Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Descoperire arheologicā majorā 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: Re:
MariaB scrie:
Nicu scrie:
MariaB scrie:
frate crestin, inaintea Invierii Domnului nu a mai fost Inviere "asemanatoare" - asta nu are a face cu contabilizarea zilelor decat daca esti superstitios
Nu prea înţeleg asta.
insisti ca numarul zilelor face diferenta intre invieri

1-Deloc n-am insistat că numărul zilelor ar fi diferenţa, ba chiar că tu ai avidenţiat că şi Lazăr a înviat tot după trei zile ca Isus şi încă înainte de El.
2-Au fost două învieri cu resorturi diferite, deloc similare:

a)Lazăr a fost înviat de Isus pentru a preamări pe Dumnezeu, pentru ca

45. Deci mulţi dintre iudeii care veniseră la Maria şi văzuseră ce a făcut Iisus au crezut în El. (In11,45)

b) Isus, din Sfânta Treime fiind, a înviat glorificat "după Scripturi" pentru că toată viaţa a respectat şi aplicat Voia lui Dumnezeu, pe de-o parte, iar pe de altă parte, pentru ca şi noi, nefiind de faţă, să credem Cuvântul.
MariaB scrie:
numai ca nu gesturile, formula, numarul... conteaza in primul rand - pentru ca gesturile, formulele si numerele sunt ale lumii acesteia
iar cine tine strict de acestea, o face din superstitie
Sunt de acord.

13 Aug 2008, 17:27
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Mesaj Re: Descoperire arheologicā majorā
Gesturile şi formulele, probabil că sunt ale lumii acesteia. Numerele, nu. Numerele transcend lumea. Poate că marţienii sau îngerii între ei au alte gesturi şi formule, dar au aceleaşi numere. Părerea mea.

http://www.catehism.ro

13 Aug 2008, 18:48
Profil WWW
Membru Senior

Lăudat fie Isus şi Maria!
Fortunatus scrie:
Gesturile şi formulele, probabil că sunt ale lumii acesteia. Numerele, nu. Numerele transcend lumea. Poate că marţienii sau îngerii între ei au alte gesturi şi formule, dar au aceleaşi numere. Părerea mea.
Sunt de acord că acordul meu este în dezacord cu profunzimea şi a numerelor, şi a gesturilor, şi a formulelor; acordul era în principiu că ce ţine de lumea aceasta ar fi superstiţie.
Privind mai profund, gesturile şi formulele(care-or fi ele) sunt învăţate aici pe pământ, dar semnificaţia lor este universală: acord, dezacord, satisfacţie, fericire şamd.
Topicul numerologie, însă, nu l-am vizitat, dar îmi propun s-o fac curând.
Mulţumesc!

13 Aug 2008, 19:08
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Fortunatus scrie:
Gesturile şi formulele, probabil că sunt ale lumii acesteia. Numerele, nu. Numerele transcend lumea. Poate că marţienii sau îngerii între ei au alte gesturi şi formule, dar au aceleaşi numere.
in baza 10?!?
de ce?
oare ingerii si martienii au obligatoriu cate zece degete la cele doua maini?
sa fie si ora divizata in 60 de minute?
sau ziua impartita in 24 de ore?

parerea mea este ca nu

14 Aug 2008, 07:48
Membru Senior

Bazele sunt sisteme de numeratie, nu numere. Dv credeti ca oamenii calculeaza in baza 10 deoarece au 10 degete la maini ? Găinile ar trebui aşadar să calculeze în baza 6 ? (sau 8, ca au si ele un deget opozabil). Şerpii ar trebui să fie foarte aproape de baza 2, deoarece nu au degete de loc, dar au limba bifurcată.

14 Aug 2008, 08:13
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Fortunatus scrie:
Bazele sunt sisteme de numeratie, nu numere. Dv credeti ca oamenii calculeaza in baza 10 deoarece au 10 degete la maini ? Găinile ar trebui aşadar să calculeze în baza 6 ? (sau 8, ca au si ele un deget opozabil). Şerpii ar trebui să fie foarte aproape de baza 2, deoarece nu au degete de loc, dar au limba bifurcată.
cam asa ceva
numerele au "totul" de-a face cu bazele de numeratie
avem 10 cifre pentru ca folosim baza zece

sigur ca ideea pitagoreica de numar este un universal si mai mult ca sigur ca are corespondent in plan divin, dar numerele in sine sunt doar aplicatii oemnesti ale ideii

si da, includ in aceasta observatie chiar si treiul treimic
(daca noi intelegem spatiul ca fiind tridimensional nu inseamna ca spatiul este tridimenional si dincolo de limitele intelegerii noastre - la fel si Dumnezeu)

14 Aug 2008, 11:12
Membru Senior

Este prima dată când mă gândesc cât de relativă este Sfânta Treime. Pură convenţie. M-aţi convins că există 11 ipostasuri ale Divinităţii. În baza 2.

Doamne, iartă-mi aceste cuvinte. Sunt postări de vară.

14 Aug 2008, 13:32
Profil WWW
Membru Senior

Cele mai importante descoperiri arheologice din ultimii 20 de ani, de pe actualul teritoriu al Romaniei: in top, catedrala de la Histria:
http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/ ... e-ani.html

23 Ian 2009, 05:28
Profil WWW
Membru

Locaţie: ungherul meu
bună, dragii mei!
încerc să revin - măcar pentru puţin - la ideea pincipală a topicului.
descoperirea nu contrazice creştinismul (cum am înţeles că ar crede cineva) contrazice doar ideea că toţi evreii aşteptau un Mesia politic, războinic şi victorios în felul lumii.
de altfel, aşteptarea unui Mesia umil nu putea să lipsească din inima poporului ales, chiar dacă aceasta supravieţuia numai în acel "rest sfânt" prezervat de Dumnezeu pentru a-l primi pe Mesia.

25 Ian 2009, 01:39
Profil ICQ WWW
Membru Senior

Lăudat fie Isus şi Maria!
alexandru scrie:
descoperirea nu contrazice creştinismul (cum am înţeles că ar crede cineva)
Bine ai venit, Alexandru!

Răspuns valabil şi pentru MariaB:
Vă rog să verificaţi că am amintit că articolul menţionat de mine (altul decăt cel afişat de Fortunatus) spunea că placa ar prevesti o moarte a altcuiva care ar fi înviat după trei zile înaintea lui Cristos(ceea ce este fals); asta ar contrazice creştinismul, inaugurat de învierea lui Isus Cristos după trei zile.

25 Ian 2009, 05:07
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul