Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
nunta dintre un catolic si un ortodox 
Autor Mesaj
Membru Junior

Mesaj Re: nunta dintre un catolic si un ortodox
Iata inca un an in care nu pot primi sfanta impartasanie din cauza faptului ca nu sunt cununat in fata preotului , va rog din suflet sa nu faceti aceiasi greseala ca si mine , va veti simti gol pe dinauntru . Cristos a inviat !

05 Apr 2015, 10:02
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
RAFAEL2014 scrie:
Preotul iti spune ce trebuie sa faci , mai intai un catehism apoi treci la fapte , numai ca aici intervin mai multe , incepi sa scormonesti in trecut unde multi te stiu in regula , alegerea nasilor care s ar uita chioras avand in vedere ca mai degraba mi s ar cununa copilul si nu eu ,plus investitii care ar fi necesare pt o lucrare care nu s a facut la timpul ei . Ma rog ca pacatele mele si ale nevestei sa ramana strict ale noastre si sa nu se abata asupra urmasilor nostri . Daca ar exista un loc unde sa nu ma cunoasca nimeni sa ma cunun fara tam tam as merge ultra rapid . Laudat sa fie Domnul !
casatoria catolica este in fata lui Dumnezeu intre cei doi miri carora le este martor preotul
daca preotul spune ca va poate cununa, e suficient
totul se face fara vreun 'tam tam'
cu ce ar impiedica varsta mirilor sau alegerea nasilor?
si despre ce investitii este vorba?

05 Apr 2015, 20:19
Membru Senior

MariaB scrie:
RAFAEL2014 scrie:
Preotul iti spune ce trebuie sa faci , mai intai un catehism apoi treci la fapte , numai ca aici intervin mai multe , incepi sa scormonesti in trecut unde multi te stiu in regula , alegerea nasilor care s ar uita chioras avand in vedere ca mai degraba mi s ar cununa copilul si nu eu ,plus investitii care ar fi necesare pt o lucrare care nu s a facut la timpul ei . Ma rog ca pacatele mele si ale nevestei sa ramana strict ale noastre si sa nu se abata asupra urmasilor nostri . Daca ar exista un loc unde sa nu ma cunoasca nimeni sa ma cunun fara tam tam as merge ultra rapid . Laudat sa fie Domnul !
casatoria catolica este in fata lui Dumnezeu intre cei doi miri carora le este martor preotul
daca preotul spune ca va poate cununa, e suficient
totul se face fara vreun 'tam tam'
cu ce ar impiedica varsta mirilor sau alegerea nasilor?
si despre ce investitii este vorba?

Cred că ar fi rezonabil ca preotul, dacă acceptă să cunune mirii care se iubesc, să ceară ca măcar nașii să fie de același rit cu preotul, că altfel preotul n-ar fi decât un ”ofițer de stare civilă”.

@RAFAEL2014,
Păcatele nespovedite se transmit indiscutabil urmașilor până la a 3-a, 4-a generație; nu ajunge rugăciunea pentru netransmiterea lor, ci lepădarea de ele și mărturisirea lor.

06 Apr 2015, 00:43
Membru Junior

Tocmai alegerea nasilor este o mare dilema , incep sa trambitez lumii pacatul meu , ceea ce fac si aici, dar in lumea virtuala e altceva . Ar fi extraordinar ca la aceasta problema a mea sa nu fie nevoie de nimeni altcineva decat eu , sotia si preotul ,numai ca ........spuneam mai sus . Incep sa nu mai pricep nimic din ce mi se intampla , cu cateva minute inainte citeam la diferente intre catolici si ortodocsi cum ca la noi la catolici la varsta de 7-8 ani are loc mirungerea , pe cand la ortodocsi aceasta are loc la botez . Problema consta in faptul ca la varsta de 4 -5 ani parintii mei au divortat , eu fiind dus la biserica catolica de cei din partea tatalui , deci conform diferentei de mai sus dintre ortodocsi si catolici , eu nu cred ca am primit mirungerea si atunci intreb : ce sunt eu daca am fost botezat catolic si n am primit mirungerea ?

PS investitie insemna ceea ce ar presupune o nunta in adevaratul sens .

12 Apr 2015, 17:08
Membru Senior

RAFAEL2014 scrie:
investitie insemna ceea ce ar presupune o nunta in adevaratul sens .

nunta in adevaratul sens inseamna legamantul dintre tine si ea in fata lui Dumnezeu si in prezenta preotului
atat

14 Apr 2015, 07:52
Membru Senior

RAFAEL2014 scrie:
Tocmai alegerea nasilor este o mare dilema , incep sa trambitez lumii pacatul meu
adica...!?

RAFAEL2014 scrie:
la catolici la varsta de 7-8 ani are loc mirungerea , pe cand la ortodocsi aceasta are loc la botez . Problema consta in faptul ca la varsta de 4 -5 ani parintii mei au divortat , eu fiind dus la biserica catolica de cei din partea tatalui , deci conform diferentei de mai sus dintre ortodocsi si catolici , eu nu cred ca am primit mirungerea si atunci intreb : ce sunt eu daca am fost botezat catolic si n am primit mirungerea ?

mirungerea se face in ritul romano-catolic si la Botez
prin Botez devii crestin - crestin 'intreg'
se face apoi Prima Sfanta Impartasanie pe la 9 ani
iar pe la 12 ani se celebreaza Mirul
celebrarea Mirului pegateste copilul pentru o viata activa in Biserica...
este vorba de o pedagogie crestina...

daca nu ai participat la Prima Sfanta Impartasanie si la Mir, spui preotului la pregatirea pentru casatorie si faci asa cum iti spune
se face mai intai o pregatire pentru spovada...
nu e nimic complicat
sotul meu asa a facut

14 Apr 2015, 08:33
Membru Junior

Multumesc MariaB si Nae , e clar si simplu ceea ce am de facut si repet daca exista un loc unde pot face totul cu maxima discretie , credeti ma ca in cel mai scurt timp rezolv totul , asta inseamna altundeva decat in localitatea de bastina , nasii daca sunt obligatorii reprezentand problema discretiei mai sus amintite , deci daca fara ei nu se poate , trebuie sa fie niste localnici ( din localitatea aleasa ) care sa afaca un bine .

21 Apr 2015, 07:32
Membru nou

andrees scrie:
Cel mai bine ar fi sa discutati direct cu un preot.

In principiu se poate dar a vorbi cu un preot ramane cea mai buna idee.

01 Aug 2015, 09:45
Membru nou

Domnule Nae va rog sa ma lamuriti si pe mine cu transmiterea pacatelor nespovedite catre copii pana la a 3-a sau a 4-a generatie. De unde aveti aceasta informatie.

17 Feb 2017, 16:14
Membru Senior

Referitor la pacatele parintilor si copii:
Pentru ce spuneţi voi în ţara lui Israel pilda aceasta şi ziceţi: Părinţii au mâncat aguridă şi copiilor li s-au strepezit dinţii? Precum este adevărat că Eu sunt viu, zice Domnul Dumnezeu, tot aşa este de adevărat că pe viitor nu se va mai grăi pilda aceasta lui Israel” (Iezechiel 18, 2-3)
Si
Fiul nu va purta nedreptatea tatălui, şi tatăl nu va purta nedreptatea fiului. Celui drept i se va socoti dreptatea sa, iar celui rău, răutatea sa” (Iezechiel 18, 20).

Nu le stiu eu din ravna proprie, le'am citit scrise de un preot.

18 Mar 2017, 10:28
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2