Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 190 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 15, 16, 17, 18, 19
Ritul Bizantin in BRU 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: Ritul Bizantin in BRU
Rocinante scrie:
Hermina scrie:
1. Kerry si ritul bizantin: am raspuns
2. codul penal, viol si BRU: Noul codul penal si viol cred ca e clar: lipsa unei culturi a dreptului si deci a pedepsei, precum si a protectiei celor mai mici dintre noi. Orice licean acum poate sa dispuna de orice alt licean pentru ca intra la corectie si iese in 2 ani. Nu cumva aceasta norma de drept este reprezentativa pentru cutumele incetatenite la noi? "Mentalitatea" romanului e de vina.

Nu, nu ati raspuns. Ati lipit o eticheta.
Din pacate, nord-vestul Europei n-a eradicat violenta in nici una din formele ei. Continua sa produca monstri, la fel de multi si de urati ca cei din sud, din est sau de aiurea. Dez-integrarea fiintei, neputinta vointei de a controla mintea nu se vindeca prin cultura. Nici cu articolele codului penal.

Da, dar acolo criminalii nu sunt avantajati ca la noi: http://www.evz.ro/detalii/stiri/clemnta ... 81127.html.
La noi intreaga mentalitate este pentru favorizarea infractorului. De ce oare?

07 Feb 2014, 09:52
Membru Senior

Nae scrie:
Rocinante scrie:
Hermina scrie:
1. Kerry si ritul bizantin: am raspuns
2. codul penal, viol si BRU: Noul codul penal si viol cred ca e clar: lipsa unei culturi a dreptului si deci a pedepsei, precum si a protectiei celor mai mici dintre noi. Orice licean acum poate sa dispuna de orice alt licean pentru ca intra la corectie si iese in 2 ani. Nu cumva aceasta norma de drept este reprezentativa pentru cutumele incetatenite la noi? "Mentalitatea" romanului e de vina.

Nu, nu ati raspuns. Ati lipit o eticheta.
Din pacate, nord-vestul Europei n-a eradicat violenta in nici una din formele ei. Continua sa produca monstri, la fel de multi si de urati ca cei din sud, din est sau de aiurea. Dez-integrarea fiintei, neputinta vointei de a controla mintea nu se vindeca prin cultura. Nici cu articolele codului penal.
Adevărat.

Pentru adevaratii intelectuali, adica aia care stiu sa citeasca si in limbi straine, este oarecum clara influenta factorului religios, chiar confesional asupra a ceea ce numim cultura juridica in Europa. Aceasta carte de exemplu este o monografie pe aceasta idee: http://www.amazon.de/Der-Einfluss-Kanon ... 3412205745. Raspunsul acolo se afla, iar eticheta lipita de mine este valabila.

07 Feb 2014, 09:56
Membru Junior

Nu am inteles de ce ritul greco-catolic seamana foarte mult cu cel ortodox iar romano-catolicii sunt mai diferiti si se manifesta, cumva, altfel atat la euharistie cat si ca si credinta.

24 Mar 2014, 15:36
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Ritul folosit in liturghiile greco-catolice este acelasi cu cel folosit in liturghiile ortodoxe. Este ritul bizantin.
Ritul folosit in liturghiile romano-catolice este diferit. Este ritul latin.

Sunt diferite pentru ca au luat nastere in zone geografice diferite si au avut o evolutie diferita.

In Biserica Catolica exista si alte rituri (7-8 in total), in special in zona numita acum orient apropiat (aproximativ).
Dar credinta este aceeasi in toata Biserica catolica, indiferent de rit.

24 Mar 2014, 23:23
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
antarctic scrie:
Nu am inteles de ce ritul greco-catolic seamana foarte mult cu cel ortodox

Greco-catolicii sunt fostii ortodocsi care au revenit la comuniunea cu Biserica Catolica.

Citat:
iar romano-catolicii sunt mai diferiti si se manifesta, cumva, altfel atat la euharistie

Fiindca, asa cum bine ati observat mai sus, au alt rit. Modalitatea de impartasire tine de rit.

Citat:
cat si ca si credinta.

