Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Sunt ortodox dar.. 
Autor Mesaj
Membru Junior

Mesaj Sunt ortodox dar..
Salutare tuturor ! Sunt nou pe acest forum si nu stiu daca am postat unde trebuie dar am o intrebare si as vrea sa va povestesc niste intamplari. In primul rand eu am fost botezat si crescut drept crestin ortodox dar pana acum ceva vreme m-am considerat ateu / agnostic. Nu cu mult timp in urma am realizat ca Dumnezeu exista si am si aflat ce "plan" are pentru mine. In trecut am pacatuit foarte mult si regret cele intamplate si as vrea sa ma spovedesc, insa nu la un preot ortodox ci unul catolic (am motivele mele) si eventual sa ma convertesc si la catolicism. O sa incerc sa va explic mai pe scurt situatia mea dar o sa imi pastrez anonimatul.
Acum cativa ani ma consideram un ateu convins si spuneam ca nu am nevoie de niciun Dumnezeu ca sa ma descurc in viata. Intr-adevar m-am descurcat bine, cel putin pe partea materiala. Castigam mai multi bani decat 80% din populatia Romaniei si nu exagerez. Insa acesti bani erau MURDARI (daca ma intelegeti). Mi-au adus doar fericire temporara, doar bunuri materiale de care ma plictiseam dupa o vreme, mi-au adus popularitate, multi "prieteni" etc. Traiam un vis. Puteam sa fac ce vreau, sa cumpar aproape tot ce vreau. Cheltuiam cu usurita bani pe tot felul de lucruri inutile din moment ce banii ii faceam foarte usor si in sume foarte mari. Poate ca pe dinafara eram imbracat in haine scumpe si paream un om fericit si implinit dar pe dinauntru sufletul meu era gol si eram un om singur. Singurele persoane care ma iubeau cu adevarat erau parintii si sora mea. In rest, toti ma apreciau doar pentru banii mei. Fetele, care veneau la greu, veneau pentru bani. Iar eu le-am refuzat pe toate pentru ca iubeam doar o fata, cu care din pacate nu puteam sa fiu impreuna. Apoi a venit perioada alcoolului si a drogurilor. Am facut abuz dar drogurile erau singurele lucruri care imi mai aduceau zambetul pe buze.
Intr-un final "imperiul meu" s-a prabusit. Intr-un fel eram dezamagit pentru ca nu mai aveam nicio forma de castig dar pe de alta parte eram mai fericit pentru ca am scapat de ilegalitati si acum ma pregatesc sa imi deschid propria afacere legitima. Dar sufletul meu este inca gol. Nu am avut in viata mea o iubita pentru ca toate fetele pe care le-am placut nu puteau fi cu mine din diverse motive. Acum ceva timp am intalnit o fata. Sunt convins ca IN VIATA MEA nu o sa mai intalnesc o astfel de fata. O plac enorm si sunt convins ca si ea. Dar din pacate ea o sa se mute in alta tara si nu o sa o mai vad niciodata. Cand am auzit s-a prabusit cerul pe mine si am realizat ca Dumnezeu chiar exista. Iar planul Lui pentru mine a fost sa am bani dar sa dau la schimb fericirea spirituala si dragostea. M-a ajutat sa am parte de bani insa nu si de dragoste. Simt ca sunt blestemat si pe motive bine intemeiate. Dupa tot ce am facut doar nu trebuie sa ma astept sa fiu si iubit si sa am o familie, nu?
Ma scuzati pentru textul lung de mai sus dar am simtit nevoia sa ma descarc. Acum cu intrebarea.. Pot sa ma spovedesc la un preot catolic? Imi va garanta acesta ca tot ce ii voi spune va fi auzit doar de el si de Dumnezeu? Poate ca imi bat prea mult capul pentru femeia asta dar o iubesc si nu am intalnit niciodata o fata ca ea si nici nu voi intalni. Daca ea se muta in alta tara, o sa raman marcat toata viata, si cel mai probabil o sa imbatranesc singur..

25 Sep 2015, 16:57
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: Sunt ortodox dar..
Lupus scrie:
Salutare tuturor !
...eu am fost botezat si crescut drept crestin ortodox dar pana acum ceva vreme m-am considerat ateu / agnostic.
Nu cu mult timp in urma am realizat ca Dumnezeu exista si am si aflat ce "plan" are pentru mine.
salutare
faptul ca ai "realizat ca Dumnezeu exista", e foarte important
insa ii trebuie mult timp unui om sa poata afla ce plan are Dumnezeu cu el
tu, cum de poti fi sigur?

Lupus scrie:
planul Lui pentru mine a fost sa am bani dar sa dau la schimb fericirea spirituala si dragostea. M-a ajutat sa am parte de bani insa nu si de dragoste. Simt ca sunt blestemat si pe motive bine intemeiate.
Dumnezeu nu are planuri cu "dat la schimb" altceva decat credinta
omul insa este limitat - asta ne invata povestea biblica a plecarii din gradina Raiului...

Lupus scrie:
Dupa tot ce am facut doar nu trebuie sa ma astept sa fiu si iubit si sa am o familie, nu?
sa fii iubit si sa ai o familie de acum incolo, tine de ce vei face de acum incolo
desigur, multe piedici iti vei pune singur din cauza trecutului, dar viitorul/Dumnezeu nu iti pune piedici
pentru prezent nu conteaza ce ai fost, ci ceea ce esti - mai trebuie doar sa conteze si pentru tine la fel...

Lupus scrie:
In trecut am pacatuit foarte mult si regret cele intamplate si as vrea sa ma spovedesc, insa nu la un preot ortodox ci unul catolic (am motivele mele) si eventual sa ma convertesc si la catolicism...
Pot sa ma spovedesc la un preot catolic?
Imi va garanta acesta ca tot ce ii voi spune va fi auzit doar de el si de Dumnezeu?
sa intelegem ca vrei sa te spovedesti la un preot catolic pentru ca acesta te primeste la spovada fara sa stie cine esti, iar preotul ortodox vrea sa te cunoasca mai intai?
daca vrei o spovada "incognito" nu e necesar sa devii catolic - in rituri crestin-protestante, spovada este doar intre credincios si Dumnezeu, si astfel nu mai stie nimeni...

Lupus scrie:
Poate ca imi bat prea mult capul pentru femeia asta dar o iubesc si nu am intalnit niciodata o fata ca ea si nici nu voi intalni. Daca ea se muta in alta tara, o sa raman marcat toata viata, si cel mai probabil o sa imbatranesc singur...
este cumva una dintre fetele care pleaca spre Marte?
pentru ca daca nu, nu e clar de unde "marcat toata viata"
de ce nu puteti pastra legatura, sau sa mergi tu dupa ea, sau sa se intoarca ea dupa o vreme???

28 Sep 2015, 12:33
Membru Senior

Citat:
Dupa tot ce am facut doar nu trebuie sa ma astept sa fiu si iubit si sa am o familie, nu?

Nu trebuie sa gandesti ca meriti sa fii pedepsit, ci ai nevoie sa fii indreptat (diferenta).
Daca nu simti ca esti pregatit sa te spovedesti poti sa te rogi la tine acasa in intimitate, sa incerci sa tii niste post (care ajuta si sa iti recastigi increderea in tine nu doar spiritual), sa mergi la biserica (oricare) anonim, sa te gandesti la Dumnezeu pentru ca El te poate indrepta.
Dumnezeu nu o poate face pe fata sa te iubeasca, ea o va face daca asa vrea ea, si daca n-o va face nu e pedeapsa de la Dumnezeu si daca o va face nu este cadou sau iertare de la El.
Decat ca pari mai interesat de fata decat de Dumnezeu, sau poate nici macar de ea, si poate ea este atat de perfecta pentru ca te simti pierdut in pacatele trecutului si in sentimentul de vina din care pare ca ea e singura lumina. Botezul este un mare dar de la Dumnezeu dar si o mare asteptare din partea Lui.
Daca o iubesti cu adevarat vei dori sa fie fericita nu neaparat parte din fericirea ta daca ea alege altfel. Dar pare ca tu te agati de ea si o pui intr-o pozitie in care nu e vina ei ca nu te poate ajuta, cea de Dumnezeu, si totul pare rasucit si fara scapare cand de fapt nu este asa.

29 Sep 2015, 11:51
Membru Junior

Va multumesc enorm pentru raspunsuri ! O sa tin cont de fiecare sfat pe care mi l-ati dat.

02 Oct 2015, 16:21
Membru Senior

Lupus scrie:
Salutare tuturor ! ...
Nu cu mult timp in urma am realizat ca Dumnezeu exista si am si aflat ce "plan" are pentru mine. In trecut am pacatuit foarte mult si regret cele intamplate si as vrea sa ma spovedesc, insa nu la un preot ortodox ci unul catolic (am motivele mele) si eventual sa ma convertesc si la catolicism. O sa incerc sa va explic mai pe scurt situatia mea dar o sa imi pastrez anonimatul...
Faptul ca vrei sa-ti pastrezi anonimatul demonstreaza ca te deranjeaza rezultatul faptelor tale(situatia ta de azi), ca nu esti sincer si vrei sa fii perceput in afara realitatii, adica deformat.

Toata viata ai facut ce ai vrut si ma tem ca, in ciuda cuvintelor frumoase pe care le scrii, esti mai mult exaltat, cu atat mai mult cu cat esti "indragostit lulea"; doar n-o sa vrei acum sa tii cont si de Dumnezeu, daca ai toate motivele sa-ti faci voia ta gandindu-te mai mult la aleasa inimii tale, decat la sufletul tau.
Spun asta fiindca voia lui Dumnezeu, adica planul Lui cu tine, n-are legatura cu fata si e cu totul alta poveste decat voia ta.

03 Oct 2015, 08:05
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ]