Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
spovedire 
Autor Mesaj
Membru Junior

Locaţie: Timisoara
Mesaj spovedire
cine poate sa-mi recomande un duhovnic roamano -catolic, din timisoara pt o spovedanie buna????( si biserica la care slujeste ) multumesc

23 Apr 2009, 19:34
Membru Senior

Mesaj Re: spovedire
Eu am fost anul asta de Vigilia Pascală la Caracăl. Este acolo un preot (în vârstă) de la care nu pleci nespovedită general. Eu nu o făcusem nici odată (întrucât sunt catolic de 2 ani înainte fiind liber-cugetător) și aveam o reținere mare (că îmi era rușine). Vă recomand numai să mergeți la o liturgie (mai înainte de începerea slujbei) pe acolo că vă citește nevoile spirituale privind spovedania preotul respectiv fără săi spuneți nimic (o să rămâneți uimită). Eu am rămas uimit cum de a știut despre mine că am nevoie de spovadă (şi multe altele) fără să mă cunoască sau să mă fi văzut vreo dată. Are cu adevărat vedere spirituală preotul acela. Nu credeam că e o aşa mare minune taina spovedaniei. Iți permite să-ți poți ierta trecutul și scapi de un mare balast, poți să te privești în oglindă, capeți încredere. Pentru mine e ca și cum aş fi descoperit America.

Succes !

29 Apr 2009, 23:05
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: România
anda22-7 scrie:
cine poate sa-mi recomande un duhovnic roamano -catolic, din timisoara pt o spovedanie buna????( si biserica la care slujeste ) multumesc
Poate că la Caracal vă este greu să ajungeţi, fiind cam departe, încercaţi Fălticeni! :)

30 Apr 2009, 07:11
Membru Junior

multumesc pt informatii....insa va rog sa-mi spuneti daca la Caracal..preotul la care va referiti..este in rit catolic sau ortodox..si daca stiti cumva si numele dumnealui..(ca banuiesc ca slujesc mai multi preoti acolo)

30 Apr 2009, 11:20
Membru Senior

pr. Alois Ilieş
iata si poza (al treilea din dreapta)

http://www.arcb.ro/index.php?option=com ... Itemid=247

12 Iul 2009, 00:50
Profil YIM
Membru Senior

Intrebare. La romano-catolici care este termenul corect ? Spovada, spovedire, spovedanie ? De ce nu ii zicem confesiune, ca ar fi mai aproape de limba latina ?

15 Iul 2009, 11:45
Profil YIM
Membru Senior

Gigi Becali scrie:
Intrebare. La romano-catolici care este termenul corect ? Spovada, spovedire, spovedanie ? De ce nu ii zicem confesiune, ca ar fi mai aproape de limba latina ?

La romano-catolici a devenit uzual "spovadă" - "spovedanie" spun ortodocşii, deci trebuia modificat ceva. Sau poate dranja sufixul "-anie". Oricum, cuvântul e de origine slavonă.

"Confesiune" s-a încetăţenit pentru culte/denominaţiuni creştine sau pentru destăinuriri personale făcute la întâmplare, oricui.

15 Iul 2009, 13:31
Membru Senior

anda22-7 scrie:

Vad ca majoritatea au trimis persoana pe la Caracal,Falticeni,Cotofarloaia,Prilipat,cad s-a cerut informatia despre Timisoara.
Incerc sa-i raspund:la Biserica Parohiala Sf.Inima a lui Cristos din Piata Balcescu sunt doi calugari Salvatorieni deosebiti:Parintele Niki Lausch si Parintele Varga Ianos(de obicei spovezile sunt Duminica Dimineata,sau in prim Vineri din luna si Vinerea seara).Si la Domul din Unirii sunt cativa confesori buni...iar la Manastirea Greco-Catolica din Giroc cu hramul Sf.Ilie il gasiti pe Parintele Ieromonah Davide Muntoni un confesor extraordinar...
N.B.va sfatuiesc, daca doriti o spovada generala sau o indrumare spirituala mai lunga ca si timp,sa discutati cu confesorul pe care-l alegeti sa va programeze in afara timpului de spovada obisnuita,pentru a nu bloca confesionalul...

15 Iul 2009, 20:21
Membru Junior

multumesc mult pt raspuns, lui yoram 54

23 Aug 2009, 15:30
Membru Senior

Locaţie: România
al-rumi scrie:
La romano-catolici a devenit uzual "spovadă" - "spovedanie" spun ortodocşii, deci trebuia modificat ceva. Sau poate dranja sufixul "-anie". Oricum, cuvântul e de origine slavonă.
Începe să se împământenească şi termenul de "confesiune", cum bine ştiţi, domnule al-rumi.

Care nu mai e de origine slavonă...

23 Aug 2009, 16:59
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul