Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
nunta dintre un catolic si un ortodox 
Autor Mesaj
Membru nou

Mesaj nunta dintre un catolic si un ortodox
Buna ziua! Sunt ortodaxa si divortata. Prietenul meu este catolic si vrem sa ne cununam la catolici. Se poate? Este de ajuns daca aduc o hartie de la mitrolpolie prin care prima casatorie este anulata? Frecventez si biserica catolica, dar doresc sa nu-mi schimb religia. Multumesc anticipat.

13 Iul 2011, 14:55
Membru Senior

Mesaj Re: nunta dintre un catolic si un ortodox
Cel mai bine ar fi sa discutati direct cu un preot.

13 Iul 2011, 15:12
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Mariella scrie:
Buna ziua! Sunt ortodaxa si divortata. Prietenul meu este catolic si vrem sa ne cununam la catolici. Se poate? Este de ajuns daca aduc o hartie de la mitrolpolie prin care prima casatorie este anulata? Frecventez si biserica catolica, dar doresc sa nu-mi schimb religia. Multumesc anticipat.
O casatorie nu poate fi "anulata", chiar si de o mitropolie.

Eventual se poate constata si declara nulitatea ei.

13 Iul 2011, 18:23
Profil WWW
Membru Senior

Mariella scrie:

Nu! "Legatura sacramentala a casatoriei, odata ce casatoria a fost consumata, nu poate fi desfacuta de nici o putere omeneasca si din nici un motiv, cu exceptia mortii".
Este vorba despre casatoriile valide. In cazul in care prima casatorie este invalida, fapt ce trebuie stabilit de catre un Tribunal Matrimonial, va puteti casatorii. Dar daca vreti sa va pastrati cultul ortodox aveti nevoie de permisiunea ierarhului locului care se acorda in anumite conditii. Din acestea una este ca sotul dvs. sa promita sincer ca va face tot posibilul ca toti fii sa fie botezati si educati in Biserica Catolica.
Aceste lucruri sunt valabile pentru catolicii de rit bizantin, greco-catolici.

14 Iul 2011, 19:26
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mariella scrie:

vorbiti cu parohul in parohia caruia locuiti

tehnic, lucrurile stau astfel:
- sunteti casatorita ortodox
- BOR nu anuleaza casatorii si nu declara nulitatea casatoriei
- BC declara nulitatea casatoriei incheiate in BC, cand este dovedita nulitatea

concluzia ar fi ca nu puteti primi sacramentul casatoriei in BC
in BOR, se poate

15 Iul 2011, 07:26
Membru Senior

Cel mai bine va poate ajuta parohul catolic care se ocupa de dvs. in cazul in care vreti sa treceti la catolici. Exista solutii in functie de situatiile reale pe care le va studia preotul (incheieri de divort etc). Va spun din experienta similara.

Din punct de vedere ortodox punteti incheia 1001 de casatorii. Le dezleaga de cate ori este cazul. Problema este ca nu va vor da documente nici daca va duceti la Sfantul Sinod mai mult daca aud ca vreti sa treceti la catolici. Nu va vor refuza, dar va vor trimite cand la Episcop cand la Protopop samd pana o sa va plictisiti. In mod logic daca BOR a incheiat o a doua casatorie, ca banuiesc ca nici fostul sot nu sta degeaba ci urmareste sa se recasatoreasca o dezlega pe prima (gasesc ei motive cum ca nu a fost valida prima, nu-i asta o problema si fac mai intai o slujba de dezlegare). Astfel problema ar fi rezolvata dpdv formal, BOR a legat prima casatorie BOR o dezleaga si ar trebui sa ofere un document/dovada. In schimb, in loc de documente in cazul meu au fost acceptate din partea BC doar marturii evident bazate pe documente oficiale (incheieri de divort, etc) pe baza carora s-a considerat nula cea anterioara . Sunt mii de situatii in care casatoria respectiva a avut la baza minciuna sau viclenia sau alte situatii ceea ce le face pe asa zisele casatorii sa nu poata fi numite decat tradari premeditate si bine gandite si instrumentate. Cine a inselat Biserica printr-un juramant fals bazat pe viclenie va plati cu siguranta.

27 Iul 2011, 20:55
Profil YIM
Membru Junior

Sunt catolic si sunt casatorit cu o ortodoxa doar la Starea civila, deja au trecut 18 ani timp in care a rezultat si un copil si inca nu ne am cununat religios ,deci traim intr un mare pacat si ma simt extrem de rau azi cind este sfanta zi de Pasti si eu nu pot primi sfanta impartasanie . Din acest motiv am inceput sa nu mai merg la biserica fiind frustrat de faptul ca oricat as crede eu in Dumnezeu ,din cauza pacatului pe care il traiesc nu pot primi sfanta taina a impartasaniei ,deci ii sfatuiesc pe toti care sunt intr o situatie asemanatoare sa faca pasul si sa se cunune . La mine deja a trecut foarte mult timp si au aparut si unele probleme care ma impiedica sa fac acest legamant si nu stiu daca o voi face vreodata . Sper sa pot ajunge si eu in fata preotului si altfel sa pot merge la spovada si mai apoi sa pot fi fara de pacat . Cristos a inviat !

20 Apr 2014, 19:02
Membru Senior

RAFAEL2014 scrie:
Sunt catolic si sunt casatorit cu o ortodoxa doar la Starea civila, deja au trecut 18 ani timp in care a rezultat si un copil si inca nu ne am cununat religios ,deci traim intr un mare pacat si ma simt extrem de rau azi cind este sfanta zi de Pasti si eu nu pot primi sfanta impartasanie . Din acest motiv am inceput sa nu mai merg la biserica fiind frustrat de faptul ca oricat as crede eu in Dumnezeu ,din cauza pacatului pe care il traiesc nu pot primi sfanta taina a impartasaniei ,deci ii sfatuiesc pe toti care sunt intr o situatie asemanatoare sa faca pasul si sa se cunune . La mine deja a trecut foarte mult timp si au aparut si unele probleme care ma impiedica sa fac acest legamant si nu stiu daca o voi face vreodata . Sper sa pot ajunge si eu in fata preotului si altfel sa pot merge la spovada si mai apoi sa pot fi fara de pacat . Cristos a inviat !
Adevărat a înviat!

Bine ai venit, RAFAEL2014!
Nu mai pierde vremea, mai ales că știi ce ai de făcut!

23 Apr 2014, 05:28
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
RAFAEL2014 scrie:
La mine deja a trecut foarte mult timp si au aparut si unele probleme care ma impiedica sa fac acest legamant si nu stiu daca o voi face vreodata
cu un preot ati vorbit despre 'probleme'?

06 Iun 2014, 12:56
Membru Junior

Preotul iti spune ce trebuie sa faci , mai intai un catehism apoi treci la fapte , numai ca aici intervin mai multe , incepi sa scormonesti in trecut unde multi te stiu in regula , alegerea nasilor care s ar uita chioras avand in vedere ca mai degraba mi s ar cununa copilul si nu eu ,plus investitii care ar fi necesare pt o lucrare care nu s a facut la timpul ei . Ma rog ca pacatele mele si ale nevestei sa ramana strict ale noastre si sa nu se abata asupra urmasilor nostri . Daca ar exista un loc unde sa nu ma cunoasca nimeni sa ma cunun fara tam tam as merge ultra rapid . Laudat sa fie Domnul !

14 Sep 2014, 19:54
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul