Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4
SSPX si Magisteriul 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: SSPX si Magisteriul
Nu cred ca putem vorbi de nivele. Fiecare cu calitatile proprii native sau date (dar in orice caz nu sunt merite personale nici intr-un caz nici in altul). Daca ar exista vreun aparat de masurat credinta am putea vorbi de nivele. Asta cred ca este o enormitate desi unii cred in nivele (de parca ar fi ca la scoala).
Primul pas spre credinta este sa te cunosti pe tine insuti, ceea ce nu e usor. Pe urma mai poti sa si crezi in sensul religiei (nu in sensul cunoasterii). Termenul ,,a crede'' in romana are multe intelesuri. In sensul religiei ,,a cred''e inseamna a relua legatura cu Dumnezeu (intrerupta de ,,pacat'' - un cuvant iar neinteles (99% nu stiu ce este pacatul ci numai constata consecinta directa a lui - lipsa de legatura cu Dumnezeu)).

15 Mar 2010, 21:52
Profil YIM
Membru Senior

Nu stiu daca am ghicit cine e ,,Martianul''. Este cumva fostul ,,Rafael'' ? Daca si-a schimbat nickul eu eram cauza. Sa confirme sau sa infirme, dar sub incidenta pacatului de minciuna (savarsit in post).

16 Mar 2010, 00:27
Profil YIM
Membru activ

Gigi Becali scrie:
Nu stiu daca am ghicit cine e ,,Martianul''. Este cumva fostul ,,Rafael'' ? Daca si-a schimbat nickul eu eram cauza. Sa confirme sau sa infirme, dar sub incidenta pacatului de minciuna (savarsit in post).

Nu, domnu Gigi, nu sunt Rafael. Sunt nou pe acest forum. Sunt un calator strain pe acest
pamant si un cautator al Adevarului.

Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.(Matei 23:13)
Omul deţine atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.

16 Mar 2010, 09:12
Membru Senior

Locaţie: Timisoara
Yoram54 scrie:
andrees scrie:
pacat dl. Ioan ca pe dvs., nu va suspenda nimeni, pentru ca batetii campii si mai mult! :oops:

Lasati-l!Este vigilent si ca moderator leonard: mesaj modificat. Daca continuati sa sfidati avertismentele si sa dati dovada de insolenta veti ajunge sa fiti suspendat de pe forum. E ultimul avertisment.

Pai daca erea avertisment ultim erea normal sa scrieti cu galben(ca la fotbal!); urmatorul sa fie cu rosu
.Spun public ca nu ma deranjeaza in nici un fel o posibila suspendare (cum am spus-o si privat!).Ma-am lamurit in aceasta perioada de multe!

16 Mar 2010, 09:26
Membru Senior

Nu ai cum sa spui ca nu te deranjeaza. Altfel nu ai fi raspuns. (minciuna in post !!).

16 Mar 2010, 21:34
Profil YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4