Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 112 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Următorul
Duh Sfant sau Spirit Sfant 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: timis
Mesaj Duh Sfant sau Spirit Sfant
Eu unul prefer varianta Duh Sfant, suna mai natural in limba romana actuala.

28 Dec 2010, 22:50
Profil YIM
Membru Senior

Mesaj Re: Duh Sfant sau Spirit Sfant
nu cred ca are prea mare importanta.
eu prefer Spiritul Sfant datorita asemanarii cu latina.

29 Dec 2010, 11:57
Membru Senior

Nu este vorba doar de spirit si duh. Mie personal cuvintele de origine slava imi provoaca dureri de stomac. Prefer deci marire in loc de slava, serv in loc de rob si roabe :D , eliberare in loc de slobozire etc. Prefer lexicul " greco-catolic " traditional din Transilvania. Tot aici, imi aduca aminte chiar si serviciile liturgice romano-catolice in romana utilizau aceasta terminologie.

30 Dec 2010, 15:41
Membru Senior

Lăudat fie Isus!
Linus scrie:
Mie personal cuvintele de origine slava imi provoaca dureri de stomac.
Oare din ce cauză? Pare a fi o reacţie; la ce oare?

30 Dec 2010, 17:24
Membru Senior

Linus scrie:
Nu este vorba doar de spirit si duh. Mie personal cuvintele de origine slava imi provoaca dureri de stomac. Prefer deci marire in loc de slava, serv in loc de rob

Aceste prejudecati nu au nimic in comun nici cu Biserica Catolica si nici cu limba romana.

30 Dec 2010, 18:43
Profil YIM
Membru Senior

Preferinta pentru o anumita terminologie nu cred ca are nimic impotriva BC. Cu atat mai mult cu cat in transilvania BGC ( cum a reamintit si parintele Radu) a intrebuintat aceastat terminologie si atunci cand inca in BO se folosea slavona.

30 Dec 2010, 21:17
Membru Senior

Linus scrie:

Inseamna ca in vorbirea curenta folositi numai latinisme sau vorbiti ca si gramaticile latinizante din sec. XIX. Cred ca ar fi interesant sa va ascult. Si mai interesat cred ca ar fi un lingvist. Si apoi un medic pentru ca, probabil, auzind zilnic limba romana cea plina de slavonisme a conationalilor dvs, va doare stomacul in permanenta.

30 Dec 2010, 22:08
Membru Senior

Linus scrie:
Preferinta pentru o anumita terminologie nu cred ca are nimic impotriva BC. Cu atat mai mult cu cat in transilvania BGC ( cum a reamintit si parintele Radu) a intrebuintat aceastat terminologie si atunci cand inca in BO se folosea slavona.

Adrian Marino in 'Viata unui om singur', desi necredincios a scris foarte frumos despre BGC, a cunoscut mai multi preoti greco-catolici in inchisoare care i-au facut o impresie foarte buna, cum ar fi Monseniorul Gutiu, Romulus Pop si Tertulian Langa. Spune la un moment dat: "Am aparat-o in repetate randuri. Si daca regret este faptul ca ea nu stie sa se apere, nu invoca argumentele sale de baza, valabile pentru intreaga Romanie: expresie a influentei occidentale, adepta a "Europei luminate", a ideii latinitatii, alfabetului latin, rezistentei antipanslaviste etc. Ce poate fi mai absurd, mai "imperialist" si mai nedrept decat a impune unei populatii de limba romana, timp de secole, o limba de cult total straina, slavona veche? Si mai ales, dreptul la diversificare, diferentiere, alternativa, la iesirea din monopolismul religiei unice de stat".
Deci, BGC trebuie sa aiba asemenea preocupari si astazi (occidentalizare, latinitate, rezistenta panslavista). BGC are nevoie de un mesaj colectiv.

31 Dec 2010, 00:58
Membru Senior

Mihai Petrescu scrie:
Linus scrie:

Inseamna ca in vorbirea curenta folositi numai latinisme sau vorbiti ca si gramaticile latinizante din sec. XIX. Cred ca ar fi interesant sa va ascult. Si mai interesat cred ca ar fi un lingvist. Si apoi un medic pentru ca, probabil, auzind zilnic limba romana cea plina de slavonisme a conationalilor dvs, va doare stomacul in permanenta.

In vorbirea curenta folosesc de mult timp numai latinisme, credeti-ma pe cuvant! :D
In ceea ce priveste lingvistii, poate n-o sa credeti dar cunosteam unul ( D-zeu sa-l ierte, oricum) care la fac. de filo de atunci ( litere acum) incerca din rasputeri sa demonstreze ca romana avea la baza slavona. Cred ca era mai nebun decat mine!

31 Dec 2010, 17:39
Membru Senior

Linus scrie:

In vorbirea curenta folosesc de mult timp numai latinisme, credeti-ma pe cuvant!

Si cum ii spui iubitei sau sotiei ca o iubesti? :)

01 Ian 2011, 17:23
Profil YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 112 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Următorul