Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 959 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 92, 93, 94, 95, 96  Următorul
Tradiţionalism: Lefebvre, SSPX, FSSP... 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Mesaj Un fals traditionalism catolic
Atrag atentia asupra unui nou sit destinat ratacirii sufletelor:
http://www.bisericacatolica.org/

Maculatura virtuala (dar care poate avea consecinte reale) de pe acest sit este traducerea in romana a unui binecunoscut sit "traditionalist" de limba engleza, a carui adresa imi fac o datorie de onoare de a nu o mentiona, sit emanat de o societate pseudo-catolica sedevacantista.
Mie insumi, care sunt familiarizat cu fenomenul traditionalist si cu fauna care se pretinde astfel, mi-a luat vreo cinci minute ca sa ma lamuresc despre ce e vorba.

Or, e vorba despre sedevacantism. Adica despre o teorie potrivit careia papa de acum, ca si cel dinainte, ca si cel dinaintea lui etc nu ar fi "adevarati papi". Ci, un fel de "anti-papi". Desigur ca, ceea ce fac ei cand oficiaza, ar fi o "anti-liturghie", daca nu cumva o "liturghie neagra" de-a dreptul.
Reamintesc ca a fi catolic traditionalist inseamna, mai intai, a fi catolic. Iar a fi catolic inseamna a fi in comuniune cu Papa. Aceasta este traditia catolica. Acesta este adevarul in care, daca cineva nu crede, nu poate fi catolic traditionalist, avand defectul de a nu fi catolic.
Dimpotriva, a sustine ca Papa nu este Papa si ca, in consecinta, Conciliul nu este Conciliul (ori Liturghia nu este Liturghie) inseamna a sustine si raspandi un fals traditionalism. Dupa cum modernistii sustin un fals catolicism.

Se vede ca toate schismele sunt pe acelasi calapod. Credeam ca Sarsaila are mai multa imaginatie. Ei bine, nu. Toate schismele merg pe ideea "noi suntem traditia", in vreme ce autoritatea legitima nu stie ce este traditia. Indiferent ca vorbim de prototipul biblic al schismei protestante, anume revolta lui Core si a fiilor lui contra lui Moise, ori ca vorbim de schisma ortodoxa, etc, mereu autorii s-au ridicat in contra autoritatii, sustinand ca autoritatea nu are autoritate.

Mutatis mutandis, bine spunea cineva (referindu-se la planul politic) ca extrema dreapta si extrema stanga se ating. In realitate, prima se reduce la a doua: a sustine ca autoritatea nu are autoritate este acelasi lucru, indiferent ca o faci in numele traditiei sau in numele revolutiei. O falsa dreapta exista nu numai in politica, dar si in domeniul ideilor in general. "Traditionalismul" de tip sedevacantist este o falsa dreapta, animata de acelasi duh ca stanga. Este duhul care a contestat autoritatea lui Dumnezeu.

13 Apr 2014, 09:15
Membru Senior

Mesaj Re: Tradiţionalism: Lefebvre, SSPX, FSSP...
Pr. Stehlin, superiorul FSSPX pentru Europa de Est, a primit o noua si dificila misiune: va merge sa propage Evanghelia in Asia, in tari cu majoritate islamica. El va fi inlocuit in curand, in misiunea lui est-europeana, de un alt elvetian, pr. Lukas Weber.

Opera parintelui Stehlin este impresionanta. Plecat de la zero in urma cu 20 de ani, el lasa acum in Polonia, in Tarile Baltice, in Bielorusia si Ucraina 5 priorate FSSPX, 2 scoli generale, o casa de pensionari, 25 de biserici si capele servite de 18 preoti FSSPX, la care se adauga 20 de biserici si capele servite de 24 de preoti greco-catolici din comunitatea Sf Iosafat, ramura unita (si autonoma) a FSSPX.

Multumim, padre Stehlin, si fie ca Domnul sa va ofere rod la fel de bogat in cealalta parte a viei Sale, acolo unde va trimite sa lucrati, in continentul-leagan al omenirii. Iarasi ne rugam ca succesorul dv sa cuprinda si Romania pe lista preocuparilor sale: daca nu se poate un priorat SSPX/Sf Iosafat, macar o capela, un oratoriu, ori fie si apartament de bloc in care sa se faca o Sf Missa. Va asiguram ca avem experienta liturghiilor tinute in conditii surprinzatoare...

06 Mai 2014, 07:52
Membru activ

Citesc acum "Problema Reformei Liturgice" a episcopului Fellay.

Foarte interesant, până acum, mi se pare faptul că autorul critică modificările liturgice deoarece, susţine el, substratul acestor modificări este, în realitate, o modificare la nivel teologic - o nouă Liturghie înseamnă o nouă teologie.

Ei bine, în aspectele pe care le identifică până acum autorul, această teologie este suspect de apropiată de cea.... ortodoxă.

Voi reveni cu opinii după ce termin cartea.

08 Mai 2014, 17:32
Membru activ

In lumina recentelor canonizari ale Sf. Ioan XXIII si ale Sf. Ioan Paul II, este remarcabil modul in care SSPX se invarte in jurul cozii intr-o incercare disperata de a nu fi siliti sa se confrunte cu realitatea.

Aici http://sspx.org/en/news-events/news/can ... lible-3962 vedem ca, de fapt, se poate sustine, desi nu se sustine oficial, pentru ca este doar o parere personala, "fara pretentia de a rezolva aceasta problema complexa", dar totusi, se sustine, intr-o anumita masura, ca desi este o opinie a teologilor (inclusiv a Sf. Toma din Aquino), totusi, infailibilitatea biserici in cazul canonizarilor este si nu prea este, iar in final, pentru ca.... etc..., se pare ca putem sa ramanem rezervati cu privire la aceste doua acte de canonizare...

Daca nu ar fi penibil, ar fi amuzant.

09 Mai 2014, 18:24
Membru Senior

MihaiG scrie:
o nouă Liturghie înseamnă o nouă teologie.

"Lex credendi, lex orandi" functioneaza biunivoc. Pe cat de adevarat este ca liturghia este expresia credintei, pe atat de adevarat este ca liturghia insasi influenteaza credinta.

Mai trebuie notat ca Novus Ordo nu este numai o ALTA liturghie decat Missa Tridentina, dupa cum, in spatiul rasaritean, Liturghia Sf Ioan Gura de Aur este o ALTA liturghie decat a Sf Vasile cel Mare. Ci, este vorba de o ALTFEL DE liturghie. Una influentata, in mod evident, de protestantism.

In ceea ce priveste actul de canonizare a celor doi papi recenti: marea majoritate a traditionalistilor considera ca o canonizare este un act infailibil. Lucru, dealtfel, evident din formularea folosita, ca tot vorbim de raportul dintre liturgie si credinta. Principala obiectie adusa de SSPX in cazul Papei Ioan al XXIII-lea este inexistenta unui al doilea miracol certificat. Pentru Papa Ioan Paul al II-lea, unul dintre cele doua miracole de vindecare este contestat (lucru care s-a intamplat si la canonizarea lui Jose Maria Escriva). In plus, in cazul Papei Ioan Paul al II-lea, luari de pozitie in raspar cu traditia catolica, precum sarutarea Coranului. Nu putem face abstractie de faptul ca SSPX are un parti pris contra lui Ioan Paul al II-lea, papa care i-a persecutat. Convingerea mea este ca punerea sub semnul indoielii a caracterului infailibil al acestei canonizari este expresia, de fapt, a acestui parti pris. In mod dialectic, canonizarea e pusa la indoiala si nu contestata clar de FSSPX. Fiindca a spune: "canonizarea nu e valida" ar reveni la a spune "Papa nu este Papa". Adica, a te situa pe pozitie sedevacantista. Si invers, daca Papa Francisc este, cu adevarat, Papa, inseamna ca Ioan al XXIII-lea si Ioan Paul al II-lea sunt doi sfinti. De fapt, e foarte simplu.

Nimeni nu poate obliga un catolic sa aiba evlavie la toti sfintii din Martirolog. Poti foarte bine sa nu te rogi la Sf Ioan Paul al II-lea. Personal, cata evlavie am fata de Anaclet, tot atata am fata de Ioan Paul al II-lea. Dar a sustine "ei nu se afla cu dreptii, in Cer" inseamna a contesta judecata infailibila a Bisericii. Adica, a nu fi catolic.

09 Mai 2014, 19:40
Membru activ

Non sum dignus scrie:
In mod dialectic, canonizarea e pusa la indoiala si nu contestata clar de FSSPX.

Cunoştinţele mele de filosofie sunt un pic ruginite.

Explicaţi-mi, vă rog, cum poţi să pui la îndoială, în mod dialectic, un lucru pe care nu-l conteşti ? :-k

Haideţi să fim serioşi. Adevărul e că, dincolo de toate jocurile de cuvinte şi de "dialectica" ascunsului după deget, canonizarea celor doi Sfinţi Părinţi trage, chiar dacă nu în mod imediat vizibil, o "linie în nisip" după cum spun englezii.

Pe parcursul următorilor ani, tradiţionaliştii vor trebui să aleagă de care parte a liniei păşesc: fie acceptă că cei doi Papi "vinovaţi" de Vatican II şi de punerea lui în practică SUNT SFINŢI, şi deci, în mod implicit, renunţă la retorica lor, uneori extremă şi aberantă ( a se vedea că Lefebvre era de părere că pentru un catolic simpla participare la Missa Novus Ordo ar putea fi un păcat !!!! :shock: ) împotriva ultimului Conciliu, fie păşesc în afara Bisericii.

Non sum dignus scrie:
Nimeni nu poate obliga un catolic sa aiba evlavie la toti sfintii din Martirolog.

Dar respect, credeţi că sunteţi obligat să aveţi pentru toţi sfinţii ?

Nu degeaba vă întreb, ci pentru că.......

Non sum dignus scrie:
Personal, cata evlavie am fata de Anaclet, tot atata am fata de Ioan Paul al II-lea.

.....a pune un sfânt papă canonizat pe aceeaşi poziţie cu un antipapă mi se pare puţintel extrem. Dar, de când cu "lagărele de concentrare ca pedeapsă a lui Dumnezeu pentru evrei" m-am obişnuit, din nefericire, cu atitudinile extreme din partea dumneavoastră....

09 Mai 2014, 20:43
Membru Senior

MihaiG scrie:
Non sum dignus scrie:

Non sum dignus scrie:
Personal, cata evlavie am fata de Anaclet, tot atata am fata de Ioan Paul al II-lea.

.....a pune un sfânt papă canonizat pe aceeaşi poziţie cu un antipapă mi se pare puţintel extrem. Dar, de când cu "lagărele de concentrare ca pedeapsă a lui Dumnezeu pentru evrei" m-am obişnuit, din nefericire, cu atitudinile extreme din partea dumneavoastră....

Calificarea drept "antipapa" a unui sfant al Bisericii canonizat un pic inainte de Conciliul Vatican II spune multe despre faptul ca dv va aflati dincolo de 'linia in nisip" de care vorbiti. Respect ar trebui sa aveti dv fata de "antipapii" care au luat cununa martirilor. Spre deosebire de preaiubitul dv Papa Ioan Paul al II-lea. Cel putin, FSSPX nu il considera pe modernistul polonez...antipapa. Ei bine, aici e diferenta: oricat spirit schismatic s-ar gasi pe la FSSPX, nici nu se compara cu ce putem vedea la medjugorjanisti ca dv carora toate valorile dinainte de VC2 le put.

Inteleg bine ca Novus Ordo are nevoie sa aiba si ea sfintii ei. Inteleg ca faptul ca, pana acum, faptul ca singurul papa sfant din ultimul secol era Pius al X-lea le statea modernistilor ca un os in gat. Inteleg ca exista o anumita politica si in canonizari, care face ca papa Pius al XII-lea sa nu fie canonizat, pe cand urmasul sau direct sa fie. In sfarsit, inteleg faptul ca procesele de beatificare a unei intregi serii de episcopi greco-catolici martiri sunt temporizate, pe cand ale papilor modernisti sunt accelerate si date cu dispensa nevoii de miracole. Dar, de aici si pana la a aseza prefixul "anti-" inainte de tot ce a fost inainte de conciliul degringoladei care a dus Biserica in starea de plans de acum, e o distanta ca de la opinia libera la schisma. Si, din pacate pentru dv, iata, ati parcurs-o.

09 Mai 2014, 23:32
Membru activ

Mea culpa, am crezut ca va referiti la Pietro Pierleoni.

Pe de alta parte, v-am mai explicat, si nu o data, ca nu sunt medjudorianist.

Chestiunea de baza, insa, ramane ca SSPX contesta, chiar daca mai voalat, un act magisterial care se bucura de infailibilitate. De aici si pana la schisma...

10 Mai 2014, 06:47
Membru Senior

MihaiG scrie:

Chestiunea de baza, insa, ramane ca SSPX contesta, chiar daca mai voalat, un act magisterial care se bucura de infailibilitate. De aici si pana la schisma...

Schisma nu este decat in mintea dv, domnule. Pesemne ca asta va doriti, ca FSSPX sa fie in schisma: drept care asta vedeti. Dupa cum se spune ca "atunci cand ai un ciocan in cap, vezi peste tot numai cuie".

Ca dovada ca asa stau lucrurile, sa examinam un pic ce scrieti mai sus. Sa incepem cu "SSPX contesta". Doua erori in aceeasi propozitie simpla: una la nivel de subiect, a doua la nivel de predicat. De unde si pana unde "SSPX" ? Ceea ce citati dv este un interviu cu un laic. Dar fara legatura cu SSPX. De fapt, FSSPX. Adica, "Fraternitatea SACERDOTALA a Sfantului Pius al Zecelea". Ceea ce simulati ca nu realizati este ca cel intervievat este Roberto de Mattei. Care nu e sacerdot. Necum in conducerea SSPX. Este un laic, ce e drept unul de mare platforma, cu o viziune, o filiatie a ideilor si contributii autentic traditionaliste. Prin urmare, el nu poate vorbi in numele FSSPX. De altfel, spre deosebire de dv, nici nu pretinde a face acest lucru. Iata cuvintele cu care incepe interviul citat de dv: "I can express a personal opinion..." Deci, avem aici un laic, fie el formator de opinie, care exprima o opinie personala.

Dar ce spuneti ca face "SSPX", care se dovedeste a fi, de fapt, prof de Mattei ? Contesta ce anume ? Citind interviul, vedem ca omul contesta nu canonizarea insasi, ci caracterul ei infailibil. Dar, ca sa vorbim de o contestare ilegitima, ar trebui sa veniti cu o hotarare magisteriala prin care canonizarile sa fie definite ca acte infailibile.Or, nu am cunostinta ca Biserica sa fi afirmat vreodata, la nivel magisterial, ca o canonizare este un act infailibil. Nici nu i-ar fi la indemana, din moment ce un mare numar de sfinti ai "Bisericii Preconciliare" au disparut, subit, din calendarele "Bisericii Conciliare". Sf Cristofor, patronul calatorilor, este primul exemplu care imi vine in minte. Infailibilitatea canonizarilor este o opinie a teologilor, nicicand a episcopilor ca magistri. Prin urmare, alti teologi, precum prof de Mattei, o pot contesta, fiind teritoriu teologic liber. Nici pe departe nu putem spune, aici, "Roma locuta, causa finita."

Cand SSPX, sub semnatura autorizata a superiorului ei, Mons Fellay, urmasul arhiepiscopului Lefebvre se va declara in schisma fata de Roma, asa am sa consider si eu a fi, ca simpatizant al ei. Cand Roma, sub semnatura Papei, va declara pe preotii SSPX in schisma, asa am sa consider si eu, ca si catolic fidel Romei si unit cu scaunul petrin. Dar, pana atunci, fie-mi permis sa cred, contrar a ce vor si cred modernistii, ca preotii SSPX nu se afla in afara Bisericii, acolo unde nu exista salvare, ci sunt intra Ecclesiam.

10 Mai 2014, 07:43
Membru Senior

Sanctitatea Sa Papa Francisc i-ar fi acordat, relativ recent, o intrevedere secreta Mons Fellay, superiorul general al FSSPX, afirma Rorate Caeli, in general o sursa bine informata.

10 Mai 2014, 22:48
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 959 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 92, 93, 94, 95, 96  Următorul