Dimpotriva, au aceeasi credinta. Unitatea de credinta este un aspect al triplei unitati a Bisericii, marturisita atunci cand spunem "Cred intr-UNA (...)Biserica".
Tripla unitate a Bisericii Catolice este: unitate de credinta, unitate de guvernare, unitate sacramentala. De notat ca nu exista o "unitate de rit", ci ritul tine de Bisericile Particulare care alcatuiesc Biserica Universala (="Catolica"). Varietatea riturilor da bogatie Bisericii, asa cum frumusetea lumii sta in felurimea ei.

25 Mar 2014, 13:25
Membru Junior

Locaţie: Maramureș
Apropo de acest topic... din ce am citit eu... în istorie.. când o parte din ortodocsi s-au unit cu Roma,se presupunea că trebuie să accepte numai primatul papal,împărtășania cu azimă,purcedera Duhului Sfânt și de la Fiul... De ce în BRU nu există Vecernie,lipsa psaltirii ai a altor rânduieli bizantine? adăugiri precum orga și altele.. :)

26 Mar 2014, 22:06
Profil YIM WWW
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
ortodox scrie:
Apropo de acest topic... din ce am citit eu... în istorie.. când o parte din ortodocsi s-au unit cu Roma,se presupunea că trebuie să accepte numai primatul papal,împărtășania cu azimă,purcedera Duhului Sfânt și de la Fiul... De ce în BRU nu există Vecernie,lipsa psaltirii ai a altor rânduieli bizantine? adăugiri precum orga și altele.. :)

Toate acestea exista, chiar daca nu le-ati vazut dvoastra.
Orga de obicei nu este, dar poate sa fie la fel cum este in bisericile din occident unde ortodocsii romani isi celebreaza liturghiile fara sa-i acuze nimeni ca exista orga :wink: .

26 Mar 2014, 22:14
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
ortodox scrie:
Apropo de acest topic... din ce am citit eu... în istorie.. când o parte din ortodocsi s-au unit cu Roma,se presupunea că trebuie să accepte numai primatul papal,împărtășania cu azimă,purcedera Duhului Sfânt și de la Fiul...

Tot ceea ce accepta, din punctul de vedere al credintei, catolicii apuseni si tot ceea ce ni s-a transmis de la Sfintii Parinti accepta si Biserica Greco-Catolica. Inca o data, credinta este aceeasi, chiar daca teologiile (mai precis: explicatiile privind credinta) pot diferi, aruncand o lumina mai puternica spre un aspect ori spre altul al credintei.

Citat:
De ce în BRU nu există Vecernie

In BRU exista Vecernie. In parohiile obisnuite (de exemplu pe str. Polona din Bucuresti) se practica mai mult Vecernia Mare, cea de dinainte de Duminici si Sarbatorile de Porunca. Vecernia Mica (cea de dinainte de zilele obisnuite) se practica mai mult in putinele lacasuri monahale pe care BRU le-a putut recupera.

De fapt, Vecernie exista si in Biserica Romano-Catolica, doar ca se numeste "Vespera" si se citesc alte rugaciuni, aflate in "Breviar" in loc de "Orologhion".

Dimpotriva, in parohiile ortodoxe bucurestene se practica tot mai putin Vecernia, tendinta care e regretabila.

Citat:
lipsa psaltirii ai a altor rânduieli bizantine

Psaltirea nu este o randuiala, ci o carte care cuprinde "Psalmii". Astfel incat psaltirea este o mostenire comuna a tuturor celor care isi spun "crestini". Ba chiar si a "fratilor lor mai mari", evreii.

Citat:
adăugiri precum orga și altele.. :)

Orga nu caracterizeaza ritul rasaritean. Dar nici nu este interzisa. La fel, statuile. Majoritatea bisericilor greco-catolice (precum cea de pe Polona) nu au orga. Nici statui. Acolo unde acestea exista, putem vorbi de o incalcare a traditiei (cu "t" mic), eventual a bunului gust, dar nu de o incalcare a vreunui canon in vigoare.
La fel, florile de plastic din multe biserici ortodoxe nu caracterizeaza ritul rasaritean. Dar nici nu se poate spune ca sunt interzise de vreo lege.

27 Mar 2014, 08:59
Membru Senior

http://www.evz.ro/congres-de-fuziune-zi ... n-pnl.html

Cum domnule, chiar pe "un nume de Traian" l-au uitat...

26 Iul 2014, 18:34
Preot

Evident in multe biserici greco-catolice romanesti exista statui la fel cum erau si inainte de 1948.

25 Ian 2015, 00:43
Profil YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 190 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 15, 16, 17, 18, 19