Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Enchiridion indulgentiarum 
Autor Mesaj
Membru activ

Mesaj Enchiridion indulgentiarum
Buna ziua,

Am o nelamurire. Nu reusesc sa gasesc o traducere in romana a Cartii de indulgente. Pe site-ul Sfantului Scaun nu gasesc decat varianta in latina a editiei a4a din 1999. http://www.vatican.va/roman_curia/tribunals/apost_penit/documents/rc_trib_appen_doc_20020826_enchiridion-indulgentiarum_lt.html

Stie cineva daca exista o traducere aprobata de CER pt ambele rituri? Am vrut sa cumpar o traducere in engleza online insa din cate am mai citit pe diferite site-uri, continutul difera de la o biserica la alta, respectiv de la o tara la alta. Mai ales ca pentru Bisericile Orientale patriarhii/arhiepiscopii majori pot stabili indulgente.

N. 9– 19§ 1. Patriarchae in singulis locis sui patriarchatus, etsi exemptis, in ecclesiis sui ritus extra terminos patriarchatus, et ubique pro fidelibus sui ritus possunt:

1° indulgentiam partialem concedere;

2° Benedictionem papalem cum indulgentia plenaria impertire, ter quidem in anno de lege ordinaria, sed insuper quando peculiaris prorsus religiosa circumstantia seu ratio occurrat, quae pro bono christifidelium concessionem plenariae indulgentiae postulet.

§ 2.20 Idem valet pro Archiepiscopis Maioribus.

De exemplu Arhiepiscopul Major acorda plenara indulgenta la pelerinjaul de la Carbunari
http://www.bru.ro/blaj/pelerinaj-la-car ... lunii-mai/

As vrea sa fac o lucrare pe aceasta tema si nu ma descurc cu latina :mrgreen:

In plus, sunt interesat sa aflu ce indulgente locale se acorda in Romania pentru ambele rituri si daca ele au necesita asensul sau verificarea de catre Penitentiaria Apostolica.

Multumesc

02 Iul 2010, 13:30
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Mesaj Re: Enchiridion indulgentiarum
N. 9– 19§ 1. Patriarhii, în bisericile cu rit propriu, fiecare în locul patriarhatului său, şi chiar în afara hotarelor patriarhatului, oriunde pentru credincioşii din acel rit pot:

1. să acorde indulgenţe parţiale;

2. să împărtăşescă binecuvântări papale cu indulgenţe plenare, chiar de trei ori pe an în mod obişnuit, dar pe deasupra când există circumstanţe religioase întru totul particulare chiar fără limită, dacă acestea sunt cerute pentru binele credincioşilor.

2.20. Aceeaşi putere o au Arhiepiscopii Majori.

Cu plăcere.

Pentru alte nelămuriri privitoare la alte texte în latină, care consideraţi că v-ar fi de folos în lucrarea dv, adresaţi-vă cu încredere sorei Paula Iosif, care preda nu de mult latina la Institutul Teologic Romano-Catolic (în clădirea căruia înţeleg că lucraţi), iar în prezent face acelaşi lucru la Colegiul Naţional Sf Iosif, acela de pe lângă Cimitirul Bellu.

01 Aug 2010, 14:19
Membru activ

Mesaj Re: Enchiridion indulgentiarum
Non sum dignus scrie:
Pentru alte nelămuriri privitoare la alte texte în latină, care consideraţi că v-ar fi de folos în lucrarea dv, adresaţi-vă cu încredere sorei Paula Iosif, care preda nu de mult latina la Institutul Teologic Romano-Catolic (în clădirea căruia înţeleg că lucraţi), iar în prezent face acelaşi lucru la Colegiul Naţional Sf Iosif, acela de pe lângă Cimitirul Bellu.

Multumesc pentru recomandare si pentru traducere. Latina stiu foarte putina adica inteleg sensul frazelor insa daca nu stapanesti termenii intri pe un teren minat cand vrei sa cercetezi ceva.

Eu am gasit aceasta carte pe site-ul Conferintei Episcopilor din Statele Unite. Pacat ca la noi nu sunt puse la dispozitie astfel de materiale in romana.

P.S. Nu lucrez in cladirea Institutului Teologic Romano-Catolic :)

01 Aug 2010, 16:49
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ]