Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 190 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19  Următorul
Ritul Bizantin in BRU 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: timis
Mesaj Re: Ritul Bizantin in BRU
Victor Grigor scrie:
Domnule Cosmin, n-am crezut ca Nae Ionescu are adepti atat de fideli in BRU.Dupa logica dvs.,ar fi bine sa revenim la calendarul iulian.Atunci cand il invocati pe Toma d'Aquino , ar trebui sa cunoasteti si opinia lui despre rolul ratiunii in definirea fiintei umane.Revenind la genuri muzicale, chiar si manelele pot fi utilizate ca suport pentru mesajul crestin.Dar cu o conditie:TRANSFIGURAREA. Traditia muzicala liturgica merita respectata si conservata doar daca ne este specifica sau utila. Nu vad cum un rit de expresie siriaca ne este specific. Ritul latin este in mod evident mai aproape de matricea noastra culturala si in mod clar mai accesibil , deci mai util. Pentru tineri este nevoie de un cadru liturgic adecvat sensibilitatii varstei lor. Ceea ce Roma intelege, nu poate intelege Blajul.

1. Cine reuseste sa se TRANSFIGUREZE pe manele sa ridice mana sus.
2. http://www.youtube.com/watch?v=Kdka1WN1c8c Imi spuneti va rog, ce cantare este aceasta?
3. Poporul nostru nu a fost de rit roman niciodata. Mai cercetati.
4. Sfanta Liturghie nu e locul pentru a ne manifesta sensibilitatile varstei, sau alte pshihoze si obsesii. Daca va intalniti cu Hristos va puneti sa-i cantati manele?

20 Noi 2013, 21:56
Profil YIM
Membru Senior

cosmin330 scrie:
Consideratii personale si aiuristice. http://www.youtube.com/watch?v=rlqXGk-RF-M Sunati la Vatican sa nu mai foloseasca Mozart in liturghie. :))) Sa caut si Haydn?

Nu, n-am sa sun la Vatican, din mai multe motive:
a) link-ul pe care il indicati nu are legatura cu Missa Solemnis, ci cu Coronation Mass (care e o missa brevis, btw)
b) unicitatea evenimentului (cu Karajan, filarmonica din Viena si solisti celebri) nu permite generalizarea; daca s-ar repeta poate ca m-ar ingrijora faptul ca se vand bilete pt. Sf. Liturghie
c) nu am tendinta de a impune altora preferintele mele liturgice. Va las pe dvs. sa scrieti reguli, daca simtiti nevoia. Totusi, as aprecia daca setul de reguli ar fi consistent si coherent. Intr-o liturghie, Isus ar trebui sa fie personajul principal, nu dl. Karajan (oricat de mult l-as respecta pentru performantele sale artistice).

Credeam ca folositi sintagma "muzica sacra" cu sensul folosit in biserica, nu cel de pe coperta CD-urilor vandute pe ebay.
In context (locul, timpul si scopul Liturghiei) cuvantul "sacru" inseamna bisericesc. Muzica a carei interpretare atrage privirea de la altar catre artisti este muzica profana. In plus, dulceata chiar si daca numai insinuata (Mozart), umorul pios (Haydn), pasiunea violenta (Beethoven) sau intensitatea dramatica (Cherubini) sunt expresia unei dispozitii particulare, de moment, in contrast cu caracterul universal al Bisericii.
M-as fi dus cu multa placere la concertul de la Vatican. Dar nu pentru rugaciune.

21 Noi 2013, 04:15
Membru

Domnule Cosmin, era vorba de de transfigurarea obiectului nu a subiectului.Dumneavoastra va numiti HRISTIN sau CRESTIN? Pai daca va numiti crestin, inseamna ca stramosii dvs. spuneau CRESTUS ,nu HRISTOS. Aceasta forma populara este specifica zonei jurisdictionale romane , nu constantinopolitane, Despre ritul originar al stramosilor nostri stim ca nu utiliza Septuaginta, deci nu era oriental. Parintele Tautu il numeste daco-latin.

21 Noi 2013, 10:10
Membru Senior

Locaţie: timis
Victor Grigor scrie:
Domnule Cosmin, era vorba de de transfigurarea obiectului nu a subiectului.Dumneavoastra va numiti HRISTIN sau CRESTIN? Pai daca va numiti crestin, inseamna ca stramosii dvs. spuneau CRESTUS ,nu HRISTOS. Aceasta forma populara este specifica zonei jurisdictionale romane , nu constantinopolitane, Despre ritul originar al stramosilor nostri stim ca nu utiliza Septuaginta, deci nu era oriental. Parintele Tautu il numeste daco-latin.

1.Toate cartile bisericesti ale BRU sunt scrise cu Hristos. Am mai auzit teoria de mai sus, nu face prea prea multe parale. Lingvistica nu e matematica.
2.Ritul daco-latin e doar produsul imaginatiei autorului. Cum putea o zona ecleziastica primitiva, care nici macar nu avea episcopi sa aiba un rit propriu?
Primul rit al romanilor a fost fie de origine ilira, fie galica. Inca nu se stie sigur. Stim ca era de limba latina, e posibil sa fi avut ectenii si era dependent canonic de Roma. Intreruperea legaturii cu Roma s-a facut la inceput de secol VII odata cu aparitia avarilor, cand structura ecleziastica protoromana a ramas cam in aer vreme indelungata. Prin secolul X ne-a fost impusa dependenta de Constantinopol, de catre bulgari.

23 Noi 2013, 20:34
Profil YIM
Membru

Usurinta cu care il taxati pe Parvan si teoriile lui ma face sa cred ca aveti mari lacune la capitolul cultura istorica. Exista o inscriptie la Salona care face inutile alte discutii cu privire la utilizarea formei CRESTUS in Illiricum:ADIURO PER DEUM ET PER LEGES CRESTEANORUM...Faptul ca BRU accepta forma HRISTOS dovedeste doar ca aceasta nu poate depasi atat de daunatoarea influenta culturala slavo-bulgara. Dar sa revenim la ritul stramosilor nostri.La nordul Dunarii , teritoriile invecinate cu Moesia Inferior si Scitia Minor tineau de Heracleea si apoi de Constantinopol, in timp ce Dacia Traiana, de Sirmium, apoi de Thesalonic, de Iustiniana Prima si din nou de Thessalonic.Ritul numit de Tautu "daco-latin" este propriu prefecturii Illiricum, deci si diocesei Dacia care cuprindea Dacia Mediteraneea, Dacia Ripensis, Moesia Superior, Dardania si Praevalitana,Aici, chiar si dupa invazia avaro-slava. a continuat sa existe organizare bisericeasca. Ideea ca ritul ar fi trebuit sa se numeasca illiric sau galic nu are temei pentru ca inima acestei unitati administrative cuprindea o populatie de origine dacica.

25 Noi 2013, 15:36
Membru

Va marturisesc ca dialogul cu o persoana lipsita de onestitate, maniere si educatie nu este activitatea mea preferata.Pravoslavnici deghizati mai bantuie inca destui prin BRU ,contribuind din plin la marginalizarea si disolutia acestei Biserici care a fost candva purtatoarea de stindard a redesteptarii noastre religioase ,morale si nationale.In general ,ei sunt usor de recunoscut datorita atasamentului lor fata de tot ceea ce ne separa de romanitatea occidentala si ne leaga de o traditie obscurantista slavo-bulgaresca. In mod straniu , ideile lor sunt calchiate din operele unor Nae Ionescu, Dumitru Staniloaie, Nichifor Crainic. Agresivi,intoleranti,amenintatori,ostili oricaror initiative de reinoire, dispusi sa faca oricui procese de intentie, avand ca mama o cultura precara si drept sora delatiunea, pozeaza in aparatorii identitatii noastre "bizantine"asa precum rusofonii din Basarabia se erijeaza in aparatorii "statalitatii" Moldovei in fata pericolului romanesc.

26 Noi 2013, 10:16
Membru Senior

cosmin330 scrie:
Victor Grigor scrie:
Domnule Cosmin, n-am crezut ca Nae Ionescu are adepti atat de fideli in BRU.Dupa logica dvs.,ar fi bine sa revenim la calendarul iulian.Atunci cand il invocati pe Toma d'Aquino , ar trebui sa cunoasteti si opinia lui despre rolul ratiunii in definirea fiintei umane.Revenind la genuri muzicale, chiar si manelele pot fi utilizate ca suport pentru mesajul crestin.Dar cu o conditie:TRANSFIGURAREA. Traditia muzicala liturgica merita respectata si conservata doar daca ne este specifica sau utila. Nu vad cum un rit de expresie siriaca ne este specific. Ritul latin este in mod evident mai aproape de matricea noastra culturala si in mod clar mai accesibil , deci mai util. Pentru tineri este nevoie de un cadru liturgic adecvat sensibilitatii varstei lor. Ceea ce Roma intelege, nu poate intelege Blajul.

1. Cine reuseste sa se TRANSFIGUREZE pe manele sa ridice mana sus.
2. http://www.youtube.com/watch?v=Kdka1WN1c8c Imi spuneti va rog, ce cantare este aceasta?
3. Poporul nostru nu a fost de rit roman niciodata. Mai cercetati.
4. Sfanta Liturghie nu e locul pentru a ne manifesta sensibilitatile varstei, sau alte pshihoze si obsesii. Daca va intalniti cu Hristos va puneti sa-i cantati manele?

Ok, spuneti-ne va rog ce anume sa mai cercetam, conform punctului 3 de mai sus. Dati-ne va rog autori, titluri, editii, citate, pagini, trimiteri la documente. Altfel va voi considera un impostor. Depinde de dumneavoastra ce anume va consider.

27 Noi 2013, 13:27
Membru Senior

cosmin330 scrie:
Rocinante scrie:

Excelenta, sobrietatea si gravitatea n-au murit in secolul XVI. Nici profanul n-a aparut odata cu rock & roll.
Mai mult, Gloria sau Credo lui Haydn sau Missa Solemnis a lui Mozart nu au cum avea functie liturgica. Instrumentele, vocea si tratamentul textului nu sunt conforme cu actiunea liturgica iar elaborarea nejustificata interfereaza nedorit cu devotiunea. Sunt, ca sa zic asa, frivole, nu?

Consideratii personale si aiuristice. http://www.youtube.com/watch?v=rlqXGk-RF-M Sunati la Vatican sa nu mai foloseasca Mozart in liturghie. :))) Sa caut si Haydn?

De ce sa nu foloseasca Mozart si Haydn? Dar oare Bach au voie sa foloseasca? Noi cei din ritul latin il folosim aproape de fiecare data, la urma urmei a compus in primul rand pentru serviciul divin / liturghie. Iar daca va deranjeaza instrumentul numit orga, aduceti-va aminte cine l-a inventat: Bizantul...

27 Noi 2013, 13:31
Membru Senior

Hermina scrie:
De ce sa nu foloseasca Mozart si Haydn? Dar oare Bach au voie sa foloseasca? Noi cei din ritul latin il folosim aproape de fiecare data, la urma urmei a compus in primul rand pentru serviciul divin / liturghie. Iar daca va deranjeaza instrumentul numit orga, aduceti-va aminte cine l-a inventat: Bizantul...

Presupun ca e o neintelegere. Discutia - cel putin in termenii mei - nu e despre ce "e voie" sau "nu e voie". Daca inalta inima si (a)pleaca genunchiul e de folos. Daca nu, nu.
Daca lui Dumnezeu Ii "plac" florile si fluturii, de toate formele si culorile, cred ca-I "place" si muzica, de toate felurile, cu atat mai mult cand e cantata spre slava Lui.

Cred ca nu sunt bune generalizarile care duc la impunerea unei reguli. Ceea ce mi-e mie de folos nu-i in mod necesar de folos tuturor. Pentru fiica-mea - oricat m-am straduit cu educatia ei - Bach nu e de folos. Nu-i nici o tragedie. Cum spunea dl. Grigor, sa-i lasam pe tineri sa cante muzica lor.

Ultima oară modificat de Rocinante pe 27 Noi 2013, 15:48, modificat 1 dată în total.

27 Noi 2013, 15:43
Membru Senior

Victor Grigor scrie:
Va marturisesc ca dialogul cu o persoana lipsita de onestitate, maniere si educatie nu este activitatea mea preferata.

Lasciate ogni speranza, voi ch'entrate. Cu certitudine, Dante se referea la internet si la "sfintii troli". ;)

27 Noi 2013, 15:46
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 190 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19  Următorul