Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 112 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Următorul
Duh Sfant sau Spirit Sfant 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: Duh Sfant sau Spirit Sfant
Victor Grigor scrie:
Pentru toti membrii forumului: CHRISTOS A INVIAT! Chiar si pentru pseudo-arieni.

2. Doar in Occident se poate respira cu adevarat. Iar acum doar Germania are puterea si vocatia culturala de a apara Occidentul in fata rusismului. O face deja de multe sute de ani. Este singurul lucru pe care doresc sa il spun.

Ultima oară modificat de Hermina pe 23 Apr 2014, 13:53, modificat 1 dată în total.

23 Apr 2014, 13:47
Membru Senior

Victor Grigor scrie:
Pentru toti membrii forumului: CHRISTOS A INVIAT! Chiar si pentru pseudo-arieni.

3. Daca ati avea o minima demnitate, dar din motive ce tin de cultura si originea dumneavoastra nu o aveti, mi-ati spune in fata ce anume contestati la nivelul persoanei mele, pe care nu o cunoasteti, si mi-ati da ocazia sa va demonstrez ca va inselati. Dar dumneavoastra nu sunteti gentilom (gentilete, gentil , "gente", termen latin pentru "popoare", adica popoare barbare ne-romane). Poate sunteti burghez! :-)

23 Apr 2014, 13:51
Membru Senior

Victor Grigor scrie:

4. De obicei mi se reproseaza ca nu sunt cu adevarat roman (adica etnic, ca in "romin"). Dar eu nici nu pretind. Nu sunt cu adevarat latin, nici nu vreau,mai ales ca stiu exact cand au emigrat stramosii mei straini inspre ce era atunci Romania, cu care nu ma identific nici pana acum religios, lingvistic sau cultural. Deci pseudo-roman accept. Iar arian nu sunt pentru ca nu vorbesc o limba iranica si nici nu sunt din podisul iranian din est sau din Afganistan.

A, ca pseudo-istoricii (de data asta pseudo e la locul lui !) cred ca arienii ar fi scandinavi cu parul blond si ochii albastrii arata doar care sunt "sursele" stiintei lor de carte. Sau mai exact sursele "stiintei" lor de carte.

23 Apr 2014, 13:59
Membru Senior

Alegeti:

http://www.evz.ro/victor-ponta-doi-ani-de-insulte-.html

http://www.evz.ro/viitorul-presedinte-a ... a-fi-.html

10 Mai 2014, 10:20
Membru Senior

"Ti voglio bene" nu inseamna "te iubesc" ci "te vreau pe bune". Faceti diferenta.
O declaratie reala in italiana ar fi "ti amo".

Iar in Chineza se spune "wo ai ni". In Japoneza "kimi wo aishiteru".

Cred ca "spiritus" a fost folosit exclusiv pentru a nu folosi alte cuvinte din latina folosite de pythonissam (vrajitoare). Ca spre exemplu "fasmatis" care inseamna tot spirit dar era folosit in vraji.

Dragoste sau iubire pentru limba latina nu cred ca inseamna Crestinism ci doar atat - dragoste pentru limba latina. Care este doar o limba.
Oare ce spune Dumnezeu in Biblie? Spune asa: "de as vorbi limba ingerilor (...) fara dragoste as fi nimic." Sau putem spune la "dragoste" "iubire" cum se spune mai nou in Biserica se spune "iubirea de aproape" si nu "dragostea de aproape" pentru ca cineva odata a zis ca "dragoste" tine de "dragaica" si pasiune.
Cand oameni vor sa fie cat mai normali, mai logici, argumentand, "fraierul" de Iisus Hristos, sau Isus Cristos, sau Iesu Cristi, sau Rabi Yeshua, sau Jesus, sau Fiul Omului, sau Fiul lui Dumnezeu, sau Dumnezeu, sau Yahweh, sau Adonai, sau Elohim, sau G-d (si atunci avem inca 106 nume ale sale), a zis:
"Nebunie ca a mea nu cunoasteti."

Sa incercam cateva traduceri:
"Nescis amentia fuat."
"Δεν ξέρεις παραφροσύνη σαν τη δική μου." (Den xéreis parafrosýni̱ san ti̱ dikí̱ mou .)
"Вы не знаете, безумие, как у меня." (Vy ne znayete, bezumiye , kak u menya .)
"You don't know insanity like mine." ( ju dəʊnt nəʊ ɪnˈsænɪti ˈlaɪk maɪn )
"Vous ne connaissez pas de la folie comme la mienne."

As mai putea sa ma joc pe google translate, dar oamenii au ales cum ca limba engleza castiga in forma de departe ca si frumusete in fata celorlalte, cu toate acestea truncheaza din mesaj lipsindu-i declinatiile de gen (prezente in Latina, Ebraica, Greaca, Rusa - limbi cu atributii spirituale in Crestinism).
Frumusetea limbii engleze este explicata prin naturaletea nasterii ei, lingvistii sustinand ca este o limba "pidgin" adica metisata, creata instinctiv din dorinta de a comunica si mai putin de a pastra forma, sau de a fi atent la forma (de aici se zice cum ca brand-ul de politete al englezilor este de fapt dovada unei interventii externe, sperandu-se ca intotdeauna ca este de natura divina). De aici rezulta si forta de popularizare a limbii engleze cu care nimeni nu poate concura (odata cu natura vikinga si salbatica a celor care au adunat-o) si nici nu va putea concura vreodata la nivel cinstit (poate deaceea tin minte in anii 80 la noi veneau carti scrise in engleza, cu niste desene superbe, scrise in engleza, tiparita la - Moscova!).

Laurie Anderson a spus-o cel mai bine "Language is a virus from outer space."
Lipsa de intelegere intre oameni si placerea de a nu se intelege, perceptia de a privi intelegerea ca pe un element negativ, dovedesc fara indoiala cum ca limbajul care comunica (cu semnificatie) nu este nativ spiritului uman, ci este o interferenta exterioara, efectul unei vointe sau spirit care ii forteaza pe oameni sa isi comunice cuvinte si idei desi ei ar prefera sa comunice doar cu cei ce comunica lucruri cu care sunt de acord, niciodata cu un dusman (alt cuvant slav cred!).
"For millions of years human kind lived just like the animals. Then something happened. We learned to talk." (astia sunt Pink Floyd si sunt atei deci ei sustin ca s-a modificat de la sine structura osoasa a maimuticii si a vorbit si a inceput sa inveteze o sulita ca sa poate intepa pe care zice neplacut - la ureche sau la inima).

Cu un deget de la o mana o fi facut Dumnezeu si Latina si Slava. Dar oamenii iata sustin ca sunt doua chestii diferite....
Am uitat Latina e facuta de Dumnezeu si Slava de satan .. asa o fi... E ca la poker, cum se spune, ori am impresionat pe Dumnezeu recunoscand creatia satanului, ori am maniat pe Dumnezeu jignindu-L, sau doar L-am pierdut jignindu-L, sau L-am omorat calcand peste dragostea Sa pentru oameni.
Dragostea este mai mare decat ura chiar si atunci cand dragostea moare iar ura supravietuieste. Dar acel teritoriu al dragostei, este un taram de vis, o naluca, nu este sol din care putem extrage hrana, blana si titei. Cine ar ceda un teritoriu real pentru un teritoriu de vis din Rai, din alta lume?

Urmeaza sa vedem din nou, cine dintre oameni.

26 Feb 2015, 18:30
Membru

PARTURIENT MONTES , NASCETUR RIDICULUS MUS !

08 Apr 2015, 12:27
Membru Senior

Ehei, domnule Victor Grigor, de mult nu ne-am mai "certat", noi astia cu varza in cap si dumneavoastra, cel care stie cu adevarat!

Numai ca nu vad nici o reactie la aparitia editoriala:
Alexandru Ciocîltan, Comunităţile germane la sud de Carpaţi în Evul Mediu (secolele XIII - XVIII), Editura Istros a
Muzeului Brăilei „Carol I”, Brăila, 2015, 517 p. 50 lei, teza de doctorat,

cel care sustine la fel ca Iorga, dar de altfel la fel de "gresit" ca si putinatatea mea, ca in Evul Mediu viata urbana a Valahiei (si a Moldivei de altfel) a fost fondata de colonisti sasi din Transilvania si la fel stau lucrurile cu parohiile romano-catolice din Campulung Muscel, Targoviste, Ramnicu Valcea si Curtea de Arges. Si ca acestia si-au pastrat pana foarte tarziu constiinta originii etnice.

Sau cum de nu il combateti pe Boia cu a lui noua carte:
http://www.hotnews.ro/stiri-cultura-200 ... n-boia.htm
"În Vechiul Regat de dinainte de 1918, populaţia oraşelor era cât se poate de amestecată sub aspect etnic şi cultural. În perioada interbelică, România Mare cuprindea, alături de românii majoritari, o diversitate de naţionalităţi ca niciunde în Europa. Lucian Boia înfăţişează modul cum, începând cu cel de-al Doilea Război Mondial, apoi în perioada comunistă şi în anii care au urmat, această diversitate a dispărut aproape cu desăvârşire. România e astăzi mai românească decât oricând. Din păcate, arată autorul, şi românii s-au „românizat”, rupându-se în mare măsură, prin izolaţionismul practicat de regimul comunist, de valorile culturii occidentale pe care se clădise România modernă.".

Nu cumva acesti straini de secol XIX sunt exact cei care au revitalizat viata urbana catolica din Valahia? Nu cumva de la ei provin actualele parohii catolice urbane ale Arhidiecezei de Bucuresti? Nu cumva nu sunt fondatorii acestora nici romani autohtoni, nici ardeleni greco-catolici, nici traci latini ramasi catolici de pe vremea lui Niceta de Remesiana si alte teze "gresite" de gen "romanism.romanitate.universalitate catolica", ci pur si simplu niste emigranti in majoritatea lor austro-ungari si germani, dar si italieni si elvetieni, de exemplu.

Ca doar de aici "mi s-a tras" pe forum: ca eu nu stiam ca "roman" (=nascut pe teritoriul Romaniei) fiind "trebuie" sa fiu greco-catolic (...de 2000 de ani...), ca parohiile catolice din Valahia sunt infiintate de "ardeleni" deci romani greco-catolici nu sasi romano-catolici. Iar daca eu gresesc, prezentati-mi va rog tezele dumneavoastra istorice. Multumesc anticipat.

PS. Afirmatiile de mai sus nu sunt o jignire pentru nimeni. Nu este o jignire sa nu fii "primul" istoric vorbind. Nu trebuie sa ai filiatii proto-croniste si o ideologie autohtonista la infinit. Iar in momentul in care afirmam ceva ar fi mai bine sa ne orientam dupa metoda istorico-critica, asemenea iezuitului Jean Bolland, decat sa ne orientam dupa mituri si proiectii ale propriilor idei.

24 Mai 2015, 16:50
Membru

VERECUNDIA MULIEREM ORNAT, NON COLOR!

29 Mai 2015, 11:51
Membru Senior

RATIO PRAETERITI SCIRE FUTURA FACIT.

Uitasem sa mentionez episcopiile romano-catolice maghiare de Szörenyvar si Arges.

21 Iun 2015, 10:12
Membru

MENDACEM MEMOREM ESSE OPORTET !

06 Iul 2015, 11:22
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 112 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Următorul