Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Convertire de la Ortodox la Romano-Catolic 
Autor Mesaj
Membru nou

Mesaj Convertire de la Ortodox la Romano-Catolic
Buna ziua ! As dori sa stiu cum imi pot schimba religia, de la ortodox la romano - catolic. :)

14 Noi 2014, 13:39
Preot

Locaţie: Ploiesti
Mesaj Re: Convertire de la Ortodox la Romano-Catolic
Ideea ar fi că religia creștină este comună și ortodocșilor și catolicilor. Oricum, am înțeles ideea: ați dori să fiți considerată de confesiune romano-catolică.
Pentru început, pur și simplu, căutați cea mai apropiată parohie romano-catolică din localitatea dumneavoastră, vă interesați de programul liturgic și începeți să participați la respectivele Liturghii, de regulă, duminica și în sărbători, cu punctualitate.

După vreo câteva asemenea participări, dacă încă mai stăruiți în ideea de a deveni romano-catolică, căutați să discutați situația dumneavoastră cu preotul paroh romano-catolic, și veți primi eventual și alte explicații, în special legate de Spovedanie și Împărtășanie.

15 Ian 2015, 15:06
Preot

In mod normal ortodocsii ce vor sa intre in comuniune de credinta cu Roma devin greco-catolici.

25 Ian 2015, 00:40
Profil YIM
Membru

si eu sunt ortodox si as vrea sa ma convertesc de la ortodoxism la romano-catolicism dar nu stiu un preot potrivit pentru nevoile mele duhovnicesti.
Poate ma puteti voi indruma.

11 Mai 2015, 00:22
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
chrisp2k scrie:
Buna ziua ! As dori sa stiu cum imi pot schimba religia, de la ortodox la romano - catolic. :)

Cum s-a spus si mai sus, religia crestina e una singura, riturile sunt diferite.

La ce fel de schimbare va referiti?

11 Mai 2015, 13:47
Membru Senior

wegmann scrie:
si eu sunt ortodox si as vrea sa ma convertesc de la ortodoxism la romano-catolicism dar nu stiu un preot potrivit pentru nevoile mele duhovnicesti.
Poate ma puteti voi indruma.

Preotul potrivit apare de indata ce persoana este pregatita sa il intalneasca.
Aici pe forum, va puteti pregati in acest sens.

11 Mai 2015, 13:49
Membru Senior

Intrarea in Biserica Catolica se face cu pasi marunti si siguri.
Cu cat pasii sunt mai mari sau mai nesiguri, cu atat este mai departe intrarea!

Cand sunteti sigur ca Dumnezeu va vorbeste intr-o biserica catolica si nicaieri altundeva, participati la viata comunitatii respective, duminica si in sarbatori (dupa cum s-a spus si mai sus) pana cand participarea la viata acelei comunitati se confunda cu propria viata.
Apoi veti observa cum imediat alaturi este un preot gata sa va asculte...

11 Mai 2015, 13:57
Membru

Multumesc de raspunsuri.
Si eu as dori acelasi lucru dar cum a spus MariaB intrarea se face cu pasi mici. Eu nu stiu in ce zi sa ma duc la Biserica, nu stiu cand sunt slujbe.

04 Apr 2016, 11:52
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Joana Sabbagh scrie:
Eu nu stiu in ce zi sa ma duc la Biserica,

La biserica trebuie sa mergem Duminica si in celelalte zile de porunca, asa cum ar fi Inaltarea sau Rusaliile (sunt notate in calendar). In cazul in care nu putem ajunge in zi de Duminica, trebuie sa mergem la slujbele care se fac de sambata dupa amiaza pana luni dimineata. In toate aceste cazuri obligatia duminicala este indeplinita.

Spun "obligatia duminicala", fiindca in aceste cazuri participarea la slujba este obligatorie si este materie grava, adica non-respectul acestei participari, daca este facut cu vointa deplina si deliberare suficienta este pacat de moarte. Fac exceptie cei care nu pot veni la slujba pentru "binecuvantate pricini" si pentru care cei din biserica se roaga: cei bolnavi, cei robiti, cei care calatoresc.

In rest, putem si este bine sa mergem la biserica ori de cate ori simtim nevoia. Este intotdeauna bine sa facem mai mult decat minimul necesar.

Citat:
nu stiu cand sunt slujbe.

In toate parohiile orarul slujbelor este afisat. Mai putem afla acest orar si pe internet, astfel:
-fie de pe situl prohiei respective, daca are unul.
-fie de pe situl eparhiei/diecezei. Toate eparhiile si diecezele au un sit internet.

Daca, totusi, s-ar intampla ca in urma acestor eforturi tot sa nu aflam care este orarul slujbelor, atunci este bine sa prezumam ca Liturghia/Missa are loc Duminica la ora 10.30, deoarece acesta este cazul cel mai frecvent. Pe de alta parte, in localitatile unde exista mai mult de o biserica, orele de incepere pot diferi, deoarece superiorii indeamna ca programele liturgice sa fie decalate, astfel incat orice credincios sa gaseasca mai usor o slujba care sa inceapa la ora potrivita pentru el.

Cu fratietate in Cristos,
M.D. (alias "Non sum Dignus").

08 Apr 2016, 13:42
Membru

Multumesc!!
Am calendarul catolic, am sa merg si eu duminica la slujba

09 Apr 2016, 12:13
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul