Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Increstinarea romanilor 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: Increstinarea romanilor
@Rocinante - Asa gandesc si vorbesc eu din pacate. 8-[

Nu ma supar eu nici cand plang. Este normal sa plang. Nu e o tragedie. Eu plang si ca sa ma concentrez la cum sa spun ca sa sune in concordanta cu ceea ce simt.
Ma supar doar cand se intampla lucruri violente (nu doar fizice), nu cand exista neintelegeri. Neintelegerile sunt dovada unicitatii si identitatii fiecarui spirit in parte.
Animalele nu au neintelegeri, ele traiesc in armonie, in ecosistem. Deaceea eu consider ca nu au spirit. Ceeace nu inseamna ca nu trebuie sa ne purtam bland si frumos cu ele, pentru ca asa este bine si frumos.

16 Mar 2015, 13:04
Membru Senior

"„Protocronismul”, cum se numește această derivă intelectuală nici măcar nu a fost inventat de români (deși paternitatea termenului îi revine lui Edgar Papu), ci ei doar au găsit termenul potrivit. Altminteri, protocronismul e o boală lipicioasă a naţiilor mici şi incerte, unde un grup -sau mai multe grupuri- de oameni cu cultură şovăielnică şi fără pregătire istorică sau lingvistică se coalizează pentru a inventa o măreţie trecută, de dimensiuni cosmice, a neamului.

Români, albanezi, bulgari, macedoneni, maghiari, georgieni, ceceni, estoni, protocroniştii revendică ascendenţă pelasgă, etruscă, hitită. Cu toţii au fondat Roma sau Babilonul, iar în cazurile extreme limba lor e limbă primordială."

http://revistasinteza.ro/dacopatia-si-m ... ondatoare/

La noi e cu greco-catolicii "fondatori" si cu latina cea de toate zilele si de toate ocaziile.

06 Aug 2015, 11:12
Membru Senior

Este trist faptul ca anumite manastiri Ortodoxe, cum este cea de la Muntele Athos, sau orice Biserica Ortodoxa ar sustine acest protocronism, tinand cont de faptul ca el se bazeaza pe privitul melancolic in urma, sau rezolvarea problemelor spirituale printr-o poveste motivatoare trecuta si imuabila, care in crestinism se apropie foarte mult de termenul de apokatastasis (reintoarcerea la o ordine universala primordiala, anterioara mesajului biblic si venirii lui Iisus), termen introdus de Origen, pe urma denumita erezie si mare subiect de discutie in dialogurile anti-ecumenice, fiind o acuza adusa Bisericii Catolice (in lista de erezii de care s-ar face vinovata).
Un fel de apocatastasis cultural.
http://orthodoxwiki.org/Apocatastasis
Iata ce nu puteam sa exprim despre partea pozitiva motivatoare a protrocronismului, Sf. Augustin o spune mai bine decat mine despre Origen:
St. Augustine wrote the following about Origen:
"I am aware that I now have to engage in a debate, devoid of rancor, those compassionate Christians who refuse to believe that the punishment of hell will be everlasting either in the case of all those men whom the completely just Judge accounts deserving of that chastisement, or at least in the case of some of them; they hold that they are to be set free after fixed limits of time have been passed, the periods being longer or shorter in proportion to the magnitude offences. On this subject the most compassionate of all was Origen who believed that the Devil himself and his angels will be rescued from their torments and brought into the company of the holy angels, after the more severe and more lasting chastisements appropriate to their deserts. But the Church has rejected Origen's teaching, and not without good reason, on account of this opinion and a number of others...
"Very different, however, is the error, promoted by tenderness of heart and human compassion, of those who suppose that the miseries of those condemned by that judgement will be temporal, whereas the felicity of all men, who are released after a shorter or longer period, will be everlasting. Now if this opinion is good and true, just because it is compassionate, then it will be the better and the truer the more compassionate it is. Then let the fountain of compassion be deepened and enlarged until it extends as far as the evil angels, who must be set free, although, of course, after many ages, and ages of any length that can be imagined! ...For all that, his error would manifestly surpass all errors in its perversity, its wrong-headed contradiction of the express words of God, by the same margin as, in his own estimation, his belief surpasses all other opinions in its clemency."
— St. Augustine of Hippo, City of God 21.17 (trans. Bettenson)

In scrierile ortodoxe "diavolul" este reprezentat de absenta binelui precum si de opozitie in fata lui Dumnezeu, deaceea ideea de impacare cu acesta, interpretat nu atat ca fiinta (inger) decazut, ci ca si idee care naste conflict cu Dumnezeu sau este in direct conflict plin de intentie cu Dumnezeu, conform Sf. Maxim Marturisitorul care este in lista celor ce au denumit apokatastasis erezie.
Este foarte interesant ca in articolul de la Hermina USA este denumita ca si o alta tara care nu si-a gasit echilibrul, tara in care exista cel putin o religie foarte influenta de tip apocatastasis - Mormonismul.
Am observat si ca pentru a inchide portile de acuzare de erezie de catre Biserica ortodocsii care promoveaza protocronismul compenseaza prin o accentuare si personificare a diavolului (in culturile concurente) si abunda in viziuni apocaliptice de venire a bestiei si a ingerilor lui decazuti. Dar eu mereu m-am intrebat de ce la Muntele Athos daca flacara lumanarii face semnul crucii pe zid este un semn rau (crucea fiind un semn bun in crestinism, nu?).
Am vazut pe forumurile ortodoxe conflict de discutii intre ortodocsii care au viziuni protocronice socati de dialogul cu Roma al BOR care ii numesc pe ierarhi "ereziarhi" si preoti ortodocsi care acuza primii ca nu sunt sinceri in ortodoxia lor si nu au decat intentii schismatice de distrugere a Bisericii cu totul.
Dumnezeu sa ne ajute ca aceste conflicte sa se rezolve intr-un mod nou, mai plin de dragoste, in care termenul "erezie" sa fie acceptat in intelesul lui originar de "ducere pe o cale gresita" nu cu cine cu cine lucreaza pentru ce inger intunecat si trebuie sa "facem ceva" cu "arhanghelul Mihail in frunte" sa-i oprim.
Sau sunt tot prea New Age daca imi doresc o interventie divina sa se opreasca ranirile intre crestini (toti cei care se numesc crestini) prin nationalism sau oricare alta modalitate.

06 Aug 2015, 13:48
Membru Senior

Maria888 scrie:
[...] sunt tot prea New Age daca imi doresc o interventie divina sa se opreasca ranirile intre crestini (toti cei care se numesc crestini) prin nationalism sau oricare alta modalitate.

Oare chiar ne-ar fi de folos interventia divina? Ne-ar face bine? ne-ar aduce macar un pas mai aproape de Isus, in chipul si asemanarea Caruia am fost creati? In doi timpi si trei miscari am fi inapoi, la "razboiul" nostru, cel de toate zilele. (Remember? free will!)

PS: Presupun ca din vina mea, totusi nu inteleg: "... sa opeasca ranirile ... prin nationalism"; nationalismul e boala, da? sau tratamentul?!

07 Aug 2015, 11:48
Membru Senior

Rocinante scrie:
Maria888 scrie:
[...] sunt tot prea New Age daca imi doresc o interventie divina sa se opreasca ranirile intre crestini (toti cei care se numesc crestini) prin nationalism sau oricare alta modalitate.

Oare chiar ne-ar fi de folos interventia divina? Ne-ar face bine? ...
Absolut.
E imposibil ca orice intervenție divină să nu fie în folosul celui care o suportă.

10 Aug 2015, 04:47
Membru Senior

Nae scrie:
Rocinante scrie:
Maria888 scrie:

Oare chiar ne-ar fi de folos interventia divina? Ne-ar face bine? ...
Absolut.
E imposibil ca orice intervenție divină să nu fie în folosul celui care o suportă.

Incerc altfel: oare chiar ne e de folos sa asteptam o interventie divina? Oare asta vrea El de la noi? N-ar fi mai bine sa ne rugam sa ne arate drumul si apoi sa ne ostenim putin sa rezolvam problemele pe care tot noi le-am creat? Dumnezeu lucreaza prin oameni, cei "buni" si cei "rai", deopotriva, nu cu bagheta magica! Nu e Mos Craciun, pe a carui lista sa-mi adaug ruga.

10 Aug 2015, 11:43
Membru Senior

Rocinante scrie:
Incerc altfel: oare chiar ne e de folos sa asteptam o interventie divina? Oare asta vrea El de la noi? N-ar fi mai bine sa ne rugam sa ne arate drumul si apoi sa ne ostenim putin sa rezolvam problemele pe care tot noi le-am creat? Dumnezeu lucreaza prin oameni, cei "buni" si cei "rai", deopotriva, nu cu bagheta magica! Nu e Mos Craciun, pe a carui lista sa-mi adaug ruga.
Da, așa ar fi mai bine.

11 Aug 2015, 03:09
Membru Senior

Vi se pare normal ca nu-stiu-ce ignobili sa isi dea cu parerea despre identitatea romano-catolicilor?

http://www.romanialibera.ro/actualitate ... res-389359

15 Aug 2015, 20:25
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Hermina scrie:
Vi se pare normal ca nu-stiu-ce ignobili sa isi dea cu parerea
e normal ca oricine sa-si dea cu parerea despre orice
(normalul fiind definit ca medie statistica a unor realitati, nu posibilitati...)

dumneavoastra ce parere aveti despre "identitatea romano-catolicilor"?

16 Aug 2015, 10:39
Membru Senior

MariaB scrie:
e normal ca oricine sa-si dea cu parerea despre orice
(normalul fiind definit ca medie statistica a unor realitati, nu posibilitati...)

Nu. Normal inseamna: asa cum trebuie sa fie, potrivit cu starea fireasca, obisnuit, natural, firesc.
Si nu e de loc normal sa-si dea oricine cu parerea despre orice. Eschimosii habar nu au ce inseamna caldura insuportabila si nu e potrivit sa-si dea cu parerea despre cum trebuie sa se comporte africanii.

16 Aug 2015, 13:43
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul