Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Puzzle biblic (romano-catolic) 
Autor Mesaj
Membru activ

Locaţie: Piatra Neamt
Mesaj Re: Puzzle biblic (romano-catolic)
"Mă duc să pescuiesc". ...Petru s/a reintors la ocupatia lui anterioara ... dar fara finalitate pentru ca nu era in vointa lui Dumnezeu ...pentru ca nu a prins nimic.
"Aruncaţi mreaja în partea dreaptă a luntrei şi veţi prinde". Au aruncat mreaja şi de data aceasta nu puteau să o tragă de mulţimea peştilor."... Daca facem toate conform vointei lui Dumnezeu vom avea si roade, mai devreme sau mai tarziu....
Urmarea lui Isus este totala daca e marcata de iubire, daca e facuta din iubire.
Petru a "reparat" ce le trei lepadari anteriore prin marturia de iubire facuta lui Isus si abia dupa aceea a spus Isus: "Urmeaza-ma".

20 Apr 2010, 12:04
Membru Senior

Locaţie: Alba Iulia
Evanghelia Domnului nostru Isus Cristos după sfântul Ioan (13,31-33a.34-35)

După ce a ieşit Iuda, Isus a spus: „Acum a fost preamărit Fiul Omului şi Dumnezeu a fost preamărit în el. Iar dacă Dumnezeu a fost preamărit în el, Dumnezeu la rândul său îi va da propria mărire şi i-o va da curând. Copilaşii mei, încă puţin timp mai sunt cu voi. Vă dau o poruncă nouă: să vă iubiţi unii pe alţii. Precum v-am iubit eu pe voi, tot aşa să vă iubiţi şi voi unii pe alţii. Din aceasta vor cunoaşte toţi că sunteţi ucenicii mei, dacă aveţi dragoste unii faţă de alţii”.

Evident, cel mai important mesaj al fragmentului este instituirea noii porunci a iubirii. Si in primul rand: "Precum v-am iubit eu pe voi"

omnis terra veneratur

02 Mai 2010, 08:31
Profil YIM
Membru Senior

Citat:
Vă dau o poruncă nouă: să vă iubiţi unii pe alţii. Precum v-am iubit eu pe voi, tot aşa să vă iubiţi şi voi unii pe alţii. Din aceasta vor cunoaşte toţi că sunteţi ucenicii mei, dacă aveţi dragoste unii faţă de alţii”.

...oare nu a ajuns încet, încet creştinismul: spaţiul în care se vorbeşte cel mai mult despre iubire şi în care ea este trăită cel mai puţin? :(

... oare nu avem deseori "suficientă religie pentru a ne face să urâm, dar nu suficientă pentru a ne face să ne iubim unii pe alţii"? (Jonathan Swift)

02 Mai 2010, 15:34
Membru activ

Fiindca am pierdut startul, incerc sa recuperez.
Pentru prima duminica:

3. Şi au adus la El fariseii şi cărturarii pe o femeie, prinsă în adulter şi, aşezând-o în mijloc,
4. Au zis Lui: Învăţătorule, această femeie a fost prinsă asupra faptului de adulter;

11. Iar ea a zis: Nici unul, Doamne. Şi Iisus i-a zis: Nu te osândesc nici Eu. Mergi; de acum să nu mai păcătuieşti

Fariseii si carturarii se adreseaza Domnului cu formula "Invatatorule",
pe cand femeia cea pacatoasa I se adreseaza cu "Doamne", recunoscand astfel dumnezeirea lui Iisus. Fara comentarii.

Urmatoarea duminica:

24. Şi s-a iscat între ei şi neînţelegere: cine dintre ei se pare că e mai mare?
25. Iar El le-a zis: Regii neamurilor domnesc peste ele şi se numesc binefăcători.
26. Dar între voi să nu fie astfel, ci cel mai mare dintre voi să fie ca cel mai tânăr, şi căpetenia ca acela care slujeşte.
27. Căci cine este mai mare: cel care stă la masă, sau cel care slujeşte? Oare, nu cel ce stă la masă? Iar Eu, în mijlocul vostru, sunt ca unul ce slujeşte.

Aici Domnul subliniaza diferenta dintre lumea aceasta si Imparatia
Sa. Aici onoare se da celui ce comanda, acolo celui ce slujeste. Chiar
si ingerii se pare ca au ca si ocupatie principala slujirea oamenilor si
abia mai apoi cantarile de lauda. Fiecare se va bucura de fericirea celor
pe care ii slujeste si nu de propria fericire. Iubirea dumnezeiasca este
o iubire altruista, fara umbra de egoism.

Urmatoarea dumineca:

Dimineaţă, Isus a apărut pe ţărm, dar ucenicii nu au ştiut că este Isus. Isus le-a zis: "Fiilor, aveţi de mâncare ceva peşte?"
Ei au răspuns: "Nu!" Le-a zis el: "Aruncaţi mreaja în partea dreaptă a luntrei şi veţi prinde". Au aruncat mreaja şi de data
aceasta nu puteau să o tragă de mulţimea peştilor. Atunci ucenicul pe care îl iubea Isus i-a zis lui Petru: "E Domnul!"

Cand Iisus inviat apare pe tarm ucenicii nu-L recunosc, dar mai apoi
este recunoscut de Ioan, apostolul cel iubit. Iubirea adevarata e
singura ce recunoaste IUBIREA. Credinta singura nu e suficienta.
Sa nu pierdem deci iubirea, iar iubirea adevarata inseamna jertfa.

Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.(Matei 23:13)
Omul deţine atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.

02 Mai 2010, 18:17
Membru Senior

Locaţie: Alba Iulia
Evanghelia Domnului nostru Isus Cristos după sfântul Ioan (14,23-29)

În timpul acela, Isus a spus ucenicilor săi: „Dacă mă iubeşte cineva, va păzi cuvântul meu; Tatăl meu îl va iubi, vom veni la el şi vom rămâne la el. Cine nu mă iubeşte, nu păzeşte cuvintele mele; or, cuvântul pe care îl auziţi nu este al meu, ci al Tatălui care m-a trimis. Dar acestea vi le spun câtă vreme mai sunt cu voi; Mângâietorul, Duhul Sfânt pe care-l va trimite Tatăl în numele meu, el vă va învăţa toate şi vă va aduce aminte tot ceea ce v-am spus. Pace vă las vouă; pacea mea o dau vouă. Nu ca pacea pe care o dă lumea. Să nu se tulbure deci inima voastră, nici să nu se înfricoşeze. Aţi auzit că v-am spus: mă duc şi voi veni din nou la voi. De m-aţi iubi, v-aţi bucura că mă duc la Tatăl, pentru că Tatăl este mai mare decât mine. V-am spus toate acestea de pe acum, înainte de a se împlini, ca atunci când se vor împlini, să credeţi în mine”.

Pe mine m-a impresionat de la inceputul participarii mele la liturghiile catolice momentul pacii. Si intr-adevar, trebuie sa vedem in el pacea lui Cristos, nu a lumii.
"Pace vă las vouă; pacea mea o dau vouă. Nu ca pacea pe care o dă lumea."

omnis terra veneratur

09 Mai 2010, 08:48
Profil YIM
Membru activ

Ioan 9. Vindecarea orbului din nastere.

1. Când trecea, Isus a văzut pe un orb din naştere.
2. Ucenicii Lui L-au întrebat: "Învăţătorule, cine a păcătuit: omul acesta sau părinţii lui, de s-a născut orb?"
3. Isus a răspuns: "N-a păcătuit nici omul acesta, nici părinţii lui, ci s-a născut aşa, ca să se arate în el lucrările lui Dumnezeu.
4. Cât este ziuă, trebuie să lucrez lucrările Celui ce M-a trimis; vine noaptea, când nimeni nu mai poate să lucreze.
5. Cât sunt în lume, sunt Lumina lumii."
6. După ce a zis aceste vorbe, a scuipat pe pământ şi a făcut tină din scuipat. Apoi a uns ochii orbului cu tina aceasta,
7. şi i-a zis: "Du-te de te spală în scăldătoarea Siloamului" (care, tălmăcit, înseamnă: Trimis). El s-a dus, s-a spălat, şi s-a întors văzând bine.
8. Vecinii şi cei ce-l cunoscuseră mai înainte ca cerşetor, ziceau: "Nu este acesta cel ce şedea şi cerşea?"
9. Unii ziceau: "El este." Alţii ziceau: "Nu, dar seamănă cu el." Şi el însuşi zicea: "Eu sunt."
10. Deci i-au zis: "Cum ţi s-au deshis ochii?"
11. El a răspuns: "Omul acela, căruia i se zice Isus, a făcut tină, mi-a uns ochii, şi mi-a zis: "Du-te la scăldătoarea Siloamului, şi spală-te." M-am dus, m-am spălat, şi mi-am căpătat vederea."
12. "Unde este omul acela?", l-au întrebat ei. El a răspuns: "Nu ştiu."
13. Au adus la Farisei pe cel ce fusese orb mai înainte.
14. Şi era o zi de Sabat când făcuse Isus tină, şi-i deschisese ochii.
15. Din nou, Fariseii l-au întrebat şi ei cum şi-a căpătat vederea. Şi el le-a zis: "Mi-a pus tină pe ochi, m-am spălat, şi văd."
16. Atunci unii din Farisei au început să zică: "Omul acesta nu vine de la Dumnezeu, pentru că nu ţine Sabatul." Alţii ziceau: "Cum poate un om păcătos să facă asemenea semne?" Şi era dezbinare între ei.
17. Iarăşi au întrebat pe orb: "Tu ce zici despre El, în privinţa faptului că ţi-a deschis ochii?" "Este un prooroc", le-a răspuns el.
18. Iudeii n-au crezut că fusese orb şi că îşi căpătase vederea, până n-au chemat pe părinţii lui.
19. Şi când i-au venit părinţii, i-au întrebat: "Acesta este fiul vostru, care spuneţi că s-a născut orb? Cum dar vede acum?"
20. Drept răspuns, părinţii lui au zis: "Ştim că acesta este fiul nostru, şi că s-a născut orb.
21. Dar cum vede acum, sau cine i-a deschis ochii, nu ştim. Întrebaţi-l pe el; este în vârstă, el singur poate vorbi despre ce-l priveşte.
22. Părinţii lui au zis aceste lucruri pentru că se temeau de Iudei; căci Iudeii hotărâseră acum că, dacă va mărturisi cineva că Isus este Cristosul, să fie dat afară din sinagogă.
23. De aceea au zis părinţii lui: "Este în vârstă, întrebaţi-l pe el."
24. Fariseii au chemat a doua oară pe omul care fusese orb, şi i-au zis: "Dă slavă lui Dumnezeu: noi ştim că omul acesta este un păcătos."
25. El a răspuns: "Dacă este un păcătos, nu ştiu, eu una ştiu: că eram orb, şi acum văd."
26. Iarăşi l-au întrebat: "Ce ţi-a făcut? Cum ţi-a deschis ochii?"
27. "Acum v-am spus", le-a răspuns el, "şi n-aţi ascultat. Pentru ce voiţi să mai auziţi încă o dată? Doar n-aţi vrea să vă faceţi şi voi ucenicii Lui!"
28. Ei l-au ocărât, şi i-au zis: "Tu eşti ucenicul Lui; noi suntem ucenicii lui Moise.
29. Ştim că Dumnezeu a vorbit lui Moise, dar acesta nu ştim de unde este."
30. "Aici este mirarea", le-a răspuns omul acela, "că voi nu ştiţi de unde este, şi totuşi El mi-a deschis ochii.
31. Ştim că Dumnezeu n-ascultă pe păcătoşi; ci, dacă este cineva temător de Dumnezeu şi face voia Lui, pe acela îl ascultă.
32. De când este lumea, nu s-a auzit să fi deschis cineva ochii unui orb din naştere.
33. Dacă omul acesta n-ar veni de la Dumnezeu, n-ar putea face nimic."
34. "Tu eşti născut cu totul în păcat", i-au răspuns ei, "şi vrei să ne înveţi pe noi?" Şi l-au dat afară.
35. Isus a auzit că l-au dat afară şi când l-a găsit, i-a zis: "Crezi tu în Fiul lui Dumnezeu?"
36. El a răspuns: "Şi cine este, Doamne, ca să cred în El?"
37. "L-ai şi văzut", i-a zis Isus, "şi cel care vorbeşte cu tine, Acela este."
38. "Cred, Doamne", I-a zis el. Şi I s-a închinat.
39. Apoi, Isus a zis: "Eu am venit în lumea aceasta pentru judecată: ca cei ce nu văd, să vadă, şi cei ce văd să ajungă orbi."
40. Unii din Fariseii care erau lângă El, când au auzit aceste vorbe, I-au zis: "Doar n-om fi şi noi orbi!"
41. "Dacă aţi fi orbi", le-a răspuns Isus, "n-aţi avea păcat;
dar acum ziceţi: "Vedem." Tocmai de aceea, păcatul vostru rămâne."

Un orb din nastere cere Domnului Iisus sa-i redea vederea. Domnul se milostiveste si i-o reda, dar nu numai vederea fizica ci si pe cea duhovniceasca. Dar iata ca vin niste farisei si-i cer socoteala cum de indrazneste sa spuna ca Iisus i-a redat vederea, ca
Citat:
"Omul acesta nu vine de la Dumnezeu, pentru că nu ţine Sabatul." Alţii ziceau: "Cum poate un om păcătos să facă asemenea semne?"
Numai la noi e tot harul si mantuirea, ceilalti sunt schismatici sau eretici -spuneau ei.
Apoi l-au mustrat si carturarii pentru ca, spuneau ei, doar la ei e adevarata invatatura.
Citat:
Ei l-au ocărât, şi i-au zis: "Tu eşti ucenicul Lui; noi suntem ucenicii lui Moise.
Acela vine cu invataturi noi, inventate de El, cum ar fi predica de pe munte sau iubirea dusmanului, ceea ce in cartea lui Moise noi nu gasim.
Au venit mai apoi si niste fatarnici care i-au explicat ca nu face inchinarile asa cum e scris in tablele lui Moise, in porunca a IV-a, cea referitoare la Sabat.
Citat:
Dacă omul acesta n-ar veni de la Dumnezeu, n-ar putea face nimic.
- incerca un raspuns orbul din nastere.
Citat:
"Tu eşti născut cu totul în păcat", i-au răspuns ei, "şi vrei să ne înveţi pe noi?" Şi l-au dat afară.

