri mai mari. Dar mie mi se pare ca preotii autohtoni nu prea sunt interesati de existenta in propria parohie a crestinilor din alte tari. Acest lucru il observ la preoti in general chiar: cred ca sunt pitini preotii care sunt ferm convinsi ca principalul lucru care trebuie sa-l faca mereu, este sa fie intotdeauna in cautarea oilor, cu toate mijloacele posibile, si in conducerea lor la Biserica. Din activitatea preotilor, putin timp cred ca este dedicat acestui interes primordial. Multi se limiteaza la predicile da la liturghie si alte mici intalniri, fara acest scop punctat, poate. Eu cred ca macar acolo unde crestinii din alte tari sunt putini in parohia respectiva, ar trebui sa existe din partea preotilor locului interesul de a-i apropia de comunitatea lor. Fara acest semnal din partea preotului din satul respectiv, nu cred ca vreun strain ar incerca sa se bage in seama, din moment ce vede ca nu e interesat nimeni de el.
Cred ca astazi Biserica ar trebui sa fie mult mai deschisa si creativa in acesta privinta.
Indiferenta si raceala multor preoti, tine la distanta multi crestini.
Ar trebui sa existe in fiecare parohie o multime de modalitati de a-i apropia pe crestini de Biserica, cunoscand foarte bine realitatea din teren.
Asa cum spunea Ioan Paul al 2-lea: "aceasta este o lume noua care se naste". Tot astfel si eu cred ca acum trebuie sa se nasca si o noua Biserica. Preotul nu mai trebuie sa fie deloc omul parohiei, ci omul mereu calator. Mereu prezent intre credinciosii parohiei sale, reusind sa-l cunoasca personal, in scurt timp, chiar si pe ultimul sosit.
Cum sunt preotii de astazi, asa sunt si crestinii de astazi!

22 Feb 2007, 22:08
Profil YIM
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Mesajele care au urmat subiectului deschis nu aveau nici o legatura cu tema 'diaspora', deci le-am mutat in capitolul "Sacramente si liturgica' sub titlul "Frecventarea Sfintei Liturghii".

In legatura cu subiectul deschis, eu personal sunt cam incurcat, nu am reusit sa inteleg care este tema de discutie dorita. Singurul lucru clar este ca s-a gasit un nou subiect de critica a preotilor :(

23 Feb 2007, 21:20
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesajele care au urmat subiectului deschis nu aveau nici o legatura cu tema 'diaspora', deci le-am mutat in capitolul "Sacramente si liturgica' sub titlul "Frecventarea Sfintei Liturghii".

In legatura cu subiectul deschis, eu personal sunt cam incurcat, nu am reusit sa inteleg care este tema de discutie dorita. Singurul lucru clar este ca s-a gasit un nou subiect de critica a preotilor :(

Draga Ioan,

Nu cred ca A NE CUNOASTE IMPERFECTIUNILE - nu de pe o pozitie trufasa , mandra , rau intentionata , perfida - este un lucru rau in sine . Doamne ajuta !

23 Feb 2007, 21:31
Membru activ

Draga Ioane, eu nu am nici o intentie rea de a critica preotii. Oare faptul ca imi exprim unele dezamagiri legate de ei, e o critica impotriva lor?
Eu sunt la lucru intr-un sat dintr-o tara putin departe de Romania si mi-am exprimat unele ganduri din experienta pe care o traiesc aici referitor la interesul preotilor locului fata de strainii di parohia lor. Nu stiu cum e in alte locuri, eu stiu cum e aici, in satul asta.
Repet ce am scris ieri si continuu:
De ce nu sunt preotii mai creativi in a inventa tot felul de mijloace prin care sa-i captiveze pe oameni. Dupa cum spunea ionut, unii protestanti sunt foarte zelosi. Si asta, cred eu, pentru modul in care pastorii lor stiu sa le propuna mesajul biblic. Si in biserica catolica cred ca exista persoane dedicate total pastoratiei, ma refer la urmasii lui don Bosco, de exemplu. Cred ca macar pentru ei pastoratia nu inseamna a paste oile din staul, ci a aduce oi in staul pentru a le paste. Tocmai despre asta as vrea sa discut, draga Ioane, despre cat de mult se angajeaza preotii in a aduce oi in staul, nu a paste cele existente.
Vorbind putin din propria experienta, ma intreb deseori: de ce multa lume nu e nici macar interesata de vocea Bisericii?
Eu cred ca poate pentru faptul ca multi sunt convinsi ca Biserica nu e in pas cu lumea, cu evolutia mentalitatii umane,etc. Aici ma refer la modul in care Biserica interpreteaza astazi pacatul stramosesc; ce explicatie da omului de astazi referitor la mentinerea obligativitatii participarii la Liturghia duminicala; cum ii motiveaza repausul duminical; cum ii explica convingator (omului de astazi) de ce are nevoie de Biserica (de ce fel de Biserica?!), etc.
(Stiu ca toti suntem Biserica. Dar preotii sunt in primul rand. Asa ca atunci cand vezi o persoana, te uiti mai intai la fata lui, si astfel iti formezi o idee despre cum arata. La fel si lumea cand priveste Biserica, priveste mai intai la cei ce au in ea o vocatie speciala, preoti, calugari, etc.)
Astazi, pentru a reinvia Biserica, este nevoie de o angajare ferma si comuna intr-un nou mod de evanghelizare!
De aceea, cred ca preotii ar trebui sa fie in prima linie, expertii din prima linie. Putini preoti pot fi considerati modelul crestinului.
Astazi lumea se uita mai mult la ce face preotul, nu la ce spune. Si, cum este preotul dintr-o parohie, asa sunt si credinciosii din parohia respectiva.
Eu cunosc preoti care la Binecuvantarea Familiilor trec repede de la o casa la alta, iau banii si pleaca. Nici nu se gandesc sa stea putin de vorba cu fiecare. Stiu ca multi, insa, o fac. Dar eu imi exprim unele frustrari legate de preoti, vizavi (nu stiu cum se scrie) de experienta ce o traiesc aici.
Si, in final, crezi ca daca nu as avea nevoie de ajutor spiritual din partea lui Dumnezeu, care, in mod normal, il ofera prin Biserica, deci mai ales prin preoti, m-as fi gandit sa scriu aici?
PS. Te rog, Ioane, sa ma corectezi daca ceea ce scriu nu are legatura directa cu diaspora, si sa-mi indici unde pot scrie despre asta! Anton

23 Feb 2007, 23:03
Profil YIM
Membru activ

Daca subiectul acesta chiar nu e potrivit in capitolul asta atunci muta-l undeva cu titlul: Noua evanghelizare! Anton

24 Feb 2007, 22:00
Profil YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ]