Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Casatoria intre catolic si ortodox 
Autor Mesaj
Membru Junior

Mesaj Casatoria intre catolic si ortodox
Buna ziua.

Sunt sigura ca acest subiect a mai fost dezbatut pe forum, dar stiti cum este..Povestea fiecaruia este unica..Am sa o spun pe a mea si astept un sfat, un gand, ..

Nascuta si crescuta in stil romano-catolic, intr-o localitate mica, in care Biserica si randuielile sale sunt pe primul plan am ajuns sa ma indragostesc si sa accept sa ma casatoresc cu un barbat minunat, bun si credincios dar care este ortodox.
La inceput am fost de acord sa trec la religia ortodoxa gandindu-ma ca o familie trebuie sa fie unitara, sa poata discuta in aceeasi limba despre credinta si Biserica. Aproximativ doi ani am participat la slujbele ortodoxe si am incercat din rasputeri sa ma incadrez macar in peisaj.. Nu reusesc! Nu ma misca absolut nimic din slujbele ortodoxe, nu am nici o emotie...Viitorul meu sot nu doreste sa renunte la religia sa , asadar voi fi nevoita sa ma casatoresc in rit ortodox.

Problema este urmatoare: eu doresc sa raman catolica dar preotul ortodox sustine ca trebuie sa-mi faca o slujba/rugaciuni de convertire altfel nu se poate incheia casatoria.
Dupa casatorie eu ma mai pot spovedi si impartasi catolic? Nu-mi doresc sa renunt la religia catolica, este parte din mine si nu-mi pot imagina viata considerandu-ma ortodoxa...

17 Apr 2015, 12:36
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: Casatoria intre catolic si ortodox
Ceea ce vrea sa faca preotul ortodox sunt binecuvantari pe care nu ai motive sa le refuzi, chiar daca esti catolica. Prin aceste binecuvantari esti primita in BO, dar nu devii credincios ortodox decat trecand printr-un proces mai amplu, daca vrei cu adevarat si iti gasesti un duhovnic...

Deci, poti face casatoria ortodoxa chiar ramanand catolica.
Preotul meu mi-a atras atentia ca se mai poate ivi ceva - au fost cazuri - si trebuie sa fii atenta sa nu semnezi cumva un text in care scrie ca renegi credinta catolica, sau ceva de acest gen...

Aceasta este partea cea mai simpla din ce va urma.
Sotul ce parere are despre faptul ca tu vrei sa ramai catolica?

Cat despre incercarile de a te 'incadra in peisaj', nu ai simtit emotia pentru ca nu ai lasat sa o simti.
Eu si sotul, catolici, locuim intr-o localitate la ceva distanta de orasul cu bisericile catolice.
Cand ne-am mutat aici, am vorbit cu preotul catolic despre distantele acestea...
Raspunsul mi s-a parut bun si practic.
Daca merg la liturghia de duminca la manastirea ortodoxa din comuna pentru ca nu am cum sa ajung la liturghia catolica din oras, este ca si cum as fi ajuns acolo...
Si chiar asa este!
Desigur, nu ma pot impartasi, iar de sarbatori merg chiar la liturghia catolica...
Sunt mai mult de cinci ani de atunci.
Si am inceput sa inteleg, sa simt... chiar daca inteleg si simt catolic in biserica ortodoxa unde ajung cam o data pe luna...

17 Apr 2015, 21:21
Membru Junior

Multumesc pentru raspuns. Sotul este de acord cu decizia mea, desi stiu sigur ca in strafundul inimii sale si-ar dori sa fac o convertire totala...

Avand in vedere ca vom fi o familie si vom avea copii eu am sa merg in continuare la slujbe ortodoxe pentru a reusi sa invat din ritul ortodox pentru a le putea explica si copiilor..

Prin urmare eu ma pot spovedi catolic dupa casatorie?

Mi se pare o chestie cam imposibila odata ce preotul ortodox mi-a zis ca va trebui sa fac si o spovada la el inainte de nunta...

20 Apr 2015, 09:54
Membru Senior

AdelinaAP scrie:
Multumesc pentru raspuns. Sotul este de acord cu decizia mea, desi stiu sigur ca in strafundul inimii sale si-ar dori sa fac o convertire totala...

Avand in vedere ca vom fi o familie si vom avea copii eu am sa merg in continuare la slujbe ortodoxe pentru a reusi sa invat din ritul ortodox pentru a le putea explica si copiilor..

Mi se pare o chestie cam imposibila odata ce preotul ortodox mi-a zis ca va trebui sa fac si o spovada la el inainte de nunta...

o spovada in plus nu strica nimanui!

in rest, Liturghia ortodoxa seamana mult cu Liturghia catolica, doar cele ce sunt pe langa - obiceiuri, traditii - acestea difera, sunt altfel, cum diferente sunt si de la o parohie la alta, fie ortodoxa, fie catolica
daca vrei sa duci copiii la biserica ortodoxa, vei invata deodata cu ei
vezi ce fac ceilalti si faci si tu la fel, eventual mai intrebi pe cate cineva, mai citesti...

21 Apr 2015, 19:44
Membru Senior

AdelinaAP scrie:

Pentru că te-ai dat pe tine însuți ca soție unui ortodox, pentru că e necesar ca unirea voastră să fie cât mai solidă și pentru ca urmașii voștri sa nu fie ”măcinați” de diferențieri inexplicabile pentru ei referitoare la traseele duminicale diferite ale părinților, consider că nu te străduiești destul să fi mai... cooperantă în interesul vostru; copiii nu e voie să-și pună întrebări legate de părinții lor.

Consider că timp de doi ani tu ai participat cu indiferență la liturghia ortodoxă, adică cu voința de a nu te apropia, altfel spus, cu rea-credință. Cum spunea și MariaB, nu ai simțit pentru că nu ai vrut. Voința ta, chiar dacă nu o conștientizezi, se manifestă cu putere, cu atât mai mult cu cât neținând cont de credința ta, te-ai angajat(așa-zis total) față de un ortodox, dar nu ești dispusă să cedezi din voia ta decât atât cât să nu suferi nimic.

Participarea ta pe acest forum cu problema ta cred că este legată de dorința ta de a găsi o susținere și o încurajare a voinței tale.

Din moment ce tu ești din coasta lui, consider că ar trebui să ții cont și de el, mai ales că vei naște copiii lui; dacă te-ai arvunit lui, nu-ți mai aparții tie.

22 Apr 2015, 05:13
Membru Senior

Adelina, ce spune Nae mai sus e un pic cam dur, dar cam are dreptate in aspectele esentiale.

Totusi, eu am exemplul socrilor mei oarecum asemanator...
Soacra mea este catolica iar socrul este ortodox.
Este adevarat ca au botezat copiii catolic, dar au tinut si tin in continuare sarbatorile in ambele rituri, trecand totusi cam rar pe la biserica...
Copiii nu si-au pus probleme in legatura cu religia parintilor, ci au luat totul asa cum au gasit, adica: mama catolica si tatal ortodox.
Fata a ales ritul ortodox, sotul meu a ales ritul catolic, iar baiatul mai mic, care se declara ateu, si-a botezat ortodox copilul.

In realitate, lucrurile se 'aseaza' intr-un fel sau altul, iar copii nu sunt dezorientati decat daca parintii lor sunt dezorientati.
Deci, daca tu esti impacata cu alegerea ta, impacarea asta se va transmite si copiilor. Dar, daca tu ai dubii, e bine sa ti le clarifici cat mai curand.

22 Apr 2015, 13:49
Membru Junior

Locaţie: blmariusmarian@yahoo.com BACAU
=D> FRUMOS FORUM CATOLIC POATE SE VA FACE O RETEA SI PE FACEBOOK ( CATOLICII DIN ROMANIA) [-o<

22 Apr 2015, 22:17
Profil YIM WWW
Membru Senior

Locaţie: România
Nae scrie:
Din moment ce tu ești din coasta lui, consider că ar trebui să ții cont și de el, mai ales că vei naște copiii lui; dacă te-ai arvunit lui, nu-ți mai aparții tie.

N-am mai intrat de ani buni pe acest forum... Frunzărindu-l, am dat de această minunată perlă a fratelui Nae...

E atât de „frumos”, încât simt nevoia să mai stau câțiva ani pe bară...

P.S. Dar dacă soțul era musulman, tot același sfat l-ați fi dat? Că-z doară e din coasta lui... Păcat. Lipsa de tact e o tară pe care nici exilul n-o poate șterge.

13 Apr 2016, 14:46
Membru Senior

Catalin Aldea scrie:
Nae scrie:

N-am mai intrat de ani buni pe acest forum... Frunzărindu-l, am dat de această minunată perlă a fratelui Nae...

E atât de „frumos”, încât simt nevoia să mai stau câțiva ani pe bară...

P.S. Dar dacă soțul era musulman, tot același sfat l-ați fi dat? Că-z doară e din coasta lui... Păcat. Lipsa de tact e o tară pe care nici exilul n-o poate șterge.

daca intreg spatiul acesta il judecati dupa o spusa a lui Nae, este alegerea dumneavoastra

14 Apr 2016, 10:19
Membru Senior

Adelina dar acum uite:
http://basilica.ro/cu-dispensa-aprobare ... 11937.html

Decat ca sotul trebuie sa fie si el convins de ceeace face. Ca daca el are dubii acum ele va vor macina tot timpul.

Dispensa trebuie ceruta de la episcopul locului.

16 Apr 2016, 18:28
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ]