Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 959 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 96  Următorul
Tradiţionalism: Lefebvre, SSPX, FSSP... 
Autor Mesaj
Membru Junior

Locaţie: Miercurea Ciuc
Mesaj Tradiţionalism: Lefebvre, SSPX, FSSP...
Ce părere aveţi despre tradiţionalism şi despre povestea Arhiepiscopului Marcel Lefebvre şi cu adepţii săi? Recunosc că acest lucru (încă) nu prea are legătură cu Biserica Catolică în România - dacă cineva nu-l cunoaşte prea bine, se poate citi despre el la http://en.wikipedia.org/wiki/Traditionalist_Catholic, http://www.sspx.co.uk, http://www.fssp.org.
Pe mine mă priveşte în sensul că mă simt şi eu un fel de tradiţionalist după concepţie în general, mai ales în legătură cu liturgica. Interesul mi s-a stârnit citind despre aceste lucruri tocmai pe internet, şi pe urmă, cu ajutorul lui Dumnezeu, am reuşit să călătoresc anul acesta la Germania, pentru a vizita seminarul internaţional FSSP - ceea ce mi-a plăcut foarte mult şi am de gând (încă foarte nehotărât) să merg acolo şi eu după liceu.
Vă întreb şi dacă aţi auzit cumva că ar exista loc şi în România unde se săvârşeşte liturghia romană tradiţională, cea dinaintea Conciliului? Parcă aşa mi s-a spus în Germania.

01 Sep 2006, 15:55
Profil YIM
Membru Senior

Ce stiu despre ei este ca nu sunt in comuniune cu Vaticanul.

01 Sep 2006, 16:03
Membru Senior

am citit f mult in domeniul asta si stiu cam toate soiurile de schisme moderne cu Vaticanul (sec. 19 -20). o sa revin mai tarziu cu un mesaj mai amplu despre ei.
nu stiu sa existe pe la noi. insa m-ar interesa dpdv liturgic. am vazut in Italia insa...

01 Sep 2006, 16:08
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Pentru unele pozitii luate pe acest forum vezi discutia despre acest subiect aparuta in topicul:

http://www.forum-catolic.cnet.ro/viewtopic.php?t=222&postdays=0&postorder=asc&highlight=lefebvre&start=0

Vezi pozitiile luate the userul 'theodoro' si combaterea lui.

01 Sep 2006, 16:24
Profil WWW
Administrator

Locaţie: Cluj
Parca în ultimul număr din Lumea Catholica era un articol despre lefebvristi. Şi cine a urmărit ştirile Catholica.ro ştie mai multe.

Există şi în România, la Bucureşti din câte ştiu. Exact nu cunosc, dar ştiu că acum un an-doi încercau să îşi facă parohii pe aici, şi la Bucureşti cel puţin cred că au reuşit.

01 Sep 2006, 18:08
Profil YIM WWW
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Una este a fi traditionalist (si eu sunt) si alta este a fi lefebvrist... Lefebvre a parasit comuniunea cu Roma, cei ce l-au urmat fiind schismatici.
Daca vrei, poti sa fi traditionalist in Biserica Catolica. Chiar este nevoie de asemenea oameni, care nu considera ca modernizarea cu orice pret este un lucru obligatoriu pozitiv.
Daca doresti sa devii preot, este posibil ca, cu acceptul episcopului tau, sa slujesti Liturghia tridentina. Ce este si mai posibil, si chiar necesar, este sa constientizezi demnitatea sacerdotala, demnitate de multe ori calcata in picioare de modernitatile si extravagantele ce se revendica de la Conciliul II Vatican.
Conciliul nu a cerut sa dispara limba latina din cult (chiar este o prevedere, din cate tin minte, conform careia catedralele sunt obligate sa oficieze in latina), nu a cerut disparitia muzicii gregoriene si nici inlocuirea ei cu muzica de acum....Conciliul nu a cerut transformarea preotilor in asistenti sociali, asa cum nu a cerut inlocuirea arhitecturii traditionale a bisericilor cu construirea de sali polivalente.....
Lefebvristii gresesc pentru ca contesta Conciliul, desi acesta ar da dreptate mai degraba unui traditionalist decat reformistilor, desi acestia se revendica toti de la Conciliu....

01 Sep 2006, 18:13
Profil YIM
Membru Senior

Parca în ultimul număr din Lumea Catholica era un articol despre lefebvristi. Şi cine a urmărit ştirile Catholica.ro ştie mai multe.

Există şi în România, la Bucureşti din câte ştiu. Exact nu cunosc, dar ştiu că acum un an-doi încercau să îşi facă parohii pe aici, şi la Bucureşti cel puţin cred că au reuşit.

subscriu si celor spuse de Bogdan
nu stiu insa sa existe prin Bucuresti... ma indoiesc.

01 Sep 2006, 18:15
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii

http://www.catehism.ro

Ultima oară modificat de Fortunatus pe 20 Ian 2007, 01:35, modificat 1 dată în total.

01 Sep 2006, 18:39
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Va multumesc pentru completare... Eu stiam ca Lefebvre a reactionat prin consacrarea de episcopi, dupa intalnirea de la Assisi, intalnire despre care cred ca ar trebui sa se vorbeasca mai mult si mai critic...
Nu stiu care ar fi motivele pentru care Roma, care recunoaste hirotoniile ortodoxe, sa nu recunoasca hirotoniile facute de un episcop catolic care nu mai era in comuniune cu Roma. Practic, situatia este aceiasi...

01 Sep 2006, 18:44
Profil YIM
Membru Senior

situatia lui Lefebvre e un pic mai delicata decat o discutam noi aici. hirotonia respectivilor 'urmasi' nu a putut fi facuta fara acordul Sfantului Scaun, si, oricum ar fi fost, chiar daca era un episcop codiutor sau auxiliar, nu conta. oricat de tarziu, trebuia asteptat raspunsul Romei. sunt suficiente cazurile in care a murit episcopul sau s-a retras si succesorul a fost numit chiar ani mai tarziu. deci, motivul lui Lefebvre nu prea sta in picioare... e practic un act de autocefalie, si el stia asta!

01 Sep 2006, 18:47
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 959 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 96  Următorul