Si asa omul nostru mustrat si alungat de farisei, carturari si fatarnici, a iesit zicand in sinea lui: "parc-as fi de pe alta planeta".
Citat:
Isus a auzit că l-au dat afară şi când l-a găsit, i-a zis: "Crezi tu în Fiul lui Dumnezeu?"

Citat:
38. "Cred, Doamne", I-a zis el. Şi I s-a închinat.
39. Apoi, Isus a zis: "Eu am venit în lumea aceasta pentru judecată: ca cei ce nu văd, să vadă, şi cei ce văd să ajungă orbi."

Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.(Matei 23:13)
Omul deţine atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.

09 Mai 2010, 13:01
Membru Senior

Lăudat fie Isus!

Citat:
28.Aţi auzit că v-am spus: Mă duc şi voi veni la voi. De M-aţi iubi v-aţi bucura că Mă duc la Tatăl,...(In14,28)
Cum să nu mă bucur, Doamne, dacă Tatăl e fericirea veşnică, de unde vei reveni la noi.
Da, Te iubesc!

09 Mai 2010, 19:12
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Ioan (14,23-29) scrie:
Duhul Sfânt pe care-l va trimite Tatăl în numele meu, el vă va învăţa toate şi vă va aduce aminte tot ceea ce v-am spus.

multe mi-o mai fi spus Isus iar eu am uitat sau nu am luat in seama...
si oare de cate ori mi le-o fi repetat Duhul Sfant iar eu am ignotrat...?

iarta-ma, Doamne, pentru neatentiile mele la sfaturile tale
si ajuta-ma in continuare
am nevoie de ajutorul tau!

10 Mai 2010, 08:24
Membru Senior

sdcristian scrie:
Evanghelia Domnului nostru Isus Cristos după sfântul Ioan (14,23-29)

În timpul acela, Isus a spus ucenicilor săi: „Dacă mă iubeşte cineva, va păzi cuvântul meu; Tatăl meu îl va iubi, vom veni la el şi vom rămâne la el. Cine nu mă iubeşte, nu păzeşte cuvintele mele; or, cuvântul pe care îl auziţi nu este al meu, ci al Tatălui care m-a trimis. Dar acestea vi le spun câtă vreme mai sunt cu voi; Mângâietorul, Duhul Sfânt pe care-l va trimite Tatăl în numele meu, el vă va învăţa toate şi vă va aduce aminte tot ceea ce v-am spus. Pace vă las vouă; pacea mea o dau vouă. Nu ca pacea pe care o dă lumea. Să nu se tulbure deci inima voastră, nici să nu se înfricoşeze. Aţi auzit că v-am spus: mă duc şi voi veni din nou la voi. De m-aţi iubi, v-aţi bucura că mă duc la Tatăl, pentru că Tatăl este mai mare decât mine. V-am spus toate acestea de pe acum, înainte de a se împlini, ca atunci când se vor împlini, să credeţi în mine”.

Pe mine m-a impresionat de la inceputul participarii mele la liturghiile catolice momentul pacii. Si intr-adevar, trebuie sa vedem in el pacea lui Cristos, nu a lumii.
"Pace vă las vouă; pacea mea o dau vouă. Nu ca pacea pe care o dă lumea."

Cine nu mă iubeşte, nu păzeşte cuvintele mele. Cuvintele Domnului, poruncile Lui sa fie mereu in mintea si in actiunile mele-aceasta este deviza pe care as dori sa o pun in practica zi de zi.Sf. Fecioara, fara ajutorul Tau uit si ma ratacesc mereu, te rog apara-ma.

11 Mai 2010, 13:45
Membru activ

Locaţie: Piatra Neamt
vom veni la el şi vom rămâne la el....
Doamne ramai mereu cu mine, ajuta-ma sa nu te pierd prin pacat.
Duhul Sfânt pe care-l va trimite Tatăl în numele meu, el vă va învăţa toate şi vă va aduce aminte tot ceea ce v-am spus
...intipareste Doamne cuvantul Tau in mintea si inima mea si invata-ma adevarul Tau...
Pace vă las vouă; pacea mea o dau vouă.
Pacea ta Doamne care intrece orice inchipuire sa fie cu noi cu toti. Amin.

12 Mai 2010, 09:47
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul