Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Puzzle biblic (romano-catolic) 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Alba Iulia
Mesaj Re: Puzzle biblic (romano-catolic)
Fragment din Evanghelia Domnului nostru Isus Cristos după sfântul Ioan (17,20-26) (duminica 16 mai)

În timpul acela, Isus şi-a ridicat ochii spre cer şi s-a rugat astfel: „Părinte sfânt, nu mă rog numai pentru aceştia, ci şi pentru cei care vor asculta cuvintele lor şi vor crede în mine: toţi să fie una; după cum tu, Părinte, eşti în mine şi eu în tine, aşa şi ei să fie în noi una, ca lumea să creadă că tu m-ai trimis. Slava pe care mi-ai dat-o tu eu le-am dat-o lor, ca să fie una precum noi una suntem: eu în ei şi tu în mine. Ei să fie în chip desăvârşit una, ca să cunoască lumea că tu m-ai trimis şi că i-ai iubit pe ei, precum m-ai iubit pe mine. Părinte, vreau ca şi cei pe care mi i-ai dat să fie împreună cu mine acolo unde sunt eu, ca ei să vadă slava pe care mi-ai dat-o, pentru că tu m-ai iubit pe mine mai înainte de întemeierea lumii. Părinte drept, lumea pe tine nu te-a cunoscut, dar eu te-am cunoscut şi aceştia au cunoscut că tu m-ai trimis. Eu le-am făcut cunoscut numele tău şi-l voi face cunoscut, ca iubirea cu care m-ai iubit tu să fie în ei şi eu în ei”.

Fraza sintetizeaza jertfa si rascumpararea pe care ni le-a adus Isus Cristos: "Slava pe care mi-ai dat-o tu eu le-am dat-o lor, ca să fie una precum noi una suntem: eu în ei şi tu în mine."

omnis terra veneratur

17 Mai 2010, 22:45
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Ioan 17 scrie:
Eu le-am făcut cunoscut numele tău şi-l voi face cunoscut, ca iubirea cu care m-ai iubit tu să fie în ei şi eu în ei

a-L cunoaste pe Dumnezeu este a-L iubi pe Dumnezeu
a-L iubi pe Dumnezeu este a-L cunoaste mai mult
a-L cunoaste mai mult este a-L iubi mai mult

18 Mai 2010, 07:44
Membru activ

[quote="sdcristian"]Fragment din Evanghelia Domnului nostru Isus Cristos după sfântul Ioan (17,20-26) (duminica 16 mai)

În timpul acela, Isus şi-a ridicat ochii spre cer şi s-a rugat astfel: „Părinte sfânt, nu mă rog numai pentru aceştia, ci şi pentru cei care vor asculta cuvintele lor şi vor crede în mine: toţi să fie una; după cum tu, Părinte, eşti în mine şi eu în tine, aşa şi ei să fie în noi una, ca lumea să creadă că tu m-ai trimis. Slava pe care mi-ai dat-o tu eu le-am dat-o lor, ca să fie una precum noi una suntem: eu în ei şi tu în mine. Ei să fie în chip desăvârşit una, ca să cunoască lumea că tu m-ai trimis şi că i-ai iubit pe ei, precum m-ai iubit pe mine. Părinte, vreau ca şi cei pe care mi i-ai dat să fie împreună cu mine acolo unde sunt eu, ca ei să vadă slava pe care mi-ai dat-o, pentru că tu m-ai iubit pe mine mai înainte de întemeierea lumii. Părinte drept, lumea pe tine nu te-a cunoscut, dar eu te-am cunoscut şi aceştia au cunoscut că tu m-ai trimis. Eu le-am făcut cunoscut numele tău şi-l voi face cunoscut, ca iubirea cu care m-ai iubit tu să fie în ei şi eu în ei”.

Miscarea ecumenica are la baza tocmai aceste cuvinte ale Mantuitorului. Numai ca fiecare parte le interpreteaza altfel, fiecare biserica isi doreste o unificare pe baza dogmelor si doctrinelor proprii. Or din fragmentul de mai sus rezulta foarte clar ca noi trebuie sa fim UNA in IUBIREA noastra unii fata de altii. "Ca asa va vor cunoaste ca sunteti ai Mei daca aveti iubire unii fata de altii". Fara comentarii!

Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.(Matei 23:13)
Omul deţine atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.

18 Mai 2010, 08:19
Membru Senior

Duminică 24 mai
Ioan 14
15. De Mă iubiţi, păziţi poruncile Mele. 16. Şi Eu voi ruga pe Tatăl şi alt Mângâietor vă va da vouă ca să fie cu voi în veac... 23. Dacă Mă iubeşte cineva, va păzi cuvântul Meu, şi Tatăl Meu îl va iubi, şi vom veni la el şi vom face locaş la el. 24. Cel ce nu Mă iubeşte nu păzeşte cuvintele Mele. Dar cuvântul pe care îl auziţi nu este al Meu, ci al Tatălui care M-a trimis. 25. Acestea vi le-am spus, fiind cu voi; 26. Dar Mângâietorul, Duhul Sfânt, pe Care-L va trimite Tatăl, în numele Meu, Acela vă va învăţa toate şi vă va aduce aminte despre toate cele ce v-am spus Eu.

Într-adevăr, numai din Iubire se pot păstra astăzi poruncile lui Dumnezeu.
Numai din Iubire se poate merge împotriva curentului lumii care ne târăşte fără milă spre idealurile ei...
Vino, Duhule Sfinte, şi reînnoieşte faţa pământului!

24 Mai 2010, 23:30
Membru Senior

Duminica, 30 mai, Preasfânta Treime
Evanghelia Domnului nostru Isus Cristos după sfântul Ioan (16,12-15)

În timpul acela, Isus a spus ucenicilor săi: „Multe lucruri aş mai avea de spus, dar acum nu le puteţi înţelege. Însă când va veni Duhul adevărului, el vă va ajuta să înţelegeţi tot adevărul. De fapt, el nu va vorbi de la sine, ci va spune ceea ce va auzi şi vă va face să cunoaşteţi cele viitoare. El mă va preamări pe mine, pentru că va lua din ceea ce este al meu şi vă va face cunoscut vouă. Tot ce are Tatăl este al meu; de aceea am spus că va lua din ceea ce este al meu şi vă va face cunoscut vouă”.

omnis terra veneratur

30 Mai 2010, 09:36
Profil YIM
Membru Senior

Lăudat fie Isus!

Duminica, 30 mai, Preasfânta Treime
Evanghelia Domnului nostru Isus Cristos după sfântul Ioan (16,12-15)
12. Încă multe am a vă spune, dar acum nu puteţi să le purtaţi.
13. Iar când va veni Acela, Duhul Adevărului, vă va călăuzi la tot adevărul(In16,12-13)

Rezultă că dacă n-am înţeles ceva, e din cauză că n-am apelat la Duhul Sfânt.

30 Mai 2010, 19:06
Membru Senior

DUMINICA A XXIX-A DE PESTE AN
Sf. Ignaţiu din Antiohia, ep. m.

Fragment din Evanghelia Domnului nostru Isus Cristos după sfântul Luca (18,1-8)

În timpul acela, Isus a spus o parabolă pentru a arăta ucenicilor săi că trebuie să se roage mereu, fără să se descurajeze. El le-a zis: „Într-o cetate era un judecător care nu se temea de Dumnezeu şi faţă de oameni nu avea respect. În cetatea aceea era şi o văduvă care venea la el şi-l ruga: «Fă-mi dreptate împotriva duşmanului». Multă vreme n-a voit, dar în cele din urmă şi-a zis: «Cu toate că de Dumnezeu nu mă tem, iar de oameni nu mi-e ruşine, fiindcă văduva aceasta mă tot necăjeşte, îi voi face dreptate, ca să nu mai vină şi să mă tot bată la cap!»”. Domnul a adăugat: „Luaţi bine seama la ce spune acest judecător nedrept! Oare Dumnezeu nu va face dreptate aleşilor săi care strigă zi şi noapte către el? Îi va lăsa oare multă vreme ca să aştepte? Vă spun că le va face dreptate în curând. Dar Fiul Omului, când va veni, va găsi el credinţă pe pământ?”.

Cuvântul Domnului

omnis terra veneratur

17 Oct 2010, 09:13
Profil YIM
Membru Senior

Duminica a XXXI-a de peste an
Fiul Omului a venit să caute şi să mântuiască ceea ce era pierdut.

Citire din Evanghelia Domnului nostru Isus Cristos după sfântul Luca (19,1-10)

În timpul acela, Isus Cristos trecea prin cetatea Ierihon. În această cetate trăia un om bogat cu numele de Zaheu, mai marele vameşilor. Acesta dorea nespus de mult să-l vadă pe Isus, dar fiind mic de statură, nu putea din cauza mulţimii. Pentru a-l vedea pe Isus, a alergat înainte, pe unde avea să treacă Isus, şi s-a urcat într-un sicomor. Ajungând în acel loc, Isus l-a zărit şi i-a spus: „Zahee, coboară repede, căci astăzi trebuie să intru în casa ta!”. Zaheu a coborât îndată şi l-a primit cu bucurie în casa lui. Văzând aceasta, mulţimile murmurau zicând: „Iată, a primit să fie găzduit în casa unui păcătos!”. Apropiindu-se de Isus Zaheu a zis: „Doamne, jumătate din averea mea o dau săracilor şi dacă am făcut vreo nedreptate cuiva, îl despăgubesc împătrit”. Isus i-a răspuns: „Astăzi a intrat mântuirea în această casă, pentru că şi acest om este un fiu al lui Abraham. Căci Fiul Omului a venit să caute şi să mântuiască ceea ce era pierdut”.

Cuvântul Domnului

omnis terra veneratur

31 Oct 2010, 10:49
Profil YIM
Membru Senior

Duminica a XXXII-a de peste an
Dumnezeu nu este Dumnezeul celor morţi, ci al celor vii.

Citire din Evanghelia Domnului nostru Isus Cristos după sfântul Luca (20,27-38)

În timpul acela, câţiva saducei, care neagă învierea morţilor, au venit la Isus şi l-au întrebat: „Învăţătorule, Moise ne-a dat această lege: «Dacă cineva are un frate însurat şi acesta moare fără a avea copii, atunci el să ia în căsătorie pe văduvă, ca să ridice urmaşi fratelui său». Erau odată şapte fraţi. Primul s-a însurat şi a murit fără să aibă copii. Atunci pe văduvă a luat-o în căsătorie al doilea, apoi al treilea şi, rând pe rând, toţi şapte au murit fără să lase copii. În cele din urmă a murit şi femeia. Deci, la înviere, a cui va fi femeia? Căci toţi au avut-o de soţie?”. Isus le-a răspuns: „Numai în această lume se căsătoresc oamenii. Dar atunci, cei care vor fi găsiţi vrednici să aibă parte de lumea viitoare şi de învierea morţilor, nu se vor căsători, căci ei nu mai pot muri. Ei sunt asemenea îngerilor şi sunt fii ai lui Dumnezeu, de vreme ce sunt moştenitori ai învierii. Iar că morţii trebuie să învie, însuşi Moise ne-a dat de înţeles în locul unde vorbeşte despre tufişul arzând, când îl numeşte pe Domnul: «Dumnezeul lui Abraham, Dumnezeul lui Isaac şi Dumnezeul lui Iacob». Dumnezeu nu este Dumnezeul celor morţi, ci al celor vii, căci pentru el toţi sunt vii!”.

Cuvântul Domnului

omnis terra veneratur

07 Noi 2010, 10:43
Profil YIM
Membru nou

Este foarte interesant faptul ca, desi lumea stie de cateva pasaje din Scriptura precum - chip cioplit, imaginea vreunui lucru din cer sau de pe Pamant...- totusi ei se inchina la ele...

Ei bine, aceasta prostituata care formeaza religia falsa, va cadea in timpul sfarsitului, lumea va incepe sa puna mai multe intrebari cu privire la adevarata inchinare si adevarul scriptural, moment in care, sunt tare curios cum le veti raspunde din Scriptura, pt ca Scriptura va interzice sa faceti ceea ce-ati facut pana acum....

12 Iun 2014, 07:49
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul