Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
spovedire 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: spovedire
Se discuta intr-o vreme pe acest forum despre spovada online.Atunci mi se parea ceva nepotrivit.Dar acum,tocmai pentru evitarea blocarii confesionalului si pentru cei care nu prea au pe unde sa se spovedeasca, mi se pare o idee buna.Nu stiu cum se potriveste ideea aceasta cu canonul BC, si nici daca ar fi bine sau nu.

17 Sep 2009, 08:08
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
elenacomsa22 scrie:
Se discuta intr-o vreme pe acest forum despre spovada online.Atunci mi se parea ceva nepotrivit.Dar acum,tocmai pentru evitarea blocarii confesionalului si pentru cei care nu prea au pe unde sa se spovedeasca, mi se pare o idee buna.Nu stiu cum se potriveste ideea aceasta cu canonul BC, si nici daca ar fi bine sau nu.
spovada online nu este acceptata

17 Sep 2009, 08:32
Membru Senior

Ma gandeam eu ca acesta va fi raspunsul si bineinteles ca asa este si bine.Numai ca unii simt mereu nevoia de a cere parerea parintelui , chiar si in greseli mai mici.Personal consider ca doar asa iti poti indrepta mentalitatea.

18 Sep 2009, 10:59
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
"A cere părerea părintelui" nu înseamnă spovadă, deci se poate face online.

http://www.catehism.ro

18 Sep 2009, 11:43
Profil WWW
Membru Senior

Spovada online este imposibil de facut. Pana nu ajungi la confesional nu are nici un efect. Eu m-am spovedit vrute si nevrute preotului acasa insa pana nu am ajuns la confesional nu a avut nici un efect. Nu stiu care este explicatia. Cred ca si preotul trebuie sa fie pregatit intrucat pe mine m-a chemat el (altul) sa ma spovedesc (nu stiu de unde stia ca nu o facusem). Este cu siguranta o mare taina pe care nici ei nu si-o explica.

29 Oct 2009, 03:26
Profil YIM
Membru Senior

Gigi Becali scrie:
Eu m-am spovedit vrute si nevrute preotului acasa insa pana nu am ajuns la confesional nu a avut nici un efect.
v-ati spovedit la preot in afara confesionalului sau doar ati discutat cu preotul?!?

spovada nu necesita un loc anume (confesionalul)
preotul se "pregateste" repede de spovada, cand este solicitat in afara confesionalului
asa este, de exemplu, la spovezile lunare facute acasa bolnavilor

29 Oct 2009, 09:54
Membru Senior

Locaţie: Alba Iulia
recunosc si eu puterea de simbol a confesionalului dar totusi consider ca nu e indispensabil

omnis terra veneratur

29 Oct 2009, 21:06
Profil YIM
Membru Senior

MariaB scrie:
Gigi Becali scrie:
Eu m-am spovedit vrute si nevrute preotului acasa insa pana nu am ajuns la confesional nu a avut nici un efect.
v-ati spovedit la preot in afara confesionalului sau doar ati discutat cu preotul?!?

preotul se "pregateste" repede de spovada, cand este solicitat in afara confesionalului

I-am povestit ce e drept. Bolnavul muribund in general este si el pregatit de spovada si pocainta. Nu e suficient ca numai preotul sa fie pregatit. Si de asemenea si preotul trebuie sa fie pregatit si sa se fi spovedit si pocait si el. Muribundului ii este suficient sa se spovedeasca/caiasca in fata lui Isus (dar sa nu aibe pacate strigatoare la cer) chiar daca nu gaseste un preot pregatit. De regula inaintea mortii (chiar neasteptate) apar vizibile semnale importante (sunt trimisi ingerii (sau apar din ce in ce mai ,,vizibili'' dp nostru de vedere) care au misiune in salvarea sufletelor echivalenta cu a preotului). Insa (f.important) nu trebuie sa ne indoim nici o secunda atunci de credinta (si de minunile respective) ca altfel cadem pe loc. Ne inaltam asemanator Domnului (daca-L avem) si nu trebuie deloc indoiala (sau mirare) ca imediat cadem (v. Petru cand mergea pe apa cum s-a indoit cum s-a scufundat). (Asta mi-a demonstrat-o Domnul intr-un vis si pe urma am inteles (unul din intelesuri) intamplarea cu mersul pe apa care de fapt conduce la o infinitate de invataturi). Nimeni nu va intelege vreodata toate invataturile Evanghelice in mod total ci numai partial. Cine se uita inapoi vrand nevrand se indoieste si cade (cine ara ogorul si se uita inapoi nu este vrednic de Imparatia Domnului). Cred ca nici inapoia ultimei spovade nu mai e bine sa ne mai uitam chiar daca se zice sa treci si pacatele uitate la cea anterioara (daca s-au repetat da insa daca te-ai vindecat de ele inseamna ca Domnul le-a iertat (mantuit) si pe acelea).

30 Oct 2009, 18:26
Profil YIM
Membru Senior

Gigi Becali scrie:
MariaB scrie:
Gigi Becali scrie:
I-am povestit ce e drept.
in acest caz, evident ca nu avea cum sa aiba efect deplin
discutia cu preotul este doar pregatire pentru spovada
apoi, poate urma oricand si oriunde spovada
doar spuneti preotului ca vreti sa va spovediti...
(desigur, preotul nu este obligat sa accepte la orice moment sa spovedeasca pe cineva daca nu e urgent)

Gigi Becali scrie:
MariaB scrie:
Bolnavul muribund ...
nu m-am referit la bolnavul muribund, ci la bolnavii nedeplasabili, la care protul se duce lunar
(pentru a-i spovedi si impartasi)
am dat doar un exemplu de ne-necesitatea locului special pentru confesional

02 Noi 2009, 08:54
Membru Senior

Caut un indrumar pentru spovada in BC pe net. Stie cineva un link ?

16 Noi 2011, 15:06
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul