Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 959 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 92, 93, 94, 95, 96
Tradiţionalism: Lefebvre, SSPX, FSSP... 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Mesaj Re: Tradiţionalism: Lefebvre, SSPX, FSSP...
San Marco este numele noului priorat FSSPX din Italia, inaugurat in sfanta zi de Duminica, 4 mai. De fata au fost superoriul general Mons. Fellay, succesorul arhiepiscopului Lefebvre si superiorul regional al Italiei. Dupa cum s-a exprimat Mons Fellay, acest nou priorat italian este inca "o oaza in desertul lasat de Conciliul Vatican 2". Sf Missa inaugurala a fost precedata de un pelerinaj pe urmele Sf Pius al X-lea, la Venetia, locul ordinarii sale, precum si in satul natal al acestui papa sfant.

Deo gratias!

Sursa: SanpioX.it.

13 Mai 2014, 18:24
Membru Senior

Non sum dignus scrie:
Sanctitatea Sa Papa Francisc i-ar fi acordat, relativ recent, o intrevedere secreta Mons Fellay, superiorul general al FSSPX, afirma Rorate Caeli, in general o sursa bine informata.

Rorate posteaza si un update. Intrevederea n-a fost secreta, n-a fost acordata si n-a durat decat cateva secunde. Mai multe detalii aici.
Cei de la Rorate sunt bine informati, cand nu se pripesc.

13 Mai 2014, 20:07
Membru activ

Non sum dignus scrie:
Fara a fi preot, insa, ma pun in pielea unui tanar preot ori seminarist si ma intreb: daca tot vreau sa slujesc Domnului...

de ce nu aş sluji aşa cum Domnul, prin vocea Bisericii Sale, îmi spune că e bine să slujesc ?

Ultima oară modificat de MihaiG pe 14 Mai 2014, 23:22, modificat 1 dată în total.

14 Mai 2014, 23:14
Membru activ

Non sum dignus scrie:
Sa-i ajute Dumnezeu si Sf Martin pe toti cei care vor sa fie catolici cu Novus Ordo.

Dar imensa majoritate a celor peste un miliard de catolici sunt catolici cu Novus Ordo.

Mi se pare o lipsă de respect incredibilă faptul ca va referiti la mine, la cele cateva sute de persoane din parohia mea, si in final, la cele cateva sute de milioane de credincioşi catolici care iau parte la Liturghia Bisericii Catolice drept unii care "vor să fie catolici cu Novus Ordo".

Dumneavoastră, se vede bine, nu doar vreţi, ci sunteţi catolic sadea, cu totul îndreptăţit să judecaţi cine este în Biserică şi cine doar îşi închipuie acest lucru, cine este şi cine vrea să fie catolic..

14 Mai 2014, 23:21
Membru Senior

MihaiG scrie:

Mi se pare

Vi se pare

Citat:
Dumneavoastră, se vede bine, nu doar vreţi, ci sunteţi catolic sadea,

Da, eu sunt catolic sadea. Spre deosebire de dv, in ceea crede Papa, in aceea cred si eu. Inclusiv in realitatea iadului. Inclusiv in faptul ca pacatul de moarte duce la pierderea starii de gratie, fara de care mantuirea nu este cu putinta. Inclusiv in aceea ca utilizarea contraceptivelor este materie grava. Inlcusiv in aceea ca relatiile sexuale in afara casatoriei sunt pacate de moarte. Iata exemple (pe langa multe altele) care demonstreaza faptul ca, in timp ce eu sunt catolic, dv nu sunteti, fiindca, in fond, dv sustineti "nu Papa, ci eu definesc credinta!".

15 Mai 2014, 17:12
Membru activ

Domnule Dragomir, catolici suntem amândoi.

Diferenţa, atâta cât pot eu s-o văd, este aceea că eu nu înţeleg să atac, în mod constant, Liturghia Bisericii. Mie mi se pare un lucru foarte important, ba chiar sfânt (că de aia îi spunem Sfânta Liturghie).

V-am mai exlicat în alte rânduri că procesul meu de convertire de la ateism la catolicism a inclus, printre altele, următoarele importante repere:

1. Participarea la Liturghia Novus Ordo;

2. Lectura Jurnalului Sfintei Faustina;

3. Lectura unor documente ale Conciliului Vatican II;

4. O sinceră şi reală admiraţie pentru Papa Ioan Paul al II-lea.

Acuma, vă puteţi imagina cam ce poate să simtă cineva care se converteşte la religia Catolică pentru motivele A, B, C şi D, iar ulterior începe să audă - din interiorul religiei !!!! - că: A este o tragedie, B este un analfabet care a avut deliruri mistice, C sunt greşite iar canonizarea lui D ne împinge să punem la îndoială infailibilitatea canonizării.

15 Mai 2014, 18:00
Membru Senior

MihaiG scrie:
Acuma, vă puteţi imagina cam ce poate să simtă cineva care se converteşte la religia Catolică pentru motivele A, B, C şi D, iar ulterior începe să audă - din interiorul religiei !!!! - că: A este o tragedie, B este un analfabet care a avut deliruri mistice, C sunt greşite iar canonizarea lui D ne împinge să punem la îndoială infailibilitatea canonizării.

Atata timp cat credeti ca va intalniti cu Isus la Sfanta Liturghie puteti ignora ce spune un celebru nimeni X sau Y, aici pe forum sau aiurea. In ultimii doua mii de ani de istorie figura dominanta este Isus. Nu este de mirare ca v-a atras atentia (ca ateu) si v-ati convertit. Si cred ca e mai de folos sa continuati sa va concentrati gandul asupra Lui si vorbelor Sale.

In plus, as zice ca nu are importanta valoarea de adevar a unui raspuns atunci cand intrebarea la care raspunde nu are sens - adica va duce nici-undeva.

16 Mai 2014, 10:41
Membru Senior

Monseniorul Georg Ganswein (fost secretar al papei Benedict XVI) celebreaza in Elvetia dupa ritul tridentin? Vestmintele sunt oricum cele corecte: https://www.facebook.com/gganswein/phot ... =3&theater

20 Aug 2014, 11:46
Membru Senior

Cu ultimele patru ordinari din acest an, care se vor face la seminarele FSSPX din emisfera sudica, in prezent FSSPX numara:
-613 preoti
-215 seminaristi
-40 de pre-seminaristi
-195 de maicute si surori
-117 calugari si frati
-79 de oblati

Sursa.

Putin, daca avem in vedere ca in jur de 613 preoti avea in mod obisnuit o dieceza inainte de Conciliul Vatican 2. Putin, daca avem in vedere ca preotii acestei Societati Sacerdotale reprezinta doar 0.15 % din totalul preotilor catolici. Dar mult, daca avem in vedere ca s-a plecat doar de la cativa oameni, condusi de Monseniorul Lefebvre si daca urmarim dinamica in timp a acestei societati, care a fost si este si acum locomotiva spiritualitatii traditionale in Biserica.

15 Dec 2016, 21:17
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 959 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 92, 93, 94, 95, 96