Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Despre Papa Benedict al XVI-lea 
Autor Mesaj
Preot

Locaţie: Ploiesti
Mesaj Despre Papa Benedict al XVI-lea
-Lansarea unui album cu rugaciuni:

http://www.ziare.com/actual/internation ... uni-947720

-Informatii generale:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Papa_Benedict_al_XVI-lea

17 Noi 2009, 20:25
Membru Senior

Mesaj Re: Despre Papa Benedict al XVI-lea
Lăudat fie Isus!

Profit de acest topic pentru a nu deschide un altul referitor la ”al XVI-lea”, adică la ”prenumele”, sau individualizarea(personificarea) Suveranului Pontif, considerând că Papa Benedict e un fel de nume de ”familie” al acestuia.

Înainte de a-i scrie PS Episcop, vă supun atenției subiectul observației mele.

Am participat la câteva liturghii greco-catolice celebrate de diferiți preoți, în care l-au pomenit (la locul cuvenit în timpul liturghiei) pe Papa Benedict... simplu, fără să specifice al XVI-lea, ceea ce (dpmdv) e o neatenție, o scăpare, o greșeală.

Se poate spune că Papa Benedict a fost primul dintre ei care și-a adoptat numele de Benedict, dar el e demult plecat, ori el nu mai poate fi pomenit în ierarhia actuală a BC, iar actualul Pontif e Benedict al XVI-lea, nu doar Benedict.

Mi s-a motivat o dată că fostul Cardinal Ratzinger a apelat la ”spiritul” lui Benedict și e normal să fie pomenit simplu, iar eu n-am fost atunci pregătit să răspund; acum însă spun că fostul cardinal Ratzinger și-a spus el însuși Benedict al XVI-lea, poate influențat de ”spiritul” Benedict, dar s-a numit al XVI-lea și nu e identic cu Benedict și nici contextul nu e același, chiar dacă asta are mai puțină importanță acum. Despre faptele unuia dintre Papii Benedict nu se poate vorbi la general, ci foarte specific; la fel și despre Ioan Paul(care dintre ei?) sau Paul(...). Din acest punct de vedere mai corect ar fi să fie pomenit mai simplu doar Papa, pentru că doar actualul Papa e Papa, cei anteriori au fost Papa și nu mai sunt, dar și așa ar fi o greșeală pentru că atunci ar fi vorba de o depersonalizare totală.
De ce oare nu au adoptat fiecare Pontif numele primului Papa, Petru?

Cred că Suveranii Pontifi, atunci când se referă unul la altul, se îngrijesc să nu ignore ”prenumele” numeric (roman).

P.S. Într-un anume caz, după observație, unul dintre preoți(am constatat) l-a pomenit de-atunci Papa Benedict al XVI-lea.

30 Oct 2011, 22:34
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Nae scrie:
Am participat la câteva liturghii greco-catolice celebrate de diferiți preoți, în care l-au pomenit (la locul cuvenit în timpul liturghiei) pe Papa Benedict... simplu, fără să specifice al XVI-lea, ceea ce (dpmdv) e o neatenție, o scăpare, o greșeală.
specificarea particulei al XVI-lea la numele papei Benedict in timpul Liturghiei nu e necesara intrucat in "pomenirea" respectiva este vorba despre cei vii - singurul papa Benedict in viata este al XVI-lea

11 Iul 2012, 09:16
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Nae scrie:

Nu mă gândisem. Pomelnicele pe care eu le dau spre a fi citite de preot se termină cu "Carol, Elisabeta, Ferdinand, Maria, Carol, Elena". Spuneţi că ar fi mai bine să specific "Carol I" şi "Carol al II-lea" ?

13 Iul 2012, 10:10
Membru Senior

Non sum dignus scrie:
Nae scrie:

Nu mă gândisem. Pomelnicele pe care eu le dau spre a fi citite de preot se termină cu "Carol, Elisabeta, Ferdinand, Maria, Carol, Elena". Spuneţi că ar fi mai bine să specific "Carol I" şi "Carol al II-lea" ?
Depinde cum vreți dvs să se înțeleagă; dacă vreți să se pomeniți doar pe Carol I credeți că e suficient să spuneți Carol? Dacă tot îi pomeniți de două ori, de ce nu-i amintiți așa cum sunt cunoscuți în lume?
Dacă pomeniți simplu Carol o dată, care dintre ei considerați că va fi pomenit?
Pe de altă parte, dacă pomenirea se va face spre veșnicie conform intenției pe care o și plătiți și din moment ce Dumnezeu vă cunoaște intenția, ce sens mai are pomenirea nominală?
Dacă cea mai fidelă pomenire este cuvântul(rostirea), de ce să nu se facă exact? Pentru că la români ”merge și așa”?

Mi s-a replicat: ”E nevoie și de CNP?”
N-am mai replicat că DA, e nevoie de CNP dacă doar astfel e inconfundabil; de ce n-am replicat? Pentru că deja mă consider absolvit de remarca semnalată; însă nu mă consider absolvit de postarea pe acest topic decât prin spovadă.

Ultima oară modificat de Nae pe 14 Iul 2012, 00:31, modificat 1 dată în total.

13 Iul 2012, 20:18
Membru Senior

Locaţie: Alba Iulia
Eu cred ca Dumnezeu stie pentru cine se fac rugaciunile, indiferent daca se da numele de familie sau CNP sau altceva. Si la noi se mentioneaza intotdeauna "papa Benedict" sau "Benedek pápa" (rit latin) si atat, doar stim despre cine e vorba.

omnis terra veneratur

14 Iul 2012, 00:17
Profil YIM
Membru Senior

sdcristian scrie:
... Si la noi se mentioneaza intotdeauna "papa Benedict" sau "Benedek pápa" (rit latin) si atat, doar stim despre cine e vorba.
Adică așa e corect pentru că și la voi se face, sau nu-i bai dacă și la voi ”merge și așa”?

48. Fiţi, dar, voi desăvârşiţi, precum Tatăl vostru Cel ceresc desăvârşit este.(Mt5,48)

14 Iul 2012, 02:04
Membru Senior

Locaţie: Alba Iulia
N-am zis ca daca la noi e asa .. asa e corect. Spun doar ca pentru mine nu e nicio confuzie si ca mi se pare suficient sa fie numit asa. Repet.. pentru mine.

omnis terra veneratur

14 Iul 2012, 22:24
Profil YIM
Membru Senior

sdcristian scrie:
N-am zis ca daca la noi e asa .. asa e corect.

Spun doar ca pentru mine nu e nicio confuzie si ca mi se pare suficient sa fie numit asa. Repet.. pentru mine.

Dacă nu zici că așa e corect înseamnă că recunoști că nu e.

Deci pentru tine (repet...pentru tine) ”e bine și-așa”.

Oare de ce s-o fi adăugat la titlul acestui topic ”al XVI-lea”?(întrebare retorică)

P.S. Am încheiat prezența mea pe acest topic.

14 Iul 2012, 22:42
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Nae scrie:
Oare de ce s-o fi adăugat la titlul acestui topic ”al XVI-lea”?

pentru ca forumistii sa stie despre ce Benedict e vorba

cat despre specificarea particulei "al XVI-lea" la numele papei Benedict in timpul Liturghiei, aceasta nu e necesara intrucat in "pomenirea" respectiva este vorba despre cei vii - singurul papa Benedict in viata este cel de al XVI-lea

16 Iul 2012, 08:27
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul