Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Cartea Facerii 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Cartea Facerii
Sufletul isi incepe existenta la zamislire( nasterea din trupul mamei ) sau PREEXISTA ? Daca nu preexista inseamna ca omul genereaza suflete , ceea ce e cel putin ciudat .

Intrebari interesante gasite pe net si pe care le consider valoroase ar fi :

1.De unde vine sufletul ?
2.Mai creeaza Dumnezeu suflete acum ?

P.S Sfintul Grigorie al Nyssei:[/b]" Spunind ca << Dumnezeu l-a facut pe om >>, textul indica prin
carcterul nedefinit al cuvintului intreaga umanitate; deoarece Adam
nu este numit aici impreuna cu creatura, asa cum ne spune istoria in
cele ce urmeaza; numele dat omului creat nu este unul particular, ci
mai degraba unul general: astfel prin intrebuintarea numelui general
al firii noastre suntem condusi spre o viziune ca aceasta:
si anume ca in prestiinta si in puterea lui Dumnezeu intreaga
umanitate e inclusa in ceea ce a fost plasmuit la inceput."
( [b]Despre
alcatuirea omului 16,16
).

" De aceea, dupa cum printr-un singur om a intrat pacatul in lume, si
prin pacat a intrat moartea, si astfel moartea a trecut asupra
tuturor oamenilor, din pricina ca toti au pacatuit....
"( Romani 5.12);

13 Oct 2006, 08:49
Membru Senior

Mesaj Re: Cartea Facerii
ionut scrie:
Sufletul isi incepe existenta la zamislire( nasterea din trupul mamei ) sau PREEXISTA ? Daca nu preexista inseamna ca omul genereaza suflete , ceea ce e cel putin ciudat .

in credinta catolica, Dumnezeu creaza in continuare - mai ales prin crearea cate unui sufletel pentru fiecare om, la concepere

preexistenta sufletului este in concept filosofic grecesc, precrestin

13 Oct 2006, 12:48
Membru Senior

Mesaj Re: Cartea Facerii
MariaB scrie:
ionut scrie:

in credinta catolica, Dumnezeu creaza in continuare - mai ales prin crearea cate unui sufletel pentru fiecare om, la concepere

preexistenta sufletului este in concept filosofic grecesc, precrestin

Cum adica creeaza un sufletel la fiecare concepere ? Puteti detalia si argumenta cu o sursa patristica daca se poate sau dogmatica ?

M-am referit legat de preexistenta nu la conceptul grecesc ci pur si simplu referitor la o intrebare . Deci nu asociati cu nu stiu ce fel de teorii ale reancarnarii . :D

13 Oct 2006, 13:41
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Puneti niste intrebari de catehumen. Aceasta problema a fost transata in urma cu 1700 de ani, astfel incat creearea unui suflet nou (= de novo) este dogma a bisericii noastre.

http://www.catehism.ro

13 Oct 2006, 16:37
Profil WWW
Membru Senior

Puneti niste intrebari de catehumen. Aceasta problema a fost transata in urma cu 1700 de ani, astfel incat creearea unui suflet nou (= de novo) este dogma a bisericii noastre.

????

13 Oct 2006, 16:45
Membru Senior

Mesaj raspuns la erezie
Daca sufletul nu preexista nu inseamna ca-l "genereaza" omul, pur si simplu il creeaza Dumnezeu ex nihilo.

13 Oct 2006, 17:01
Profil WWW
Membru Senior

Mesaj Re: raspuns la erezie
alex.dumitrascu scrie:
Daca sufletul nu preexista nu inseamna ca-l "genereaza" omul, pur si simplu il creeaza Dumnezeu ex nihilo.

Ca si in cazul lui Fortunas unii termeni latini cu care dv.sunteti familiarizati a fi extraordinar daca mi i-ati traduce in romana . Ideea este urmatoarea . Am inteles argumentatia inca de cand a postat Maria INSA eu am cerut argumentele care stau la baza acestei judecati de valoare a BC .
Pt.mine e neclar deoarece in Cartea Facerii , Creatia s-a incheiat odata cu ziua a - 7 -a . Din cele postate de dv. inteleg ca Dumnezeu inca mai creeaza . De asemenea mi-e neclar daca Adam in momentul crearii lui era un trup asemanator noua peste care a suflat SUFLARE DE VIATA sau trupul lui era de alta natura .

P.S Cred ca e o tema interesanta .

Cu respect , Ionut

13 Oct 2006, 17:37
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Oricare existenta creata are un inceput, acest lucru fiind de domeniul bunului simt comun, nu cred ca necesita o argumentatie speciala.
Prin urmare, sufletele fiind si ele create, trebuie sa aiba un inceput. Numai Persoanele Sfintei Treimi, nefiind propriu-zis create, nu au inceput (inceputul lor este mai inainte de toti vecii, sau, cum spunem noi, din pre-eternitate).
Daca am ajuns la concluzia ca sufletele au un inceput, inca nu am spus cand anume este inceputul lor. In chestiunea aceasta, Scriptura nu da un raspuns foarte clar. Totusi, chiar din carte Facerii, pe care o citezi, se intrevede faptul ca sufletul omului nu preexista trupului. In aceasta chestiune, care numai pe baza Scripturii nu poate fi transata cu absoluta certitudine, ne vine in ajutor Sfanta Traditie, si cu deosebire Conciuliul al V-lea ecumenic (numit si Constantinopol -2), in care au fost condamnate ca erezii ideile sustinute de unii invatati greci care predicau (in linia lui Platon) teoria preexistentei.

As mai observa, daca imi permiti, ca folosesti impropriu termenul de "judecata de valoare". Ceea ce vorbim noi aici este o judecata de existenta, adica exact contrariul unei judecati de valoare.

http://www.catehism.ro

13 Oct 2006, 18:14
Profil WWW
Membru Senior

De exemplu sculptorul, cand creeaza o statuie o face folosind o materie preexistenta, piatra, bronzul. Ceea ce face sculptorul este o "transformare obisnuita, ordinara)" , Dumnezeu creeaza altfel, fara material, fara ceva preexistent prin Cuvantul Sau(du-te si vezi prologul la Ioan), aceasta creatie este numita din nimic, si este tot o transformare, dar o transformare foarte speciala, pe care numai Dumnezeu poate sa o faca.
Cartea Genezei (a Facerii) nu este o explicatie "stiintifica" a fenomenului, este ceea ce numim o "profetie anterioara", termenii si imaginile trebuie interpretate altfel decat textual. Se cheama profetie anterioara tocmai de asta, fiindca "genul literar", este practic acelasi cu al Profetilor, cu deosebirea ca evenimentele profetite sunt anterioare editarii lor. Nici pe profeti nu-i interpretezi literar, altfel nu te alegi cu nimic.
Astea nu sunt judecati de valoare ale BC sunt locuri comune ale crestinismului, si ale ratiunii, ale filozofiei. Ortodoxia le foloseste si se intemeiaza pe ele ca sa nu cada in erezie.
Cartea genezei nu-ti da raspunsuri la toate intrebarile fiindca nu asta e scopul ei.
In privinta continuitatii creatiei pe care nu ai cum sa o intelegi numai din Biblie trebuie sa intelegi ca timpul este si el tot creatie. Timpul este ulterior lui Dumnezeu si creat de El ex nihilo(vezi luminatorii si despartirea zilei de noapte). Timpul este pentru creatie, pentru noi si istoria noastra. Dumnezeu nu este in timp, viata Lui este perfecta si simultana, pentru El trecutul prezentul si viitorul sunt supuse vointei Sale, si vointa Sa se manifesta deasupra timpului. In felul acesta intelegem continuitatea creatiei.

13 Oct 2006, 18:45
Profil WWW
Membru Senior

"Fortunatus" si "alex.dumitrascu" au raspuns (bine) unora dintre cererile lui "ionut"

ionut scrie:
am cerut argumentele care stau la baza acestei judecati de valoare a BC .
in general, discutiile pe forum nu sunt dizertatii de specialitate - cel care doreste mai mult, nu cauta raspunsuri stiintifice" pe forum, ci in carti
aici spune fiecare cum a inteles personal

ionut scrie:
in Cartea Facerii , Creatia s-a incheiat odata cu ziua a - 7 -a .
Din cele postate de dv. inteleg ca Dumnezeu inca mai creeaza .
de ce sa ne oprim la versetul Gen.2.3 amintit mai sus?
in al doilea scenariu al Genezei aflam ca Dumnezeu l-a facut mai intai pe Adam (Gen.2.7), apoi a facut o gradina si animalele ca ajutoare pentru om..., apoi i-a facut perechea, pe Eva...
aici nu mai este mentionat niciun sfarsit in munca lui Dumnezeu de creatie

ionut scrie:
mi-e neclar daca Adam in momentul crearii lui era un trup asemanator noua peste care a suflat SUFLARE DE VIATA sau trupul lui era de alta natura .
de ce ar trebui sa fie de alta natura? la ce alta natura te gandesti?!?

14 Oct 2006, 08:03
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul