Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Increstinarea romanilor 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: Increstinarea romanilor
Rocinante scrie:
MariaB scrie:
e normal ca oricine sa-si dea cu parerea despre orice
(normalul fiind definit ca medie statistica a unor realitati, nu posibilitati...)

Nu. Normal inseamna: asa cum trebuie sa fie, potrivit cu starea fireasca, obisnuit, natural, firesc.
Si nu e de loc normal sa-si dea oricine cu parerea despre orice. Eschimosii habar nu au ce inseamna caldura insuportabila si nu e potrivit sa-si dea cu parerea despre cum trebuie sa se comporte africanii.

Normalul este "asa cum trebuie sa fie, potrivit cu starea fireasca, obisnuit, natural, firesc", dar este relativ, este deci o medie statistica a unor realitati.
De exemplu, ceea ce este normal pentru un copil de 9 luni, nu mai este normal pentru un copil de 9 ani. Ce e normal pentru un copil de 9 ani intr-o societate nu este normal pentru aceeasi varsta intr-o alta societate sau intr-un alt timp s.a.m.d.
Cat despre "datul cu parerea", e chiar normal la oameni.
Cand cineva isi da cu parerea despre ceva nu este obligat sa fie exact, conform cu adevarul suprem... Este adesea suficient ca el sa fie convins ca asa este sau ca este in folosul lui sa spuna asta.
Cand cineva isi da cu parerea despre ceva, nu legifereaza, ci doar are o parere la acel moment...
Pana si Biserica si-a dat la un moment dat cu parerea despre Soare cum ca s-ar invarti in jurul Pamantului.

Si totusi, discutia despre normal este alaturi de subiect.
Si am inceput-o doar ca sa mai indulcesc putin observatia ca e cel putin ciudat cum Hermina ne trimite sec la o adresa, pe o anumita tema...

16 Aug 2015, 17:09
Membru Senior

Hermina are dreptate ca in media se propaga diverse idei preconcepute despre Crestinism. In alt articol Biserica Romano-Catolica era laudata pe acelasi site, fiind reprezentata de scurte citate din Sf. Francisc si Sf. Ignacio de Loyola si Biserica Ortodoxa atacata ca nu recunoaste pe acestia drept (articol scris de Marius Vasileanu dar nu il mai gasesc pe site)
"Romania Libera" baga zazanie pe fata.
http://www.romanialibera.ro/special/doc ... ui--361423 alt exemplu
Totusi ei se prezinta nu anti-crestini ci anti-crestinismul actual (prin Biserici, in Vest deja exista ideea ca ceeace stim noi acum despre crestinism din Noul Testament este doar "romanism" (adica varianta Romei), nu este adevaratul mesaj si ce vroia Iisus sa faca (relevat prin sarbatorile "romaniste", simbolistica crestina existenta) altor persoane cu un avantaj spiritual se pare superior romanilor si grecilor si altora care au promovat crestinismul in lume.

Si in acest context de idei mai este oare o interventie divina o rasfatare crestineasca? (confirmata de Biblie, Dumnezeu ne spune "cereti si vi se da") pe care multe scrieri atee din Vest o numesc "vrajitorie" destul de pe fata intr-un haos spiritual foarte bine directionat contra Crestinismului, asa cum il stim.

Daca crestini anti-calcedonieni (deci eretici, da stiu) cum sunt cei Copti sunt omorati in Siria daca nu se leapada de Hristos si noi trebuie sa ne tinem de credinta ca aceia nu sunt martiri pentru ca sunt eretici (ba nu sunt martiri prin moartea pe care au facut-o pentru Hristos?)

Chiar si cei ortodocsi care tin doar partea ortodoxiei spun "diavolul a dezbinat Biserica" dupa care ei insa continua si eu nu inteleg logica, despre ecumenism, "si tot diavolul vrea sa o reuneasca" (? de ce ar strica diavolul vreo lucrare a lui? daca diavolul a dezbinat-o atunci s-o unim ca sa desfacem ce a facut diavolul? sau sa stam asa ca sa distram pe diavol?)

Eu cred ca nu stricam nicio lege canonica bisericeasca daca ne rugam pentru revelatia (sau iluminarea) oricarui crestin de alta confesiune ca Dumnezeu sa il/o ajute sa nu isi piarda credinta si sa si-o regaseasca daca si-a pierdut-o. Pentru ca nu este interzisa ruga pentru eretici, daca ne consideram eretici unii pe altii, ci doar ruga impreuna cu ereticii.
Sfintii Apostoli au cerut interventii divine si s-au rugat pentru pagani sa le intoarca Dumnezeu fata catre El, si multi alti Sfinti la inceputuri, fara interventie divina aceasta "secta" cum era numit crestinismul de catre ordinele Fariseilor si Saducheilor (vezi "Faptele Apostolilor" din Noul Testament), nu ar fi existat pentru ca doar de la om la om, prin vointa proprie si ambitie, exista putin ajutor pentru crestini oricat de frumos era mesajul.
Ni se spune sa nu luptam contra lumii prin lume (prin metodele lumii) ci sa aducem Imparatia Cereasca in lume prin credinta noastra, sa nu luptam raspundem dusmanului cand ne uraste mai tare si Dumnezeu impreuna cu Sfintii lui Ingeri ne va ajuta pe caile Lui nevazute. Si aici este si liber arbitru pentru ca alegem aceasta cale, alegem credinta in gand si prin fapte o marturisim.
Adica de ce ne este rusine cand un Pierre Onfray numeste crestinismul (in cazul lui romano-catolic pentru ca el e francez) "esoteric"? De ce ne este rusine ca si crestinismul este o religie? Daca ne este rusine cu Dumnezeu si crucea noastra, Iisus nu poate sa ne ajute oricat ar dori pentru ca sufletul nostru este rasucit catre lume, nu catre Tatal.
P.S. Sa stiti ca eu m-am rugat Sf. Parascheva pentru Papa Francis, pentru ca am simtit ca ar fi in acelasi spirit amandoi incercand sa aplice literal ce a spus Iisus despre saraci si fiind admonestati de ceilalti crestini, cu multe argumente in cazul lui Francis, cu violenta fizica in cazul Paraschevei, ca nu au facut bine. Daca am suparat de Domnul nu stiu. Eu nu cred ca Biserica se va surpa din aceasta cauza. Sper sa ma ierte, cui i-am gresit, facand acest lucru.

21 Aug 2015, 11:16
Preot

Cand este vorba de increstinarea romanilor sa nu uitam un detaliu: daco-romanii erau in plin proces de crestinare cand se fondeaza Constantinopolul. Crestinarea daco-romanilor(viitorilor romani) este strans legata de comuniunea cu Roma si limba latina.

18 Ian 2016, 00:36
Profil YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3