Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5
Puzzle biblic (romano-catolic) 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: Puzzle biblic (romano-catolic)
Prieten_Abadon scrie:
Scriptura va interzice sa faceti ceea ce-ati facut pana acum....
la ce va referiti?

13 Iun 2014, 08:59
Membru Senior

Duminica 30 August
Ap 1 Corinteni 16 13-24
13. Privegheaţi, staţi tari în credinţă, îmbărbătaţi-vă, întăriţi-vă.
14. Toate ale voastre cu dragoste să se facă.
15. Vă îndemn însă, fraţilor, - ştiţi casa lui Ştefanas, că este pârga Ahaei şi că spre slujirea sfinţilor s-au rânduit pe ei înşişi S
16. Ca şi voi să vă supuneţi unora ca aceştia şi oricui lucrează şi se osteneşte împreună cu ei.
17. Mă bucur de venirea lui Ştefanas, a lui Fortunat şi a lui Ahaic, pentru că aceştia au împlinit lipsa voastră.
18. Şi au liniştit duhul meu şi al vostru. Cunoaşteţi bine deci pe unii ca aceştia.
19. Vă îmbrăţişează Bisericile Asiei. Vă îmbrăţişează mult, în Domnul, Acvila şi Priscila, împreună cu Biserica din casa lor.
20. Vă îmbrăţişează fraţii toţi. Îmbrăţişaţi-vă unii pe alţii cu sărutare sfântă.
21. Salutarea cu mâna mea, Pavel.
22. Cel ce nu iubeşte pe Domnul să fie anatema! Maran atha! (Domnul vine).
23. Harul Domnului Iisus Hristos cu voi.
24. Dragostea mea cu voi toţi, în Hristos Iisus! Amin!
Matei 21 33-44
33. Ascultaţi altă pildă: Era un om oarecare stăpân al casei sale, care a sădit vie. A împrejmuit-o cu gard, a săpat în ea teasc, a clădit un turn şi a dat-o lucrătorilor, iar el s-a dus departe.
34. Când a sosit timpul roadelor, a trimis pe slugile sale la lucrători, ca să-i ia roadele.
35. Dar lucrătorii, punând mâna pe slugi, pe una au bătut-o, pe alta au omorât-o, iar pe alta au ucis-o cu pietre.
36. Din nou a trimis alte slugi, mai multe decât cele dintâi, şi au făcut cu ele tot aşa.
37. La urmă, a trimis la ei pe fiul său zicând: Se vor ruşina de fiul meu.
38. Iar lucrătorii viei, văzând pe fiul, au zis între ei: Acesta este moştenitorul; veniţi să-l omorâm şi să avem noi moştenirea lui.
39. Şi, punând mâna pe el, l-au scos afară din vie şi l-au ucis.
40. Deci, când va veni stăpânul viei, ce va face acelor lucrători?
41. I-au răspuns: Pe aceşti răi, cu rău îi va pierde, iar via o va da altor lucrători, care vor da roadele la timpul lor.
42. Zis-a lor Iisus: Au n-aţi citit niciodată în Scripturi: "Piatra pe care au nesocotit-o ziditorii, aceasta a ajuns să fie în capul unghiului. De la Domnul a fost aceasta şi este lucru minunat în ochii noştri"?
43. De aceea vă spun că împărăţia lui Dumnezeu se va lua de la voi şi se va da neamului care va face roadele ei.
44. Cine va cădea pe piatra aceasta se va sfărâma, iar pe cine va cădea îl va strivi."

Pe mine asta "19. Vă îmbrăţişează Bisericile Asiei. Vă îmbrăţişează mult, în Domnul, Acvila şi Priscila, împreună cu Biserica din casa lor."

Ma gandesc la Siria si la Crestinii Copti, Biserica Antiohiei.
Pe siteurile de stiri Israeliene scrie ca Armata Rusa a venit in Siria, cu armament dar si cu piloti, sa lupte contra Isis si sa il sprijine pe Assad. Statele Unite nu au dat un comunicat de presa referitor la situatie dar au spus ca nu se opun.
Cand am uitat de dragoste si am inlocuit-o cu judecata dintre noi (oamenii)?
A 11 porunca a lui Dumnezeu, data chiar de Fiul: "iubiti-va intre voi asa cum v-am iubit eu."
Crestinii Copti sunt acuzati de politeism de IS in consecinta internetul geme de disclaimer-uri "crestinismul politeist? fiti seriosi!", nu raspunde nimeni "asa si? politeism? poate. dar cine te-a pus pe tine pe tron?"
Mi-l imaginez pe Sfantul Apostol Paul/Pavel/Saul ca ar fi dat aceasta replica oricui avea nevoie s-o auda.
Sfantul Apostol Saul mi-l imaginez mereu ca pe Han Solo (rau la inceput, ca ii vana pe crestini, pe urma bun in urma unei revelatii dar multi oameni au revelatii dar cati devin mai buni din aceasta cauza?)
Oare vede toata lumea diferenta intre "hai sa ii uram pe musulmani acum" sau "hai sa ii iubim mai mult pe crestinii copti"?
Cum am lasat crestin sa se sfarseasca si cum l-am lasat pe Dumnezeu sa isi sacrifice Fiul, sa isi osandeasca Ingerii si cum l-am aruncat pe Iona din barca cand parea ca este inutil.
Cum au murit toti Apostolii.
Cum au murit toti mucenicii si mucenitele.
Holocaustul.
Cum zice ca acum este pace pentru ca pe strazile noastre nu trec tancuri doar pe ale altora la mare distanta. Dar zicem ca este pace si viata este frumoasa.
Cum Dumnezeu ne-a zis sa ne iubim unii pe altii si de viata se ingrijeste El si ne va da alta pentru ce pierdem, una mai si mai bune. Dar noi nu ne ducem la stiinta pentru viata si ii spunem Tatalui ca n-avem nevoie de El.
Caderea din Rai.
Absenta lui Dumnezeu.
Focul iadului nu mai doare pentru ca nu este trup ce nu poate fi invins de suflet.
Judecata dintre oameni.
Guvernele.
Regatele lumii vs. Imparatia cerurilor.
Ingerii.
Lacrimile lui Micha-el.
Pietrele oamenilor.
Scuzele oamenilor.
Acum am invatat sa ne cerem scuze dupa ce am dat cu piatra.

02 Sep 2015, 17:18
Membru Senior

Duminica 6 Septembrie
2 Corinteni 1, 22-24
"22. Care ne-a şi pecetluit pe noi şi a dat arvuna Duhului, în inimile noastre.
23. Şi eu chem pe Dumnezeu mărturie asupra sufletului meu, că din cruţare pentru voi n-am venit încă la Corint.
24. Nu că doar avem stăpânire peste credinţa voastră, dar suntem împreună-lucrători ai bucuriei voastre; căci staţi tari în credinţă."
2, 1-4
"1. Şi am judecat în mine aceasta, să nu vin iarăşi la voi cu întristare.
2. Căci dacă eu vă întristez, cine este cel care să mă înveselească, dacă nu cel întristat de mine?
3. Şi v-am scris vouă aceasta, ca nu cumva la venirea mea să am întristare de la aceia care trebuie să mă bucure, fiind încredinţat despre voi toţi că bucuria mea este şi a voastră a tuturor.
4. Căci din multă supărare şi cu inima strânsă de durere, v-am scris cu multe lacrimi, nu ca să vă întristaţi, ci ca să cunoaşteţi dragostea pe care o am cu prisosinţă către voi."
Matei 22, 2-14
"Împărăţia cerurilor asemănatu-s-a omului împărat care a făcut nuntă fiului său.
3. Şi a trimis pe slugile sale ca să cheme pe cei poftiţi la nuntă, dar ei n-au voit să vină.
4. Iarăşi a trimis alte slugi, zicând: Spuneţi celor chemaţi: Iată, am pregătit ospăţul meu; juncii mei şi cele îngrăşate s-au junghiat şi toate sunt gata. Veniţi la nuntă.
5. Dar ei, fără să ţină seama, s-au dus: unul la ţarina sa, altul la neguţătoria lui;
6. Iar ceilalţi, punând mâna pe slugile lui, le-au batjocorit şi le-au ucis.
7. Şi auzind împăratul de acestea, s-a umplut de mânie, şi trimiţând oştile sale, a nimicit pe ucigaşii aceia şi cetăţii lor i-au dat foc.
8. Apoi a zis către slugile sale: Nunta este gata, dar cei poftiţi n-au fost vrednici.
9. Mergeţi deci la răspântiile drumurilor şi pe câţi veţi găsi, chemaţi-i la nuntă.
10. Şi ieşind slugile acelea la drumuri, au adunat pe toţi câţi i-au găsit, şi răi şi buni, şi s-a umplut casa nunţii cu oaspeţi.
11. Iar intrând împăratul ca să privească pe oaspeţi, a văzut acolo un om care nu era îmbrăcat în haină de nuntă,
12. Şi i-a zis: Prietene, cum ai intrat aici fără haină de nuntă? El însă a tăcut.
13. Atunci împăratul a zis slugilor: Legaţi-l de picioare şi de mâini şi aruncaţi-l în întunericul cel mai din afară. Acolo va fi plângerea şi scrâşnirea dinţilor.
14. Căci mulţi sunt chemaţi, dar puţini aleşi."

Oglinda care sparge.
O sala de bal.
Un candelabru facut din nori care nu se roteste niciodata (de unde stiu ca nu se va roti? nu stiu)
Iarba.
Un deal.
O valiza si cele ce incap in ea.
Un val pictat.
O cununa de nori de rasarit.
Numere care se transforma in litere.
Bucati de litere care se completeaza.
Gabriel.
Gabriel.
Gabriel.
[cred ca florile din sala de bal erau albe si erau bujori]

09 Sep 2015, 13:09
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5